42sl" Jaargang ti I 0 No 4293 Woensdag 9 Januari 1929 Van week tot week PROBEERT HET EENS? ,,/<teenp9PJe«'*. jJf2L5~~paar miian! Texelsche Berichten ABONNEMENTEN: UITGAVE: N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIÊN: TELEFOON: N°11 H POSTGIRO: N°. 652 POSTBUS: N°. 11 Gedichtje voor 1929. WAAR HET OP AAN KOMT. Als 't een of het andere werkje Gemakkelijk, vlug is afgedaan, Dan zeggen menschen wel eens, dat het „In 'n vloek en een zucht is gedaan", Maar hoe ik mijn hersens ook pijnig, En hoe ik ook overal zoek: Ik vind nergens één resultaatje, Bereikt of bewerkt door een vloek. En waar of mijn oor nu ook luistert, En waar of mijn oog nu ook kijkt: Ik vind niet het kleinste bewijsje, Van iets, dat door een zucht werd bereikt. Nooit vloeken, en ook niet gaan zuchten Bij de een of de andere taak; Dat brengt ons geen sikkepit verder, Maar: aanpakken! Dat is de zaak! Zaterdagavond. Nu het werk in de groote politieke brouwerij binnen eigen landspalen voor een tijdje is stilgelegd en de dames en; heeren Kamerleden gelegenheid hebben zich op het verwerken der „laatste lood jes", welke gemeenlijk het zwaarst ple gen te wegen, voor te bereiden, kunnen we ons gevoeglijk tot het buitenland be palen. Sinds we ons laatste overzicht uit de pen lieten vloeien, is er veel voorgevallen op ,,'s waerelds speeltooneel". Van dat vele willen we iets in dit beknopte schets je vastleggen. Frankrijk in zak en asch. Wanneer we ons oog naar Frankrijk wenden, merken we op, dat het nog al toos met groote moeilijkheden te worste len heeft, zoowel binnen als buiten de grenzen. De beteekenis der Elzas-kwestie mag niet worden onderschat, de financieele schandalen oefenen ook een alles behalve gunstige invloed uit. De belastingen zijn er uiterst hoog, mede als gevolg van de enorme bedragen, welke leger en vloot verslinden. Met leede oogen ziet het aan, hoe Duitschland, dat in de krijg het loodje moest leggen, iedere dag toeneemt in bloei, in kracht. Zijn industrie leeft, op, breidt zich dagelijks uit en brengt het land tot welvaart, zoodat het weldra: alle moeilijkheden, uit de oorlog voor het economisch leven voortgesproten, zal hebben overwonnen. Frankrijk daarentegen is leelijk aan de sukkel, zit in zak en asch en ziet niet zonder bezorgdheid de toekomst tege moet. Het heeft wel iets van een drenke ling, schreef onlangs een onzer groote bladen, een drenkeling, die op het laat ste oogenblik uit het water gehaald en per kunstmatige ademhaling weer tot be wustzijn gebracht, zóóveel water heeft binnengekregen en zóózeer van schrik en koude heeft geleden dat slechts een ui terst zorgvuldige en zeer langdurige be handeling van de bijna verdronkene we der een normaal gezond mensch kan ma ken, met, tijdens het herstelproces, een groote kans op instortingen. Onder deze omstandigheden kwam het bericht, volgens hetwelk Poincaré aan stalten zou maken om de presidentslier aan de wilgen te hangen, wel uiterst on gelegen. Evenwel hij. meende zijn taak te hebben volbracht de begrooting was „er door" en misnoegd over de verhooging van de Kamerledenvergoeding waartoe Senaat en Kamfer besloten had den, gaf hij er de voorkeur aan, zich uit het politieke leven terug te trekken. Tóen, zijn collega's bemerkten, dat het hem ernst was, staken zij de hoofden bij el kaar om te beraadslaget, wat hun te doen stond. Al spoedig werden zij het er over eens, dat Poincaré niet zou mogen gaan, omdat anders de zaak, al thans in dit stadium, geheel in het hon derd zou loopen. Poincaré liet zich be praten en zoo zit hij dan weer mede aan het roer van het wrakke scheepje, dat de „République frangaise" is geheeten. Inmiddels pakken zich aan Frankrijks politieke hemel weer donkere wolken sa men. Er staan eenige interpellaties over de algemeene politiek op het program van eenige Kamerleden en het is zeer de vraag of Poincaré voor de bui binnen zal zijn en anders, of zijn regenscherm voor zoo'n stortvloed wel is berekend. Echter Poincaré is een gladde baas, die zich zoo licht niet laat nemen. België: Borms-Bedenkelijkheden. De Borms-affaire in België is nog steeds niet aan kant. De aandachtige le zer zal zich herinneren dat Dr. Borms. als Vlaamsch activist en verdacht van heulen met de vijand in oorlogstijd, le venslang gevangen werd gezet, maar niet temin door zijn talrijke aanhangers in Antwerpen werd verkozen. De 83000 stem men vonden evenwel geen gehoor, het geen tientallen betoogingen en vele rel letjes tengevolge had. Van beide zijden geeft men geen kamp en zoo kan het nog lang duren, eer pennen en gemoederen tot rust zijn gekomen. Op een paar onaangename gevalletjes willen we nog even wijzen. De Waalsche rector van de Leuvensche Hoogeschool dreigt ieder student te zul len schrappen, die zich bezondigt aan de verheerlijking van hen, die door de amnestie-wet worden begunstigd en al dus van zijn anti-Belgische gevoelens openlijk doet blijken. Felle protesten zijn tegen deze maatregel aangeteekend, niet in de laatste plaats van de zijde van de Vlaamsch-Katholieke leider van Cauwe- laert, burgemeester van Antwerpen. Ook de bekende Vlaamsche schrijver Felix Timmermans werd niet met rust gelaten. Of moeten we schrijven van wèl,, omdat men hem opzettelijk weerde uit een der vele litteraire comité's, voor de viering van het Onafhankelijkheidsfeest in 1930 in het leven geroepen? In een zijner brieven schrijft Dr. Borms, dat hij strenger wordt bewaakt dan an ders en dat men met het oog op een mogelijke overval zelfs snelvuurkanonnen plantte in de burchttorens van de gevan-t genisgevel. Geen gezellige boel daar in het Belgen- land! De Kroaten in Zuid-Slavië weren zich. Maar ook in Zuid-Slavië is het gansche- lijk mis. De Kroaten eischen onafhanke lijkheid en wenschen zich niet als een partij maar als een volk beschouwd te zien. In het parlement te Belgrado wen schen zij geen zetel meer in te nemen. Desnoods zullen zij willen toestemmen in de erkenning van een gemeenschappe lijk staatshoofd, maar overigens zullen zij hun eigen boontjes wel doppen. De strijd is thans in volle gang, zoo dat Engeland zich geroepen gevoelde als vredesstichter, althans bemiddelaar op de bres te springen. Of zijn gezant, die het twijfelachtig genoegen heeft tot blus- sching van de revolutiebrand een hand uit te steken, succes boeken zal, is aan ernstige twijfel onderhevig. Wat de Gandi'anen wenschen. Eveneens moet de meest gewiekste po- litiekeling voorloopig het antwoord schul dig blijven op de vraag, wat er uit de actie der nationalistische elementen on- Gandi in Britsch-Indië groeien zal. Britsch-Indië ontwaakt! Het congres van gemelde lieden, te Calcutta gehouden, sprak zich met groote meerderheid voor een grootere mate van onafhankelijkheid jegens Engeland uit, en dreigde, bij niet- inwilliging van deze eisch, met boycot, het weigeren van alle belastinggelden, etc. Een regeeringscommissie is thans op stap om te zien, in hoeverre van toegeven sprake zal kunnen zijn; maar laat voor loopig over de resultaten geen let tertje weten. Dus wachte men kalm haar oordeel af. Hoe het Aman Oellah afgaat in Afghanistan? Nog mag worden aangestipt de gesuste opstandigheid in Afghanistan, waar de plotseling hyper-moderne koning Anian Oellah tot de droeve ervaring kwam, dat ,,'s lands wijs" en ,,'s lands eer" zoo; maar niet met een pennehaal of een bloot bevel kunnen worden verjaagd om plaats te maken voor die schoone pro ducten der Westersche cultuur, waarmee wij „beschaafde" Europeanen zijn opge knapt. De arme Aman sloeg de wijze raad, hem in Engeland reeds kosteloos verstrekt, in de wind en verlekkerd en verheerlijkt door de successen, Moesta- fa Kemal in het land van de Halve Maanl bij zijn hervormings- en schoonmaakwerk ten deel gevallen, trachtte hij hetzelfde in de Afgnaansche staat klaar te spelen. Maar het spel had een bloedig verloop, hoewel de rust thans weer hersteld mag heeten. Of de vooruitstrevende Monarch uit hetgeen passeerde munt zal slaan en straks „zachtjesaan" zal gaan om het lijntje weer niet te breken Laat ons hem die wijsheid niet ontzeggen en vertrouwen op zijn koninklijk doorzicht, opdat de „zegeningen" van het Westen het Oosten zullen verlichten. Moge de geest van Locarno vaardig worden over allen in Afghanistan, opdat er een heil zame wedijver ontsta tusschen ons Wes tersche menschen, „beschaafd" van ori gine, en de Afghanen, de „pas-beschaaf den", die met open mond moeten heb ben geluisterd naar de sprookjes uit het Westen, van de Volkenbond en Pact van Locarno en Kellogg. Wanneer een slimme Afghaan mocht af gaan op de wijze, waarop de hoogstaan de wezens uit het Westen de laatste kwart eeuw van hun innigste gevoelens jegens elkaar deden blijken, zou hij, vreezen wij, Volkenbond én Locarno én Kellogg én Nobel-vredesprijzen én vre desfeesten én ontwapeningsconferenties- ten spijt, weinig vertrouwen hebben in al die „poespas" uit het Westen en den ken wellicht Oost West, Thuis: 't Best, Houd de rest. G.J.D. Alle voordeden van dure'tabak voor den halven prijs Roode Pool 13 ct, Gele Pool 11 ct, per half ons. i U TUet óetehrf" Wegenbelasting. De Directeur der Directe Belastingen, invoerrechten en accijnzen te Amsterdam deelt ons mede, dat ingevolge de Minis- teriëele resolutie van 5 November 1927, no. 42, inzake uitvoering van de Wegen belastingwet door hem de weeginrichting gelegen te Oudeschild voor het Café van de heer C. Bakker, voor vrijwillige we ging van motorrijtuigen is aangewezen. Kosten van weging zijn voor rekening van de houders van de te wegen voer tuigen, terwijl bovendien ambtelijke toe- zicntskosten moeten worden betaald. Kosten van bedoeld ambtelijk toezicht zijn evenwel niet verschuldigd, wanneer de weging op genoemde weeginrichting plaats vindt op Dinsdag van 14-16 uur, of Zaterdag van 14-16 uur. Houders van motorrijtuigen, die hun Tjonge, daar zit spirit in! Deze tabah.Tls werkelijk waar. Rook ik lieoer nog dan n sigaar „DÜMON" voertuigen op bovenbedoelde voet wil len doen wegen, kunnen de inspecteur der belastingen in wiens dienstkring de weeginrichting is gelegen, verzoeken, op een in overleg met die inspecteur te be palen tijdstip de weging te doen plaats hebben. Bij dit verzoek worden de ken merken van het te wegen voertuig zoo nauwkeurig mogelijk omschreven. Verdere inlichtingen worden door bo venbedoelde inspecteur verstrekt. Een zeldzaam vroegertje. Uit Zwolle bericht men ons, dat Woensdag j.I. de fa. Ed. Keizer aldaar het eerste zuiglam in 1929 slachtte. Al hoewel de vleeschhouwerij sinds 1894 bestaat, kwam zooiets zoo vroeg nog niet voor. Examens. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer J.BakkerD.Cz., thans werkzaam op een kantoor te Amsterdam, legde op 11 en 12 Dec. 1.1. te Amsterdam met goed ge volg het federatie-examen voor het di- ploma-„Mercurius" (boekhouden) af. Uitslag aanbesteding. De uitslag van de door architect N. Schermer .hier gehouden aanbesteding van het bouwen eener jachtopzieners woning te de Koog voor rekening van de heer W. v. d. Schoot, is als volgt: Perceel I, timmerwerk: Gebrs. Timmer f3367.—, J.Drijver f3270.—, en Gebrs. Schoenmaker f3193.—. Perceel II, metselwerk: H.Koorn f 4550. Perceel III, schilderwerk: C. Bremer f690.P.Boon f676.Gebrs. van 't Noordeinde f515,-. Perceel IV. loodgieterswerk: Kuipers, den Hoorn f757.—, J.Paagman f490.—, P.Oele f422.50, Kiljan f 417.-, J.Agter f332.50. Perceel V. Electr. installatie: Mittel- hauser f 118.65, J.Daalder f 102.50, J. Wieringa f99.50, J.Paagman f98.—, A. Knopperts f97. Het werk is aan de laagste inschrij vers gegund. OUDESCHILD. Been gebroken. De heer Jb. Boon Jbz., Maandagavond op de fiets van zijn werk komende, kwam op de Nieuwe weg te vallen. Hij moest uitwijken, doch kwam daarbij aan de kant van de weg waar het zeer hobbelig en nu door de vorst zeer hard is. Hij viel met het treurig gevolg, dat hij zijn been brak. Hij werd per ziekenauto thuisge bracht. Ijsvermaak. Deelden we laatst in het verslag van de ijsclub mede, dat men waarschijnlijk een mooie ijsbaan zou krijgen, n.l. op de „Klarenweg", deze zoete hoop is ijdel gebleken. Was de Klarenweg eenige weken terug een zee gelijk, thans ligt hij geheel droog en is aan ijs niet te den-i ken. Er wordt druk schaatsen gereden op de Ronde Baan, wel mooi, doch nogal ver van het dorp. Misschien, dat men met, de eigenaar van deze Ronde Baan een regeling kan treffen. TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG. EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regel»: 50 ct. Iedere regel meer: 10 ct. Dezolfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal berekend. BIJ abonnement lagere regelprlj»« ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN rabaltsdoo* ol hbak. .«^■3 o n - PURE VIB6IMIA SHAG Gocc/koop door haar tangzamen Grand Pittig en toch niet zwaar Moor pijp o f cigaret JLonimo - Gromimoch

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 1