Texelsclie Courant van Zaterdag 20 Dec. 1928, Verzorg uw Handen met Purol. TWEEDE BLAD Maandag 31 december HDnrWJAABS&BOETEl Be Zondagsbladen Maandag 31 December Bond de Kerstboom. ÖHS KINDERBOEKJE. Texelsehe Berichten Ingezonden Het volgend nummer van ons blad ver schijnt op de cocksdorp. Het oliemotoren-besluit door Ged. Staten geschorst. Advertenties voor dat nummer kunnen worden aangeboden tot MAANDAGMORGEN 10 UUR worden in dat nummer opgenomen tegen 40 cent. worden in verband met de vervroegde verschijning van dit nummer gelijk met ons blad van bezorgd. De Administratie. Druk bezocht was het Kerstfeest in de Doopsgez. kerk alhier, waar aller oogen ge boeid werden door de kostelijk versierde kerstboom en allen niet in de laatste plaats inet oraagte het oor leenden aan de mooie Kerstcantate" van Cath. Bruyning, door de 'dames der Zondagsschool met de meisjes en jongens ingestudeerd. Ze werd begeleid door het orgel op verdienstelijke wijze door mej. N. Zuidewind bespeeld. De avond, welke een zeer intiem karakter droeg, werd door Ds. Vis geopend, waarna gemeenschappelijk gezongen werd. Niet min der dan twee kerstverhalen stonden op het nrooramma. De dames C.Dalmeijer en Alie Roeper hebben door de gezellige en bevat telijke wijze, waarop zij de jeugd bezig hielden, velen aan zich verplicht. Dat het de jeugdige bezoekers(sters), leer lingen van de Zondagsschool, aan versnape ringen en kerstgeschenken niet heeft ont broken, behoeft wel geen vermelding. O— Velen ook hebben in de Ned. Herv. Kerk het Kerstfeest meegemaakt, geschaard rond de boom met tientallen stil stralende licht jes, welke een zoo biezondere bekoring aan dit'innige feest verleenen. Ds. Raabe opende de bijeenkomst, waarna onder het gemeenschappelijk zingen de kaar sen ontstoken werden. Aandachtig werd naar het Kerstverhaal geluisterd, dat Ds. Raaoe vertelde. Aardig klonken de liederen, door de heer Jn. Visser met een zangklasje inge studeerd. Vooral verdient vermelding een driestemmig gezang, dat heel mooi klonk. Ida Moerbeek en Corn. Tuinder hebben extra haar best gedaan door met haar tweeën een liedje heel aardig te zingen. Mej. Marie Kouseband boeide de jeugd door een mooi kerstverhaal en mocht er genoegen van be leven. Ook hier werden rijkelijk versnaperingen rondgedeeld en mochten de leerlingen der Zondagsschool een kerstpakket mee naar huis nemen. Alhier werd op de avond van de tweede Kerstdag kerstfeest gevierd met de- kinderen van de Zondagsschool in het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente, op de wijze, zooals men dat de laatste jaren gewoon was. Behalve door de kinderen der Zondags school werd er gezongen door de leden der jongens- en meisjesvereenigingen, die eenige twee- en meerstemmige liederen j ten beste gaven, afgewisseld door samen- zang der gemeente en orgelspel der orga- niste. Ds. Plug" deed het bekende Kerstver- haal uit Lucas 2, terwijl mevrouw Plug een kerstvertelling hield. Er was veel belangstelling en we mce- nen, dat het feest naar wensch is ge slaagd, evenals dat te Zuid-Eierland, dat de eerste Kerstdag werd gevierd en waar het gebouw overvol was. DE WAAL. Op tweede Kerstdag werd hier onder leiding van Ds. van 't Hooft Kerstfeest crevierd met de kinderen der Zondags school. Er werd gezongen, verteld en heerlijk gesmuld van de versnaperingen, welke de kinderen werden aangeboden. De prachtige Kerstboom verspreidde met zijn vele kaarsen een betooverend licht door het gezellige kerkgebouw. Om negen uur ongeveer nam - het feest een einde en begaven de vele bezoekers zich wel voldaan huiswaarts. DE KOOG. J Op le Kerstdag had hier de kerstfcestvie- ring voor de kinderen der Zondagschool plaats in de kerk der Ned. Herv. Gemeente. Niettegenstaande het vervroegde uur, was er een groote schare opgekomen van ouders en belangstellenden om van dit jaarlijks weder keerend feest getuige te kunnen zijn. Nadat een gebed en "een inleidend woord was uit gesproken door de voorganger der gemeente, wisselden kerstvertellingen en kerstliederen der kinderen en gezang der Gemeente elkan der af. Het was een heel gezellige avond, en ongetwijfeld kunnen degenen, die de lei ding van Zondagsschool en Kerstfeest zoo belangeloos op zich hebben genomen, met voldoening op hun werk terugzien. Het woord van dank, door Ds. van 't Hooft in zijn slotwoord gesproken tot allen die daad werkelijk en financieel hun steun hebben ver leend om dit feest van zoo hooge beteekenis in alle opzichten te doen slagen, was dan ook niet misplaatst. Dat de Zondagsschool al hier, die zich in een gestadige uitbreiding mag verheugen, nog vele jaren moge groeien en bloeien, is zeker wel de wensch van velen. OUDESCHILD. De tweede Kerstdag vierden de kinderen der Zondagsschool onder leiding van mej. J.N.Koopman, bijgestaan door mej. Jos. Bas, kerstfeest in de Ned. Herv. Kerk. Een mooie kerstboom prijkte in het kerkgebouw, terwijl in de kronen ook kaarsen stonden te bran den. Ds. Broekema ging voor in gebed en na het zingen van een gezang door de ge-, meente kwamen een vijftal grootere meisjes der Zondagsschool naar voren en zongen tweestemmig lie^l aardig Stille nacht. Door de kinderen gezamelijk werd een kerstcan tate gezongen en we kunnen hieraan tot ons' genoegen toevoegen, dat ze dat heel goed deden. Zij zongen beslist heel aardig. Dooi de zoon van Ds. Broekema (cand. t.d.H.D.) werd een aardige kerstvertelling gehouden, welke met een lied begon en eindigde, waf door een tweetal der vijf bovengenoemde meisjes heel lief werd gezongen. Aan de kinderen werden versnaperingen rondgedeeld, terwijl de kinderen der Zondagsschool een cadeautje mee naar huis kregen. Ds. Broeke ma dankte tenslotte de dames Koopman en Bas voor wat zij voor de Zondagsschool had den gedaan en verder allen, die tot het wel slagen van deze kerstfeestviering hadden mee gewerkt. Wel voldaan ging een ieder huis waarts. OOSTEREND. Dinsdag werd in de Doopsgezinde kerk alhier om een fraai versierde kerstboom met de leerlingen van de Vrijzinnige Zon dagsschool kerstfeest gevierd. Er waren zoo veel menschen aanwezig, dat ze niet allen op de gewone zitplaatsen rust konden vin den, zoodat een deel plaats moest zoeken op de kraak. Er werd veel gezongen door de kinderen en verdere aanwezigen, een paar vertellingen werden gegeven, de leer lingen en meerdere kleine bezoekers werdn onthaald, waarna aan het eind der bijeen komst aan iedere leerling een pakje werd uitgereikt. Het feest slaagde uitmuntend. O— Woensdag werd een feest op dezelfde wijze gehouden in het Kerkgebouw der Ned. Herv. gemeente. Ook daar was een fraai kerstboom opgericht en waren vele bezoe kers aanwezig. Ook daar wisselden zang en vertellingen elkander af en werden de leerlingen van de Hervormde Zondagsschool onthaald op versnaperingen en geschenken. Naar we vernemen, hebben Ged. Staten het besluit van de bestuursmeerderheid van Polder Waalenburg om de bemaling van de polder toch met oliemotoren te doen ge schieden, zij het dan met motoren van een ander fabrikaat, geschorst. O— Art. 27 der Waterstaatswet 1900 luidt als volgt: Ged Staten kunnen, hangende het on derzoek of een verordening of een be sluit krachtens art 22 door hen zal wor den vernietigd, zoodanige verordening of besluit geheel of gedeeltelijk schorsen. Schorsing stuit onmiddellijk de werking der geschorste bepalingen. Is binnen zes weken door hen geen uitspraak ten aan zien der geschorste bepalingen gedaan, dan kunnen deze ten uitvoer worden ge legd. Is binnen de in het vorige lid gestelde termijn uitspraak gedaan, dan duurt de schorsing voort tot het verstrijken van de termijn van beroep en, is er beroep ingesteld, totdat door Ons is beslist, tenzij wij mochten goedvinden de schor sing hangende de behandeling van het beroep op te heffen. Is door Ged. Staten geen schorsing uitgesproken, of is die ingevolge het derde lid van dit art. geëindigd, dan kan, zoo hierop beroep is ingesteld, de schor sing door Ons worden uitgesproken en duurt zij voort tot dat door Ons is be slist. Zijn we goed ingelicht, dan zal de be- stuursmeerderheid van polder Waal-cn- Burg niet nalaten in beroep te gaan. De Duistere Gast. Tooneelvereeniging „Texel" heeft door de opvoering van „De Duistere^ Gast", een boer tig spel van H. Bakker, Zondag in hou 1 „Texel" een tamelijk goed gevulde zaal een vroolijke avond bezorgd. Gver het geheel werden de rollen behoorlijk vertolkt en kwam liet stuk, een aaneenschakeling van malle gevallen, wel tot zijn recht. We maken kennis met een nieuwbakken burgemeester (S.deWaal), van origine een boer met veel geld, maar met een tekort aan geestelijke vermogens. Van dit laatste even wel heeft hijzelf niet liet minste vermoeden, integendeel, hij waant zich een lieelc Piet, voor liet burgemeestersambt in de wieg ge legd. Meneer slaat een hooge toon aan en drijft zijn wederhelft, de besclie,iden Mari anne (Emy Langeveld) tot wanhoop. Ook zijn lieftallige dochter Klaartje (N. Zuide wind) heeft liet niet malsch, vooral niet daar papa niet gedoogt, dat zij met een onder wijzer (A.Stiggelbout) verkeert, om liet ver schil in stand ziet u. Dirk en Griet (Jn. Lips en Annie Kalis), liet personeel van de ex- boer uitmakende, deelen mee in de huiselijke' „vreugde" en veronderstellen, dat het Z.Edelachtbare in de bol is geslagen. Even wel zal ons burgemeestertje van een koude kermis thuiskomen. In overleg met de fa milie beraamt van Staalduinen (G.Bakker) een tooneelspeler, die bij het hoofd der ge meente een blauwtje moest Ioopen, een list. Een angstaanjagende heks en een dito Moor degenslikker en slangenbezweerder, ver schijnen ten tooneele (resp. A.Stiggelbout en G.Bakker), en drijven de hooge oome zoo in het nauw, dat hij plechtg belooft voortaan een toontje lager te zingen. Keurig komt alles dan op zijn voetjes terecht. Klaartje speelt het met pa klaar, dat ze Karei aan d'r hart mag drukken, de burgemeesters vrouw krijgt weer meer deel van leven, de acteur mag met zijn gezelschap in de gemeente op treden, enz. We moeten nog noemen de deftige poli- tie-agent, die zichzelf wegens openbare dron kenschap in de kraag had moeten pakken (P.Roeper) en de zwierbol Jlir van Druyven- stein, (H.Ran), „een lekkere druif", tenzij hij van het bekende druivennat teveel ge dronken had. (We hooien de lezer opmer ken, dat liet „geen droge boel" was, en terecht). Met bal werd de avond besloten. Tooneelver. „Texel" heeft weer eens ge toond haar plaatsje in de rij van zustervcr- eenigingen te kunnen behouden niet alleen, maar ook tot liet opvoeren van een wat zwaarder stuk dan het onderhavige in staat te zijn. Dit was gelijk de schrijver, H. Bakker, het ook van zijn „Filmmaniakken" zegt „een spel van gijn en nonsens." Wat staat er nu op het program? Voordeeliger T.E.M.-taricf. Naar we vernemen zal in het begin van het komende jaar door de TEM voor stroom voor huishoudelijke en industri- eele doeleinden een voordeeliger tarief worden ingevoerd. DE WAAL. Uitslag verkoopingen. Vrijdag 21 Dcc. is door de erven van de heer L.J.v.d.Berge hier verkocht een woonhuis met erf, groot 3 A. 20 c.A, Het werd voor rekening van Mw. de Wed. Corn. Bruin Cz. gekocht door de heer L.Roeper Pz. voor f2850. Een perceel weiland in Waalenburg, genaamd „het Weeltje", groot 3,48,30 H.A., werd door de heer L.Roeper Pz. voor f 5050,— gekocht. DEN HOORN. Hout aangespoeld. Achter den Hoorn en de Westen is in de nacht van Woensdag op Donderdag een partij kantrecht-gezaagde sparren en schroten aangespoeld. Ook gisteren kwam veel hout aan. DE COCKSDORP. Kerknieuws. Tot ouderling en diaken werden her kozen respectievelijk de heeren M. Laan en C. Blom. Sociëteit „Vriendenkring." In de Zaterdag hier gehouden vergade ring is niet tot opheffing van Sociëteit „Vriendenkring" besloten. Het bestuur zal aanblijven. Inmiddels hebben zich weer nieuwe leden aangemeld. OOSTEREND. Een nieuw ziekenfonds. Door de vergadering tot oprichting van een nieuw ziekenfonds was de zaal van de heer Koppen geheel vol. Dit noemde de voorz. een heuglijk feit, dat getuigde van belangstelling. Trouwens was dit uit het gehouden referendum al duidelijk gebleken: er waren 161 stembriefjes naar de oude le den gezonden, waarvan er 148 waren ingekomen terwijl er in de vergadering nog drie bijkwa men, en hiervan was slechts één stem tegen. Nadat de aanwezigen nogeens duidelijk ge maakt was, hoe liet nieuwe fonds zal wer ken en enkele vragen zoo goed mogelijk beantwoord, besloot men tot opheffing van het lot heden bestaande Mannenfonds, het welk in 1872 is opgericht, terwijl van de stichters te Oosterend nog in leven zijn de heeren B.v.d.Vis, en S.Dros, te Oude- schild nog de heer J.Kuiper Gz. en te den: Helder de heer D. Koorn. Met alle stemmen werd besloten tot stichting van een gezinszie- kenfonds. Vele personen, die niet onder het referendum vielen, lieten zich reeds in schrijven. Verder zal rjjet inschrijvingslijsten huisbezoek worden gedaan, want uit een en ander is gebleken, dat men algemeene deel name mag verwachten, daar men hier diep doordrongen is van liet feit, dat men in dit opzicht elkanders lasten beeft te dragen. De stemming voor nieuwe leden van hei bestuur nam heel wat tijd in beslag. Hierin werden gekozen de heeren J. Daalder Dz., R.v.d.VisRz., P.Kuiper Pz.Sr., D. Brouwer, j.Trap|z.,Sr., C. Bremer en J.BurgerPz. De functies werden onderling verdeeld en wel zoodanig dat dhr Daalder voorzitter, dhr van der Vis, penningmeester, dhr Kuiper secretaris, dhr Bremer 4e lid en de overige' heeren commissarissen zullen zijn. De heer Daalder bracht hulde aan de com missarissen van het oude fonds, voor alles* wat ze daar hebben gepresteerd en verheu genis geeft het, dat ze weer alle drie in het bestuur van liet nieuwe fonds zijn terugge keerd. Na dc stemming ging de vergadering uit een, zoodat ze niet gesloten behoefde te worden. Naar wc vernemen heeft Ds. Hu s kus ber. in de Ger. Gem.-H.V. te Oosterend, om gezondheidsredenen eenige tijd ver lof moeten nemen. OUDESCHILD. V1SSCHERIJ. Door de vele Zondagen der laatste weken en ook tengevolge van het ruwe weer in de nacht van eerste op tweede Kerstdag zijn de visschers niet veel dagen te visschen ge-", weest. Deze weck zijn aangebracht ruim 13700 Kg. garnalen. Er is nog steeds flink vraag naar ongezouten garnalen. Ook zijn nog aangebracht pltn. 70 Kg. wulken. Wegens plaatsgebrek moeten eenige be- rrichten Maandag worden opgenomen. Zenuwachtig, Overspannen en Slapeloos Mijnhardl's Zenuwtabletten zullen Uw zenuwen kalmeeren en sterken en Uw slapeloosheid verdrijven. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Oplossingen der laatste raadsels. 1. Ring, vingers; 2. Gerard, Hans, Koos, Dolf, Ben. 3. Vingerhoed. 4. Het geluid. Nieuwe raadsels. 1. Wanneer je van het volgende zin netje de letters op de goede manier om zet, krijg je de naam van een hoogwaar- digheidsbeklceder: „Lot, vader is nog in Rome". 2. De naam van een beroemd vrouws persoon krijg je, wanneer je de letters van deze zin omwisselt: „Kees, haal Saar nu!" 3. Ik ben een viscli en wordt tot mijn spijt door de menschen graag gegeten. Wanneer je dc beginletters van mijn naam verandert, behoor ik tot de plantenwe reld. 4. Wanneer ik ben, houd je met van mij. Wanneer je de eerste letter van mijn naam verandert, ben ik een mooie bloem, waarvan je wel houden zult. 5. Wat wordt korter, wanneer je er aan trekt? (De eerste twee raadsels zijn niet ge makkelijk, hoor. Vader of moeder mag daarbij wel een handje helpen.) BRIEVENBUS. Ik moet Corn. Jan Dalmeijcr, die elf jaar is en te Stavoren woont, nog har telijk bedanken voor zijn twee vriendelijke briefjes met raadseloplossingen. Die Cor nells heeft er slag van. Wanneer er weer eens prijsraadsels komen, maakt hij vast een goede kans. Betsy Roeper, twaalf jaar oud en wo- wonende te den Burg, heeft mij een briefje geschreven, waarin zij mij vraagt, of zij ook mag meedoen aan de wedstrij den van Oom Ko. Natuurlijk mag zij dat. Hoe meer briefjes ik ontvang, hoe liever mij dat is. Allen gegroet door OOA4 KO. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Geachte heer redacteur. Vergun mij eenige plaatsruimte in uw blad. EEN SLACHTPLUIMVEE-VEILING. Ongetwijfeld hebben pluimveefokkers en -houders met belangstelling liet stukje in het vorig nummer gelezen. Daaruit blijkt, dat liet bestuur van de Coöp. Centr. Eieren- veiling te Rurmerend pogingen in het werk stelt om een veiling van slachtpluimvce in liet leven te roepen. Deze poging is toe te juichen en verdient door de Texelsehe pluim-, veefokkers en -houders gesteund te worden Toch lijken mij de kosten van de emballage te hoog. in art. 7 staat, dat voor slijtagegcld 50 ct. per heele en 25 ct. per halve krat in rekening wordt gebracht. Een krat kost 5 gld. Dan zou dus zoo'n krat in tien keer betaald zijn. Er moet toch wel heel raar mee gesleept worden, wil zoo'n krat in tien keer af zijn. Mij dunkt: wanneer men het slijtagegeld op 25 stelt en' van een halve op 121/2, dan is dat hoog genoeg. Dan staat in art. 2, dat van ieder dier drie ct. per dag aan voer wordt berekend. Ook dat is, gezien andere veilingen, te hoog. Te Amsterdam b.v. wordt écu ct. per dier en per dag voor voer berekend. Wanneer men dus liet voer per dag per dier op 1V2 ct. berekent, kan men er best mee uit. Hoe minder onkosten, hoe grooter de aanvoer. Inmiddels met belangstelling deze ïioging om de afzet van het slachtpluimvee te ver beteren gadeslaande, teeken ik met Hoogachting, S.D.KEYSER, fokker.

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 5