No 4285 Zaterdag 8 December 1928 42s,e Jaargang Voor de Zondag. Ons 5-©ecember-ieest :E^skSo«;ï$- EERSTE BLAD. f Springende Handen Kloosterbalsem m Voor hoofd en hart. TexeSsche Berichten Hef-staaf op je gezien)- re lezen ABONNEMENTEN: UITGAVE:N.V.v/h LANGEVELD&DE R001J DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIÊN: TELEFOON: N°.11 SS POSTGIRO: N°. 652 S POSTBUS: N°. I Geen goud J zoo goed" I v o— ^GON" TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van l-S regels: 50 ct. Iedere regel meor: 10 ct. Dozolfde advertentie 4 maal goplaatst wordt 3 maal berekend. Bij abonnement lagere regelprljs. ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN VREES VREES! „Wie niets vreest is niet minder machtig dan hij, die alles vreest". Schiller, Vrees is niet alleen een slechte raad geefster, maar zij is de vijandin van onze rust en van ons geluk. In haar buitensporige uitingen behoort zij wel licht tot het allergevaarlijkste ,wat de mensch heeft te duchten. Hij, die ooit on gestraft gelegenheid had haar waar te nemen wanneer zij, plotseling opdui kend en zich als vuur verbreidend, een paniek doet ontstaan een paniek, die redelijk denkende wezens het verstand doet verliezen en tot furiën verlaagt, hij zal dat afgrijselijk schouwspel nimmer kunnen vergeten. Zóó treedt ze gelukkig slechts zelden op; maar ook in haar meest alledaagsche vorm doet zij haar ongeluk kige slachtoffers lijden, en wat het ergste is, veelal noodeloos. Ga eens na hoeveel malen in uw leven u juist datgene is overkomen, wat ge gevreesd hebt; ik durf wedden, dat ge er niet velen zult kunnen opnoemen, maar dat ge u daarentegen wel veel herinnert, dat u onverwachts is over komen, zonder dat u eenige grond hadt, om juist dat te verwachten. Ik heb menschen gekend die jaren van hun leven in angstige spanning hebben doorgebracht, vreezende dat hetzelfde lij den hun deel zou worden, waaraan ze hun vader of moeder hadden zien be zwijken; en die tenslotte werden aange tast door een ziekte, waaraan ze nimmer hadden gedacht. Ik heb moeders gekend, die hun kin deren geen oogenblik alleen durfden Ia- ten uit vrees dat hun iets zou overkomen; en die, op zekere dag, een groot ongeluk onder hun eigen oogen moesten zien plaats grijpen. Hoevelen, zoowel mannen als vrouwen, gaan er niet gebukt ónder menschenvrees! Tastend in het onzekere, durven zij een onbekende niet flink nader te treden, om dat zij bij hem allerlei eigenschappen vreezen te zullen ontmoeten^ die slechts in hun eigen verbeelding bestaan. Hoevelen hebben er met angst en be ven een reis ondernomen en kwamen steeds heelhuids terug. Neen, vrees is niet, of althans zeer zelden, de schaduw van dingen, die werkelijk in aantocht zijn; ze is in vele gevallen de nawerking van wat ons heeft doen lijden en in vele an dere het bewijs van een geschokt zenuw gestel of van tekort aan innerlijke har monie. Willen we echter rustig genieten van wat ons in de schoot werd geworpen, dee- len in de belangen der onzen, een open oog houden voor onze plichten en een overzicht van onze kansen dan moeten we haar bestrijden en zoo mogelijk verre van ons houden. Hiermee is niet gezegd dat we, wanneer we daarin slagen, be spaard zullen blijven voor beproevingen en rampen en dat ons geluk verzekerd zal zijn. Maar zelfs onze meest droevige ondervindingen zullen vereenvoudigd wor den, ontdaan van het voorspel onzer verbeelding, terug gebracht tot hun wer kelijke omvang en duur. In negen van de tien gevallen zal het dan blijken dat ze niet zóó verschrikkelijk zijn en niet zóó duister als ze ons vanuit de verte hadden toegeschenen. We moeten de vrees bestrijden; maar hoe? Ongemerkt sluipt zij binnen en heeft zich haar plaats veroverd als wij het nog nauwelijks weten. Zij drijft ons en we moeten ons wel door haar laten regeeren; want immers, we dragen geen wapenen in de hand om haar te bestrij den. Wapenen? neen! voorbehoedsmid delen! echter wel. We moeten ons leven trachten te zetten in het teeken van ver trouwen. Vrees maakt ons klein; ver troebelt onze waarneming en verlamt onze krachten. Vertrouwen daarentegen maakt groot, helderziend en sterk. Het lijkt zoo moeilijk, zoo onmogelijk soms; toch is het bereikbaar dat wij rustig zijn daar binnen, als we maar het hoofd opheffen en 't aangezicht wenden naar 't schoone Doe het dit jaar beter dan den vorigen winter. Zorg dat ge een pot Akkcr's Kloostcrbalsem in huis hebt, en bescherm Uw huid tegen inwerking van koude en vocht, door haar iederen avond voor het naar bed gaan, in te smeren met Akker's en goede, evenals de bloem naar de zon, We moeten steeds verbinding zoeken met weldadige hoogere machten, die ons tot zich trekken en ons opheffen tot de plaats, van waar ons een ruimere blik en een kalmer overzicht is vergund op de wisselvalligheden en rampen der aarde. Zoo zullen we die leeren zien in een hoo- ger licht en leeren begrijpen dat ze ons noodig zijn om sterk te worden en vruch ten te dragen. Vertrouwen en moed! Vertrouwen om te wachten en stil te zijn; moed om de handen te blijven slaan aan de ploeg en te werken zoolang het dag is. Onder het teeken van die beiden zullen we straks weer de nieuwe jaarkring ingaan. Zondag 9 December. ZOND AO. Waarheid en diepte van gevoel uiten zich nooit beter dan in eenvoud. MAANDAG. Een valsche vriend is als iemand's schaduw: hij vergezelt hem alleen bij zonneschijn. DINSDAG. Als er kwaad van u gesproken wordt en het is waar: verbeter u; lach er om wan? neer men niet de waarheid spreekt. WOENSDAG. Wie de kunst verstaat woord te houden jegens zichzelf, behoeft haar tegenover anderen niet te leeren. DONDERDAG. Tracht steeds te zijn, zooals ge wenscht te schijnen. VRIJDAG. Geen ongeval is zoo groot of de ver standige trekt er wel eenig voordeel uit. Geen geluk is zoo groot of de dwaas kan het tot zijn nadeel misbruiken. ZATERDAG. Hoe strenger men voor zichzelf is, hoe toegevender men jegens anderen zal zijn; immers weet men dan hoeveel moeite het kost goed te zijn en goed te blijven. Woensdag is het eerste deel vertoond van de Texelsche Sunderklaasfilm, welke op 5 en 12 December hier pleegt te wor den afgedraaid. We bedoelen het figuur lijk: over de eigenlijke film zullen we het straks nog hebben. Het weer dat op 't slagen van deze feeste lijkheden steeds van zoo groote invloed is, hield zich uitnemend, hoewel 's mor gens en 's middags de mistige atmosfeer en de loodgrijze lucht weinig goeds voor spelden. Later op de dag sloeg het weer om en we beleefden een mooie December avond, waarop om meerdere redenen me nigeen met voldoening zal terugzien. Er was zeer veel volk op de been, het aantal gemaskerden was niet onbelang rijk. In alle straten was het een gezellig beweeg van kijkers en van hen, die daar scharrelden, strompelden of voorbijscho ten in kleedij van allerlei aard, van aller hande allooi. Als immer waren er, die met zichtbare zorg hun (haar) costuum fabriceerden, terwijl anderen zich verge noegden met zich onherkenbaar te maken door het omdraaien van jas ot mantel en de bovenhelft van het gezicht met een lapje met twee gaten te bedekken. Dat de stranding van de Noorsche schoener en de Waalenburgsche bema- lingskwestie niet vergeten zouden worden, liet zich begrijpen. Ook de Zwarte Lijst, een der nieuwste scheppingen van onze Vroedschap, deel uitmakende van de nieuwe Politieverordening, bleek een „ge wild" artikel. We verwachten niet hier een volledig overzicht te kunnen leveren van wat de eerste Sunderklaasavond te aanschouwen heeft gegeven. We willen echter een po ging wagen: De barbier een traditioneele ver schijning was present, ditmaal toege rust met de modernste apparaten: een electrische tondeuse, in de vorm van een schapenschaar, alsmede een electrische haardroger, vertegenwoordigd door een lekke fietspomp. Ook de personificatie van de nacht, Ruiten, Schoppen, Harten en Klaver, het kaartspel dus, Pierrots en Pierrettes, ontbraken niet op het appèl. Een biezondere vermelding moge vinden de „Klok", een zeer aardige verschijning, welke alom de aandacht trok. Van haar kon met recht gezegd worden dat ze wist althans voorgaf te weten „hoe laat het was." (Middeneuropeesche tijd of die van Greenwich?) De beer hebben we ook niet tevergeefs gezocht. (Als de heer D.J.van der Ven, onze bekende folklorist, dit leest, wrijft hij zich stellig in de han den van vergenoegdheid omdat aldus deze deskundige de Texelsche Sunder- klaasviering niet compleet is, wanneer de beer de kraaienmarsch blijkt te hebben geblazen en diensvolgens op het appèl mankeert. Achterelkaar noemen we: de tallooze oude vrouwtjes, wier leeftijd we op geen tien jaar nauwkeurig zouden hebben kun nen schatten, Tirolers in keurige pakjes en Sunderkiaas en zijn knecht, die zich van de concurrentie, waaraan zij deze avond bloot stonden, geen laars bleken aan te trekken. Zoo was er ook een stel dames, dat zich heel weinig aantrok, maar dit woord nemen we dan ook in een andere beteekenis. Het driespan was maar luchtig gekleed, doch de December- koelte scheen op de warmte, waarmee zij hun spelletje speelden, geen merkbare invloed te kunnen uitoefenen. Dan was daar de sterrenwichelarcs, ge huld in een groote keep, met sterren be zaaid, en dragende een staf, vermoedelijk om aan deze verschijning meer luister bij te zetten. Dit wonderlijk wezen „uit de oude doos" scheen het in de doorluchte kunst van toekomstvoorspellen tot angst wekkende hoogte te hebben opgebokst. Ook de buikspreker, vergezeld van zijn lieftallige eega, en zijn jongste spruit, had het ver gebracht. Gaarne bleet men een oogenblik staan om van zijn groote gave te genieten. Ook een paar stroopers waren van de partij. Zij vertelden van hun euveldaden en toonden hun buit, alsook hun wape nen, maar of zij door „de openbare macht" werden ingerekend, kwam ons niet ter oore. Dat men hier en daar nog echte oud- Texelsche costumes ter beschikking heeft, die in een locaal museum een eere plaatsje zouden verdienen, is weer eens gebleken.Laat men er zuinig op zijn. Dat de Texelsche dames met haar tijd mee gaan, ook op het gebied van de mode, demonstreerde een schoone, die zich de weelde veroorloofde van in een japon, van modebladen ineengeflanst, gekleed te gaan. Nog was een aantal personen op de ge dachte gekomen zich met dierkoppen te tooien, waarmee zij zeker het beoogde doel konden bereiken. Ten slotte komen we aan de actueele gebeurtenissen van de dag. Olie of Electriciteit? Een paar figuren bepaalden onze gedachten bij deze vraag, maar pasten er voor zelf een antwoord te geven.(Het vorige jaar maakte men er een afkeurenswaardig tafereel van; ditmaal -,o\e -V\i;n mpe' :Veuf>- \je\ ^Lu* rr>e A-, PURE VIRGINIA SMA6 Pittig voor pijp of ago ret i J.OOUNO «OOhlMOtN heeft men er ons gemoedelijk feest niet door willen ontsieren, gelukkig.) Op een bord had men meerdere gebeurtenissen van de dag vastgelegd: de stemming voor hoofdingelanden-Dertig Polders, de schep ping van „de zwarte lijst", etc. Ter illu stratie van het Waalenburgsch geval wa ren een olie- en een electro-motor broe derlijk naast elkaar uitgebeeld. Op een andere wijze reageerde no. 2 op het bemalingsgemaal. Die zeulde rond met een dood schaap, meenen we; wie om de onplezierige lucht niet op een af stand bleven konden op een bordje lezen zoo iets als: „Geen olie en electriciteit maar de dieren verdrinken in 't land'L Op een ander terrein had een derde zich begeven, die met zijn maat 't strand- juttersbedrijf tot onderwerp had gekozen. „Grooten stelen en kleinen stelen, maar grooten stelen het meest", aldus luidde het vriendelijk opschrift, dat de nieuws gierige kijkers op een bordje onder de neus werd geduwd. Op aanschouwelijke wijze trachtte men dit voor te stellen door een deftige hooge ooine en een armzalig- onoogelijk mannetje, van wie de eerste onverdiend met de grootste portie winst gaat strijken en vrij uitgaat terwijl de ander voor eenzelfde vergrijp gepakt en zwaar beboet wordt. U ziet, lezer, men was voor geen kleintje vervaard en wond er geen doek jes om. We laten dat al voor hetgeen het is en maken er slechts melding van om eenig denkbeeld te geven van de bonte schaar, welke op die wijze het feest in eere wil houden. In drie hotels werd gelegenheid tot dansen gegeven, waarvan een druk ge bruik werd gemaakt. Daar werd zoo door velen het feest van de 5e December be sloten. Met belangstelling mag worden afgewacht, wat het feest van Woensdag a.s. ons brengen zal. KOOP WELDADIGHEIDSPOST ZEGELS. Evenals vorige jaren zullen ook dit jaar in December en Januari wederom Weldadigheidspostzegels worden uitge geven, waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan de arbeid voor de bescher ming- en hulpbehoevende jeugd, d.w.z. dat in de opbrengst zullen deelen de ver- eenigingen en instellingen die zich top taak hebben gesteld de verzorging van zieke, doove, blinde, doofstomme, acn- terlijke, verwaarloosde of misdadige kin deren, en die de wensch te kennen geven, om een aandeel in de opbrengst te ont vangen. De Nederlandsche Bond tot Kinderbe scherming is, evenals in vorige jaren, met de propaganda belast, en zal, onder goedkeuring van de Minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw de verdee ling bewerkstelligen. Gok wordt wederom voor hetzelfde doel een serie van briefkaarten naar schilde rijen van oude Nederlandsche meesters uitgegeven, die naar wij vertrouwen, even als de verleden jaar uitgegeven Jan Steen- kaarten, weer een groot succes zullen zijn. De zegels worden uitgegeven van 10

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 1