Luxe Auto's Waarschuwing edische controle Ruwe Huid Doet uw voordeel een huishoudster. ADVERTENTIEN Billijk tarief. Wie er prijs op stelt slechts artikelen te gebruiken, wel ke naar hun oorsprong en bereiding op de grootste zuiverheid kunnen bogen, verlangt alleen welke onder voortdurende medische ccntröie staat van Dr. van Hamel Roos Harmens te Amsterdam. Engros bij J. F. v. LIESHOUT Alkmaar en Fa. JAC. VERFAILLE den Helder. December 1928 tot en met 10 Januari 1929 en wel: postzegels van iy2 cent frankeerwaarde prijs 2y2 cent. postzegels van 5 cent frankeerwaarde prijs 8 cent. postzegels van 7y2 cent frankeerwaarde prijs 10 cent. postzegels van 12y2 cent frankeerwaarde prijs 16 cent. De zegels zijn ook in het buitenland geldig, terwijl de geldigheidsduur onbe perkt is. De prentbriefkaarten worden, evenals verleden jaar, voor f 0,35 per serie van 6 stuks verkocht. De postzegels geven een beeltenis van a. Jan Pieter Minckelers (1748 1824), een Nederlandsch natuurkundige, geboren te Maastricht, waar hij in 1772 tot noogleeraar werd benoemd. Hij is de uit vinder van het steenkolengas en overleed te Maastricht, waar een standbeeld te zijner eere werd opgericht en ook nog een straat de herinnering aan hem le vendig houdt. b. Hermannus B o e r h a v e, de wereld beroemde geneeskundige, in 166S geboren te Voorhout, te Leiden in de wijsbegeerte en vier jaar later te Harderwijk in de ge neeskunde gepromoveerd. Zijn roem ver breidde zich snel. Zelfs Peter de Oroote heeft zich eenmaal de moeite van twee uur wachten getroost om hem te spreken te krijgen. Een Chineesch Mandarijn schreef eenmaal een brief, welke hij adresseerde: „Aan Boerhaave in Europa". Zonder mankeeren kwam de brief aan zijn bestemming. Hij was een beminne lijke persoonlijkheid, werd overladen met eerbewijzen en vond trots zijn drukke praktijk gelegenheid geneeskundige wer ken te schrijven. Een ervan werd in alle Europeesche talen en zelfs in het Ara bisch overgezet. Hij was de eerste, die een kliniek inrichtte en de ziekten en geneesmiddelen in groepen rangschikte. Zijn lievelingsspreuk was „Eenvoud is het kenmerk van het ware". Hij overleed in 173S te Leiden, waar hem een monu ment werd opgericht. c. Hendrik Antoon Lorentz, een Ne derlandsch natuurkundige van naam, ge boren te Arnhem in 1853, met zijn col lega Zeeman in 1903 om de groote ver diensten op physisch gebied met de No- bel-prijs vereerd. In de opbouw van de nieuwe natuurkunde heeft hij een voor naam aandeel gehad. Prof. Lorentz was een uitnemend docent, die de meest in gewikkelde problemen glashelder uiteen kon zetten. Door zijn overlijden in de aanvang van dit jaar leed de wetenschap van de heele wereld een groot verlies. d. Christiaan Huygens, (niet te ver warren met zijn naamgenoot, die een maal secretaris van Prins Willem I en lid van de Raad van Staten was), beroemd wis-, natuur- en sterrenkundige, geboren te den Haag in 1629. Hij reisde en stu deerde in verscheiden landen en werd te Angers tot doctor in de rechtsgeleerdheid bevorderd. In Frankrijk hield hij zich bezig met het slijpen en verbeteren van brilleglazen. Als sterrenkundige verwierf hij zich groote roem door de ontdekking van een der wachters en van de ring van Saturnus. Op werktuigkundig gebied is zijn grootste verdienste de uitvinding van het slingeruurwerk. In 1695 is hij te den Haag overleden, waar hem ter eere een standbeeld is geplaatst. Vergroote reproducties van de vier ze gels in de ware kleuren zijn aan ons bu reau te bezichtigen. HOOFDINGELAND WAAL-EN-BURG. Maandag werd Dr. J. Timmer, af tredend hoofdingeland van Waalenburg woonachtig te Haarlem, herbenoemd met algemeene (alle 61) stemmen. (Dit be richt verzuimden we in ons vorig nr. op te nemen. Red.) UIT ONS ZONDAGSBLAD. Ons Zondagsblad van heden bevat o.m. een foto (fotograaf?) van het resul taat van de bemestingproef, onlangs on der leiding van de heer K. Bosje op een Texelsche akker genomen en door hem in ons blad uitvoerig besproken. Verder ook een foto van de Noorsche houtboot „Salma" welke onlangs met zware slag zij, op de foto duidelijk zichtbaar, voor anker ging. Deze kiek werd vervaardigd en ons welwillend verstrekt door de heer Jurr. Beumkes te Oudeschild. Van de ver dere foto's noemen we die van de over strooming op Marken, bij maanlicht ge nomen, van de overstrooming in de Zaan streek, van de storm op de Schelde, van de begrafenis der slachtoffers der „Sa- lento", van prof. Treub, van de overle den Duitsche admiraal Scheer, „de over winnaar van het Skagerrak, etc. De groote plaat op de 15e pagina „Winterstem- ming" doet het o.i. zeer goed. We brengen in herinnering, dat ons Zondagsblad steeds 16 pagina's telt en nimmer advertenties. Het bevat als regel een feuilleton, een pagina voor de vrouw en een voor de jeugd, twee complete ver halen, een blad humor in woordenbeeld en behalve twee groote platen plm. 50 foto's en teekeningen, alles in koper diepdruk uitgevoerd! Prijs per nummer minder dan 4 cent 50 cent voor 13 exemplaren). Buiten den 'urg 70 cent. LUCHTPOST NAAR INDIË. Er wordt gelegenheid geboden uw Kerst- en Nieuwjaarsmail voor Neder- landsch-Indië per vliegtuig te verzenden. Vertrek: Amsterdam Schiphol 11 Decem ber 7,30 v.m. Laatste buslichting te den Burg—Texel: 10 December 13,55 (Maan dag a.s. 'smiddags 5 mnt. voor 2 uur.) Verschuldigd boven het gewone port, voor stukken met voorrang briefkaarten en postwissels 75 ct. per stuk voor- rangsrecht inbegrepen). Alle andere stuk ken (brieven, drukwerken, monsters, enz.) 75 ct. per 20 gr. -f- 40 ct. voorrangsrecht per stuk. Stukken zonder voorrang briefkaarten en postwissels 40 cent p. stuk. Alle andere stukken (brieven, drukwerken, monsters, enz.) 75 ct. per 20 gram. Te voldoen met luchtpostzegels. OVER FOLKLORE. Onder het motto „Ja kinderheilige, nog neemt mijn hart u aan", een regel van de veel geciteerde dichter P.A. de Genestet, schrijft in het Winternummer van het fraaie maandschrift „De Vrouw en haar Huis" de folklorist D. J. van der Ven een interessant artikel over „Zwarte Piet, Sinterklaas en het Kerstkindje". De schrijver, voor wiens veelomvattende ken nis op net gebied der folklore we alle respect moeten hebben, behandelt hierin tal van Midwintertradities; ook die, wel ke op de Waddeneilanden nog in hooge eere worden gehouden. Hij heeft het over de Texelsche fees ten op 5 en 12 December en illustreert zijn artikel met reproducties van foto's, fragmenten uit de Zuiderzee-film. Een drietal heeft op den Burg betrekking. We treffen n.l. aan een kiekje van de Binnenburg op het moment, dat daar een troepje jeugdige Sunderklaasjes pas seert, een drietal kleuters, van nabij ge nomen, waardoor we in hen herkennen twee spruiten der fam. Boswijk en een der fam. Mulder, allen gekleed in een clown-pak met reuze-pompoenen en de hoofdjes met groote trechtermutsen ge kroond, en ten slotte een interieur-op name, genomen in de Doopsgezinde pas torie op het moment dat de heer en mevr. Vis bezoek ontvangen van twee straat vegers, toegerust met koehoorns en ket tingen. R.K. STAATSPARTIJ. Het Centraal College der R.K. Staats partij heeft de verdeeling van de 18 kwa liteitszetels over de zetels vastgesteld. Voor de Groep-Haarlem-den Helder, waartoe ook de gemeente Texel be hoort, werden twee kwaliteitszetels ge kozen: een deskundige op het gebied van handel, nijverheid en verkeer en een per soon, die de speciale positie der vrou wen in het maatschappelijk en staat kundig leven beoordeelen kan. IR. SMEDING. Door de Wnd. Directeur-Generaal van de Landbouw is met ingang van 1 Jan. 1929 de heer Ir. S. Smeding, te Schagen, ook op Texel een goede bekende, Rijkslandbouwconsulent voor Noord-Hol land, tot wederopzegging toe gedeta cheerd aan het Departement van Water staat, in verband met de droogmaking en het in cultuur brengen van de Wie- ringermeerpolder, in het belang van de landbouw. Gedurende de werkzaamheden ten be hoeve van de Wieringermeerpolder, wordt de heer Ir. G. Veenstra, tijdelijk adj.-RijkslandbouwconsuIent, belast met de waarneming van het Rijkslandbouw- consulentschap voor Noord-Holland, voor zoover dit was opgedragen aan de heer Smeding en tevens tijdelijk van het di recteurschap der Rijkslandbouwwinter- school te Schagen, althans na de cursus 1928—'29. OUDESCHILD. OP 5 DECEMBER. Het aantal gemaskerden op Sunder- klaasavond gaat weer in stijgende lijn, al was het Woensdag nog bedroevend klein. Een 15-tal had zich op allerlei wijze verkleed,maar biezondere voorstel lingen waren er niet bij. Zeer jammer is het, dat de meeste Sunderklazen wachten tot de volgende week. 's Middags waren de Óuwe Beppies present De gezellige drukte 's avonds ontbreekt echter meest, terwijl het op Ouwe Sunderklaas in de regel te druk is. DE HOUTBOOT „CARM". De houtboot „C a r m" van Helsing- fors, welke Dinsdag aan de grond was geloopen, is vlot gekomen en Donder dagmorgen te plm. negen uur te den Helder binnengesleept door de sleepboo- ten der fa. Doeksen van Terschelling: „Volharding" en „Bornrif". De achter deklast ligt wat doorelkaar, maar de voor deklast schijnt van de storm weinig hin der te hebben gehad. VISSCHERIJ. Liet het bij de eerste vangsten na de storm zich aanzien, dat voor de garnalen goede prijzen konden worden gemaakt, spoedig werden deze goede verwachtin gen de bodem ingeslagen. De hooge prij zen zullen wel te wijten zijn geweest aan het feit, dat op de markten door het ruwe weer weinig visch werd aangebracht In het Zuiden van ons land heeft bijna iedere visscher een motorschip, wat een goede vangst bevorderen kan. Daar kun nen onze visschers, van wie maar een enkele een motor heeft, niet tegenop. Hierbij komt nog, dat men door de af stand hier veelal nog een dag later bin nen komt en dus later op de markt ver schijnt. De prijzen der garnalen waren hier zeven a acht cent; de garnalen zijn ook heel klein, zoodat, wil de koopman ze verzenden, de garnalen eerst gezeefd moeten worden. Aangevoerd werd onge veer 6900 K.G. garnalen Geen wulken. EEN GRIEZELIGE VANGST. Schipper Vla m i n g van de TX 83 Dinsdag ter hoogte van het vuurschip aan de vischvangst. Bij het ophalen van het net bleek dit een lijk te bevatten. Het was van een manspersoon, gekleed in een oliejas en vermoedelijk maar een paar dagen geleden omgekomen. Het lijk is naar den Helder gevoerd. De identiteit kon niet worden vastgesteld. EEN DIJKVERZAKKING. Van de dam aan de kop van de stuif- dijk is een gedeelte van de berm, in dg regel alleen met laag water te zien, over een lengte van plm. 40 M. spoorloos verdwenen. De stuifdijk is dat gedeelte duinen, waarop de gebouwen van het kamp voor watervliegtuigen in de Mok zijn gebouwd. "Door de hevige storm en de daarmee gepaard gaande harde vloe den, waardoor geweldige stroomingen ontstaan, is waarschijnlijk de dam onder mijnd. Van al de daar gestorte steenen was niets meer te zien. Er zijn plaatsen, waar bij die dam 10 M. water staat. Een paar duizend zakken zijn aangevoerd om met zand te worden gevuld. Hiermee en met steenen zal men trachten, weer een berm te maken. Eenige jaren geleden is de glooiing van het Horntje plotseling in de diepte ver dwenen. Van de duinen aan de ZWkust zijn ook heele stukken afgeslagen bij het stormachtige weer. Het is daar wel „Weest op uw hoede." Er wordt nu ook al terdege aan gewerkt. OOSTEREND. VAN DE TORENVALK. Op onze informatie deelt prof. dr. E.D. van Oort, directeur van 'sRijks Museum voor Natuurlijke Historie te Leiden, ons welwillend mede, dat de hier opgevangen torenvalk (Falco tinnunculus), genum merd 63239, als nestjong op Texel ge ringd is op 7 Juli 1928. TERSCHELLING. DE GEZONKEN GLORIA. De bemanning van de Zondag op de Noordzee gezonken stoomtreiler Gloria IJm. 325 is te IJmuiden teruggekeerd. De schipper vertelt omtrent de ramp het volgende: De Gloria was Zaterdagmiddag te een Ui van IJmuiden vertrokken.. Er waren negen man aan boord, één matroos min der dan gewoonlijk. Des nachts drie u. kwam de stuurman van de wacht, zonder ergens aan boord ook maar iets te ont dekken. Een kwartier later meldde een der matrozen, dat er water aan dek stond schrale lippen en gesprongen handen verzacht men direct en geneest men spoedig met Doos 30, Tube 80 ct. PUR0L dat zich niet verwijderde. De schipper ging zelf kijken en stelde vast, dat de luiken goed gesloten waren. De machi nist deelde mee, dat hij tot 12 uur had gepompt op het vischruim en dat dit lens was. Het water nam toen zoo snel toe in het schip, dat de stokers niet meer naar de machinekamer wilden. Ze waren bang voor kapsijzen van het schip, dat de kop vooroverboog en naar een zijde over helde. De schipper heeft toen gesta- veld en drie vuurpijlen afgestoken. Maar hulp kwam er niet en men ging toen in een boot, waarmee men roeide naar het lichtschip Terschellingerbank. Na drie uur kwamen de negen mannen daar nat en vermoeid aan. De schipper had zwaar werk gehad om de boot op zee te hou den. De machinist had de lichten van de Gloria in het oog gehouden, maar na een poos waren deze verdwenen, zoo dat het schip toen gezonken moet zijn. De schipper deelde mee omtrent de oor zaak van het zinken niets te weten. Nierkwalen, maken u spoedig oud I 133 Het komt in den middelbaren leeftijd en daarna maar al te vaak voor dat men last krijgt van rugpijn, duizeligheid, zenuw pijnen en urinekwalen. Dit is gewoonlijk een gevolg van overspanning der nieren het zijn waarschuwingen der nieren dat zij sinds lang hulp behoeveD. WaDt gedurende uw heele leven, dag en nacht werken de nieren om de ivergifttn uit uw bloed te flltreeren. Als zij hieiin falen kUD- nen ernstige en diepgaande kwalen zich ontwikkelen. Urinezuur-zouten hoopen zich dan in het bloed op en vormen de kristallen, die zenuwpijnen en rheumatiek veroorzaken of wel wordt een onvoldoende hoeveelheid water aan het bloed onttrokken waardoor zich waterzuchtige zwellingen kunnen vormen. Ook kunnen ontstaan blaasontste king, ischias, spit, vermagering, zenuw achtigheid en gebrek aan energie. Vermijd de ontwikkeling dezer verschijn selen. Wek de nieren op en versterk ze met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Dit speci fieke niermiddel werkt rechtstreeks op de oorzaak van uw kwaal, reinigt en versterkt de nieren, lenigt de urinekanalen en regelt de werking der blaas. Zoowel mannen als vrouwen kunnen baat vinden bij het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) b(j apotheken en drogisten a f 1.75 per flacon. 35 Dank betuigin g. Voor de vele blijken van belangstel ling, ondervonden bij de ziekte, het over lijden en de teraardebestelling van onzen geliefden Vader, Behuwd- en Grootva der, Broeder en Zwager KLAAS KUITER Azn. betuigen wij onzen hartelijken dank. Aan Ds. Groenenberg en Ds. Vis voor de woorden van troost tot ons gespro- en aan Zuster Mulder voor de liefderijke verpleging. Namens de Familie, JAC. KUITER Kz. Oosterend, Texel, 8 Dec. 1928. TE HUUR Telefoon No. 15. C. KALIS. De Penningmeester van het Waterschap «de 30 Gem. Polders op Texel» herinnert bij deze de Ingelanden aan het voldoen, hunner dijklasten, bij niet vol doening wordt tot directe ver volging overgegaan Puik beste Grauwe Erwten 36 cent per K.G bij 5 K.G. 32 cent per K.G. Steeds voorradig blanke Stokvisch en Zuurkool. Corned beaf per pondsbus 45 cent. Aanbevelend, JOH. ZUIDEMA, de Cocksdorp GEVRAAGD K. KOELEMEIJ. em» TOMNE MA'i CONFECT —0—

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 2