VAN DIN ÉÉN EEN ANDER vertelt II, dat het zoo lekker smaakt. Dit is voor U wel het beste bewijs, dat Italiano medicijn en lekkernij tegelijk is. ABDIJSIROOP PÏÏR0L er op Tegen de AKKER'S Voor de Borst Als Uw Handen ruw zijn of gesprongen en uw Lippen schraal en pijnlijk; maar vooral ook bij brand- en snijwonden, ontvellingen en allerlei huidverwondingen Het verzacht en geneest. hoort II, dat Italiano zoo'n genees krachtig middel tegen verkoudheid is? ITALIANO wordt verkocht in rollen a 10 ct. en in speciale zakjes a 20 ct. per ons. Voor engros bij J. F. van Lieshout, Alkmaar, en Fa. JAC. VERFA1LLE, Den Helder. ker; 2. Rud. Kikkert. Dhr Jonker herbe noemd. met alg. st. Vacature-C. Dijt-Brans. Voordracht: 1. C. Dijt-Brans; 2. J. Dekker-Swartsenburg. Mvv. Dijt herbenoemd met alg. st. 4. Benoeming lid uan de Commissie uan toezicht op het Nijuerheidsonderwijs. Vacature-J. de Beurs. Voordracht: 1. J. de Beurs; 2. J.v.d. Salm. Dhr de Beurs herbe noemd met alg. st. 5. Benoeming lid uan de schoolcommissie Vacature-J. Koogcr, aftredend daar hij geen kinderen meer op sqhool heeft. Voor dracht: 1. Corn. Timmer Jz., 2. C. Visser Jz. Dhr Timmer benoemd met alg. st. Vacature-C. Schaap, die eervol ontslag bekwam als hoofd. Voordracht: 1. M.Kik kert; 2. C.A.Keijser. Dhr Kikkert benoemd met 10 van de 13 stemmen. 6 Benoeming onderwijzeres te den hoorn Voor een onderwijzeres te den Hoorn: vacature-Mej. Kortus; voordracht: 1. D.H. Stikkel; 2. E. Keijser; 3. M. Olaser. Benoemd mej. Stikkel met 12 st. Op mej. Olaser werd één stem uitgebracht. Ter voorziening in de behoefte aan een onderwijzeres voor de o.l.school alhier werdi B. en W. vanwege het Ministerie een lijst van wachtgelders verstrekt. Pogingen om een hunner geplaatst te krijgen faalden. Hierop werd dispensatie verleend en kon deze voor dracht worden opgemaakt. 1. E. Keijser; 2. D.H.Stikkel; 3. M. Glaser. Na stemming blijkt mej. Keijser met 11 stemmen te zijn gekozen. Op de dames Stikkel en Glaser werd één stem uitgebracht. De datum van indiensttreding wordt door B. en W. bepaald; de pensioengrondslag op 124S gld. 7. flanurage uan de landarbeider P. uan der Vliet 'om gelden uoor een plaatsje, ingeuolgede landarbeiderswet. De landbouwer P. v. d. Vliet te den Hal vraagt te zijner beschikking te stellen f 3400 voor de verkrijging in eigendom van een plaatsje op de Westermient. Voor 2300 gld. kan hij van dhr J. Hoogenbosch 0,72,80 H.A. grond koopen. Dhr G. Buis verbond zich schriftelijk een huis te bouwen voor 2000 gld. Ongetwijfeld zal zich gedurende de zomermaanden de gelegenheid voordoen pen siongasten te houden. Het land ligt gunstig bij de Dennen aan de Rozendijk, is van heel goede kwaliteit en uitstekend geschikt voor bollenteelt. Het plaatsje zal in totaal 4500 gld. kosten, dus op 500 gld. meer, dan de wet toelaat. Evenwel achten B. en W. ter men aanwezig de regeering voor te stellen van het gestelde maximum af te wijken. Aanvrager voldoet aan de gestelde eischen, weshalve B. en W. inwilliging van zijn ver zoek voorstellen. Dhr Kikkert acht het land dat geen best land genoemd kan worden, te duur en zegt tegen te zullen stemmen. In het houden van pensiongasten ziet hij geen heil, evenmin in de teelt van crocussen, wier bladen door knaagdieren zoo gretig worden gevreten. Dhr de Graaf is het in groote lijnen met dhr Kikkert eens. Met dhr Leber, vervolgt hij, heb ik het plaatsje opgenomen. Dit is niet onze gewoonte, maar in dit geval acht ten we het noodig, omdat een prijs van 3500 ons te hoog voorkomt Het land is goed. Maar er is geen grens. De aanvrager brengt een tamelijk groot bedrag in. Hoe kan men in een huis van zoo'n abnormaal lage prijs pension houden. Wij gaan hier buiten de lijnen. Ik vind, dat het prae-ad- vies de boel ophemelt. Eloewel ik hoop, dat de man er zijn geluk vind, betwijfel ik het. Van de abnormaal hooge prijs wordt in het stuk niet gesproken. Ik kan mij echter voor stellen, dat de eigenaar het voor minder niet wil geven. Welke beteekenis heeft die verklaring van dhr Buis Weth. K.: Hoe hij het er voor doen kan doen, begrijpen wij niet. Maar wij willen gedekt zijn en hebben het hem schriftelijk laten verklaren. Dhr Lap: f3500 vind ik abnormaal hoog. Voorz.Als dhr v.d. Vliet dat land wil hebben, moeten wij hem dan de gelegenheid ontnemen Weth. K.We willen in de eerste plaats geen strop halen en verder vaderlijk op treden, door ons af te vragen, of de man geen stomme zaken doet. Hier zullen wij geen strop halen en ik geloof dat de man niet stom doet. Voor pension is wel emplooi het is een geliefd plaatsje. Dhr Vonk: lk vraag mij steeds af, of de opbrengst van het land voldoende is om de rente en aflossing te dekken. Voor de ge meente zie ik geen strop, voor de aanvragen nog minder. Na berekening zal spoedig blij ken, dat hij lichter komt te zitten dan ik. lk beheer mijn plaatsje nu twee jaar en ben over de gang van zaken, hoewel ik geen beste jaren heb gehad, wel tevreden. De kosten bedroegen 4000 gld. voor 48 roe. De vrager zal 3500 gld over 72 a 73 roe kunnen verdeelen en zal lichter komen te zitten. Ik ben er voor. Dhr de Graaf: Het is voor mij onbegrijpe lijk, hoe iemand van een kleine bezitting zooveel kan halen. Vonk boert op grond, waarin bodemkapitaal zit. Een som van 230 a 235 gld. per jaar vind ik te hoog. De grond bij de Dennen is ook niet zoo goed; Dhr Lap: Heeft het gemeentebestuur te waken, dat er meer betaald wordt dan de gangbare waarde is Voor mij staat vast, dat f 3500 een zeer hoog bedrag is Wan neer het met de bollencultuur echter zoo goed blijft gaan als nu, zal de man met eenig werken er best van kunnen komen. Voorz.'s vraag, of stemming wordt ver langd, wordt door Weth. VI. bevestigend beantwoord op grond van het feit. dat de meeningen nogal verdeeld zijn. Dhr. Pisart: Ik weet van landbouw geen snars en moet afgaan op wat deskundigen er van zeggen. In stemming gebracht, wordt de aanvra ge ingewilligd. Tegen stemden de leden: de Graaf, Dros en Kikkert. 8. Opdracht tot benoeming directeur uan de T.E M, en machtiging tot het zoo noodig aangaan eener geldleening door de T.Ë.M. uoor woningbouw. Voor de volgende vergadering van de TEM wordt dhr de Graaf op voorstel van Weth. VI. bij acclamatie tot afgevaardigde benoemd. Weth. VI. blijft plaatsvervanger. Dhr directeur P.A. de Rode heeft 8 Oct ontslag uit zijn functie gevraagd wegens omstandigheden van plaatselijke aard in ver band met de gezondheidstoestand van zijn vrouw. Het ontslag wordt eervol verleend onder dankbetuiging voor de goede diensten, sinds Juni 1926 aan de TEM bewezen, in het biezonder gedurende de bouw van het net en de centrale. Na een oproep in vier bladen meldden zich honderd sollicitanten aan. Een zestal werd tot een bezoek uitgenoodigd, waarna er drie op de voordracht werden geplaatst. 1. Ir. A.C.J. van Mechelen, electr. techn. ing. te Oud-Gastel. 2. B.H.Stuut, bedrijfsleider van het ge meentelijk electr. bedrijf te Idaarderadeel. 3. H.A.Bennik, te Amsterdam. De datum van indiensttreding kan door de R. van Comm. worden bepaald, de duur de benoeming op vijf jaar. Vermoedelijk zal de nieuwbenoemde in het laatst van Januari met dhr de Rode kunnen samen werken. Dhr Lap: Kunnen mijn woorden, die ik aangaande de voordracht in de geheime vergadering heb gezegd, in de notulen wor den opgenomen Voorz.: Het was maar bij een tafelpraatje. Daarvan houden wij geen notulen. Wanneer dhr Lap het noodig oordeelt, zal ik de open bare vergadering schorsen. Dhr Lap acht dit niet noodzakelijk en ver volgt: Toen ik de voordracht kreeg, heeft zich bij mij de indruk gevestigd, dat no. 1 niet in aanmerking mag komen. Van hem zal niet genoeg initiatief kunnen uitgaan, we zullen in hem niet de man hebben, die wij voor de opbouw van het bedrijf noodig hebben, lk betuig er mijn spijt over, dat die man no. 1 is geplaatst. Dhr de Graaf: Welke religie zijn die menschcn toegedaan? Voorz.: No. 1 is Roomsch-Katholiek, no. 2 en 3 Protestant. Dhr de Graaf: Wat dhr Lap van de voor dracht zei breng ik in verband met politieke kwesties, leder kan er van denken wat hij wil. Voorz.: Ik begrijp u niet. Dhr de Graat: Dhr Lap wil scherp naar voren brengen, dat hij no. 1 niet begeert. Dhr Lap, met luider stemme: Geen haar 7' Wanneer slijm Uw lucht- /'MI Cn takken' die naar Gp de longen leiden, verstopt, kunt U de beklemmende be nauwdheden, die bij de geringste in spanning optreden, afdoend ontgaan en Uw ademhaling weer vrij en ruim maken met de snel slijmoplossende op mijn hoofd. Ik moet dhr de Graaf teleur stellen als hij meent, dat ik zoo gedacht heb. Het spijt me. Politiek is me vreemd. Ik heb geen politiek, ik doe er niet aan, ik bemoei er mij niet mee. Altijd komen ze met poli tiek, altijd zoekt de tegenpartij er wat ach ter. Ik bevorder het algemeen welzijn van Gemeente en T. E. M. Niets anders. Ik hoop dat alles goed gaat, al mag u er wat anders van denken. Kom toch niet zeuren. Laat ik er niet meer van zeggen. Ik vind het misselijk. Dhr de Graaf: Als ik het verkeerd heb gezegd, wil ik die woorden wel intrekken. Uit de beslistheid waarmede dhr Lap spreekt, meen ik dat te moeten opmaken. Dhr Boon: Dhr Lap drukt zich dubbelzin nig uit. Dhr Lap keek zoo naar mij. Zoekt hij alleen wat achter de woorden van dhr de Graaf? Dhr Lap: Men heeft mij verweten dat ik aan politiek zou doen. Dhr Boon: Wie? Dhr Lap: Dhr Boon, dhr Vlaming, elkeen. Dhr Boon: Ik beschuldig u van politiek. Weth. K.lk vind het optreden van dhr Lap eigenaardig. Hij heeft dat al meer gedaan. Ik zal u de punten wijzen. Nu staan we voor de benoeming van een directeur. Wij heb ben ons best gedaan de beste te zoeken, menschelijkerwijs gesproken. Het kan tegen vallen. Dhr Lap verklaart nu dat de eerste van de voordracht geen beste is. Als later blijkt, dat hij gelijk had, zal hij zeggen: „Ik heb het geweten". Als het een reuzebeste kerel blijkt, trekt hij zijn woorden in. Zoo doet hij steeds. Ik houd niet van dat voor spellen. U moet het ons overlaten. Dat wag onpartijdig geweest. Ik vind u een kunste naar, wanneer u kunt zeggen, dat no. 1 geen beste kerel zal blijken. Dhr Leber: Ik vraag dhr Lap, nu ook zijn meening over no. 2 en 3 te zeggen. Voorz.: Komen we nu niet op verkeerd terrein? Dhr Pisart: Dhr Lap heeft niets achter het geloof gezocht. Dhr de Graaf heeft het mis, als hij denkt, dat er achter de woorden van dhr Lap wat zat. Dhr Lap: Mag ik nu wat zeggen of niet? Voorz.: Zeker. Dhr Lap: Ik heb mijn meening gezegd. Willen de heeren er aanstoot aan nemen ik eisch het recht op wat te zeggen. Weth. VI.: Zeker, u heeft dat recht. Ik erken het. Maar u spreekt van een tegen partij, die wat achter uw woorden zou zoe ken. Ik zou dan u als mijn tegenpartij moeten beschouwen, u bent in de oppositie. Poli tiek noemt men wel regeerkunst. Deze kunst zou het Dag. bestuur dan uitoefenen. Dhr Lap: Heb ik van tegenpartij gespro ken? Weth. VI.Ja, ik vind het gevaarlijk can- didaten in het openbaar te bespreken. Door bevoegde heeren werd de heer van Mechelen no. 1 geplaatst. Zegt u dat niets? Ik hecht veel waarde aan het advies van de Raad van Commissarissen. No. 1 is bij mij no. 1. Dhr Lap: Het spijt mij dat mijn woorden tot een incident aanleiding zijn geworden. Er zat toch niets achter. De voordracht zou ik willen herzien, zonder meer. Weth. VI. Ik zeg't gevaarlijk te vinden, dat u in 't openbaar uw mcenig uit over no. 1, die met alg. st. no. 1 werd geplaatst. U zegt uw persoonlijke meening. Dhr Lap: Dus het feit, dat de Commissa rissen die man no. 1 plaatsten zou voor mijl aanleiding moeten zijn met de voordracht mee te gaan. Weth. V.: Dat houdt althans in niet fel tegen no. 1 op te treden. Dhr Leber, tot dhr Lap: De vorige keer zei u, dat een goede kracht benoemd moest worden. Een ingenieur zou volgens u zelfs beter zijn. Dhr Lap: Wat ik gezegd heb, wensch ik gestand te doen. Er is hier een voordracht. Reden voor wantrouwen heb ik niet. Dan kan dhr Leber mij ook niets meer voor de voeten werpen. Weth. VI.Het lijkt me toe, dat ik niet duidelijk ben of dat dhr Lap mij niet wil begrijpen. Hij kan kiezen uit drie candidaten, maar ik vind het kras no. 1 om een persoon lijke indruk zoo af te kammen. Dhr Lap: Ik heb gevraagd mijn woorden gesproken in de voorvergadering, in de no tulen te willen opnemen. De voorz.: Dan had het een geheime ver gadering moeten zijn. Dhr Lap: Laat de heele zwik dan wegblij ven. Ik zit hier niet voor de krant. Dhr Kikkert: Als de mogelijkheid bestaat dat het niet in de krant komt, ben ik er voor, Dhr Lap: lk zal de eerste zijn, die blij is wanneer ik mij vergist heb. i Er wordt tot stemming overgegaan. Uit gebracht worden op de heeren van Mechelen 9, Stuut 3, Bennik 1A Dhr Kikkert, tot dhr Lap: No. 1 is geko zen; die zet je straks in 't donker misschien. Dhr de Graaf: Dhr Lap zal wel naar hemi toekomen en zeggen: Nu heb ik je wel uit gekamd, maar zoo kwaad heb ik het niet gemeend. —O Voorz.: Voorgesteld wordt het salaris te bepalen op f 2S00.Weth. VI. informeert naar het tegenwoordige salaris, waarop de voorz. meedeelt, dat het f 2400 bedraagt, maar dit voor de nieuwe functionaris niet voldoende te achten. De aftredende directeur ontvangt nog eenig salaris als wachtgelder van het P.E.N. Dhr Lap: Zijn er nog emolumenten? Voorz.: Vrije telefoon, maar geen woning. Aangenomen. O— Voorz.De bouw van een gekoppelde wo ning op het terrein van de TEM wordt be groot op f 5500. Het personeel zou voor minder dan f 5,een woning kunnen be trekken (niet beneden 7 pet. der bouwkos ten en de geschatte waarde van de grond) Het terrein ligt nu onnut, terwijl in den Burg aan woningen behoefte is. Er behoeft geen geld te worden geleend. Het kan in de loopende fondsen worden gevonden. Over de bouw eener directeurswoning kan later worden gesproken. Dhr Lap: Kan er geen blijvende overeen-1 komst met de Nutsbouwstichting worden ge troffen? Voorz.: Die is te duur en de woningen zijn steeds bewoond. Dhr Epe: Waar zal gebouwd worden? Weth. K.Aan de weg voor de Centrale. Die grond is f 3,waard en moet productief worden gemaakt. Dat lag van de aanvang al in de bedoeling. Dhr Epe: Is er verderop geen grond? Kan er geen plantsoentje komen? Weth. K.: Dat zou voor de TEM niet eco nomisch zijn. Dhr Epe: Ik zou het betreuren. In het verschiet zie ik een vergroot, monumentaal gebouw. Dat mag niet worden weggedoe zeld. Dhr Epe stelt voor de gevraagde gelden toe te staan, tenzij voor de Centrale wordt gebouwd. Dhr Lap: Ik zou het bestuur van de TEM vrij willen laten. Het moet baas blijven in eigen huis. In stemming gebracht wordt het voorstel- Epe verworpen. Vóór stemden de leden Epe, Henkes en Kikkert. 9. Verbetering uan Het Koogerslag, uer- breeding uan den hoornderureg en uerharding uan den u>eg naar 't Horntje. In Februari 1928 werd besloten ten dien ste van de werkverruiming tot: le het maken van een verharde weg naar 't Horntje, zoo mogelijk door P.H.polder, en bij onvoldoende medewerking onder de duinkant; begrooting f5400.—. 2e. het verbeteren van de strandweg bij de Koog en het verlengen van bestrating met 240 M.; begrooting f3 550, 3e. het egaliseeren van een zandweg met verhard rijwielpad vanaf Mienterglop (in aansluiting aan de bestaande duinweg rich ting de Koog) naar Ruigendijk onder de duinkant; begrooting f6200, 4e. het egaliseeren van een zandweg met verhard rijwielpad vanaf Jan-Aijeweg naar den Hoorn; begrooting f8750,—. 5e. het verbreeden tot gemiddeld 9 M. tusschen de greppels van Hoornderweg van den Burg tot Zuid-Haffelerweg; begrooting f 9000,-. e B. en W. meenden goed te doen reke ning te houden met de wenschen van TESQ. In aanmerking nemende dat genoemde wer ken voldoende mogen worden geacht om de werkeloosheid onder de landarbeiders ge durende een drietal winters te kunnen on dervangen, hebben zij gemeend ons voor de winter 1928/1929 te moeten bepalen tot de weg naar 't Horntje, het Koogerslag en de Hoornderweg. Het Rijk is onder zekere voorwaarden be reid in de arbeidsloonen voor 50 pet. bij te dragen, mits gemiddeld niet meer dan f 2,50 per volle werkdag betaald wordt. Door de Provincie is 25 pet. toegezegd. De arbeidsloonen voor drie werken zijn begroot voor de weg naar 't Horntje op f 760, voor Koogerslag f 1265, en voor de Hoornderweg f 1800, totaal rond f3825.—, zoodat van Rijk en Provincie tezamen te verwachten is plm. f 2875.—. Mede in aanmerking nemende de toezeg ging eener subsidie van TESO ter bevorde ring van het vreemdelingenverkeer, meenen zij, dat aldus gemotiveerd is, deze drie wer ken tot stand te brengen. Koogerslag. De strandweg bij de Koog door Staats- boschbeheer onderhouden, zal in beheer over gaan bij de gemeente. Als afkoopsom is te verwachten f 1000, volgens Staatsboschbe- heer de gekapitaliseerde rente van de on derhoudswerken van de weg. Aangelegd zal worden een eenvoudig par keerterrein in de duinvallei voor automo bielen, door eenig egaliseeren en het be straten van een oprit. De straatweg zal met 240 M. over een breedte van 3 M. ver lengd worden, nadat het slag over een breedte van 10 M. geëgaliseerd zal zijn, waarvoor een gedeelte duin nabij het bad hotel zal worden afgegraven, terwijl het slag in de duinpan eenigermate zal worden opgehoogd. Wegnaar (t Horntje. Nadat B. en W. gebleken was, dat voor een weg vanaf Capnio's brug naar de zee dijk niet op zooaanige medewerking kon worden gerekend, dat de voor rekening der gemeente blijvende kosten aanmerkelijk worden gereduceerd, hebben zij geen po gingen gedaan om in deze richting tot een oplossing te komen. Het gemeentebelang bij de weg naar 't Horntje ligt vnl. in de omstandigheid, dat bij ijsgang de boot van TESO aan 't Horntje aankomt. Aangezien dit niet elke winter voorkomt, kan volgens B. en W. bezwaar lijk verlangd worden, dat het onderhoud van de weg geheel ten laste van de ge meente komt. De enkele bewoners daar kun nen bezwaarlijk eischen, dat voor hen een weg van 1000 M. wordt onderhouden. Voor een ander standpunt bestaan des te minder redenen, omdat inzonderheid de landeige naren door beharding gebaat zullen worden, zoodat hier tevens een pokierbelang aan wezig is. Zij meenden in het gemiddeld op f 150 per jaar geraamde onderhoud jaarlijks voor f 75 bij te kunnen dragen, mits dan de weg behoorlijk wordt onderhouden en al thans jaarlijks omstreeks 15 November in goede staat verkeert. B. en W. hebben de P.H. polder voorgesteld zich dan met het onderhoud te belasten en vertrouwen, dat de Polder acceptecren zal. Als belanghebbende moet ook beschouwd worden de Rijkswaterstaat met het oog op de zeewering langs het Horntje. B. en W. hebben zich tot Waterstaat gewend met de mededeeling bereid te zijn de weg door 't

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 2