Texeïsche Courant van Zaterdag 5 Jan. 1929, TWEEDE BLAD gekkere sr.-aal^ Gemengd Nieuws Texeïsche Berichten PEPERMUNT INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat hat verzoek van O. Frank, koopmau, wonende te den Burg op Texel om op het perceel, kadastraal bekend in Sectie E, no 1368, een opslagplaats voor lompen en metalen te mogen oprichten door hen voorwaarde'ijk is ingewilligd. De aandacht wordt er op gevestigd dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel NIET tot beroep van de be schikking bevoegd zijn zij, die indertijd niet voor het Gemeentebestuur zijn ver schenen, om hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, den 31 December 1928, Burgem. en Weth voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER W. B. OORT. „HO YD AL" - houtverkooping. Ten overstaan van notaris Mulder zal Vrijdag a.s. een belangrijke houtverkoo ping plaats vinden. Het te veilen hout is afkomstig van het bij de Koog gestran de Noorsche motorschip „Hoydal". Be langhebbenden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. Schoolnieuws. De Eerste Kamer heeft Vrijdag 28 Dec. goedgekeurd het wetsontwerp tot wij ziging cfer L.O.-wet, strekkende o.m. tot herstel der leerlingenschaal van 1923 met ingang van 1 Januari 1929. De minister verklaarde, dat omtrent de definitieve vaststelling dezer schaal later opnieuw zal moeten worden beraadslaagd. —o Met ingang van 1 April a.s. zal aan de R.K. School alhier een vijfde leer kracht worden benoemd. De bloembollenteelt in 1928. Het hoofdbestuur van het H. B. G. schrijft: Als we 'een terugblik slaan op het af- geloopen jaar, dan kunnen we ais bollen- Icweekers hierop met tamelijk welgevallen terugzien, want op enkele uitzonderin gen na, zijn de prijzen van de artikelen zóódanig geweest, dat wij tevreden kun nen zijn. Wij hopen dat alle kweekers op het einde van het jaar 1929 volmondig zul len kunnen getuigen, dat het dan afge- loopen jaarveer gunstig geweest is! De Wolveehandel. De stemming op de wolvee-markt was niet overal gelijk. Op de Vrijdagsmark- ten te Leeuwarden en Leiden was de handel stugger met het gevolg, dat de prijzen iets lager gingen. Te Rotterdam en Groningen daarentegen was de han del iets vlugger met het gevolg, dat daar iets meer moest worden besteed, doch daarbij moet wel even worden opgemerkt, dat het aanbod niet ruim was. o— Het afgeloopen jaar mag o.i. niet wor den opgenomen in de rij der gunstige jaren. Neen! -Algemeen was de veehan del dit jaar «eer gedrukt, hetgeen in hoofdzaak is te wijten aan de stopzet ting van de buitenlandsche afzet. Laten we echter hop^n, dat 1929 voor allen, die bij de veehandel betrokken zijn, ^„be ter verloop" mag hebben. De vooruit zichten zijn niet^ minder. Naar een spoedige oplossing Onder de ingelanden van Waalenburg circuleert een lijst, waarop handteekenin- gen worden verzameld, ter bekrachtiging van een adres aan Ged. St. waarin op een spoedige beslissing in de bekende kwestie wordt aangedrongen. Gewezen wordt op de waterlast door de slui ting van de sluis in Eierland, op de be slissing van de bestuursmeerderheid en op het rapport-Begemann. 't Aantal onderteekenaars is definitief nog niet be kend, maar zou belangrijk zijn. Circus-Hagenbeek }al in Augustus te den Helder weer voorstellingen geven. OUDESCHÏLD. Veevervoer. Na onze laatste opgave is ver zonden: December 1928, 14 varkens, 2 koeien en 1 kalf. Nu deze week 20 var kens, 5 kalveren, 1 koe. Visscherij. Wat de prijzen betreft zet 1929 voor de garnaienvisscherij, niet slecht in, de vangsten zijn echter niet groot. Er is nu echter een weekgeldje te verdienen, als we dus geen ijs krijgen zal het wel schip peren. Deze week is aangebracht ruim 8200 Kg. garnalen, deen aanvoer van wulken. Kerknieuws. Ds. Broekema, predikant in de Ned. Herv. gemeente alhier, heeft het beroep in dezelfde functie te Gerkesklooster aan genomen. We brengen in herinnering, dat Ds. Broekema hier 4 Januari 1925 door de consulent Ds. Janzen werd bevestigd. EIERLAND. Coöperatieve of Speculatie? Donderdag 10 Januari a.s. zal voor leve ranciers aan „De Samenwerking" spre ken de heer Dr. Schey, Rijkszuivelconsu- lent, van Hoorn en wel over bovenge noemd onderwerp. We deden reeds be richt van plannen tot stichting eener Coöperatieve Zuivelfabriek, al of niet door omzetting van de „Samenwerking" en meenen, dat deze vergadering wel druk zal worden bezocht. Zie voor nader nieuws de advertentie in dit nummer, (de datum is: 10 Jan.) DE WAAL. Dam-Simultaan. Te ongeveer S uur opende de heer Standaart, voorz. der Damclub den Burg, Donderdag in het cafe van de heer Bruin, de dam-siinultaan-avond. Hij heette allen welkom, vooral de heer G.Looy, die aan durfde het tegen 18 spelers op te nemen. De avond had een gezellig verloop en werd omstreeks 11 uur gesloten. De heer Looy won 5 partijen, 12 par tijen verloor hij en één speelde hij re mise. De heer Standaart sloot deze aange name avond, en gaf te kennen, dat hij wel een pluimpje aan K.Dontje mocht geven. Alhoewel een jong persoontje, slaagde hij er in te winnen van de heer Looy. Verder gaf hij te kennen, dat het hem aangenaam zou zijn, wanneer men als lid tot damclub den Burg zou willen toetreden. DE KOOG. „Janus - de Wonderdokter." Hetzelfde tooneelgezelschap, dat hier onlangs „Als de Keizer komt" opvoerde, zal 13 Januari in hotel Den Braven voor het voetlicht brengen „Janus, de Won derdokter", een dolle klucht. OOSTEREND. Men schrijft ons: Volgende week zal hier bovengenoemde film draaien. Hoewel we tot onze spijt nog niet in de gelegenheid waren ge noemde film te zien, zoo kunnen we uit andere bron er toch iets van vertellen. De Java-Soemba-Film bedoelt een over zicht te geven van de terreinen, waar de Zending der Gereformeerde Kerken ar beidt, zoowel op Java als op Soemba, en laat ons zien de veelzijdige wijze, waar op gearbeid wordt in de hoofddienst, de medische- en schooldienst, de colportage enz. De reis begint op Midden-Java. Een bezoek wordt gebracht aan een oude Hindoe-tempel en aan fort Engelen burg; het laatste is nog een herinnering aan de dagen van de Oost-Indische Com pagnie. Op de passar (markt) zien we het ge krioel der Javanen en Chineezen, maar merken we ook, in zijn kiosk, de ver- kooper van Christelijke lectuur op. We maken kennis met de Javaansche huisindustrie; zien de koperwerker bij de arbeid, en de batikkende vrouwen. Daarna komen de bezoeken aan de ver schillende zendingsterreinen. Bij het Pe- tronella-Hospitaal te Djocja zijn de af standen tusschen de verschillende zalen zoo groot, dat we doctoren en zusters van de eene zaal naar de andere zien fietsen. Met de dokter gaan we de pa- tienten rond. Ook krijgen we te zien hoe een inlan der met neo-salversan behandeld wordt tegen een algemeen verbreide tropen- ziekte, bij welke ziekte het is, alsof het lichaam met frambozen overdekt is, waar om ze dan ook framboesia genoemd wordt. Lezers van de boeken van Albert Schweitzer zat dit zeker interesseeren. Ook de polikliniek-auto's een vin ding van Dr. Offringa krijgen we te zien. We mogen hier wel even vertellen, hoe Dr. Offringa op het idee kwam. De bestaande polikliniek was niet voldoende. Er waren menschen die veel te groote reizen moesten maken om zich te laten behandelen. En overal poliklinieken gaan bouwen dat was ook bezwaarlijk! Maar wat dan? Tot hij op zekere dag iets zag, wat hij reeds meermalen gezien zal hebben: een Ford-vrachtwagen met limonade. Dat moet ik ook hebben, dacht hij; maar dan geen limonade, doch instrumenten en genees middelen. De genoemde proef gelukte. En nu rijden er iedere dag al drie polikliniek auto's. De patiënten zien we in een dessa op de komst van een auto wachten. Verder we doen maar een greep maken we een examen mee. Gelukkig slaagt de candidaat. Als allengs Midden-Java doorgereisd is, nemen we in Tandjong-Priok afscheid van een paar zendingsmannen, die naar j Holland teruggaan. Doch zelf reizen we e—n-j „Ik meende, dat ik geen pepermunt lustte, maar se dert ik heb geproefd, vind ik ze heerlijkl" Engros bij J. F. v. LIESHOUT Alkmaar en Fa. JAC. VERFAILLE den Helder. door naar Soemba, waar we al gauw ver welkomd worden. Wat daar alzoo te zien is we beginnen maar niet aan een op somming. Het belooft belangwekkend ge noeg te worden! En leerzaam! De J.S.F. is ongeveer 2000 M. lang. De verklaring is tusschen de film opgenomen. Er schijnt alom in den lande zooveel belangstelling voor te bestaan, dat spoe dig een duplicaat-film vervaardigd moest worden; en thans is er al een derde! Voor nadere bijzonderheden verwijzen we naar de advertentie in dit nummer. TERSCHELLING. Tankschip binnengebracht. Het Deensche s.s. „Fionia" seinde Maandag draadloos om hulp voor de Duitsche tankboot „Julius Rutgers", die met gebroken krukas beoosten het Vuur schip „Terschellingerbank" lag. De sleep- booten „Oceaan", „Texel" en „Volhar ding" vertrokken van Terschelling ter assistentie en nadat een bergingscontract gesloten was met de firma's Dros en Doeksen, werd het s.s. 's avonds door genoemde slcepbooten hier binnenge sleept. De zee stond zeer ruw. De tankboot behoort toe aan de ree- derij Joh. Haltermann te Hamburg en was bestemd voor Gothenburg. KINDJE VERBRAND. Middelburg: Bij een binnenbrandje in de Giststraat is het eenige kind der bewoners, vier maan den oud, verbrand. De ouders waren bij buren naar radio gaan luisteren. 15000STE SCHIP. Maassluis: Het stoomschip „Felicia" is Maandag als 15000ste schip in 1928 de Nieuwe Water weg binnengekomen. DAPPERE VROUWTJES. Te Vinke- veen raakte een vierjarig jongetje te wa-> ter. De moeder, die op het hulpgeroep naar buiten snelde, sprong zonder zich te bedenken het kind na. Een andere vrouw, die eveneens het huljrgeroep ge hoord had, en blijkbaar dacht dat haar eigen kind in gevaar was, sprong even eens te water. De beide vrouwen en het kind konden door voorbijgangers gered en veilig op het droge worden gebracht. TRE1LER GESTRAND. IJmuiden:De stoomtreiler EInet IJM. 80 is Zondag avond bij Lowestoft op de kust geloo- pen; de stuurketting was in een storm ge broken. Een motorreddingboot voer uit, maar slaagde er niet in, hulp te verlee- nen; zij sloeg bijna om. De bemanning van elf personen is gered met een red- dingtoestel. Eén van hen werd in het zeemanshuis in bed gestopt. ZESTIG GLAZEN. Rotterdam: Op Oudejaarsavond zat P.K., een havenar beider in het café van L.K. aan de Deli- straat. Hij had sedert 'smiddags 3 uur 60 glazen bier gedronken en werd het was zoo omstreeks half negen geworden eenigszins vervelend. De caféhouder zette hem daarom op straat, maar P.K. kwam weer binnen en stak de caféhou der met een dolkmes in de rechterzijde. L.K. is in het ziekenhuis aan de Cool- singel ter verpleging opgenomen. P. K. is aangehouden en opgesloten.. KLOKLUIDEN. Te Schildwolde (Gr.) worden met de jaarwisseling van acht des avonds tot acht des morgens de klokken geluid. Boerenknechts doen dat- zware werkje. Vóór zij beginnen halen zij bij de dorpelingen het z.g. klokke- smeer op. GELDERSCHE VALLEI. Hemmen en Heteren in de Betuwe hebben zich tot de minister gewend, wijzende op de groote bezwaren en ernstige gevaren, die huns inziens aan de totstandkoming van een kanaal door de Geldersche Vallei met aansluitend kanaal door de Over-Betuwe voor hun gemeenten verbonden zijn. JUBILEUM. Donderdag 3 Jan. werd dr. J.F.M. Stcrck, de bekende kunsthis toricus en onderwijsdeskundige zeventig jaar. Het is in'huize Duinhove te Aer- denhout, waar de nog steeds werkzame geleerde rusteloos arbeidt aan zijn ge liefkoosde studie over Vondel, over fi guren rondom de dichtvorst en over het katholiek verleden van Amsterdam met zijn middenpunt: het H.H.Sacrament van Mirakel. DANSVERBOD. Nijmegen: Door de plaatselijke R.K. Jeugdcommissie is een adres gericht tot de gemeenteraad tot in voering van een dansverbod voor jonge lieden beneden de 19 jaar. De actie gaat voornamelijk tegen de moderne dans in openbare dansgelegenheden, waar ook sterke of alcoholvrije dranken geschonken worden. Het verzoek wordt gebaseerd op moreele en paedagogische gronden. ROODVONK. Te Maastricht heerscht een roodvonk-epidemie, in verband waar mede de Kerstvacantie voor de Lagere Scholen tot 15 Jan. moet verlengd wor den. IN EEN PUT. Te Einighausen nabij Sittard is een één en dertigjarige vrouw M. S. in een nut geloopcn en gestikt. Zij is vermoedelijk door de duisternis misleid. DE HEER H. W. MICHELS, lid van Ged. Staten van Noord-Holland, die ge ruime tijd ziek is geweest, woonde Woensdag de vergadering van Ged. Sta ten weer bij. MOLENS. Naar de „Msb." uit de Betuwe verneemt zullen daar twee oude molens, een sieraad van de streek, wor den gesloopt. VAN EEN ZOLDER. In de Roemer Visschersstraat te Rotterdam is de tien jarige J.G. bij het spelen van de zolder gevallen. Het knaapje was terstond dood. DOODELIJK ONGEVAL. - Te Zaan dam is op Nieuwjaarsdag de 16-jarige N. de Boer uit Westzaan, terwijl zij naast een tweetal andere meisjes in de West zijde fietste, van haar rijwiel gevallen en door een achterop rijdende auto overre den. Spoedig na haar overbrenging naar het ziekenhuis is het meisje over leden. Volgens ooggetuigen zou de chauf feur geen schuld treffen. VERDRONKEN. Te Wychen bij Nij megen is de 59-jarige landbouwer J.N. bij het scheppen van water uit een sloot voorovergevailen en verdronken. BUITENLAND. ENGELSCHE SPOORWEGEN. De di rectie heeft bekend gemaakt, dat de ge zamenlijke maatschappijen in 1928 ruim tien miljoen pond minder hebben ont vangen dan in 1927. De verwachtingen voor 1929 zijn, door de opleving in de scheepsbouwnijverheid niet zoo somber en het algemeen gevoelen is, dat een groot deel van het tekort in dit jaar zal worden ingehaald. KOU in Frankrijk: In het binnenland is het heel koud geworden: het vriest sterk. Drie menschen zijn er door omgekomen. NIEUWE LUCIFERS. Een Fransche fabriek gaat proeven nemen met het ma ken van lucifers van karton. Deze zouden veel goekooper kunnen zijn dan die van hout. DOOR HET IJS. - Te Bebitz in Halle is een kind bij het schaatsenrijden door het ijs gezakt en verdronken, evenals een schooljongen, die te hulp wilde ko men. VISSCHERS VERDRONKEN. - Aan de Holsteinsche Oostzeekust was de beman ning van een visschersvaartuig bezig de door de storm afgedreven netten te ber gen, toen de boot op 200 M. van de wal in een hevige sneeuwbui geraakte en om sloeg. Twee der inzittenden konden zich aan de omgeslagen boot vasthouden tot redding kwam, doch de andere tweevis- schers verdronken. AARDBEVING IN JAPAN. De vul kaan „Asosan", waarschijnlijk de groot ste ter wereld, vertoonde de afgeloopen maand teekenen van werking. Thans is in de geheele provincie een sterke aard beving waargenomen. Een huis werd ver woest, verscheidene andere beschadigd; er zijn geen slachtoffers. DE WINTER. In de Pyreneeën ligt een sneeuwlaag van 50 cM. Het verkeer op de groote landwegen wordt hierdoor ten zeerste belemmerd. Terwijl in Parijs een helder vriesweer heerscht, wordt de kust sedert drie da gen door zware onweders geteisterd, welke reeds talrijke schipbreuken hebben veroorzaakt. Java-Soemba-film.

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 5