BEHOORT U EUG. GOYARTS ^advertFntiën^ ES* j 1928 Rekeningen Schapenfokdag. W.V. Texöls Eigen Stoomboot Onderneming. Coupon No. 39 Haar!. Hyp. Bank 2 Januari 1929 Onze reclame-artikelen voor Januari zijn Loodsgracht 37, leider. Spreekuren dagelijks van 10-4 behalve Dinsdag en Vrijdag. Avondspreekuur Donderdag v. 7-8 Vereeniging voor Christelijk Volks-Onderwijs Uitreiking der prijzen Doopsgezinde Gemeente. vrije autobus een boerenknecht Ongebleekt Breikatoen Gekleurd Breikatoen KL BOON, den Hoorn. Tandheelkundige al tot de menschen, die Roode of Gele Pool regelmatig gebruiken? Ook U bevalt het zeker. U Tiiei tfeteU-f" INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van de fa. Bakker Koom te den Burg om in het perceel kadastraal bekend in Sectie i),no2725ged een inrichting voor machinale houtbe werking te mogen oprichten door hen voorwaardelijk is ingewilligd. De aandacht wordt er op govestigd dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel NIET tot beroep van do be schikking bevoegd zijn zij, die indertijd niet voor het Gemeentebestuur zijn ver schenen, om hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, den 21 December 192S. Burgem. en Weth. voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER W. B. OORT. INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare keunis dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de American Petroleum Company te 's Gravenhage om vergunning tot het oprichten van een ondergrondsche ben- zinebewaarplaats met aftapinrichting op het perceel, gelegen aan de Juliana- straat te den Burg op Texel kalastraal bekend in sectie D, no. 2761. Op Maandag, den 7on Jan. 1929 des middags te 12 uren zal ten Raad- huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten Zoowel de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de terzake ingekomen schrifturen. Le aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens Ie bestaande jurisprudentie eventueel ciet tot beroep van de beschikking van het Gemeentebestuur bevoegd zijn zij, die niet voor het Gemeentebestuur zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, den 24en December 1928 Burgem. en Weth. voornoemd, De Secretaris. De Burgemeester, JONKER, W. B OORT. VERLOOFD WILLEM EELMAN en Inplaats van kaarten. ONDERTROUWD Den Burg, -rexei or Dec 1928 Oudeschiid, lexel' zö ueCl lyzö' voor het R.K. Kerkbestuur en Armbestuur van den Burg, den ;Hoorn en Uosterend, worden ingewacht voor 8 Jan. 1929. Heden overleed plotseling onze ge liefde Vader, Behuwd- en Grootvader JACOB EELMAN, Weduwnaar van Cornelia de Ridder, in den ouderdom van bijna 64 jaar. Namens de Familie. De Westen, 23 December 1928. U behoeft niet te twijfelen. DANKBETUIGING. Ondergeteekende betuigt hiermede zijn hartelijken dank aan de fabrikante van de NOBL1NE SIROOP voor de genezing van zijn kind. Het is bijna blind geweest door klier-ziekte op de oogen. Nu is het genezen na het gebruik van 15 flacons NOBL1NE SIROOP. Ouders, indien Uw kinderen last hebben van klieren, maak dan een einde aan iiun lijden door ze NOBL1NE SIROOP te geven. Ik kan het U na jarenlang getob met mijn kind aanbevelen als het beste middel. ZWART Kuiperstraat 22, Den Helder -o—o - Op Texel in de voornaamste zaken ver krijgbaar. Voor engros bij de Fiima ROT GANS te Schagen. te DEN BURG-TEXEL. Rekeningen voor bovenvermelde Vereeni ging over 1928 worden tot 10 Jan. 1929 ingewacht bij het Hoofd der School. Het Bestuur. Maandag a.s. van elf tot een uur in „de Lindeboom". De Besturen. der 5 pet. obligatieleening is Vanaf 2 Janu ari 1929 betaalbaar ten kantore der Onder neming te den Burg. De Directeur. Maandag 31 Dec. (oudejaarsavond) van de Waal naar de Godsdienstoefening te den Burg. Vertrek van Waal ongeveer 7,15 uur, en autobus-Oudeschild vertrek plm. 7 uur. GEVRAAGD in huis, goed kunnende melken, tegen 20 Maart. Wasch en naaien vrij. Adres te bevragen bureau van dit blad. bericht dat de Coupons der Pandbrieven vervallende vanaf dien datum voor Texel betaalbaar zijn tusschen 107,—lVg uur bij D. P. BAKKER. 2 gulden 90 cent per KG, 10 knot. Indanthren geverfd, dus gegarandeerd licht kleur- en waschecht voor den spotprijs van 40 cent per ons-knot. Eigen laboratorium voor moderne tandtechniek. Kun-.ttanden en gebittert.' Kroon- en Brugwerk. Volledige garantie. Pijnlooze behandeling iVwur ce bon» tooi houten pijp, tabjik»dooe oi Horntje met 350 M. te verlengen, indien de meerdere kosten ad f 1850 door liet Rijk worden vergoed. Aangezien een vlak- laag van klinkerpuin gewenscht wordt ge oordeeld, hebben zij bericht bereid te zijn tot het aanbrengen daarvan over te gaan, wanneer de meerdere kosten ad f 2600 wor den gerestitueerd. Wellicht dat dan vol staan kan worden met een basaltslaglaag van 8 c.M. in plaats van ter dikte van 10 c.M. hetgeen de kosten zou doen dalen met rond f 500. Het antwoord is er nog niet Hoornderweg. De breedte varieert op meerdere plaatsen van 5,70 tot 6,70 meter en zal gebracht wor den op 9 M. Enkele gevaarlijke bochten zullen vervallen. Bij de Noordhaffelerweg zal dan 90 M. zijn bestemming van weg verlie zen. Bezwaren hebben B. en W. niet bereikt. De noodige gronden kunnen worden aan gekocht voor 30 ct. per vierk. M. plus af- heining. Voor grond, verhuurd als tuingrond, is de gekapitaliseerde huur als koopsom be dongen. Met G.Boerhorst kan het vervallende gedeelte weg worden geruild indien de meer dere oppervlakte hem wordt vergoed naar 30 ct. per vierk. M. Het komt B. en W. voor, dat het voorstel der verbreeding tusschen Molenstraat en Sui- kerweg niet opweegt tegen de kosten, waar om zij verbreeding willen doen aanvangen bij de Suikerweg. Hierdoor wordt f 1300 be spaard en is de raming f 7700. De voor gemeente-rekening blijvende kos ten worden bestreden uit de gewone inkomsten. Voorz. licht een en ander toe. Dhr Henkes: Is het voor de gemeente niet mogelijk de loonen iets te verhoogen. Eert rijksdaalder per dag is geen loon. Stel voor» dat iemand vier dagen per week te werk; wordt gesteld: dan krijgt hij aan het eind van de week maar een tientje. Ik vind dat maximum een zware eisch. Liever beneem ik me het leven met een scherp mes, dan met een zaag. Weth. K.Ik heb liever een half ei, dan een leege dop. Dhr Henkes: Ik niet. Dhr Vonk: De arbeiders zullen dat loon in dank aanvaarden, mits door nood gedrongen. Echter trekken we dan profijt van hun nood. Weth. K.: Dhr Henkes heeft liever een leege dop? Dat gaat in het gemeenschaps leven niet op. Bij uitzondering wordt Texel een loon van hoogstens f2.50 toegestaan. In het verdere deel van N.-Holl. en Oelderl. wordt minder aan werkloozen uitbetaald. Zou het verantwoordelijk zijn meer uit te geven? Dhr Henkes: Die tien gulden vind ik wei nig. Maar dat kan bevorderen, dat de arbei ders zich vereenigen. Dan is er iets te berei ken. Kijk maar naar de steden. Daar wordt in sommige gevallen toegegeven. Weth. VI.: We doen ons best, werklooze arbeiders te werk te stellen en hun een hoog) dagloon te doen uit betalen. We zijn er iij geslaagd het van f2.20 op f2.50 te bren gen. We zullen in dit opzicht in de geest van dhr Henkes werken. De voorstellen van B. en W. worden hier op z.h.9t. aanvaard. Op de vraag van dhr de Graaf of met de; P.H. polder al overeenstemming is bereikt, deelt de voorz. mee: „Nog niet geheel." 10. Herziening Algemeene Politieuerorde- ning. De verordening wordt artikelsgewijs be handeld. Aan de orde is hoofdstuk IV. Art. 36 betrekt wegens het toenemend ver keer ook het strand achter de Koog in de be palingen betreffende de politie.. Nieuw is art. 41: Het is verboden gier, mest, schuimaarde daaronder begrepen, of baggerspecie te vervoeren: a. over de open bare wegen met voertuigen, ook wanneer die met andere stoffen of goederen zijn bevracht, die een deel der lading laten door- of af vallen; b. over de straten Zaterdags na 2 uur 's middags Art. 43 verbiedt aldus steenslag, grind, schelpen enz. te vervoeren, opdat de wegen niet beschadigd worden. Vervallen is de verplichting gevonden voor werpen ten raadhuize te deponeeren. Wel moet van het vinden aangifte worden gedaan. Art. 49 verbiedt behoudens vergunning in werkplaatsen na 8 uur werkzaamheden te verrichtèn, waardoor de nachtrust van ande ren gestoord kan worden. Art. 51 wil overlast door mechanische mu ziek (radio, o.a.) uitsluiten. Tot hilariteit geeft aanleiding art. 68, het welk verbiedt kleedingstukken, behoorende tot de onderkleeding, uit te trekken, tenzij: onttrokken aan het oog van het publiek of aati het strand of in de duinen, waar geen. borden met een verbod zijn geplaatst. Dhr Epe zegt de aanduiding „onderklee- ren" niet duidelijk te vinden. Weth. K. en dhr Pisart trachten deze ver melding te omschrijven. Dhr Lap zegt de redactie toe te juichen. Ook dhr Epe, die de aangename vrijheid zegt te willen bestendigen, gaat er ten slotte mee accoord. Art. 69 verbiedt behoudens vergunning van B. en W. op terreinen binnen de gemeente niet in beheer bij het Rijk, alleen of met an deren te kampeeren. Dhr de Graaf ziet hierin aantasting van recht, hetgeen z.i. niet door de beugel kanf Ook dhr Lap kan er zich niet geheel mee vereenigen. Het artikel wordt echter onver anderd aanvaard. Art. 79 kan eigenaars van heiningen, enz. verplichten deze te verlagen, wanneer ze bij bochten het vrije uitzicht belemmeren. Dhr Kikkert acht dit een krasse maatregel. Evenwel blijft het artikel zooals het is. Art. 9S verbiedt elders dan in gebouwen of op erven honden buiten de kommen der dorpen of zonder behoorlijk toezicht in de kommen te laten losloopen tusschen 1 Nov. en 1 Mei. Dhr de Graaf wil voor honden, die last geven, de doodstraf eischen. Art. 105 luidt: Het is verboden: a. rammen van een jaar of ouder, anders dan voorzien van twee span nen en rammen beneden één jaar, anders dan voorzien van een span, tusschen 1 Sept en 1 Oct. in de wei te laten loopen; b. rammen tusschen 1 Nov. en 15 Dec. in de wei te la ten loopen. Van het bepaalde in het eerste lid kunnen B. en W. ontheffing verleenen. (Aanvankelijk was het tijdvak onder b. 1 Oct.INov. Op voorstel van dhr de Graaf werd het gewijzigd.) Art. 127 verbiedt het strand binnen een K.M. van paal 20 te berijden met motorrij wiel of paard tusschen 1 Juli en 1 Oct. B. en W. kunnen ontheffing verleenen. Dhr Lap juicht vooral het verbod van mo torrijden toe. Dhr Kikkert acht dit artikel nogal ingrijpend. (Het verbod van wielrijden, aanvankelijk in dit artikel opgenomen, werd geschrapt.) RONDVRAAG. Dhr Kikkert wijst op de vervuilde brand put bij het perceel van dhr Kiljan. Voorz. zal er aandacht aan schenken. Dhr Boon vraagt of de Alg. Begraafplaats te den Burg er is ten dienste van heel Texel: Voorz. beantwoordt deze vraag bevestigend. Dhr Leber vraagt of bij Waalenburg reeds stappen zijn gedaan om te komen tot verbe. tering van de weg door Burger-Nieuwland. Voorz. ontkent. Dhr de Graaf geeft zijn spijt te kennen over het feit, dat, hoewel de schoolbus al een half jaar loopt, de financiecle regeling nog niet in orde is. Welk bedrag voor een leerling van de landbouwschool verschuldigd is, is nog niet bekend. Ik bracht al naar vo ren, aldus spr., dat de derde dienst van de Cocksdorp nooit rendabel zou worden. Dit is ook zoo gebleken. In Juli bracht die niets op. In Aug. in vier opeenvolgende weken 120, 230, 160 en 80 ct. In Sept. 790, Oct. 675, Nov. 445 en Dec. 800 ct. Totaal f 25,10, dus 16 ct. per dag. Als er nu geen leerlingen met deze bus gaan (slechts een voor de landbouwschool), moet ze zoo gauw mogelijk worden opge ruimd. Het is zonde van de benzine, wan neer ze langer blijft loopen. Dhr de Graaf wil de dienstregeling meer met de schooluren in verband brengen en stelt voor de bus van de Cocksdorp niet naar den Burg maar tot „Vruchtbaaroord" te la ten loopen. De bus van de Koog zou dan, voor de rest kunnen zorgen. Een bus zou 's middags na het uitgaan der school moeten vertrekken en een extra bus zou op de laat ste boot moeten aansluiten. Weth. VI.: We moeten aan die cijfers maar maar niet te veel waarde hechten. Ik zou met bewijzen kunnen aantooncn, dat ze zoo niet zijn. Van veel belang moet men ze daarom niet achten. Weth. K.: Die cijfers zijn aan twijfel on derhevig. Voorz.: We zullen de zaak onder het oog zien. Dhr de Graaf: Het tarief moet toch be kend worden. Weth. VI.Reuvers moet u zijn contract maar laten lezen. Hij weet er alles van. Dhr de Graaf: Mogen die tarieven niet openbaar worden gemaakt. Het moet voor leerl. van de landb. school toch anders zijn? Voorz.: We zullen de zaak bekijken. Weth. VI.Wat de morgenbus betreft, ben ik het met dhr de Graat eens, maar voor 'savonds dient de dienst nogeens overwogen; Dhr de Graaf licht zijn voorstel nog eens toe. Dhr Henkes: De heeren Goënga en Spigt zijn bij het lossen van het bij de Koog ge7 strande scheepje te werk gesteld. Ik achtte strandvonder Maas daarvoor wel capabel. Voorz.Goënga en Spigt achtte ik voor dat werk beter. Zij zijn die tijd niet in ge meentedienst geweest, 't Gemeentegeld wordt in de gemeentekas teruggestort. Maas had zijn eigen werk. Het uitzetten van wachten is door mij met die beide mannen geregeld. Dhr Henkes: Dhr Gocnga is onredelijk op getreden. Een werkman die 6 of 7 uur ge werkt had, vroeg een kwartiertje schoft. Toen zei hij: „Dan kan je wel wegblijven". Dat is wel bruut optreden. Voorz.: Deze zaak is door mij als strand vonder afgedaan. Dhr Henkes: U onttrekt gemeente-ambte naren aan de gemeentedienst. Ik dacht, dat er wel anderen waren, die hen konden ver vangen. Voorz.Niet ieder is daartoe geschikt. Dhr Henkes: Er zijn wel boeren die dat werk kunnen opknappen. Maar ik wil nu maar besluiten. Ik dank u voor de inlich tingen. Dhr Lap is van oordeel dat het fietspad den Burg-Oudeschild, dat soms wel een slootje lijkt, verbeterd moet worden. Hij zou wel een fietspad willen hebben aan iedere kant. Weth. K. acht verbreeding gewenscht. Dhr Henkes geeft de schuld aan de wielrij ders, die er geen gebruik van maken, waar door het pad begroeit. Dhr Epe vraagt naar aanleiding van het verslag cener vergadering der Dertig P. of al iets bekend is omtrent het huren van de wals der gemeente. Voorz. ontkent. Dhr Kikkert: Dat is een oude mop, die da teert van jaren her. Ik acht mij wel bekwaam daarover te oordeelen. Weth. VI.: Dhr Kikkert weet er meer van. Misschien komt het verzoek wel gelijk met de electrische bemaling. Dhr Kikkert: Daar houd ik mij buiten. Hierop sluit de voorz. het is inmid dels bijna S uur de vergadering, welke vöör de behandeling van de politieverorde ning slechts een oogenblik voor het drinken' van een kop koffie (dat de pers niet ver geten werd, zij met dankbaarheid gememo reerd) werd onderbroken. Inschrijving voor den dienstplicht. De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat in Januari a.s. voor den dienstplicht moe ten worden ingeschreven personen, die geboren zijn in 1910. Voor de aangifte zal in het bijzonder gelegen heid worden gegeven ter gemeentesecretarie op Woensdag 9 Januari 1929. Omtrent deze inschrijving en omtrent de in schrijving die in sommige gevallen binnen een anderen termijn moet plaats hebben, wordt ver wezen naar de aangeplakte openbare kennis geving. Texel, 24 December 1928. De Burgemeester van Texel. W. B. OORT. JO C. VAN KAN. JAAP KILJAN en MAR VLAS.

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 3