a J No 4282 Woensdag 28 November 1928 42s,e Jaargang I .*'4 een pypje^ tabletten bij Verkoudheden*en Koorts Van week tot week Texelsche Berichten \l0l^vaarrrm ABONNEMENTEN: UITGAVE:N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OPTEXEL ADVERTENTIÊN: TEtEFOON: N°.ll POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: N°. 11 MIJNHARDT'S® Poincaré's kansen. taqeriho&fc zin Tjonge, daar zit spirit in! Deze fabah.'Hs werkelijk waar, Rook ih liever nog dan n sigaar .DMGON" DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG. EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 rogels: 50 ct. ledore regel meer: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal berekend. BIJ abonnement lagere regelprl]s. ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN t 'L«t vooral op'den naom Sanaplrln^dnar-dere tabletten v tttUJfl bwebtrmd zijn tegen namaak cd <vervalschJng v- PriJ»-ü 40 Zaterdagavond. „Als het buiten woedt". „Als het buiten woedt, is het binnen zoet"- maar toch al zitten we dan in onze heerlijk verwarmde huiskamer, waar een lamp zijn gezellig licht en een kop je koffie zijn prettige geur verspreidt, meermalen worden onze gedachten be paald bij hen ,die met hun scheepje op -de ongewisse zee aan wind en golven zijn overgeleverd, bij hen, „de wakk're mannen, waar ons hart van kan verdagen als zij het rappe lijf durven wagen in het woedend golfgeklots". Eigen leven niet tellend, nemen zij plaats in de boot, waarnaar door de in nood verkeerende schepelingen met zooveel ongeduld wordt uitgezien; veelal smaakt men de zoete vol doening een aantal medemenschen uit de gulzige klauwen van de dood, alom spo kend op de ziedende zee, te redden. Maar ook gebeurt het wel eens, dat de roeiers geen redders vermogen te worden en met de schipbreukelingen hun graf in de golven vinden.. Nog bij de laatste storm werd het Engelsche visschersdorpje Rye in diepe rouw gedompeld, doordat de reddingboot, uitgevaren op de nood seinen van het Letsche s.s. „Alice", met man en muis verging. Zeventien wakkere lieden, allen kostwinners en vormende de geheele bemanning van de visschersvloot, kwamen, daar huizenhooge golven hun scheepje omverwierpen, en de terugkeer beletten. De ramp greep plaats op plm. 800 M. van de haven, waar heel de bevol king van 't dorpje het vreeselijk schouw spel moest aanzien, niet bij machte ook maar iets tot hun redding bij te dragen... Eenige uren later spoelden met de boot de eerste lijken aan. Van de „Alice" werd de bemanning door een Duitsch stoom schip overgenomen. Dit geschiedde reeds kort nadat de reddingsboot was uitge varen, maar men slaagde er niet in, de roeiers te beduiden, dat hun hulp niet meer noodig was. We herinneren verder nog aan het ver gaan van de „Noordstar" op de Wadden zee, waarbij man, vrouw en tien kinderen het leven lieten. En nog heeft de storm zijn wreede spel niet beëindigd, wantterwijl we deze re gels schrijven, giert een stormachtige wind langs de daken en bereikt ons het bericht, dat bewesten de Eierlandsche gronden de 2500 ton groote Zweedsche houtboot Garm, met een lading op weg naar Antwerpen, in groote nood ver keert. (Zie verder de rubriek Texelsche berichten.) „Recht boven macht." Dit was de kern van het betoog, dat Brüninghaus in de Duitsche Rijksdag na mens de Nationaal Liberalen, dat zijn dus de mannen van de Duitsche Volks partij liet hooren. En hij liet er de waar schuwing op volgen, dat elk volk onher roepelijk ten gronde gaat, dat deze wet uit het oog verliest. „Recht boven macht" zoo moet het zijn, maar de schrik slaat ons nuch tere Ieeken om het vredelievend hart, wanneer men ziet hoe de eene staat de andere bewapening wil overtreffen. Van vrede en ontwapening wordt alom ge sproken, aan vredes- en ontwapenings conferenties wordt druk gewerkt, maar in de praktijk zoekt men nog alsmaar te vergeefs naar de resultaten. „Recht boven macht". Zouden zoo ook de Duitsche machthebbers hebben ge dacht, toen willens en wetens op die be- teekenisvolle dag van Augustus 1914 de neutraliteit van België met voeten werd getreden en een bloedig tijdperk van menschonteerende om het niet sterker uit te drukken krijg werd ingeluid? Bereidt U ten Vrede. Dat Frankrijk niet veel vertrouwen heeft in de wijze wet „Recht boven macht" meenen we te mogen opmaken uit dit staatje, aangenomen dat het betrouw bare getallen waren, waarmee op 't radi cale congres te Anger Montigny de rechterhand van Caillaux voor de dag is gekomen. Eerst eenige getallen op de oorlogsuit gaven betrekking hebbende: 1913 1598 miljoen goudfranken 1928 2274 1929 2374 En dan eenige omtrent het leger, a. de vredessterkte, b. het aantal beroepsmili tairen: 1913 a. 558000 b. 96000 1929 a. 601000 b. 255000 1930 a. 637000 b. 400000 We meenen niet te overdrijven, wan neer we Frankrijk rangschikken onder de sterkst bewapende mogendheden ter we reld. Wellicht streeft Rusland de Fran- sche republiek naar de kroon, want dat die „heilstaat" over een machtig leger en een machtige vloot ter zee en ter lucht bezit, hebben we al eerder ge schreven. Als „excuus" zou kunnen gel den dat Sovjet-Rusland zooveel grooter dan Frankrijk is. Intusschen kan het geen verwondering wekken, wanneer Frankrijks toerusting ten oorlog naar men voorspiegelt om „ten vrede" te geraken met leede oogen wordt aanschouwd en iedere po ging om tot een stevige vermindering van bewapening te geraken al bij voor baat tot mislukking is gedoemd. Alhoe wel ganschelijk niet zwartgallig, meenen we in Frankrijk's kolossale bewapening een ernstige hinderpaal te moeten zien op de gulden weg naar het eene doel, dat de aardelingen dienen na te streven: vrede, allen en alles omvattende, wereld vrede. Het kersversche kabinet Poincaré heeft zee gekozen en schijnt, voorloopig al thans van wind noch tij last te zullen ondervinden. Voorloopig want zijn verhouding tot de socialisten schijnt door de vernieuwing verslechterd te zijn en dat kon wel eens op ongedachte moei lijkheden stuiten. We spraken een vorige maal van een verschuiving naar rechts, maar komen thans tot de conclusie, dat innerlijk geen groote verschillen aan de dag zijn getreden. Trouwens Poincaré de stuwkracht, een alleszins bekwame en voortvarende staatsman past wel op met de linkschen goede maatjes te blijven. Nochtans de verschuiving mag voor namelijk aan de buitenkant aan de dag zijn getreden: de socialisten hebben de aanleiding in gevonden aan twee hunner - die in het politieke leven een voorname rol speelden, te verzoeken hun functie neer te leggen; hun verzoek werd be grepen en ingewilligd. Het betrof de po liticus Paul Boncour, die als Volkenbonds -man nog al eens van zich deed spreken en meermalen Briand te Genève verving, en Jouhaux, in de kringen der vakver- eenigingen een invloedrijke persoonlijk heid. Of de socialisten het overigens zoo kwaad met het nieuwe kabinet meenen, kunnen we, op grond van wat we er verder van vernamen, betwijfelen. Streseman spreekt. Streseman, Duitschland's minister van buitenlandsche zaken, heeft na een lang durige ongesteldheid het gebouw van de Rijksdag weer betreden en daar zijn eer ste rede uitgesproken. Hierin gaf hij een uiteenzetting van Duitschland's taak om de wereldvrede te helpen bevorderen en om de gevolgen van de wereldoorlog zoo spoedig mogelijk uit de wereld te jagen. Op een ieder in binnen- en buitenland deed hij met het oog hierop een dringend beroep. Met de tijdens zijn afwezigheid door kanselier Müller gevoerde politiek zeide hij zich geheel te Kunnen vereenigen, ook wat betreft de vervroegde Rijnlandont ruiming en de herstelbetaling, tweekwes- ties, welke niets met elkaar te maken hebben. De eerste moet door politici, de andere door onpartijdige economen wor den opgelost, volgens zijn idee. Het is te wenschen dat de andere hee- ren er ook zoo over denken. G.J.D. SCHOOLNIEUWS. De voordracht voor onderwijzer aan o.l. school te Schagen luidt: l.J.Koelman, onderwijzer aan de Ulo alhier, 2. W. Bant, waarnemend aan de school te Schagen en 3. R. Jofriet te Zaandijk. DE DERTIG POLDERS. Ter voorziening in de vacature-L. J. Roeper, hoofdingeland der Dertig Gein. Polders, had Maandag jl. een herstem ming plaats tusschen de heeren R. P. Keijser Cz. en Joh. Roeper Nz., die bij de voorafgaande stemming resp. 207 en 205 stemmen verwierven. Thans werden op de heer R.P.Keijser 232 en op de heer Joh. Roeper Nz. 384 stemmen uitgebracht, zoodat laatstge noemde werd gekozen. Eén stem werd blanco uitgebracht. BAZAR-NED. HERV. GEMEENTE. Ter voorbereiding van 'n bazar ten bate van de kerkvoogdij der Ned. Herv. Ge meente alhier, werd een comité gevormd, waarin zitting namen: Mw. Raabe, presidente, Mw. Roelofs penningm., Mw. Wevering, Mw. Mallée, Mw. v.d. Poll, Mw. J. Dros-Bakker, Mw. Kikkert-Kamp, Mw. Witvliet-Brouwer, Mw. Dijksen-Knol,Mw. J. Dros-de Groot, Mw. N. Plaatsman, Mw. A. Kikkert-Nan- nenburg, Mw. A. Dros-Garritsen en Mw. Schermer. Het ligt in de bedoeling de bazar te houden in Eben Haëzer in de komende zomer. KUNSTMEST OP HOOI EN WEILANDEN. Men schrijft ons: Op uitnoodiging van de afd. „Texel" dei- Ho] 1. Mij. van Landbouw werd Vrijdag een lezing met lichtbeelden gehouden door de heer Ir. C.A.O.Spaan, Directeur van het Land- en Tuinbouwbureau, over het onder werp: „De bemesting onzer Hooi- en Wei landen. De voorzitter, de heer C.Keijscr Hz. riep de aanwezigen een hartelijk welkom toe en betuigde er zijn tevredenheid over, dat, niet tegenstaande het zeer ongunstige weer, nog zoovelen ter vergadering aanwezig waren. Hierna werd het woord aan de spreker ge geven. De lieer Spaan, die gemakkelijk en onder houdend spreekt zeide, eerst over bemes ting in het algemeen liet een en ander te zullen zeggen. Hij wilde daarbij de vraag be antwoorden of de kunstmeststoffen in vol doende mate aanwezig zijn en kunnen blijven, en daarna een film vertoonen aangaande de luchtstikstof-industrie. Voor de planten zijn noodig voor goede ontwikkeling: stikstof, phosphorzuur, kali en kalk. Eerder trachtte men een goede be mesting aan te brengen met stalmest, gier, lupine en guano. Deze zijn thans, nu er veel hoogere eischen aan de aarde gesteld wor den, niet meer voldoende. Men behoort nu het land door betere bemesting te verbe teren en er meer van te halen. Ook eisclit het arbeidsvraagstuk meer, daar de loonen met 104 pet. gestegen zijn. Door meer van elke eenheidsoppervlakte te halen, heeft men men te zorgen voor het beste pootgoed, be tere afwatering en vooral betere bemesting, want het veredelde zaad vraagt meer kracht voer en daarom is stalmest niet voldoende en kunstmest noodig. Geeft onze aarde daar toe voldoende grondstoffen? Voor phos phor, u:t ruwe phosph'aten gewonnen, vindt men voldoende gronstoffen in Florida, Ca nada, Marokko en andere streken ,doch men PURE VIRGINIA SHAG Goedkoop door haar iangzamen brand Pittig en toch niet zivaar Vóór pijp o/ cigaret jLörumo - GnoiiiNoeiM ga niet te kwistig te werk, opdat er wat overblijft voor de nazaten. Kalizouten zijn er mede voldoende. Ze worden verkregen uit de bodems van vroegere binnenzeeën. Kali gebruikt men vooral voor tuinbouw en geeft een niet dure bemesting. Uit ertsen, die men smelt, verkrijgt men slakken, die het Tho- masslakkenmeel leveren en zoo verkrijgt men voldoende phosphorzuur. In Duitschland vindt men hiertoe uitge strekte beddingen, ook in Frankrijk, vooral in de Elzas, alsmede in het Oosten van Ne derland, maar daar liggen de lagen heel diep. Hier keuken- en kalizout te winnen zou te veel vragen voor exploitatie en daarom Iaat men het voorloopig rusten. Voor gebrek aan kalk behoeft men voor loopig ook niet te vreezen: kalkgesteenten en krijtrotsen zijn er voldoende op aarde. Zie maar in Engeland, Duitschland, Frank rijk, Amerika, enz. In Nederland is kalk-, mergel te vinden in Zuid-Limburg. Dus ook voor kalk geen zorg. Maar hoe zit het met stikstof? Gier en guano bevatten een aardige hoeveelheid, maai de guano is uit Peru weggeroofd. Ook aan chili uit Zuid-Amerika komt een einde, al zijn er ook nog groote lagen in liet binnen-' land. Zwavelzuur en ammoniak heeft men te danken aan de gasfabrieken, en komen dus uit steenkolen, maar ook deze zijn beperkt. De groote Duitsche geleerde, prof. Cruas e.a. hebben het doorvoeld en gezegd, dat er binnen afzienbare tijd op deze wijze en bijj voortdurend toenemend gebruik van die stof fen een wereldliongersnood zal komen en daarom hebben ze gezocht naar andere mid-, delen. Bij electrische ontladingen (donder) heeft men een salpeterformatie ontdekt en dit bracht hen op de gedachte, de luchtstikj stof bindend te maken. In dampkringslucht is 4/5 zuivere stikstof aanwezig, waarvan mensch en dier niet profiteeren. Alleen en kele planten, vooral vlinderbloemigen, heb- beri er wat aan en hierdoor heeft men door1 groenbemesting wel voordeel gehad. Aan genoemde prof. is het gelukt een bindmid del te vinden voor stikstof- en waterstof gas. De prof. Haber en Bosch hebben zich' hierbij mede zeer verdienstelijk gemaakt. De eerste fabriek werd aan de Rijn gebouwd, in deoorlogsjaren vreesde men voor ver delging, wat voor Duitschland een groot kwaad geweest zou zijn. Men heeft dan ook meer in het midden van het Rijk een kolos-, sale fabriek weten te bouwen. Deze is 51/21 K.M. lang en U/2 K.M. breed. Jn deze fa briek maakt men aan wcreldstikstof 'n baal per seconde, dat is per etmaal, want men werkt dag en nacht met een drieploegen- stelsel, 86400 balen. Nadat nog het een en ander gezegd was over nitro-fosca en de gemakkelijke werking daarvan, aangezien het een samenstelling is van verschillende stoffen, werd op het doek vertoond, wat in zoo'n stikstoffabriek is te zien. De beelden waren zeer duidelijk en aan onze oogen gingen voorbij het inwendige van de fabriek, koeltorens en gashouders, absorbtietoren, pompstation, filters, hoog druk-installaties, tot een druk van 1000 at- mospheren, tanks voor ammoniakwater, la boratorium, enz. Na de pauze werden veel wenken gegeven

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 1