m •smjÉHE3*1! t No 4288 Woensdag 19 December 1928 42ste Jaargang Van week tot week Texelsche Berichten 'ff' ABONNEMENTEN: UITGAVE; N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERT EN TIÉN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 POSTBUS Zaterdagavond. Om gunst en recommandatie. Het is al een paar dagen geleden, want toen ons landje door vier mogendhe den, Engeland, Frankrijk, Munster en Keu len, in het nauw gedreven werd, schreef men 1672. Uit die tijd dateeren de woor den, volgens welke het volk toen rede loos, de regeering radeloos en het land reddeloos zou zijn geweest. Met eenige goede wil zouden deze predikaten gevoeg lijk kunnen worden aangevoerd naar aan leiding van de breedsprakige, langwijlige begrootingsdebatten, waaraan de Dames en Heeren-Honderd, de Tweede-Kamer leden, zich min of meer „bezondigen". Onder de bedrijven door verkeeren de Ministers in een alles behalve aangename positie, daar betamelijkheid gebiedt geen slippertje naar de koffiekamer te ma ken, teneinde die stortvloeden van woor den te ontwijken, maar kalmpjes af te wachten tot een ander te „spreken" aanvangt. In heel de vaderlandsche pers wordt van deze veelpraterij gewag gemaakt. Zelfs lazen we van een journalist, die al jaren de Kamer „verslaat", maar nog nimmer zooveel te pennen had als bij de behandeling van de onderhavige begrooting. We schreven er al eerder over: men houdt het er voor, dat de „praters" i niet zelden herkauwende wat schriftelijk reeds te bestemder plaatse kenbaar werd gemaakt het oog op de a.s. verkiezin gen houden gevestigd. Zij meenen aan hun kiezers bovenal verplicht te zijn te toonen, niet „zöö maar" hun vijfduizend pop 's jaars op te strijken en oreeren er op los, dat 't een „lust" is. Een jammer lijke vertooning: een der volksvertegen woordigers, met wie een persman een vertrouwelijk gesprek aanknoopte, gaf 't rondweg toe. Hoe groot ook de verontwaardiging mag wezen, door eenige sprekers wegens vermeende verspilling van 's Rijks gelden gelucht, dat het nutteloos besteden van 's Rijks tijd ook scherpe afkeuring ver dient, mag ieder hunner ook wel eens bedenken. De Kerst-postvlucht. De Kerstvlucht met poststukken naar N.O.Indië is wat vertraagd geworden en wel tengevolge van ijsvorming op de vleugels. Het grootste gevaar hieraan ver bonden, is gelegen in de wijziging van het draagvermogen'. Toename van de zwaarte van het vliegtuig is niet van het grootste belang. De vliegers hebben met succes een noodlanding gemaakt bij Gotha in Duitschland en zijn na een tusschcn- landing te Boedapest Zaterdag te Kon- stantinopel aangekomen. Behoudens onvoorziene gebeurtenissen zullen de ervaren luchtschippers stellig met hun metalen vogel tijdig de Tropen bereiken. Schrikbarende voorspellingen. De schrik sloeg ons om het hart, toen we lazen hoe mannen van naam, van ervaring bovenal, ons de vruchten der ko mende jaren meenen te moeten afschil deren. Bemoedigend klinkt hun woord allerminst, maar we willen er hier toch melding van maken. Lloyd George ziet een nieuwe wereld oorlog in het verschiet, tenzij de politie ke kopstukken zich alle moeite geven om zulks te verhinderen en alle moed bijeen rapen om de op hol slaande paarden voor de oorlogswagen in hun woeste vaart bij de teugels te grijpen. De Amerikaansche krantenkoning Hearst voorziet door Engeland's geheim politiek gedoe binnen korte tijd een nieu we wereldbrand. Lord Halsbury, een man van de conser vatieve stempelj verklaart dat heel Lon den met zijn zeven miljoen inwoners bin nen een half etmaal geheel zal worden uitgemoord en wel behulp van een regiment gifgassen van de misdadigste soort, nog geheel achterbaks gehouden om te voorkomen, dat men zich alreeds van speciale maskers ter bescherming zou N°. 11 Wi nierhanden Wintervoeten Schrale Lippen Ruwe Huid kunnen verzekeren. Als eenig redmiddel raadt hij aan de vijand met dezelfde mid delen te dreigen en zoo noodig te be stoken. Ook veldmaarschalk Sir Robertson wijst met nadruk op gifgas, dat een der mach tigste en meestgeliefde strijdmiddelen in een nieuwe oorlog zal blijken. Niets zal voor de vernielende werking van deze gruwelijke verdelgingsmiddelen gespaard blijven; alle levende wezens, aan een aan val met gifgassen overgeleverd, zullen ten doode opgeschreven zijn. Verslond de laatste oorlog achthonderd miljard gul den, de komende zal alle voorafgaande in de schaduw stellen en niet alleen door grooter wreedheden, grooter aantallen slachtoffers maar ook door nog grooter kapitaalverslinding zich van alle andere onderscheiden. Nu mag men een verdragje ter onder- teekening voorleggen, waarbij de onder teekenaars plechtig beloven zich nimmer van gifgas te zullen bedienen, wie geeft eenigermate de zekerheid, dat men zijn woord niet zal breken? Slechts zes staten onderteekenden het anti-gifgas-protocol. Waar blijven de vele andere? Niet ten onrechte werd een dezer dagen door Locker Lampson namens de Engelsche re geering verklaard, dat men bij deze stand van zaken liever eerst de kat uit de boom en naar zijn buren kijkt. Het ontbreekt aan de zoo zeer ge- wenschte sfeer van vertrouwen, van we- derzijdsch begrijpen. Hieraan moet ook worden geweten het mislukken van de besprekingen van de Volkenbondscomm. voor wapenfabrikatie. Wat Lugano opleverde. Wie mocht verwachten, dat de Luga- n o-conferentie, waar de hooge politici elkaar ontmoetten, belangrijke positieve resultaten zou opleveren, werd deerlijk teleur gesteld. Als eenig lichtpuntje zou den we kunnen noemen het feit, dat Duitschland ervaren zou hebben, dat allen van goeden wille zijn en bereid „de defi nitieve afwikkeling van de oorlog" te bespoedigen. Omstreeks half Januari zou de Rijnland-ontruiming onafhankelijk van de herstelbetaling ter sprake wor den gebracht. Verder kan gewezen wor den op de verbeterde verhouding Italië Frankrijk, welke onder de invloed van de geringe straf, aan een anti-fascistische politieke moordenaar opgelegd, de laatste tijd verslechterd was. Briand vond ge legenheid tegenover de Italiaansche ver tegenwoordigers bevredigende verklarin gen af te leggen en bracht daarmee veler opstandige gemoederen tot rust. Onrust in Zuid-Amerika. Terwijl het politieke spel aan het meer van Lugano in volle gang was, vlogen op het Zuidelijk deel van de Nieuwe Wereld Paraguay en Bolivia, twee Volkenbonds staten nog wel, elkaar in de haren en wel om het begeerenswaardig bezit van het Chaco-gebied, dat zeer rijk aan petroleum zou zijn. Hierin echter ligt niet de eenige oorzaak van deze strijd, waardoor reeds tientallen dooden te betreuren zijn. De oneenigheid dagteekent al van 1879. De laatste tijd werden herhaaldelijk oude koeien uit de sloot gehaald en thans zit de Volkenbond met de handen in 't haar, niet wetende, hoe hij de boel redderen moet. Bekend met de Monroe-leer en met de fijngevoeligheden van Ver. Staten en Argentinië, heeft Genève er zich voor- loopig toe bepaald de Volkenbondsbroe ders op hun dure plicht te wijzen: eerst het geschil voorleggen aan het Hof van Arbitrage; daarna verder zien. Ot het helpen zal? Paraguay zou er wel ooren naar heb ben, maar de vraag is, of het Bolivia, grooter en schijnbaar meer oorlogszuch tig, via de lieflijke rijkdommen van het Chaco-gebied, niet in de bol is geslagen. G. J. 5. NAT. PLUIMVEETENTOONSTEL LING. Onze plaatsgenoot, de heer S.D.Kcijser behaalde op bovengenoemde tentoonstel ling, gehouden te Zaandam op 15 en 16 dezer, in afd. Pelskonijnen de le en 2d prijs, benevens 2 groote zilveren medail les voor het mooiste konijn met de beste pels. Als keurmeester trad op de konijnen- kenner W.v.d.Horst, Utrecht. HET NED. ROODE KRUIS. AFD. TEXEL. De algemeene vergadering van de afd. Texel van het Ned. Roode Kruis, welke Maandag in de „Oranjeboom" gehouden zou worden, kon door gebrek aan belang stelling geen doorgang vinden. Zij sloeg in dit opzicht een record, daar geen enkel lid van zijn belangstelling deed blijken. Nochtans moesten eenige zaken drin gend worden afgewikkeld. Het bestuur zag zich genoodzaakt hiervoor alle ver antwoordelijkheid op zich te nemen. Voor l et komende jaar werd een begrooting ontworpen, vermeldende o.in. een bedrag f 100.te storten in het Ziekenauto fonds. Eerst dient echter het hoofdbe stuur aan deze begrooting zijn goedkeu ring te hechten. Gaarne had het bestuur met de leden over een eventueele opheffing der afdeeling beraadslaagd, daar deze op Texel moeilijk nuttig werk zaam kan zijn. De afd. Texel van het Witte Kruis en Alg. Wijkverpleging voor zien ruimschoots in de behoeften van het eiland, zoodat aan het bestaansrecht eener Roode Kruis-afdeeling op Texel ernstig moet worden getwijfeld. JmicJJmJi VRONE I—TEXEL I. 0-3. Men schrijft ons: Begunstigd door goed weer speelde Texel I haar return-match tegen Vrone uit St. Pancras, welke wedstrijd door Texel met 30 gewonnen is. Alhoewel in het veld sterker,! niettegenstaande met tien man gespeeld werd) heeft T. de puntjes niet cadeau gehad en zat er voor en na de rust spanning in de wedstrijd. Vrone zat goed op de bal en het T.-doel ver keerde nogal eens in gevaar. Over het verloop van de wedstrijd het volgende: „Texel" vertrok om 8 uur van Texel en om tien uur met de bus naar St.Pan cras, waar men om ongeveer half twaalf aankwam. Om twaalf uur floot scheids rechter Vel de beide elftallen tusschen de lijnen en ontwikkelde zich direct een vlug spel. Kort na de aanval maakte N.Ran voor T. het eerste doelpunt, en alhoewel bei de ploegen hun best deden, kon geen der partijen een puntje maken voor de rust. Indien er schoten op de doelen werden gelost, waren de keepers op hun plaats. Onder spanning kwam de rust met stand 1—0 voor „Texel". Na de thee pakten beide ploegen weer flink aan en maakte T. nog twee punten, het tweede door J.Gielis met een hard schot. Vrone speelde al een verloren spel, daar T. ook tegen de wind sterker was cn de bal veel opbracht naar het V.-doel. Niet lang na het 2e punt zorgde N.Ran voor no. 3 en was de overwinning zeker. Toen kwam er een inzinking van de 7 achterhoede en was T. een oogenblik in gesloten, wat voor T. bijna noodlottig 'I K Een lekker pijpje En voor verzer, Een fyne eigaret: Die puike Kwahleif; Daar kom!'1 lach op aan, Zal den ervaren rooker, Verbaasd doen slaanI werd. Doch de keeper bracht uitredding en zond de bal weder het veld in, waar na het spel weer op en neer golfde. Toen scheidsrechter Vel het eindsignaal gaf, had T. weer twee kostbare puntjes ver overd. Scheidsrechter Vel voldeed goed; jam mer echter, dat er niet genoeg aandacht aan het wel wat te forsche spel van eeni ge Vrone-spelcrs geschonken werd. Het was over het algemeen een aangename wedstrijd. OUDESCHILD. VISSCHERSVEREENIGING D.E.T1V. De visschersvereeniging D.E.T.V., van welke ook enkele beurtschippers lid zijn, hield Zaterdagavond een algemeene ver gadering in de „Zeven Provinciën". Te ruim half acht opende de voorzitter, de heer J.Henkes, de vergadering met de aanwezigen een hartelijk welkom toe te roepen, waarna hij aan de secretaris, de heer w.Dijker, verzocht, de notulen voor te lezen. De penningmeester, de heer F. Krijnen, deed rekening en verantwoording. Het bleek, dat er een nadeelig saldo was van f96.—. Dit zat hoofdzakelijk in de ver koop van zout. Namens de commissie, welke met het nazien der hoeken was be last, werd door het lid G.Krijnen mee gedeeld, dat alles in de beste orde was bevonden, waarop de penningm. de dank des voorzitters in ontvangst kon nemen voor zijn nauwkeurig beheer en werd ge dechargeerd. Tot leden van bovenge noemde commissie werden voor 1929 ge kozen de heeren J.v.d.Vis, P.Sikkelee en P.v.d.Vis. Bij de gehouden stemming voor penningm. en secretaris werd gekozen G. Krijnen en herkozen W.Dijker. Misschien dat onze lezers zich nog herinneren, ge lezen te hebben, dat op de laatst gehou den vergadering, waarbij ook B. en W. tegenwoordig waren, voorgesteld werd 't Gemeentebestuur te verzoeken een z e e f- molen in bet gebouw van de vischafslag te plaatsen. Besloten werd thans, een dus danig verzoek bij het gemeentebestuur in te dienen. Op de lage glooiing (de oost kant van 't Horntje) is destijds een licht baak geplaatst, waar voor eigen reke ning een lantaarn wordt gebrand als de gasboei voor het vaarwater naar „de Mok" wordt weggehaald. Bij de betref fende autoriteiten zal echter worden ver zocht, dit licht altijd te doen branden, daar het voor de visschers een gevaar lijke plaats is. Als de visschers b.v. des nachts gaan varen, met een Z.W.wind, moeten zij, in de richting den Helder va rende, laveeren; dan zeilen ze altijd zoo dicht mogelijk onder de kant en -kunnen zij de dijk al gauw onderscheiden. Komen zij echter bij het Horntje, dan ziet men wel de dijk maar de lage glooiing niet en zoo is liet al gebeurd, dat e en enkele schuit bijna op de steenen zat. Om nu niet „de put te dempen, als het kalf ver dronken is", zal worden verzocht, de lantaarn steed§ te doen branden. Met de wensch, dat de verschillende verzoeken ingewilligd mogen worden, sloot de voorzitter de vergadering. TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ct. ledoro regol moer: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal borokond. Bi| abonnement lagoro regolprijs. ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN Doos30'60-90ct Tube 80ct. Bij Apoih.en Drogi: NLLINü PLEK SPORT. DRAGON RUPOfium van MEUR PITTIG cn GEURIG Voor pyp co cigaret [J'jCQnh per fa ons j O dun o onoNiMOtn

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 1