No 4281 Zaterdag 24 November 1928 42s'6 Jaargang Voor de Zondag. FEN KANONSCHOT I EERSTE BLAD. Voor hoofd en hart Gemeenteraad van Texel ABONNEMENTEN: ADVERTENTIÊN: VRIEND'LIJKHEID. ZONDAG. Doos tegen Verstopping 1 J.C5J3.5J IS O'5 BAAI-TABAK TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN UITGAVE; N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL Van 1-5 rogels: 50 ct. lodero regol meer: 10 ct. Dezelfde advortontlo 4 maal goplaatst wordt 3 maal borokend. BIJ abonnement lagere rogolprljs, ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR *T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN TELEFOON: N°11 K POSTGIRO: N°. 652 K POSTBUS: N°. 11 Wie 's morgens uit de slaap verrezen Zijn huisgenooten gul begroet, Hen met een heldere blik ontmoet, Waarin ze liefde en vriendschap lezen. Eu heel de dag met blij gezicht Hulpvaardig, vriendelijk hen bejegent, Is als een zonnestraal vol licht I En vindt zijn dagtaak rijk gezegend. CATHARINA VAN RENNES. VOORUITGANG. Wie in de grond gelooft aan de voor uitgang der wereld, laat zich niet ont moedigen door tijdelijke teruggang of schijnbare stilstand. Maar evenmin laat hij zich op een dwaalspoor brengen door de voorspiegeling, dat de vooruitgang plotseling en overal tegelijkertijd waar neembaar zal zijn. Hij weet het: daar voor zijn de tegenwerkende invloeden te talrijk en te sterk, de gedachtensteren der menschen te uiteenloopend, de in zichten vaak- te beneveld. Daarenboven - elkeen moet op eigen paden voorwaarts gaan; gaat de vooruitgang bij sprongen - is hij niet het gevolg van persoonlijk klaarder bewustzijn en klaarder groei, dan is hij noch blijvend, noch waar en voert hij geen bouwsteen aan om het groote gebouw zijn bestemming nader te bren gen. Van tijd tot tijd is een groote klare geest zijn tijdgenooten ver vooruit, maar het kan geschieden, dat er eeuwen voorbij gaan eer wat hij als waarheid heeft erkend, voor velen het gemeengoed geworden is. Als een bergtop boven de omliggende dalen verheft hij zich boven het gedwarrel der wereld; hoe meer hij het ontstijgt, des te vaster, des te hoop voller is zijn blik naar boven gericht. Slechts van daar wenscht hij licht te ontvangen en weldra omstraalt het hem met een zielverrukkende glans. Gelijk de sneeuwtop gedekt is met de blanke eeuwige sneeuw, zoo schijnt hem de man tel eens profeten om de schouders te zijn gelegd. Maar hij gevoelt zich kind der aarde en wil niet, dat het door hem aanschouwde voor hemzelf alleen is. Liefde en medelijden doorgloeien hem voor de wereld en zijn medemenschen. En gelijk langs de zijden van de sneeuwtop kleine stroomen vloeien, die hun weg zoeken naar beneden, zoo zoe ken zijn denkbeelden, in woorden en ge schriften, de wereld te bereiken. Zij gaan langs verscheiden wegen.Maar hoe lager ze komen, des te veelvuldiger zijn de hindernissen, die zij hebben te overwin nen. Soms schijnen ze een tijd lang ver geten, evenals het pas ontsprongen beek je op de schijnbaar vlakke bergweide nauwelijks schijnt voorwaarts te stroo men. Maar "door een vaak onbekende stuwkracht en telkens vernieuwde aan voer van boven, ontwaken ze tot nieuwe levenskracht en eindelijk komt er een oogenblik, dat de gedachtenstroom, die bezig is zich een weg te banen, zich met andere geestverwante stroomingen vereenigt. Samen gevoelen ze zich dan sterk en winnen van lieverlede aan kracht - naarmate zich meer bij hen aansluiten. De trissche stroom verlangt ernaar zich in dienst te stellen van de menschheid, haar nooden te lenigen, haar dorstende velden te drenken, haar lasten te dragen, een element te gaan vormen van haar bestaan. Maar bovenal wenscht hij haar de weg te wijzen, haar met zich te voe ren, hij, de sterke, de zelfbewuste, naar de toekomstige eenheid, waar alles zal samenvloeien in de oceaan der eeuwig heid. Behoeft het ons, zoo beschouwd, te verwonderen, dat de vooruitgang der we reld een proces is, dat langzaam voor waarts gaat Wij spraken van hinder palen, die elke vernieuwende gedachten- stroom heeft te overwinnen. Laat ons slechts er aan denken, hoe elk individu wordt omsponnen en omklemd door aan geboren of overgeërfde gebreken en voor- oordeelen; hoe hij te kampen heeft met hartstochten, met eigengerechtigheid, met gebrek aan inzicht, met onrijpheid van verstand. Hoe lang heeft het telkenmale bij onszelf geduurd, eer een waarheid, die we thans meenen te verstaan, tot ons is doorgedrongen en door ons Icon worden erkend. Toch laat ons dank baar terugzien ook op de kleinste schre de; het komt er maar op aan er voor te waken, dat elke vooruitgang een ware vooruitgang is. Zondag 25 November. Armoede en rijkdom liggen niet in de kast maar in liet gemoed. MAANDAG. Al te vaak verstaan wij onder plicht dat gene, wat anderen moeten doen. DINSDAG. Vele menschen hebben het zoo druk met het overtollige, dat zij het noodzakelijke verwaarloozen. WOENSDAG. Laat ons geduld hebben met anderen; zij moeten het zoo dikwijls hebben met ons. DONDERDAG. De mensch heeft drie wegen om vooruit te komen: nadenken is de edelste, navolgen de gemakkelijkste, ervaren de bitterste weg. VRIJDAG. Met de vraag: „Wat zullen de menschen zeggen?" zijt ge een onderdaan der wereld. ZATERDAG. Onze gedachten kunnen werken op onze omgeving als regendruppels op een land schap. rLfe Zitting van Woensdag 21 Nov., aanvan gende te ruim drie uur nm. Voorzitter: dhr W. B. Oort, burgemeester. Secr.dhr C. Jonker, gem.-secrtaris. Aanwezig alle leden. De voorz. opent de verg. en verzoekt de secr. lezing der notulen, welke onveranderd worden vastgesteld. 1. Ingekomen stukken. Mededeelingen. a. een schrijven ven mej. J. G. Kikkert, waarin zij onder dankbetuiging meedeelt haar benoeming tot onderwijzeres aan de o.l. school te Z.Eierland te aanvaarden. b. een adres van dhr F. Krijnen en negen anderen, woonachtig in de havenbuurt te Oudeschild beoosten de „Droge Sluis", waar in verzocht wordt aldaar drie lantaarns te willen plaatsen, daar hieraan om veiligheids redenen dringend behoefte is. De voorz. deelt mee, dat op de begroo ting geld voor 140 lantaarns is uitgetrok ken. Reeds werden er 137 geplaatst. Zijn voorstel aan B enW over te laten waar de resteerende drie geplaatst zullen worden er kwamen meer aanvragen binnen vindt algemeene instemming. c. een schrijven van dhr L. Vlas Jz., hou-i dende het verzoek, van de gemeente in eigen dom te mogen bekomen een perceeltje grond gelegen te Oudeschild tusschen zijn woning en de nieuwe achterweg. d. een gelijkluidend verzoek van dhr Jn. Visman CRzn., die verder zegt voornemens te zijn op bedoeld perceeltje een schuurtje van steen en asbest te zullen oprichten. De voorz. stelt voor deze verzoeken gelijk af te doen met dat van dhr Blom, dat de raad reeds eerder bereikte. Aangenomen. 2. Ontslag-aanurage kade-meester. Dhr J. Buijs Cz. verzoekt eervol ontslag als kademeester bij de loswal in 't Noorden, daar hij spoedig vertrekken zal. (Hij spreekt in zijn schrijven, gedateerd 8 Nov. van bin nen 14 dagen.) Wordt verleend met ingang van de datum door B en W te bepalen. 3. Goedkeuring begrooting Algemeen Armbestuur uoor 1929. De comm., met onderzoek beiast en be staande uit de heeren de Graaf, Lap en Hen- lees, verklaren, dat de begrooting hun tot op- of aanmerkingen geen aanleiding heeft ge geven en adviseert deze goed te keuren, slui tende in ontv. en uitg. met f 13256,44 en vermeldende een gem. subsidie van f 5000> Dhr Kikkert: Staat er geen datum bij? tanen Voorz.: Hoe vraagt u dat zoo? Dhr Kikkert: ik vind het niet goed, dat dergelijke begrooting te elfder ure wordt nagezien, even voor de raadsvergadering. Voorz.: Dat behoeft geen bezwaar te zijn, wanneer de heeren in een voorafgaande ver gadering de begrooting reeds hebben bestu deerd en nu nog een kleine slotvergadering hielden. Dhr de Graaf: Ik zal er maar niets op antwoorden. Dat zou tijdverknoeien zijn. 4. Benoeming hoofd der o. I. school te Zuid-Eierland. Alvorens tot dit punt over te gaan, gaat de raad in comité. Na plm. een half uur wordt de openbare vergadering geopend. Op dhr J. Koster (no. 1) worden 2, op dhr R. Kelderhuis (no. 2) 10 stemmen uit gebracht, zoodat laatstgenoemde benoemd is en wel met ingang van de datum, door Ben W te bepalen. (Dhr Epe, familielid van dhr Kelderhuis, moest zich van stemming onthou den. 5. Benoeming onderwijzeres aan de o. I. school te Den Burg. Aangehouden tot de volgende vergadering. 6. Benoeming onderwijzeres aan de o. I. school te Den Hoorn. Aangehouden tot de volgende vergadering. 7. Aanvrage om onthelfing uan het geuen uan onderwijs in lichamelijke oefening op de o. I. scholen. De vrijstelling van het geven van onder wijs in lichamelijke opvoeding eindigt voor Texel 1 Jan. a.s. Evenwel achten B en W het niet mogelijk na die datum dit onderwijs op alle o.l. scholen in te voeren. Wel bestaat er kans voor den Burg over het Sportterrein van S.V. Texel te beschikken (kosten f 25 p. jaar) en voor den Hoorn over het terrein bij de Trompennol, waarover met Staatsbosch- beheer onderhandeld wordt. (Zie vorig nr.) Dhr de Graaf: In principe ben ik niet voor onderwijs in lichamelijke opvoeding aan scho len op Texel. Er is hier genoeg vrije lucht in te ademen. De kosten er voor gemaakt, acht ik overbodig. De voorz.: We hebben ons te houden aan de wet. Dhr Pisart: Het gaat er niet alleen om de kinderen lucht te laten happen, maar ook om hun lichamelijke oiivoeding. Dhr de Graaf: Er zit van allebei wat in. Op voorstel van B en W wordt besloten wederom vrijstelling te verzoeken, ditmaal tot uiterlijk 1 Jan. 1931, voor den Bürg en den Hoorn tot de datum, waarop bovenbe doelde terreinen beschikbaar komen. Aan het voorstel zoo noodig tot aanschaffing van hulpleermiddelen voor dit onderwijs over te gaan, hecht de raad eveneens zijn goedkeu ring. 8. Aanurage uan J. Eelman Lz. om gelden uoor een plaatsje ingeuolge de Land arbeiderswet. De landbouwer Jan Eelman Lz., wonende te Koogerveld, heeft een aanvrage ingediend om ingevolge de Landarbeiderswet te zijner beschikking te stellen f 2600 voor de ver krijging in eigendom van een plaatsje in Everstekoog. De aanvrager kan nl. van dhr C. Kooiman voor f 3000 koopen het bij de eigenaar in gebruik zijnde huis met bergplaats en land in Everstekoog, samen groot 0,71,10 H.A., De heiningen zijn onder de koopsom begre pen. Het huis is gebouwd in 1923 en behoor lijk onderhouden. De bouwkosten hebben des tijds ongeveer f4000 bedragen. Sedertdien heeft de tegenwoordige eigenaar eenige ver bouwingen laten uitvoeren, hetgeen hem on geveer f 170 heeft gekost, terwijl voor de houten bergplaats, voorzien van een be tonnen vloer, f 235 is betaald geworden. Met de bouw der woning zou thans ten'minste'n bedrag van f 2500 gemoeid zijn. Van het land is ongeveer een 1/2 H.A. vam goede kwaliteit, het andere, gelegen onder beschutting van de Staatsbosschen, leent zich uitstekend voor het houden van kippen. Een en ander in aanmerking nemende, is de koopsom van het plaatsje volgens B en W niet te hoog. Het plaatsje is voorts niet te groot om door de landarbeider en diens gezin in vrije tijd te worden bewerkt. De aanvrager vindt in de omgeving gere geld werk. Sinds een drietal jaren werkt hij tijdens het seizoen in het bloembollenbedrijf daar ter plaatse van dhr Jn. List; in de win terperiode is hij sedert tal van jaren werk zaam bij het Staatsboschbeheer Het gezin van de aanvrager bestaat uit KMI rRiescni OAAI-FAOAn J.OQUNO Een kanonschot hoort hy niet. Hy slaapt maar door Maar zeg je heel zacht aan z'n oory ECHTE FRIE.SCHE Dan is de rakker; Dadelijk wakker! 0-12-IS 6. IOCT3. PER Cf13 inan, vrouw en kind van vier jaar. De aan vrager is steeds als landarbeider in loon dienst werkzaam geweest. Wij kennen hein als een goed werkman. Dhr Eelman voldoet ook in andere op zichten aan de eischen, door de landarb. wet gesteld. Dhr Lap: Ik vind het jammer ,dat de grond van zoo inferieure kwaliteit is. Voorz.De grond is voor het grootste deel van goede kwaliteit. Dhr Kikkert: Het grootste deel is zeer vruchtbaar. Dhr Lap: Bij een deskundig oordcel leg ik me neer, maar ik meende, dat de grond te wenschen overliet. Dhr Kikkert: Mijnheer Lap's kompas wijst verkeerd. Het verzoek van dhr Eelman wordt inge willigd. 9. Concessieaanurage uoor radio-distri- butie. Ingekomen is een verzoek van dhr P. M. Koorn te Oudeschild om toestemming tot het stichten eener radio-centrale te den Burg, volgens de voorschriften van de dir. van Posterijen en Telegrafie, op moderne leest geschoeid en wel voor zes jaar. Er wordf aangedrongen op spoed om nog in Dcc. ge reed te kunnen zijn. Het zou in de bedoe ling liggen in 't centrum van den Burg de centrale te stichten, gevormd door twee gc- lijkstroomontvangers, gekoppeld aan twee antennes cn een Frilee-lijn versterker. De draden zullen tegen het weer bestand en 2,5 mM. dik zijn. iedere aansluiting krijgt een automatische bliksemafleider cn een hoog- ohm'ige weerstand. Ieder abonnee krijgt twee stopcontacten, Huizen en Hilversum. De fa. G. J. de Jong van den Melder zal de centrale bedrijfsklaar maken en als tech nisch advisecur optreden. Verder is binnengekomen een schrijven van dhr H. Bruijn, die verzoekt zijn schrijven van 1 Sept. 1928, waarin hij van de stichting af zag, als vervallen te willen beschouwen en hem concessie verleenen voor zes jaar. Voorz.: Op onze vraag aan dhr Koorn, of hij bereid was tot sticiiting over te gaan wanneer hij voor drie jaar concessie kreeg, hebben we een weigerend antwoord ont vangen. Nu zag dhr H. Bruijn ook juist om die drie jaar van een centrale af. Het komt' ons nu onbillijk voor aan dhr Koorn toe te staan wat we aan dhr Bruijn weigerden. Op het verzoek van dhr Koorn meenen we dan ook niet te moeten ingaan; we stellen u voor in een volgende vergadering deze aange legenheid af te doen. We stellen onderwijl ook anderen in de gelegenheid een aanvrage om concessie in te dienen. Dan kunnen we de aanbiedingen eens vergelijken. Dit voorstel wordt aangenomen. 10. Vaststelling gemeenfe-begrootinq uoor 1929. Voorz.: Ten aanzien van de begrooting werden vragen gesteld door de comm., met het onderzoek belast, de leden Boon, Kik kert en S. Keijzer, alsmede door de heeren Lap en Dros. Dhr Henkes: Als jongste lid van de raad is het mij in de drie dagen of een week, dat ik de begrooting met toelichting ter inzage ontvang, niet mogelijk daarvan een duidelijk beeld te krijgen. Je kunt alle stukken niet; overzien. Beter is ieder raadslid een stel te zenden, dat hij houden kan. Dit zou de le den ten nutte zijn. Voorz.: Het zou geen nut hebben. Het zijn zulke groote boekdeelen. Dhr Henkes: De bezwaren wegen niet op tegen de voordeden. Door onze werkkring kunnen we niet nu en dan naar den Burg om de begrooting te gaan zien. Het ge-

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 1