Sinterklaas op Texel. Dj h'rgie van de Noorscoescboeasr.jHhydai" gered Gemengd Nieuws kind. Max leent de zuigeling van Alida. Oom is verrukt over de stamhouder, of schoon het een meisje is, maar vindt hem wat zwak. Ten laatste lost Frits het raad sel op, zeggende, dat Max man en vader is, maar vrouw noch kind heeft. Oom wordt razend, maar Klara weet hem te kalmeeren. Oom vergeeft Max alles en blijft bij hen. Max vraagt Klara of zij zijn echtgenoote wil worden, welke vraag zij bevestigend beantwoordt. Dan valt het doek. Wij kunnen volstaan met te zeggen, dat allen voortreffelijk spel leverden. Een luid applaus was dan ook het loon na ieder bedrijf. Wij hopen, dat „Nooit Ge dacht" spoedig weer terugkomt. Een gezellig bal besloot de avond; voor muziek zorgde de harmonica-virtuoos van Oojen, van den Helder, die uitmuntend speelde. AAN DE JEUGD. Te laat om nog in ons vorig nummer te kunnen worden opgenomen, ontvingen we van de goede Sint uit Spanje het vol gende telegram: TEXELSCHE COURANT HOLLAND. Ik kom Dinsdag naar Texel met eerste boot. Zal eenige scholen be zoeken. Piet komt mee. Doe inkoo- pen op Texel. SINTERKLAAS. Maandag ontvingen we in aansluiting hierop nog een brief, waarin de grijze Kindervriend z'n reisplan en zijn voor nemens verder uiteen zette. Hij zou tot Amsterdam per vliegmachine reizen, daar een zeereis hem ditmaal minder raadzaam voorkwam. Hoewel nooit bevreesd voor zeeziekte zag hij om de storm, welke ieder dag weer kan opsteken, liever van een reis per boot af. Bovendien —veel bagage had hij niet, daar hij Piet de wenk gegeven had, vooral de geschenken in Holland te koopen en wel in het bie- zonder bij hen, die in de Texelsche Cou rant adverteeren. Dat spaart een heel kapitaal aan vracht, schrijft hij, en boven dien, wat de lekkernijen betreft, zouden de Spaansche bakkers verre door de Texelsche in de schaduw worden ge steld. Want en hierop legde de Sint vooral de nadruk moppen en peper noten, zooals ik die op Texel kan koo-,; pen, vind ik in heel mijn Spanje niet. o Inmiddels is de Sint gearriveerd In een der hotels heeft hij zijn intrek genomen Hij toonde zich als steeds zeer opgetogen over de feesten, hier telkenjare te zijner eere aangericht en sprak de wensch uit nog menig Jaar de reis naar Texel te mogen ondernemen. Wel worden zijn beenen wat stram, naar hij opmerkte en wordt hij nu en dan door Spaansche griep en rheumatiek geplaagd, zijn hart haakt te zeer naar Texel dan dat hij om' die „kleinigheden" van die reis naar „het höoge Noorden" zou afzien. o— Gistermiddag heeft de Welkome Gast met zijn zwarte knecht een bezoek aan de R.K.Bewaarschool gebracht. Dat gaf me een vroolijkheid en heel veel blijde ge zichten. Er waren kinderen wier hartjes angstig klopten, omdat zij wel eens stout waren geweest, wel eens een keertje ge jokt hadden bijvoorbeeld, maar al spoedig werden zij door de Vriendelijke Gever gerust gesteld. Natuurlijk hadcien die ondeugende kinderen heel veel spijt van hun slecht gedrag en zullen ze voor taan heel gehoorzaam en gewillig zijn. Flet regende pepernoten, maar in korte tijd waren ze in de zakken en magen van de meisjes en jongens verdwenen. Geruime tijd heeft de Sint zich met de kin deren onderhouden en ook met de juffrouw om toch vooral met de vorderingen van de kinderen goed op de hoogte te blijven. Piet de Knecht heeft na het bezoek alles in dikke hoeken opgeschreven en helpt zoo de Sint een hanaje, wanneer zijn ge heugen, dat soms op een zware proef wordt gesteld, hem in de steek mocht laten. Zeer verheugd, keerden de kinderen met een pakje naar huis, waar vadei en moeder in geuren en kleuren werd ver teld van het bezoek, dat Sinterklaas aan de Bewaarschool had gebracht. Zoodra wc de Sint weer spieken zul len we van zijn bezoek aan andeie scho len kunnen verteilen. Tot slot: Allen een plezierige Sinter klaas-avond toegewenscht OLIE OF ELECTRICITEIT Bemaling Waalenburg. i'flet oude Liedje. (Ingezonden.) In de vergadering van Waalenburg van 27 Nov: 1.1. was aan de' orde „Keuze be- malingihstailatie": EeiT schrijven wan de TEM hield in, dat zij- waarschijnlijk nog tot een concessiebereid was; doch dat zij in haar vergadering van 23 Nov. dit met de commissarissen van buiten nog wilde bespreken. De neer S.C.Eelman deed het voorstel de; 1EM 2,4 ct. en b et. resp. voor nacht- en daggtroom te bieden, volgens het rapport Begeinan. Wordt verworpen, 4 tegen 3. Vóór: S.C. Eelman, Dr. J.Timmer en L.C.Keijser. De dijkgraaf stelt voor aan de TEM te vra gen of zij andere offerte wil maken: met algemeene stemmen aangenomen. S.C.Eelman stelt voor een en ander aan de Tex. Courant mee te deelen, waar Dr. Timmer en L.C.Keijser zich bij aanslui ten. De heer Begeman acht het onge- wenscht, (WAAROM?Red.) ook de voorz.: wordt in stemming gebracht £n verworpen met 43, zelfde heeren. Slui ting. Vergadering verdaagd tot 1 Dec. Dan zal worden bepaald, definitief, Keuze bemalingsinstallatie, na ontvangst brief van de TEM. o— Verg. 1 Dec. Ingekomen: brief van de TEM, welke inhoudt, dat zij op haar of ferte 4 en 6 ct. per KWU, enz., alsnog een reductie van f275 per jaar wil toe staan. Volgens berekening Begeman zou electr. f 550 duurder zijn, dus verklaart de TEM zich bereid, daarop afgaande, dit tot f275 te reduceeren. Dr. J.Timmer vindt het een mooi aanbod van de TEM, welke daarmee bewijst, al het mogelijke te willen doen om W.enB. electr. te be malen. Dhr S.C.Eelman sluit zich hierbij aan en merkt op, dat het rapport Bege man verschillende posten heeft, die z.i. voor electr. te hoog zijn, b.v. f300 op de bediening en f100 op kabel en transfor mator, dus enkel hierop al f400. Hij raadt met nadruk aan, ook met het oog op het besluit van Ged. Staten, vooral op het aanbod van de TEM in te gaan, daar het slechts drie dagen geldig is. Zeer ze ker verwacht hij anders ingrijpen van Ged. Staten. Dhr S.C.Eelman wil thans nog een bod aan de TEM doen: binnen een half uur antwoord van 2,4 en 6 ct. per KWU met langzaam loopende moto ren, die toelaatbaar zijn op haar net vol gens de TEM. In stemming gebracht verworpen; 52. Voor S.C.E. en L.C.K. Dr. J.Timmer stemt tegen omdat hij er geen nut in ziet en liever aanbod TEM zal aanvaarden. De voorz. wenscht nu in stemming te brengen welke installatie ge kozen moet worden, olie of electrisch. Uitslag: 4 voor olie, 3 voor electr., als bekend. Gekozen worden volgens advies Bege man 2 Storkpompen met Thomasmotoren. Ged. Staten zal onverwijld de uitslag dezer vergadering worden medegedeeld. Ir. Verhey zal uitgenoodigd worden om ontwerp en teekening gereed te maken ter indiening bij en goedkeuring door Ged. Staten. Geldleening f 57000 als vroeger aan te vragen. NASCHRIFT. De heer Begeman spreekt in z'n rapport de mogelijkheid uit, dat oliemotoren lan ger dan 15 jaar mee kunnen. Als dat liet geval is, komt er een geldelijk voordeel van duizenden guldens, doch dhr S. C. Eelman wijst er op, dat met hetzelfde recht de levensduur van electromotoren ook weer hooger geschat mag worden. Het valt dan immers tegen elkaar weg. Wij moeten ons dus aati 15 jaar en 25 jaar houden, wat dhr Begeman ook wij selijk doet. Het rapport van ir. Reigers man staat natuurlijk boven het rapport Begeman en wijst bij 4 en 6 ct. al een geldelijk voordeel aan voor electrisch van r719 per jaar; nu verhoogd met aanbod TEM, zou electrische bemaling f 1000 per jaar goedkooper zijn dan oliebemaling, terwijl evengoed ons eigen bedrijf nog bevoordeeld wordt. S. C. EELMAN. DE ZUIDERZEEFILM. De Zuiderzee-film, welks derde deel p.m. gewijd is aan de Texelsche Sunder klaasviering, is Zaterdagmiddag j.l. te den Haag voor genoodigden afgedraaid. Tot onze spijt hebben we aan de uitnoo- diging, deze vertooning te willen bijwo nen, geen gevolg kunnen geven, maar te oordeelen haar hetgeen bezoekers er ons van verhalen, heeft de film geheel aan de verwachtingen beantwoord. De folk lorist D. J. v. d. Ven lichtte de rolprent toe, terwijl prof. Julius Röntgen voor de musikale begeleiding zorgde. Maandagavond is de film voor H.M. de Koningin en de Ministers vertoond. SPORT. Zondag 9 December zal „Texel I" een bezoek brengen aan D.T.S. I. Zij die Texel I wenschen te vergezellen, kunnen zich opgeven bij het bestuur. Kosten waarschijnlijk f 1,50. De reis gaat pet bus van den Helder. Vertrek van Texel met de boot van 8 uur. Ingewijden weten dat aan de uitslag van bovengenoemde wedstrijd groote be- teekenis moet worden gehecht. OLYMPIADEZEGELS. De Olympiadezegels zijn slechts tot 31 Dec. a.s. geldig Eindelijk is er bericht omtrent het lot lijder bemanning van de Noorsche twee- mastmotorschoener „Höydal", welke Zon dag, 25 Nov.' jl. tweehonderd meter be zuiden paal 20 op de "Texelsche kust is geloopen.' 1 - We hebben ons op het eerste bericht onmiddellijk te bevoegder plaatse van de juiste loop der zaken op de hoogte ge steld en ons o.m. gewend tot het Noor sche Vice-consulaat te den Helder, waar genomen door de heer W. Veldhuys al daar. Aldus deelen we uit betrouwbare bron liet volgende mee: De heele bemanning van de „Hoydal" welke in groote nood verkeerde en op haar motorschoener, met noodseinen in het want, hulpeloos ronddreef is opge pikt door een Duitsch schip, dat met groote moeite de schoener moet zijn ge naderd. Dit schip zette koers naar Bre merhaven vanwaar de bemanning vermoe delijk reeds Vrijdag 30 Nov. vertrokken is naar Bergen, waar het schip thuisbe- hoort. Op onze vragen waar, wanneer en door welk Duitsch schip de opvarenden wer den gered, konden we geen antwoord bekomen. Ook de vice-consul ontbrak het hieromtrent aan alle gegevens. Evenwel schijnt vast te staan dat heel de beman ning, vermoedelijk acht personen, behou den is. DE LADING. I Omtrent de schoener deelen we nog mee dat men Zaterdag met het lossen van de lading gereed is gekomen. Ze bestaat, gelijk reeds gemeld, geheel uit prima hout, schroten, platen, etc., vermoede- t lijk vertegenwoordigende een waarde van jplm. zes a acht duizend gulden. Naar we jvan een der betrokken assuradeuren ver- namen, zal de lading wel worden opge- eischt. Mogelijk tracht men het hout hier te verkoopen. DE SCHOENER. Eigenlijk kan men moeilijk meer spreken van een „schip", daar de schoener zoo toegetakeld is, dat er nog slechts van een wrak sprake kan zijn. Ook de beide ruw-oliemotoren zijn van nul en geener waarde meer. Wanneer we bedenken, dat het schip over de Ra zende Bol geslagen is en hierop herhaal delijk tegen de zandruggen van de Texel- .sche kust werd gebeukt, kunnen we ons over deze algeheele vernieling niet verwon deren. t Reeds is getracht het wrak te verkoo- ipen. Er werd geboden tot f625.en wel .door de heer C.Kuip, maar hem werd het Koor dit bedrag niet gegund. De reeders besloten ankers en kettingen te doen transporteeren naar Amsterdam teneinde deze daar te gelde te maken. o Nog vernemen we, dat in het schip van opvarenden een plunjezak, een pas en een foto gevonden zijn. Nu de bemanning in veiligheid is, wordt hieraan echter maar weinig waarde meer gehecht. Als een biezonderheid wordt nog mee gedeeld, dat men aanvankelijk de hoeveel heid hout grooter schatte, dan ze in wer kelijkheid is. Evenwel werd men op een dwaalspoor gebracht, door het feit, dat de lading in het ruim dreef, waardoor men bij het lossen nauwelijks zag, dat men vorderde. Het laadruim is gebleken 20 M. lang, 5 M. breed en 5 M. diep te zijn. DE WAAL. MILTVUUR. De veehouder A.Kooiman vond Zater dagmorgen, toen hij de stal binnenkwam, een van zijn beste koeien dood. De vee arts, hierop ontboden, constateerde milt vuur, waarna het cadaver verbrand werd. Maandagmorgen werd onze plaatsge noot, de heer C.Bruin Cz., door zijn echt genoote dood te bed gevonden. Zooals begrijpelijk, bracht deze tragische ge beurtenis groote verslagenheid teweeg. Verscheiden personen hadden de avond te voren met Bruin nog een praatje ge maakt. DE COCKSDORP. P.V.V. „Eensgezindheid". Men schrijft ons: Alhier hield de pluimveeteeltvereeniging „Eengezindheid" een vergadering, welke door een veertigtal personen werd be zocht. De voorzitter, de heer S.D.Keijser, opende de vergadering en sprak er zijn voldoening over uit, flat men in een be vredigend aantal was opgekomen. Hij zag daarin een bewijs, dat de belangstelling in de nieuwe vereeniging groeiende is. Nadat spreker in het kort de wordings geschiedenis van de vereeniging had be sproken, kwam hij aan zijn onderwerp: „De toekomst van het pluimveeteeltbe- drijf". Uitvoerig zette spreker uiteen wat men moest doen om nóg een redelijke winst van het bedrijf te halen. Hij bracht naar voren, dat valnestcontróle noodza kelijk is om tot een rendabel pluimvee- bedrijf te komen. Enkele leerzame voor beelden, hoe ver men het brengen kan met pluimveeselectie, werden door spre ker naar voren gebracht. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd druk gebruik gemaakt, waar na de vergadering met een woord van aansporing, om lid te worden van de nieuwe vereeniging, door de voorzitter werd gesloten. TERSCHELLING. HET DEENSCHE STOOMSCHIP „DA- N1A" vertrok Maandagmiddag geconvo- yeerd door sleepboot „Oceaannaar Ant werpen. TREILER GEZONKEN. BEMANNING GERED. Zondagmorgen 4 uur zonk op eenige mijlen van het vuurschip „Terschellin- gerbank" de treiler „Gloria 1JM 325". De bemanning wist met eigen boot het vuurschip te bereiken en werd hier Zon dagmiddag door de sleepboot „Volhar ding" aangebracht. Na de storm. In totaal werd aan de Nederlandsche kust in het tijdvak 16—27 November veertig maal een red dingboot gereed gehouden of uitgezonden en werden 89 menschen gered. Het ma terieel waarvan zeer veel gevergd werd heeft zich uitstekend gehouden. De hou ding der bemanningen was boven alle lof verheven. TE HEERLEN is in het Grand Hotel de aannemer Hendriks van een trap ge vallen. Hij kreeg een schedelbreuk en overleed eenige oogenblikken daarna. BRAND. Te Lieveren (gem. Roden) is de woning, bewoond door de landbou wer W.v.d.Veen afgebrand. Niets werd gered; vijf koeien zijn in de vlammen om gekomen. GEVAARLIJK. In het O.L.Vrouwe- Gasthuis te Amsterdam is opgenomen een 16-jarige jongen, die met zijn hoofd op straat was gevallen, toen hij van een vrachtauto was gesprongen, waarop hij was geklommen. ONDER STROOM. Te Venlo heeft een electricien bij het aanleggen van een nieuw kabelnet, een der draden vastge grepen, die onder veriichtingstroom ston den. Hij bleef aan beide handen hangen. Eerst nadat het net was uitgeschakeld kon hij worden afgenomen. Bewusteloos 'is hij naar het ziekenhuis per aut'o ver voerd. De toestand is ernstig. OVER TIJD. In visscherskringen te IJ- muiden maakt men zich ernstig ongerust over het lange uitblijven van de stoom- treiler IJM 58 (Amplitudo) van deVissch. Mij. Neerlandia II te Koog-aan-de-Zaan. Het vaartuig heeft thans achttien dagen reis en had al eenige dagen geleden te IJmuiden binnen moet zijn. BUITENLAND. DOOR EEN AREND. Te Glandage Dro me, is een 10-jarige jongen door een groote arend aangevallen. De knaap ver dedigde zich eerst met zijn mes en ver volgens met een stok, waarmede hij de arend krachtig op de kop sloeg, met het gevolg, dat de roofvogel van zijn buit afzag. RADIO. Te Rome wordt een krachtig omroepstation gebouwd met een vermo gen van 50 K.W. GRANAAT ONTPLOFT. Oostende. Kin deren, die op het strand eeri door de storm blootgelegd gewezen Duitsch mu nitie-depót hadden gevonden, gingen daar bij krijgertje spelen en elkaar granaten achternawerpen. Een der granaten ont plofte, waardoor een knaap werd gedood. Drie kinderen werden zwaar gewond. Wolvenplaag. In Bosnië zwer ven groote kudden uitgehongerde wolven rond, die onder de schapen en runderen hevige slachtingen aanrichten. De boeren hebben de autoriteiten verzocht vuur wapens ter bestrijding van de wolven plaag ter beschikking te stellen. Aardbeving. Port Constitucion is ernstig geteisterd door een aardbeving. Het aantal dooden bedraagt alleen hier 54, terwijl ongeveer 100 personen wer den gewond. De inwoners brengen nu de nacht op de pleinen door. Mislukte bankroof. Te Berlijn verscheen< voor het loket van liet filiaal der Dresdner Bank een als arbei der gekleed persoon, die de kassier zon der een woord te spreken een briefje voorlegde, waarop stond, dat hij onver wijld 8000 mark moest hebben, daar hij anders het gebouw „met handgranaten zou bewerken". De kassier antwoordde, dat hij eerst de brandkast moest openen liep de kamer uit, haalde een agent, maar kwam te laat. De vogel was gevlogen. Inbraak. Te Berlijn hebben in brekers een stuk uit een ruit van een juwelierszaak gesneden van 8000 M. Kostbaarheden gestolen. Uit wraak. Menado. Het 4-jarig dochtertje van Laloan werd door een bendy aangereden en bekwam zware hoofdwonden, Een uur later is het meisje aan de gevolgen overleden. De koetster verklaarde dat hij het meisje opzettelijk heeft aangereden, om wraak te nemen op de vader, die hem vijandig gezind was. Verongelukt. Rio de Janeiro. Een watervliegtuig dat het mailschip TRAGISCH.

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 2