No 4281 Zaterdag 24 November 1928 42ste Jaargang TWEEDE BLAD Gemeenteraad van Texel Texelsche Berichten ABONNEMENTEN: UITGAVE;N.V.v/h LANGEVELD&DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIÊN: TELEFOON: N°11 POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: N°. 11 11. Herziening fllgem. politieuerordening -3r Vergadering van Hoofdingelauden van het Waterschap „De Dertlge Gemeen schappelijke Polders op Texel" dato 22 November 1928 's morgens 0 uur I n café Den Burg. TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ct. ledoro regel meer: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal borokend. BIJ abonnoment lagoro regelprljs. ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN VERVOLG VAN HET EERSTE BLAD. Weth. K.: U gaat er mee accoord Voorz.: Dhr Lap vindt de wegen te duur. Dhr Lap: Jullie halen de heele boel door elkaar. Dhr Boon, tot de voorz.,: Ik zie wel, dat u met de begrooting niet op de hoogte bent. Onder mijn leiding kwam die er zoo niet. En u geeft hem nog de ruimte ook. U brandt het kwaad zelf bij. Veronderstel, dat ieder lid zooveel tijd in beslag nam. Waar zouden we blijven Dat is half werk. Dhr Lap: lk kom met feiten. Dhr Boon: Zeg: zóó is het; keur af en zeg waarom. Weth. K.Wat we niet besteden houden we over. Ik vind 750 gld. voor de Waalder- weg gemotiveerd. Dhr Lap: Een gld. p.M. vind ik te hoog: Weth. K.Vergeet de breedte niet. Dhr Lap: De gemidd. belasting v.d. Waal- derweg is niet hooger dan die van andere wegen. Weth. K.: U rijdt over kluitje, wij liever over gladde wegen. Dhr Lap: We moeten een middel hebben om met minder toe te kunnen. We moeten goedkooper werken. Weth. VI.: Van Oosterend naar de Waal rijdt men door keislag. Op de gemeente wegen gaan 's avonds weer de zwaarste voertuigen over wegen, die 's morgens pas keislag ontvangen hebben. Vergelijk ze eens met de wegen in de 30 polders. Die kos ten banden, wielen en paardevleesch. Wat dit kost, is in geen cijfers uit te drukken. Dhr Lap: Affijn, maar het is te veel. Weth. VI.: Met minder kunnen we niet. Voorz.: In de 16000 zijn de buitengewone kosten begrepen. Dhr Lap: Met die cijfers is het een eigen aardige kunst. Daarmee zou ik maar niet komen. Ik kom hooger. Weth. K.: Het zit dus in het systeem Doet u er ons een aan de hand. De Koogerweg willen we als een primaire in orde maken, anders krijgen we niet genoeg. Dhr Lap: De 30 polders betalen 25000 voor 120 K.M. wegen. Weth. K.: Die zijn niet te vergelijken. Dhr S. Keyzer: Trek er de onbelaste we gen eens af. 7. Aan Waalenburg is meegedeeld,^ dat de gemeente uit het wegenfonds plm. 5500 p.j. zal trekken. Op de begrooting vind ik slechts een meinoriepost. Voorz.: Deze vraag is al beantwoord. Resumeerende meent dhr Lap tot de conclusie te moeten komen, dat de raming voor de wegen veel te hoog is. Goedkeu ring der begrooting zal voor hem echter geen bezwaar zijn, wanneer voor het te hoog geraamd bedrag andere werken worden uit gevoerd, b.v. verbetering weg door Burger Nieuwland, of betaling uit de gewone mid delen van verbetering Hoornderweg. 8. Er is m.i. een scheeve verhouding tus- schen aflossingen en renten, n.l. resp. 16750 en 23453 gld.. Bij het sluiten van lee ningen in de toekomst mag hieraan wel gedacht worden. Voorz.: Dit zit 'm in de leening voor de TEM en in het bedrag, uitgetrokken voor de R.K.-school. Dan wordt de verhouding niet 16-23, maar 97-49. Weth. K.: Ziet u nu wel dat hier geen fout gemaakt is Dhr Lap: Het was maar een opmerking. We zitten hier in een openbare raad. Ik mag zeker niets meer zeggen. Dhr Boon: Het heeft toch geen cent waar de. 9. De kosten van algemeen beheer zijn m.i. hoog. Vier gld. per inw. Is dit in over eenstemming met andere gemeentn en zoo neen, zou het dan geen aanbeveling verdie nen te trachten tot vereenvoudiging van ge meenteadministratie te komen Voorz.: Hier is een lijstje van gemeen ten met plm. evenveel inw. als de onze: Terschelling 5, Huizen 4,37, Wormerveer 6, Zantvoort 6,85, Laren 7,59, Purmerend 7,50 gld. Dhr Lap: Ik dank u voor de moeite. Weth. VI.: Ziet u nu dat we niet hoog zijn Dhr Lap: Ik vind vier gld. te hoog. Weth. VI.Dat is een slag in de lucht. Ik protesteer. Dhr Kikkert: Dhr Lap zal bedoelen, dat B. en W, boffen omdat de kosten elders hooger blijken. Weth. VI.: Nu komt dus de zegen. Dhr Kikkert: Maar dhr Lap is er de dupe van. Dhr Lap: Ik durf gerust het rfsico te loo- pen ongelijk te krijgen, vrije woning van hoofden der scholen niet 10. Is het wettelijk voorschrift, dat van meer mag worden ingehouden dan 7pct der jaarwedde. Dhr Boon: Ik begrijp het niet. Voorz.: Aan u is niet gevraagd het woord te nemen. Dhr Boon: lk mag toch interrumpeeren. Voorz.: De meeste hoofden betalen 7 pet. 11. Is er niets aan te doen, dat voor leerl.. aan RHBS en gymnasium 250 gld. p.j. moet worden betaald. Weth. VI.: We zouden hier een dergelijke inrichting moeten stichten. Dhr Lap vindt het vooral t.a. van een RHBS een onbillijke maatregel. 12. In hoeveel gevallen is arbeidsbemid deling verleend Voorz. somt het aantal gevallen op. 13. Ik meen, dat het bedrag, dat uit de ink. bel. in dienstjaar 1929 moet worden ver antwoord, hooger zal zijn waarmee in de begrooting is gerekend. Mijn conclusie is, dat zonder belastingverhooging in het raam der begrooting 1929 enkele buitengewone werken kunnen worden uitgevoerd. Voorz.: In de toelichting staat, dat het overschot voor buitengewone werken be stemd zal zijn. Dhr Lap: Kunnen we de weg door Bur ger N. er niet op brengen. Weth. K.: Het is niet de gewoonte bui tengewone werken op de begrooting te bren gen. De noodige gegevens ontbreken en - dat kan ook nog bij suppletoire begroo ting. Dhr Lap verwacht dat dan het vermenig- vuldigingscijfer weer verhoogd zal moeten worden. Weth.K.: Hoever wilt u gaan met de inw. door belastingen te drukken Wilt u geld voor buitengewone werken vinden in de ink. bel. of door leenen Dhr Lap: Uit de begrooting, die geen 120 maar 104 duizend moet zijn. Weth. K.Als we de Ulo gaan verbete ren is het overschot zoo op. Dhr Lap: Eerst de weg door B.N. en dan de Ulo. Dhr Keyzer: Dat zou ik aan het beleid van B. en W. overlaten. Dhr Lap: Dan kunnen we de raad wel afschaffen. Dhr Kikkert: Wie moeten dan de wet houders kiezen. Dhr Dros vraagt het vervolgonderwijs op het platteland beter mogelijk te willen ma ken door het minimaal aantal leerl. b.v. van 12 op acht te brengen, of anders op het dubbele van het aantal kinderen, dat ieder jaar gemidd. de school verlaat. Voorz. zegt overweging toe. Dhr de Graaf: lk kom tot u met vrees, allereerst om het hooge begrootingsbedrag, dat de laatste jaren schrikbarend gestegen is. Ik zei al het met het beleid van B. en W. eens te zijn. Niet eens ben ik het met de meening van dhr Boon, dat we hier zitten om B. en W. te becritiseeren. Dhr Boon: Een gezonde manier. Dhr de Oraaf: Ik geloof niet, dat B. en W. zich blind staren op een enkele weg, maar verbetering van de weg door B.N. is noodzakelijk. Ik wensch een motie voor te stellen. Deze ondervangt het idee van dhr Lap. Dhr de Graaf leest de motie voor, waar in de raad erkent de noodzakelijkheid van verbreeding en verbetering van de weg door B.N. en B. en W. opdraagt stappen te doen om daartoe te komen. Weth.K.: Vier jaar geleden is het plan op onwillige landeigenaren afgestuit. U mag ook de weg over de Waal naar de C. niet vergeten. Dhr de Graaf: De weg door B.N. geeft een bekorting van een half uur. Dhr Lap hecht aan de motie zijn goed keuring en meent, dat het met de onwilli ge eigenaren wel gaan zal. Voorz.: Er zit ook nog een stuk parti culiere weg. Dhr Epe: Ik vrees, dat we op een dwaal- poor zijn. B. en W. hebben een begrooting ngediend, welke goed is, naar hun overtui ging. Hierop heeft de heer Lap willen be- mibbelen. Hij zou voorrekenen, wat te hoog vas. Ik ben zeer goed met de begrooting evreden en geloof niet in wat dhr Lap op iapier heeft. We hebben geen zekerheid. Dhr de Graaf rekent al met een overschot :n dient een motie in, maar noch van het "n noch van het ander wil ik wat hebben. Dhr de Graaf: Ik sprak niet van een over schot en zal u scherp bestrijden ats u zoo voortgaat en telkens interrumpeeren. Dhr Epe: De weg door B.N. is een onge- luksweg. De polderlasten zijn laag. Laten ze maar wat meer aan hun wegen doen. Dhr Lap: Het land is er ook laag. Dhr Epe: Dhr Lap kan niet anders spre- kne. Dhr Lap cn de zijnen beschouw ik als behoorende tot het conservatieve bloc. Op zijn weg ligt het B. cn W., die een klein greintje vooruitgang willen nastreven, direct te lijf gaan. Een gld. voor een M. weg vindt hij te veel. Bekijk de wegen en de uitwassen (spr. noemt voorbeelden) Dhr de Graaf: Ik geloof, dat dhr Epe mij t.a. van die weg niet goed begrepen heeft. Ik zie er een hoofdverkeersweg voor Texel en ik twijfel niet of dhr Epe, die* toch voor goede wegen is, zal me steunen. Van polderlasten sprak ik niet. Dhr Lap: lk ga de woorden van dhr Epe voorbij: die beweert, dat mijn woorden uit conservatieve ideeën zijn voortgekomen.- ,,de duim op de portemonnaic". Dhr Epe heeft mij verkeerd begrepen. Ik heb geert, cent afgeknibbeld. Het geld moet besteed worden, maar mogelijk ook voor een bijzon der werk.Conservatief „Words" zegt de Engelschman. Dhr de Graaf: Ik heb mijn motie wat anders ingekleed en wel zoo: De raad, van oordeel, cfat de weg door B.N. in een toe stand verkeert, welke niet langer bestendigd mag worden, draagt B. en W. op met de onderhoudsplichtigen te onderhandelen om tot verbetering te geraken. Dhr Kikkert: Moet er geen limiet worden gesteld Voorz.: Er wordt alleen gevraagd een be spreking te willen houden. Dhr Lap: De zaak wordt als urgent er kend. De motie-de Graaf wordt z.h.st. aanvaard. o— Het is inmiddels zes uur geworden. De bode wordt uitgenoodigd de koffie rond te dienen. Ook uw verslaggever mag een oogen- blik uitblazen .onder het genot van een heerlijk kop koffie. o— Na de pauze werd het laatste punt aan de orde gesteld: De verordening wordt artikelsgewijs be handeld.- Een rookverbod wordt in uit zicht gesteld. (Overvloed van kopie noopt ons in het volgend nummer eerst hierop terug te ko- men.-RED.). De eerste drie hoofdstukken worden z.h.s. goedgekeurd. RONDVRAAG. Dhr Kikkert dringt aan op beter water afvoer van de Koogerweg, b.v. door het het uitdiepen van greppels, en vraagt of aan de 30 Polders reeds betaald is het be drag, verschuldigd wegens beharding van de Duinweg. Op deze vraag deelt Weth. VI. mee, dat het bedrag spoedig betaald zal worden. Dhr Pisart vraagt of het juist is, dat de los werkman De Jong, 15 of 16 jaar in gemeentedienst, thans door ziekte in het geheel geen vergoeding meer ontvangt. Voorz. zegt onderzoek toe. Dhr Dros dringt aan op uitdieping van de vaargeul in het Noorden.-De voorz. zegt dat de zaak het volgend jaar in overleg met het polderbestuur onder handen zal worden genomen. Dhr Dros oppert ook bezwaren tegen de dienst in polder Eierland. De eerste auto- gaat al om acht uur, vroeger om tien, wat beter uitkwam. De voorz. zal er nota van nemen. Dhr Leber vraagt hoe het met de weg naar het Horntje staat. Voorz. zegt. dat verbetering van steun van het Rijk afhangt Dhr Leber vraagt verder een stembureau voor de Koog, Waalenburg en Z. Eierland. Ook dhr Epe voelt hiervoor en spreekt van het gebruik van autobussen. Hierin vindt hij echter een bestrijder in dhr Lap. Voorz. zegt overweging toe. Dhr Lap: De weg naar het Horntje is zeer slecht. Ik zou er maar mee beginnen. Subsidie komt wel. Voorz. zegt er werkloozen aan te willen zetten en zal op spoed aandringen. Weth. K. vraagt nog, of die weg niet voor rekening van TESO kan worden ge maakt en dan sluit de voorz. de vergadering. Aanwezig: P. Bakker Az., D. Hz. Bruin, S. J. Dijksen, A. Eelinan Jbz.G. Pz. Witte, Joh. D. Roeper, C. Keijser Hz., J.J. Bakker, jb. Boogaard, Jac. Keijser Sz., C. KcijserSz., J. J. Hin, IJ. Lap, P. H. Koning. Voorzitter: J.S. Dijt; Secretaris D.v.d.Oord; Opzichter J.v.d.Pijl. Na opening door de voorzitter worden de notulen van de bijeenkomsten van 30 Mei cn 24 Sept. 1928 voorgelezen en onveranderd vastgesteld. Aan de orde wordt gesteld Ingekomen stukken. a. een schrijven van Gcd Staten, inhou dende toezending van een goedgekeurd exem plaar besluit tot aankoop van f 2000 4i/a %i pandbrieven der Haarl. Hypotheekbank. b. van Ged. Staten inhoudende goedkeu ring op het ingezonden ontwerp met toe lichting tot wijziging van de vijzelmolen van de polder „Het Noorden". c. van Ged. Staten, houdende toezending van een afschrift van het Kon. besluit van 24 Oct. 1928, N 381 tot benoeming van de heer IJ Lap te den Hoorn tot Heemraad van het Waterschap. De voorz. feliciteert dhr Lap met zijn be noeming cn hoopt dat hij zijn betrekking wederom met dezelfde belangstelling zal ver vullen. Dhr Lap bedankt dc voorz. voor de instal latie waarna zitting volgt. d. van de Min. van Financiën afd. Do meinen, inhoudende bereidverklaring tot le vering van 1000 planten Spartina Towscndii zulks ten behoeven van het vastleggen van de buitcndijksche gronden van dc Noorder- dijk. e. een schrijven van dhr L. Jz. Roeper, waarbij deze bedankt als Hoofdingeland van het Waterschap wegens gezondheidsredenen Vervolgens worden door de voorz. eenige woorden van dank gesproken voor dhr Roeper aan het Waterschap bewezen diensten Vervolgens wordt door de voorz. voorge steld om van de vergaderingen weder ver slag te doen uitbrengen; aldus wordt be sloten, terwijl de voorz. tevens meedeelt, dat hierin eenige stagnatie is veroorzaakt aangezien z.i. de vorige secretaris niet bij machte was dit te verrichten. Punt 1 der agenda: Voorstel van het Dag. Bestuur inzake be maling van de polder „Het Noorden". De voorz. deelt mede, dat alhoewel reeds in een der vorige vergaderingen besloten is om de polder „Het Noorden" op algeheele kosten v.d. 30 Polders te gaan bemalen, (het geen tot nu toe alleen op kosten v.d. poldert „Het Noorden" geschiedt) waarbij dan te vens 't Molenbestuur zal worden opgeheven, dit besluit thans bespoedigd dient te worden, zulks naar aanleiding van de zeer plotselinge en op zeer korte termijn gestelde ontslagaan vrage van dhr Jb. Buis, molenaar v.d. pol der „Het Noorden". Waar vroeger ook reeds is besproken dc onbillijkheid, voortvloeiende uit het besluit van Ged. Staten, waardoor het Noorden zal moeten betalen aan de betaling van Ev.-Koog enz., en die polder door dat besluit boven dien wordt belast met extra kwelwater van Waalenburgs bemaling, hetgeen het Noorden op eigen kosten zal moeten wegmalen is het thans dee tijd om die zaak zoo mogelijk met het Noorden te regelen. Aangezien de molenaar door het Molen bestuur en de sluiswachter door het bestuur v.d. 30 polders wordt benoemd, wordt het beter geoordeeld dat thans bij de nieuw te benoemen molenaar de macht in handen van een lichaam berust. Aan het molenbestuur v.d. polder „Het Noorden" zal het navolgende voorstel wor den gedaan: Om de polder „Het Noorden" op kosten v.d. 30 Polders te doen bemalen tegen een prijs van f 2,50 per H.A., en dat deze rege ling stand zal houden totdat de geheele 30 Polders zullen worden bemalen. Na uitvoerige discussie met algemeene stemmen aangenomen. Dhr D. Bruin Hz. vraagt voor wiens re kening de extra kosten van de molen in het Noorden komen, welke kosten oorspronkelijk op f 10000 waren geraamd. Dee voorz. deelt mede, dat deze door de 30 Polders zullen moeten gedragen, alhoewel het onderhoud door het Molenbestuur zeer veel te wenschen heeft overgelaten en nu door de 30 Polders gemaakte onderhouds kosten feitelijk door het Molenbestuur had-

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 1