BEHOORT U lil VENUS-map, Prijs 15 cent. Haa&wöiidjes PUK0L Tooneeluitvoering ADVERTENTIEN Een halsbrekend Huwelijk, al tot de menschen, die Roode of Gele Pool regelmatig gebruiken Ook U bevalt het zeker. Tiiet ïteteHrf" Filmavond—I.V A. doen pijn bij den arbeid e i leiden vaak tot verzwering of bloed vergiftiging. Reinig ze altijd dade lijk en .behandel ze verder met Doos30„ 60, 90 ct. WAAL-EN-BURG. Mond- en klauwzeer. Dienstplicht. PREDIKBEURTEN HERV. GEMEENTE. Donderdag 29 November. Oosterend, 's av. half 8 ds. Groenenberg Bijbellezing Onderwerp Jesaja 2. Den Hoorn, 's av. 7,30 Bijbellezing. Koog, 's avonds half 8 Bijbellezing. Zondag 2 December. HERV. GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. Raabe Waal, vm. 10 uur ds. v. 't Hooft. Den Hoorn, vm 10 uur ds. Oskamp. Maandcollecte. Oudeschild, vm. 10 uur ds. Broekema. Oosterend, vm. 10 uur ds. Groenenberg Cocksdorp, vm. 10 uur ds. Plug. Maandcollecte. 's av. half acht bijbellezing. GEREFORMEERDE KERK Oosterend vm. 10 uur ds. v. d. Leer n.m. 3 uur dezelfde. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. Vis. MARKTBERICHTEN Alkmaar, 23 Nov. Op de heden gehouden graanmarkt waren aangevoerd 1695 H.L. De prijzen waren per 100 K.G. Tarwe 11,— a 11,75 Haver 11.a 11,50 Gerst chevalier 11,— a 12.25 Groene erwten groote 19,a 27, - Grauwe erwten 20,50 a 32, Eierveiling, Hollands Noorderkwartier Alkmaar 24 Nov. Kipeieren. Aanvoer 44.000. 56/58 K.G. 8,90 a f 10.- d 10Q t k 58/60 K.G. 10,- 10,30 }aeluustuKS 60/62 10,— a 10,70 62/64 a - truin 10,10 h 11,50 Kleine eieren 6.60 a 8,70 Eendeieren. Aanvoer 6000. 6,50 6.60 Eierveiling C. Rentenaar. 26 Nov. Bruine f 9, f 10,40. Wit f 8,50 k f 9,50 gemiddeld f 9,50 gemiddeld 9, - Pulleneieren f 6,— a f7,90 Eierveiling Texel, 26 Nov. Aangevoerd werden 199 partijen, 10033 stuks Kipeieren Bruin ongew. f 9,40 a f 10,70 p. lOOstuks tVit f 9,00 a f 9,70 Middelprijs bruin f 9,70 wit 9,30 Puleieren f 5.70 a f 9,40 Eendeieren: Aanvoer 11 stuks 0 partijen Prijs f7,— a f 0, Texel, 26 Nov. 1928. 1 paard a 4 koeien 225,— a 275, - 8 pinken 120,— a 150. 19 kalveren 45,- a 70,— 1 schaap 1 lam 14 nuchtere kalveren 12, a 18, 4 Biggen 10,— a 14, 5 korf oude kippen 0,90 a 1,10 Gebrek aan eetlust 1 ister's Maagpillen GETROUWD FRANS BUR1E en RIEK KIKKERT die mede namens wederzijdsche familie hun dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk onder vonden. Amsterdam, Zeeburgerpad, 24 Nov. '28. Tooneelvereeniging „NOOIT GEDACHT" geeft Zaterdag 1 December een uitvoering; bij H. DOP. Opgevoerd zal worden Blijspel in 3 bedrijven. Aanvang 8 uur. Entree 60 cent. bevattende 10 vel gelijnd prima linnen- papier en 10 met zijdepapier gevoerde enveloppen. Boekhandel Parkstraat. Bewaar do txma tooi mooie houten pijp, tabaktdoo* of aachbak. O 1 N*.»' voor de Texelsche weideboeren ,die bij doel matige bemesting veel meer van hun land kunnen halen, terwijl de prijzen voor kunst meststoffen belangrijk goedkoopcr zijn, dan voor de oorlog en nu maar kosten 06 pet. van toen, althans wat zwavelzure ammoniak, ureum BASF en Leunasalpeter BASF betreft en die heeft de weideboer juist noodig. Men moet zooveel mogelijk trachten te besparen op krachtvoer. Flet weiland moet in kleine perceelen ver deeld worden en in Februari-Maart met 250 Kg. zwavelzure ammoniak per H.A. bemest worden. Het klein- en jongvee kan veel vroeger naar buiten, evenals 't melkvee, wat besparing geeft op de dure voorjaarsstalvoe- dering. Laat het vee 5 tot 8 dagen op een< weidje loopen waarna het verder afge graasd kan worden door jong vee en scha pen. Dit moet na elke afweiding herhaald worden. Elk stukje land krijgt hierdoor meer rust. wat zeer goed voor het land is. De melkopbrengst wordt op deze wijze per H.A. veel grooter en meer regelmatig; er is langer uitgroeiend gras, waardoor het vee langer in de weide kan blijven, wat ook al weer besparing op stalvoedering geeft. Ook het hooiland vraagt een dergelijke be mesting. Vroeg maaien is aan te bevelen en direct hierna geve men 65 Kg. ureuin of 200 Kg. kalksalpeter. Ten slotte werden nog films vertoond van het groeien en bloeien van verschillende ge wassen, die zeer de aandacht "trokken. Niemand verlangde meer het woord, waar om de voorz. te ruim elf uur de vergadering sloot met dank voor de mooie en duidelijke lezing, waarvan de jongere boeren zeker veel profijt zullen hebben. De filmavond, vanwege het Instituut voor Arbeidersontwikkeling, op Zondag jl. in hotel „Texel" gehouden, werd bijgewoond door omstreeks 190 personen. De bijeenkomst werd geopend door de heer Jb. Bruin, voorz. van de afd. Texel van de S.D.A.P. Hij heette de aanwezigen welkom, in het bi zonder de heer Althuis, de operateur, en de Heidersche partijgenooten, die voor de musikale illustratie zouden zorgdragen, vier violisten en een guitaarspeler. Verder wijdde spreker eenige woorden aan de door de SDAP gevoerde propaganda, aan haar herhaald roepen om zich te scharen achter haar roode vaandel tot vestiging eener nieuwe maatschappij. In veel plaatsen, aldus spreker, is onze macht groeiende," maar nog steeds is men met het groote doel, dat we nastreven, te weinig bekend. Het kapitalistische stelsel kan niet met een handomdraaien uit de wereld worden ge bracht, maar toch schrijden we moedig voort. De jeugd zal ons behulpzaam zijn, over de reeds bereikte resultaten behoeven we ons niet te schamen. We strijden voor ontwapening. Is er een leus denkbaar, die zoo spreekt tot het hart van ons allen Christus bracht ons de boodschap van „Vrede op aarde". Maar hebben alle Chris tenen die wenk wel begrepen Alle wapentuig behoort, gelijk de demonstreerende tank waar van men in de bladen kon lezen, in de modder. (Uit de zaal klinkt: Juist, juist.) Als die woorden gemeend zijn, vervolgt spreker, sluit u dan aan in onze rijen, abon neert u op „het Volk" en „Radio" en wordt soldaat in ons leger. Hiermee opende de voorz. de vergadering. Wat het hoofdnummer „De drie dieven" aan gaat kunnen we met een korte vermelding vol staan. We namen op verzoek de vorige week reeds een uitvoerig artikel op, dat u omtrent in houd en strekking voldoende zal hebben inge licht. Interessant was de wetenschappelijke film „Leven en sterven van planten", welke op zeer aanschouwelijke wijze een idee gaf van het intieme leven van Flora's kinderen. Jammer, dat niet allen voor deze rolprent belangstelling konden gevoelen en een paar maal luidruchtige bezoekers tot stilte moesten worden gemaand. Verder werd nog vertoond de film, opgeno men te Amsterdam op 16 Sept. jl. ter gelegen heid van de demonstratie voor ontwapening aldaar Na een kort woord van de voorz. werd de bijeenkomst gesloten. Omtrent de bijeenkomst te Oudcschild schrijft onze corr. De filmavond van Zaterdag mocht, gezien het slechte weer, zeer goed bezocht heeten. De vorige film, „Potemkin" lag nog versch in het geheugen, zoodat de verwachting nogal hoog was gespannen. Deze film was echter van een heel ander genre en viel eenigszins tegen. Men ging echter voldaan huiswaarts, dus kunnen zij, die het initiatief tot de vertooning genomen hebben, tevreden zijn. Van de film voor de kinderen konden de kleintjes niet genoeg vertellen. Het één von den ze al mooier dan het andere. Deze film voorzeker een succes geweest. De muzikale begeleiding voldeed ook heel goed. ALOEMEENE VERQADERINO S.V. „TEXEL". Men schrijft ons: Precies op tijd roept de voorzitter aan 19 leden en donateurs Vrijdag in „de Oran-i jeboom" bijeen het welkom toe en zegt dat hij over de opkomst niet ontevreden is. Volgens de agenda zoo zegt de voorz. zijn er belangrijke zaken te bespreken; verder spreekt hij de wensch uit, dat de besprei kingen van deze avond voor de vereeniging; goede vruchten mogen afwerpen. Hij ver zoekt de secretaris voorlezing der notulen, welke zonder op- of aanmerkingen worden goedgekeurd. Daarna komt aan de orde vaststelling re glement; dit wordt met eenige kleine wij zigingen goedgekeurd. Nu komen de belangrijke besprekingen aan de beurt, waaronder ook verbreeding veld. Daartoe ook besloten, althans om de heining om het speelveld t.z.t. eenigszins achteruit te zetten. Ook zijn er plannen geweest bij 't bestuur van de S.V. „Texel" om het veld] aan te koopen wat tevens een reden is, om na machtiging van de leden de Koninklijke goedkeuring op te statuten aan te vragen, daar de vereeniging nog geen rechtsper soonlijkheid heeft en daar dit om besluiten, zooals aankoop voetbalveld uit te voeren, noodzakelijk is. Als het bestuur door de le den hiertoe gemachtigd is, zal de goedkeu ring zoo spoedig mogelijk worden aange vraagd. Na een onderhoud met de eigenaar van het voetbalveld bleek, dat er niet aan ver-| koop gedacht werd, maar indien er tot ver koop besloten wordt, dat dan S.V. „Texel" het eerste woord heeft. Tevens deelt de voorz. mee, dat toestem-» ming ontvangen is, tot het houden van een verloting, waarvan het aantal 6000 loten zal bedragen. De leden wordt verzocht 'n handje te helpen om de loten kwijt te raken. Dezen zeggen medewerking toe. Verder deelt de voorz. nog mede, dat er groote plannen bij het bestuur in bewerking; zijn en wel tot het houden van een „Ooster-J sche Stad", met het doel, de kas van de> vereen, te spekken; die plannen zijn nog in het eerste stadium, maar na eenige bespre king wordt er besloten de Oostersche Stad houden in begin April; het bestuur zal de plannen uitwerken. Verschillende dames en heeren worden uitgenoodigd om de zaak verder te regelen. Hierna volgt de rondvraag. Er wordt ge zegd dat tent, vangnet en heining er niet uitzien zooals het behoort. De voorz. deelt mede, dat er al meer over een nieuwe tent gesproken is. Er zal prijs opgave worden gevraagd. Nadat er nog over meer of minder be langrijke dingen gesproken is, sluit de voorz. met dank voor de aangename besprekingen welke naar hij hoopt voor de vereeniging goede vruchten zullen afwerpen, te ongeveer elf uur de vergadering. WITTE KRUIS. D.M. Oudeschild f2,50; M.J.K. den Hoorn f2,Fam. R. den Burg f5,—. TOONEELVEREENIGINO „NOOIT GEDACHT". Men schrijft ons; Zaterdag 24 Nov. gaf de tooneelclub „Nooit Gedacht" uit Eierland een uitvoering in het café E.D.Westdorp. Om S uur opende de voorzitter, de heer H.v.d.Wal, de bijeenkomst met een woord van welkom. Hij sprak zijn tevredenheid uit over de goede opkomst. Met het oog op het slechte weer kon men best tevreden zijn. Er werd opgevoerd „Het halsbrekend huwelijk, Man en vader, maar vrouw noch kind" welk stuk heel goed werd gespeeld. Het stuk liet zien hoe een lichtzinnige jongeling gedurig geld weet los te krijgen van zijn rijke oom door allerlei listen, o. m door voor te geven verloofd, daarna ge trouwd en op slot ook vader te zijn. Zijn oom dokte iedere keer, maar wenscht eindelijk eens nader met de familie kennis te maken. Het resultaat laat zich gemakkelijk raden „Gehaat, geliefd en teerbemind. Gelukkig vader, maar vrouw noch kind." Dit stuk wordt elders ook nog eens o;*gf voerd. Het is wel de moeite waard om het te gaan zien. Balmuziek werd gegeven door een Volendammer harmonica-virtuoos. Tot één uur bleven de bezoekers onder 'n dansje gezellig bijeen. DE COCKSDORP. PERSONALIA. Naar wij vernemen is de datum van in functietreding van de heer K.Troost en echtgenoote te de Cocksdorp, benoemd tot Vader en Moeder in het Tehuis voor Ouden van Dagen en Hulpbehoevenden te Zijpe, thans bepaald op 1 December. OOSTEREND. OPTREDEN-DUO VAN LAAR. „Nut en Genoegen" hield Dinsdag 20 dezer haar eerste vergadering in deze winter, ze mocht goed heeten. De voorz., de heer IJ. Koppen, sprak wel komstwoorden tot de oud-bestuurders, en tot de nieuwe bestuursleden en inzonderheid mevr. en de heer van Laar, uit Hilversum', beter bekend als het duo-Van Laar, die hier voor het eerst zouden optreden. De heer Koppen richtte hartelijke woorden van dank tot de eereleden, de heeren J. Daal der Dz., Joh. Koning Sz. en M. Kikkert, voor alles wat ze voor de vereeniging had den gedaan en overhandigde aan ieder na mens Het Nut een stoffelijk blijk van waar-, deering. De heer Daalder ontving een keu rige wandelstok met een gouden bandje, „Nut en Genoegen 1884-1928", aldus aangevende een tijdperk van 44 jaren, waar-i in hij onafgebroken lid van het bestuur is geweest, de laatste 35 jaren als voor zitter. De heeren Koning en Kikkert ont vingen ieder een keurig rooktoestel. De heer Daalder, mede sprekende voor de mede-eereleden, dankte de spreker har telijk voor de uitgesproken wenschen en hoopte, dat men nog dikwijls tezamen zou mogen vergaderen en dat het nieuwe bestuur de vereeniging in goede banen zou weten te leiden en tot hoogere bloei zou brengen. Nadat de heer Kikkert nog de laatste no tulen had gelezen, die onder dank werden goedgekeurd, kwam het woord aan genoemd duo. De heer van Laar liet zich al dadelijk als een aangenaam causeur kennen, daar zijn voorafspraakje leuk paste op wat te vo ren was gezegd of gedaan. Het leek hem een genoegen toe voor de vergadering op te tre den, die er blijmoedig uitzag en waar alles even gemoedelijk en eendrachtig scheen te gaan. Het bleek al spoedig, dat het genoegen aan beide zijden zat, want het duo heeft uit stekend voldaan. Hij heeft een zeldzaam lachsucces weten te bewerken. Achtereen volgens werden voorgedragen en gezongen -waarbij de heer P. Boon, accompagneerde: 1. De Touristen. 2. Wat jij niet weet en wat ik niet weet. 3. Treurende meisje of Cornelia en Janus.4. Ik ben mijn meid kwijt of de Folklore op de Olympiade. 5. Poes, poes, leelijke poes. 6. Bobbertje de hond 7. De blijde thuiskomst of het Geluk door de Loterij. Zooals gezegd, het duo-van Laar had met een en ander een doorslaand lachsucces we ten te bewerken en het telkens daverend ap- plaudissement getuigde van de welvoldaan heid bij de aanwezigen. Dit bleek ook bij 't sluitingswoord van de voorz., die hartelijk dankzegde voor het optreden en aan het duo geen vaarwel maar een tot weerziens meende te moeten toeroepen. De vergade ring mag tot de zeer goed geslaagde gere kend worden. (Plaatsgebrek door overvloed van copie en advertenties niettegenstaande onze drie bladen noopte ons dit en eenige andere berichten eerst nu op te nemen. Red.). De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat mond- en klauwzeer voorkomt onder het vee van: C. P. Witte, 't Noorden (vee te Eierland) en Jac. Witte Gz. te Oosterend. Het vee is hersteld bij: P. Verberne, Spang Wed. C. Smit, den HoornH. Keesom, den Burg; H. Hin, Witte Engel; D. Mantje Kz. .Dijkmans- huizen; D. Wuis, den Burg; H. Zijm Pz., den Hoorn Th. de Porto, SpangGebr. Klaver, Kerkeplaats; Gebr. Boerhorst, de Kamp. Texel, 27 November 1928. De Burgemeester voornoemd, W. B. OORT. Uitspraken inzake vrijstelling. De Burgemeester van Texel brengt teralge- meene kennis, dat door den Minister van Defensie, bij beschikking van 20 Nov. 1928, Vile Afdeeling no. 238 V aan Hendrikus Albertus Schoenmaker, ingeschrevene voor de lichting 1925 uit deze gemeente, ingaande 2 Februari 1929, vrijstelling voor goed van den dienstplicht is verleend wegens kostwinnerschap Tegen deze uitspraak kan binnen IC dagen na den dag dezer bekendmaking in beroep wor den gekomen door a. den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt of diens wettigen vertegenwoordiger; b. door elk der overige voor deze gemeente voor dezelfde lichting ingeschreven personen of diens wettigen vertegenwoordiger. Het verzoekschrift daartoe aan de Koningin te richten, moet met redenen zijn omkleed en worden ingediend bij den Burgemeester ter Secretarie dezer gemeente. De Burgemeester zorgt voor de doorzending van het verzoek schrift. Voor zoover betreft uitspraken, door Gede puteerde Staten gedaan, kan bovendien de Com missaris der Koningin binnen denzelfden termijn in beroep komen. Texel, 26 November 1928. De Burgemeester van Texel, W. B. OORT. g"5"'* slechte spijsvertering, 1 schele hoofdpijn, 5 prikkelbaarheid, ver- 1 IV stopping, maagpijn en hartwater. genezen spoedig na gebruik van Foster's Maag- pillen. het tonische laxeermiddel. 3 verkrijgbaar f 0.65 per flacon.

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 2