Voor het Texelsch Sunderklaasfeest. BOEKHANDEL PARKSTRAAT No 4284 Woensdag 5 December 1928 42s,e Jaargang 'é:.- Van week tot week Texelsche Berichten ZIET ONZE ÉTALAGE. Wacht metkoopen niet te lang 1 J.GRUSIO'J BAAhTASAK ABONNEMENTEN: UITGAVE: N.V.v/h LANGEVELD DE R001J DEN BUP.G OP TEXEL Zaterdagavond. Van een groot staatsman. „Een Hollander is bovenal 'n geregeld wezen en als hij genialiteit weet te waar- deeren, dan moet het geregelde geniali teit zijn, een die een ongewone uitzetting is van bestaande vaderlandsche normen. Niet een, waarvoor men nieuwe of bui- tenlandsche normen zoeken moet. Maar deze laatste soort, het geniaal ongere gelde, was juist die van Treub. Hij heeft er dan ook velen mee geprikkeld en ge- ergerd. Doch, zooals alle ware grootheid dwong ze toch herhaaldelijk ook zelfs zijn vijanden, tot bewondering. En zoo zal ook ditmaal heel het land wel moeten getuigen, zij het dan bij dezen en genen gemelijk-onwillig: Een buiten gewoon man voor buitengewone omstan digheden. Een figuur hors ligne." Dit zij vermeld ter gelegenheid van de zeventigste verjaardag, welke de groote staatsman, Mr. Treub Vrijdag mocht her denken. De jubilaris is een man van veel zijdige bekwaamheid, geacht in ruime kring, ook en dat pleit in het biezon- der voor zijn persoonlijkheid ook door door hen, die zijn politiek inzicht niet deelen. „Zee-Ridders". Een lange lijst wordt het, wanneer we de namen van hen, die bij de laatste stor men hun leven lieten, op papier zetten. Het zijn er wel vijftig, ongerekend nog het aantal personen, dat de „Hoydal" moet hebben bemand. Ook deze toch heb ben zeer vermoedelijk hun graf in de golven gevonden. En dan nog de scheepsrampen, welke verder van onze kust hebben plaats ge grepen. Ook die hebben offers geeischt, niet alleen onder de schepelingen, maar ook onders de redders. Intusschen moet worden betreurd, dat nog steeds zooveel „zee-ridders", die zon der dralen bij het woedend golfgeklots met doodsverachting uitvaren tot redding van hun naasten, in kommervolle omstan digheden leven en „geridderd" nau welijks over het geld beschikken, om aan het eeremetaal een lintje te koopen. Straks zal men hen in alle eenvoud ten grave dragen en toevertrouwen aan de schoot der aarde, aan de voet der duinen, die van hun heldendaden zoo vaak getuigen waren. In de bladen zal men te hunner herdenking mooie woorden wijden aan hun wakkere zeemansdaden, aan hun op offerende liefde, aan het zorgelijk leven, dat de zwoeger moet hebben geleid. En telkens weer hopen we dat deze regelen gelezen zullen worden door „de bevoegde autoriteiten" en dat zij pogen zullen die edele redders te helpen, opdat hun lot, wanneer de ouderdom met zijn plagen kloppen komt, wat draaglijker moge wor den. „HersteP'-geharrewar. Tot de politieke vraagstukken van de dag, waarmee politici en economen al we ken en maanden lang „doende" zijn, be hoort nog steeds de herstelbetaling welke tot Duitschland's dure verplichtingen be hoort. „Er wordt aan gewerkt", maar het resultaat is niet verblijdend. Allereerst zijn moeilijkheden ontstaan over de vraag: Wie moet de deskundigen benoemen, wel ke de herstelbetaling in goede banen lei den zullen? Frankrijk wenscht de verkie zingen in handen te leggen van de Comm. van Herstel, welke nog steeds bestaat, al is het dan op papier. Duitschland daar entegen wenscht zich strikt te houden aan wat in September te Genève beslo ten werd: de benoeming zou nl. door de regeeringen der zes groote mogendheden moeten plaats vinden. Verder wijst Duitschland er bij herhaling op, dat het er niets voor voelt de herstelbetaling in verband te brengen met de financieele verplichtingen van zijn schuldeischers te genover andere mogendheden, van welke we in de eerste plaats Amerike noemen, Duitschland denkt er niet alleen zoo over, want Amerika, dat in Duitschland een van zijn beste handelsvrienden ziet, deelt die gedachten. We mogen benieuwd zijn te weten, wat Duitschland ten antwoord zal krijgen. De verhouding van Engeland tot Amerika. Er hapert wat aan de verstandhouding van Engeland met zijn verre buur over de Atlantische Oceaan. Dat blijkt iedere dag duidelijker. We bemerkten het bij de rampzalige onderhandelingen over het thans ter prullemand gedoemde vloot- accoord EngelandFrankrijk, we consta teerden het bij de mislukte pogingen tot beperking van de bewapening ter zee en nu weer maken we het op uit de inhoud van het telegram, dat de Britsche pre mier Baldwin ontving van Britten, de prej sident der vlootcommissie in het Ameri- kaansche Huis van Afgevaardigden. Het hield in het verzoek om een commissie van Engelsche staatslieden te doen deel nemen aan een conferentie, in Canada te beleggen en wel, nadat Hoover, de nieu we president, zijn ambt zou hebben aan vaard, dus in of na Maart a.s. Ter sprake zou worden gebracht, voor de zooveelste maal beperking van het aantal oorlogs schepen en verder zou getracht worden de Amerikaansch-Engelsche betrekkingen te verbeteren. Evenwel is in Amerika een stormpje van verontwaardiging opgestoken wegens het eigenmachtig optreden van Britten, die zonder voorkennis van de regeering zou hebben gehandeld. Het mag ons dan ook niet verwonderen, wanneer zijn gees teskind een vroege dood zal sterven. „Ende dispereert nimmer". We hebben al eens gezegd, niet gaarne te zien, dat men ons bij pessimistische geesten indeelt, maar toch is het ons glad onmogelijk de toestand in Europa te beschouwen gelijk Baldwin de leider van Engeland's conservatieve bewind, dat doet. We lazen, moet u weten, 'n verslag van de rede, welke Stanley Baldwin te Glasgow hield voor een publiek van niet minder dan zesduizend personen. Blijk baar heeft hij die groote schare niet wil len verontrusten door haar een waar beeld voor oogen te stellen van de toestand, zooals die in het amechtig arme en naar meer vertrouwen snakkend Europa ge schapen is. Neen hij heeft alle kwaads willen verbloemen en gemeend te kunnen wijzen op bewijzen van geneigdheid tot verbroedering der volkeren zelts. Hij zeide de zaden te hebben aanschouwd, die van het toenemend geluk der Europeesche menschheid de kiemen zouden bevatten. We hopen van harte, dat Baldwin niet door een gekleurde bril heeft gekeken, maar telkens wanneer wij na een week couranten-lezen ons beijveren in enkele regels het meest biezondere samen te vat ten, bekruipt ons de sombere gedachte: „We zijn er nog niet. De onontbeerlijke sfeer van vertrouwen, waarbinnen alleen van vruchtdragend vredeswerk sprake kan zijn, ontbreekt nog in vele gevallen. Wan neer zal dat beteren?" Maar dan troosten we ons maar weer, overwegende, dat alle geestelijke ontwikkeling langzaam gaat, o zoo langzaam, en roepen we toe, tot wie het maar hooren wil, de woorden van Jan Pietersz. Coen „Ende dispereert nim mer." G.J.D. ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: N°. 11 OUDESCHILD. „NEPTUNUS"—„EIGEN OEFENING.' Zaterdagavond had de eerste bijeen komst plaats van de leden van „Neptu- nus" in de „Zeven Provinciën". De voorzitter, de heer Jurr. Beumkes, opende met de mededeeling, dat met het oog op de financiën het bestuur twijfelde, de Nutsbijeenkomst voort te zetten, doch dat het „Neptunus", welke vereeniging reeds van I860 bestaat, als 'n erfenis beschouwt en die zoo lang mogelijk wil beheeren. Van de zangvereeniging Eigen Oefe ning", welke 18 jaar bestaat en ook in financieele moeilijkheden verkeert, was GRIMMEN, papieren en gazen, diverse maten, allerlei typen: Sunderklaas, Zwarte Piet, negers, baby's, dames en heeren met knappe en uiterst lee- lijke koppen, dieren, etc. Ongekend groote collectie: keus uit honderden. Prijzen 12, 15, 20 enz. tot 70 cent. j Domino-maskers, Bolle wangen, Neuzen, extra lang en dik, Baarden, korte en lange, diverse kleuren, sikbaarden, bakke baarden, enz., Pruiken, voor dames en heeren, ook half kale pruiken, Snorren, Schmink, Mutsen, enorme sorteering; Sunderklaassteken, Baretten voor Zwarte Piet, Miniatuur-hoedjes, enz., Garten, Cpnfetti-bommen, Parasols, Ratels, Mir litons, Toeters, Tambourins, enz. Groote sortcering surprises; Klapsiga- retten, Foplucifers, (deze willen niet ont branden), Foplepeltjes (deze breken, zoo dra men er mee roert in warm vocht), Berliner-bollen, Kattentongen, Kwatta- reepen, Scheerzeep, Reukzeep, enz. Al deze artikelen kunnen veel vermaak geven. Immers beantwoorden ze in het geheel niet aan de verwachtingen van hen, die men er mee foppen wil. een voorstel ingekomen om voor „Nep tunus" een uitvoering te geven. Dit werd dankbaar aanvaard, en zoo kon dan de eerste bijeenkomst plaats hebben, welke thans goed geslaagd mag heeten. Na een hartelijk welkom, in het biezonder aan de heer Kriiger, hoofd der school, werd aangevangen met drie liederen voor ge mengd koor, n.h: Herders, hij is geboren, Avondgebed en Twee voerlui. Ze wer den goed op toon gezongen. Om de voor dracht Welkom Moeder, gespeeld door de dames M.Bakker, A.Dogger en de heer J.Visman, werd hartelijk gelachen. De typeering was kostelijk. Nog werd gezongen Sterrennacht, Schaamt u niet en Gelukkig Vaderland, welke nummers ook zeer goed konden voldoen. Hierna werd opgevoerd een aardig zangspelletje Oost West, thuis best. En kele rollen hieruit werden in Texelseh dialect gespeeld, wat heel aardig uit kwam. We willen trachten u een kleine schets te geven: Allereerst maken we kennis met de deftige familie Jansen uit den Haag, mevr. Jansen (J.M. Beumkes-Pool) haar dochter Marie (M.Bakker), haar zoon Willem (P. Dogger) en een allerliefste dienstbode (Dia Bas.) Zij overwegen om neef Gerrit Jan (J. Visman uit Gelder land te logeeren te vragen. Willem is er nog al tegen, maar men zal toch vragen. Het tweede tafereel laat ons de boeren familie Jansen in Gelderland zien, Jansen, (Jurr. Beumkes), zijn vrouw, (A. Dogger) en Gerrit Jan, die allen om de tafel zit ten als de brief met de invitatie komt. Er wordt heel wat over gepraat en Gerrit Jan zal eerst eens naar zijn zwager van Buren gaan (P.Smit) om raad. Als hij bij van Buren en zijn vrouw (J.Koopman) binnenkomt, hebben zij juist visite. (Een tweetal, de dames A.Kuijper en Jos. Bas, die twee boeren voorstelden, gaf, of schoon pas op de planken, goed spel te zien. Dit heele groepje was een leuk ta fereeltje.) Van Buren zelf raadt hem heen te gaan en thuiskomende, vertelt G.J, dat hij van plan is deze raad op te volgen -Moeder is hiermee niets blij, maar vader vindt het best. Zoo komt G.J. dan bij z'n tante, waar juist een verjaarpartijtje wordt gehouden ter eere van Marie. Haar ken nisjes zijn natuurlijk fraai uitgedost:het is een elegant gezelschap. Ze hebben het druk over een opstootje om een lompe boer en men kan zich hun schrik voorstéi- andere merken rookt'. Hij blijf.t van veel genoi verstoken Maar die zich houdt bi/ 6RUN0! Bhtil, Zal hee/ zijn leuen heerlijk smoken! len als die opstootjesverwekker de kamer komt binnenstappen.. De gasten willen meteen maar opstappen. Mevr. Jansen en Marie vinden het niet prettig, maar 't is niet anders. G.J. maakt zich schuldig aan allerlei lompe dingeil: hij rookt b.v. de familie de kamer uit. Begrijpelijkerwijs bevalt het Item in den Haag niet biezon der cn gaat hij weer gauw naar huis. Moeder Jansen maakt zich al ongerust want hij is al twee dagen weg zonder een brief te hebben geschreven.Maar net als ze het hierover hebben, komt G.J. bin nenstappen. Moeder biggelen van aandoe ning de tranen over de wangen en vader en Van Buren, die even was komen aan- loopen om te vragen of er al bericht was, waren al net even blij. Met een liedje „Oost-West, Thuis best" werd dit aardi ge zangspelletje besloten. Er werd over het algemeen goed ge speeld, door eenigen zelfs zeer goed. We willen de rollen niet afzonderlijk bespre ken. Ieder deed zijn best en dat wil heel wat zeggen in een zangspel, waarin wel plm. 20 personen optreden. Bennie Beum kes, de jeugdige pianist, heeft zich goed gekweten van zijn niet altijd even gemak kelijke taak het stuk te begeleiden. We mogen hem een pluimpje niet onthouden. De voorzitter dankte allen voor de aan dacht, waarmee men het programma had gevolgd en meende uit het herhaald ap plaus te mogen afleiden, dat een en an der nogal in de smaak is gevallen.- Een gezellig bal besloot deze goedgeslaagde eerste bijeenkomst. DE COCKSDORP. SLOEP AANGESPOELD. Op het strand bij paal 29 is een sloep aangespoeld gemerkt: s. s. Linnenhot- Hamburg. HET NOORDEN. TOONEELUITVOERING „NOOIT GEDACHT". Zaterdag j.l. gaf de tooneelvereeniging „Nooit Gedacht" uit Eierland een tweede uitvoering van het successtuk „Het hals brekend huwelijk", in drie bedrijven. Om acht uur opende de voorz., de heer H.v.d.Wal de bijeenkomst; hij gaf zijn tevredenheid te kennen over de goede op komst. Daarna werd met het stuk een aanvang gemaakt. Wanneer het doek op gaat, zien we Frits Rozenburg(Jos. AAoens) rustig zitten te schilderen, terwijl zijn vrouw Alida (Jannie Eelman) druk zit te naaien. Tegelijk is zij bezig haar man eens duchtig de les te lezen. Maar deze hoort alles geduldig aan. Dan verschijnt Klara (Johanna de Brave), de zuster van Alida, met drie minnebrieven, waarvan Frits en Alida niets begrijpen. Vervolgens verschijnt Max Ligthart (P.v.Eijser), een lichtzinnige vrijgezel, die op verschillende wijze geld weet te krijgen van zijn rijke oom door hem wijs te maken dat hij verloofd, later getrouwd en tenslotte vader is. Oom wil komen. Frits leent Max van alles, behalve zijn vrouw. Klara wordt zijn pseudo-echt- genooie. Eindelijk verschijnt oom Peters (M. Bos), verlangend vrouw en kind te zien. De vrouw van Max is er, maar geen TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct por drie Maanden. Franco p. post door eeheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ct. ledore regel meer: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal berokend. Bij abonnoment lagere regelprljs. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN ECHTE FRIESCHE 10 '12 15 ~/8 cenhy pcr/totttj* Mct fra me. C>e.scntrir\Fri.

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 1