Purol bij Ruwe Huid en Schrale Lippen Gemengd Nieuws Ingezonden Gezegelde inschrijvingsbiljetten We willen er belanghebbenden nog eens op wijzen, dat reeds voor geruime tijd door de Min. van Financiën beslist is, dat inschrijvingsbiljetten terzake van openbare aanbestedingen, verkoopingen, verpachtingen, verhuringen en dergelijke vrij van zegel fijn, daar zij beschouwd' worden als mededeelingen aan de ge adresseerde, aanbesteder, enz. ook al hou den deze mededeelingen een bindend aan bod in. Naar aanleiding van een vraag van het Eerste Kamerlid Fransen echter heeft de Minister hieraan toegevoegd, dat, als een aanbesteder om voor hem van belang zijnde redenen gezegelde biljetten vor dert, het niet op de weg der belasting administratie ligt, hiertegen bezwaren te opperen. Het oefenlokaal voor Texelsch Fanfare aan de Witte-Kruislaan. Wellicht heeft de lezer zich afgevraagd, wanneer en waar het oefenlokaal voor Texelsch Fanfare verrijzen zal. Die be langstelling is begrijpelijk, gezien de lusty waarmee voor dat doel van wijd en zijd steenen in figuurlijke zin werden aangebracht. Welnu aanvankelijk scheen het niet gemakkelijk met elkaar over de plek, waar het lokaal zou worden opgetrokken, tot overeenstemming te komen, maar Vrij dagavond j.l. is de knoop doorgehakt. Er zal aan de Witte-Kruislaan plm. 150 vierk. M. grond tegen twee gulden per vierk. M. van Mw. A.M.Keijser wor den aangekocht. Flet lokaal zal worden geplaatst in de nabijheid van het Witte Kruisgebouw en wel zoo, dat het juist gelegen zal zijn tegenover het gedeelte van de laan, dat op de Koogerstraat uit-' komt. (Flet Witte Kruisgebouw heeft men recht voor zich uit, wanneer men de laan van de Waalderstraat binnen ga^-) Voor het lokaal zal een perceel ter diepte van plm. 4 M. onbebouwd worden gelaten opdat een net aangelegd plant soentje de entree een vriendelijk aspect verleenen zal. De uitvoering der werkzaamheden zal zooveel mogelijk aan de leden der ver- eeniging worden opgedragen. Huldiging H.M. de Koningin-Moeder. Zooals uit dit nummer blijkt, wordt Donderdagavond a.s. in de Ned. Herv. Kerken te den Burg, den Hoorn, de Waal en de Cocksdorp gelegenheid gegeven te luisteren naar de radio-uitzending via Hilversum en Huizen van de Muziekuit voering, te. geven in de Groote Kerk te den Haag ter gelegenheid van de herden king van het 50-jarig verblijf van H.M. de Koningin-Moeder in Nederland. Aan deze uitvoering, uitgaande van het Haagsche Comité 1929, zullen o.m. mee werken Mevr. Noordewier-Reddingius, so- 'praan en J.A. de Zwaan, orgel, alsmede een gemengd koor, het geheel onder lei ding van Dr. Joh. Wagenaar. Bij het binnentreden van H.M. zingt het koor Gez. 178: ,,De Heer is God" en vervolgens een viertal liederen uit Valerius' „Gedenck-Clanck." Verder ver meldt het programma nog een groot aan tal muzieknummers voor hobo, trompet ten, orgel, bazuin en zang, waaronder van Handel, Bach en bewerkingen van van Dr. Wagenaar. Bij het verlaten der kerk wordt H.M. toegezongen: ,,Waar liefde woont, ge biedt de Heer Zijn zegen." o— Te den Burg zal de uitzending hoorbaar worden gemaakt door de heer H.Bruijn, te de Waal en den Hoorn door de heer G. Smidt, (te de Cocksdorp door ljsverlangens. Het ziet er voor liefhebbers van de edele schaatssport nog niet bemoedigend uit, althans op Texel, waar men 'n slootje of een meer of minder omvangrijk per ceel ondergeloopen land maar voor lief moet nemen. Vol verwachting klopt veler hart bij de gedachte aan de frissche vreugd welke een goede ijsbaan kan schenken. Nochtans schommelt het kwik om het vriespunt en wil de ijslaag, waarop we zoo gaarne eens onze krachten zouden be proeven, niet merkbaar gedijen. Er hangen wolken grauw en flets Boven doorweekte gronden; De winter, streng en ouderwetsch, Wordt hier nóg niet gevonden. Het krassen van het scherpe staal Wordt hier nóg niet vernomen: Wie luistert hoort soms leutertaai Van regen door de boomen! o— Maandagmorgen trok de staf van de „Burg"er IJsclub zich samen aan de boor den van de Elemert, door een vorstje in boeien geslagen. Er werd krijgsraad ge houden met het resultaat, dat de leden roerend eens werden, dat het sein tot de aanval voorloopig achterwege moest blij ven. Eensdeels omdat in korte tijd de baan geheel vernield zou zijn, maar bo venal omdat enkele plaatsen de waaghals met een nat pak bedreigden. Men nam een afwachtende houding aan en trof inmiddels maatregelen om straks de Winter-Monarch een glorieuze ont vangst te kunnen bereiden. Van alle kan ten kwam medewerking los en zoo zal; straks (is het niet te luchthartig gespro ken?), wanneer de glijvloer in goede con ditie verkeert, de liefhebber een baantje vinden, dat hem lust, 's avonds badende in een zee van licht De heer D. Dapper zei alle hulp toe; deze werd dank baar aanvaard en zoo is nog slechts heli wachten op een ijzige nacht, gedurende welke onze baan een stevige hartverster king zal moeten ondergaan. Weemoedige gedachten besluipen ons, wanneer we ons verplaatsen, naar die „goeie ouwe tijd":; Hoe pittoresk was 't hier voorheen-, Wanneer het vroor, dat 't kraakte, En van Ostade of Jan Steen, Een „Wintersch Landschap" maakte. Per arreslee placht Cupido Zich lachend te verplaatsen, En Vondel zong met Bredero Van maagdekens op schaatsen. Toch geven we de moed nog lang niet op. Op vele plaatsen in den lande is de ijspret in volle omvang ontplooid. Zou den ook wij niet eens ons hart mogen ophalen Reeds bereiken ons berichten omtrent miniatuur-baantjes op Texel en hebben velen zij het maar matigjes genoten van het baantje bij Wegeswaal, dat, op ondergeloopen land gelegen, heel goed berijdbaar moet zijn. Wie hooger eischen stelt, zal eenig ge duld moeten oefenen. Davos en Inter laken zijn niet om het hoekje van de deur. Onze 7 */a cts- postzegels. Eerst was hij geel, toen blauw, nu rood.... Voorwaar, wij zien het nog gebeuren, Dat de Post ze ten slotte blanco verkoopt En 't publiek ze naar keuze mag kleuren. OUDESCHILD. Examens. Onze plaatsgenoot, de heer A. Backer Tz., bekwam na op 11 en 12 Decemben te Amsterdam afgelegd federatie-examen, het diploma-„Mercurius" (boekhouden). De geslaagde werd opgeleid door de heer H. Boonstoppel te den Burg. „De Dageraad" naar den Helder. Zondagavond is, met het oog op te verwachten ijsgang, daar de Zuiderzee reeds veel ijs vertoont, de „Dageraad" naar den Helder vertrokken. SCHEEPSRAMP. Nabij Hokkaido is een Japansch stoomschip gezonken. De bemanning van 31 koppen is verdronken. De oorzaak van de ramp is onbekend. DYNAMIET. Er heeft te Grangerberg een ontploffing plaats gehad. Bij de maat schappij Express Dynamit ontplofte een groote hoeveelheid dynamiet, waardoor het fabrieksgebouw geheel vernield werd. Twee arbeiders zijn gedood. MEISJE VERBRAND. Birmingham: Toen de 17-jarige Maisie Crook bij het haardvuur een boek zat te lezen, bemerkte zij plotseling, dat haar kleeren geheel in vlammen opgingen. Bewusteloos zeeg het meisje neer. Een der buren, die op het hulpgeroep was komen toeloopen, wikkelde het slachtoffer in een deken, waardoor het vuur gedoofd werd. In hoogst bedenkelijke toestand werd het meisje naar het ziekenhuis vervoerd, waar het kort na aankomst aan de gevolgen overleed. GAS. Te New-York zijn zeven leden eener familie tijdens hun slaap door gas- dampen gestikt. DE OPSTAND IN AFGHANISTAN. Koning Aman Oellah stond zijn troe pen te Kaboel twee maanden soldij toe, omdat zij de opstandelingen hadden te ruggeworpen. In verband met de strenge kou te Kaboel acht men een nieuwe sa mentrekking van opstandelingen onwaar schijnlijk, zoo niet onmogelijk, tot de lente. De Britsche legatie te Kaboel heeft gedurende 9 dagen onder hevig granaat- en kogelvuur gestaan. Geduren de deze periode hebben achttien bewoners van het huis de nacht op bedden in kel ders doorgebracht. OP 1200 VT. HOOGTE. Los Angeles. Men is er hier in geslaagd een drie-mo- torige Fokker-machine op 1200 vt. hoogte van brandstof te voorzien. Niet minder dan 270 gallons benzine werden door andere vliegtuigen op de Fokker overge bracht. Deze ondervinding doet de mo gelijkheid voorzien, dat vliegtuigen ver scheiden weken achtereen in de lucht kunnen blijven. OVERWEG-ONGELUK. Ottawa. Acht personen werden gedood, toen de auto, waarin zij zich bevonden, door een trein op een overweg werd gegrepen. BOLIVIA. De regeering heeft het ont- werp-protocol voor de bemiddelingson derhandelingen met een kleine wijziging goedgekeurd. GASVERGIFTIGING. Duisburg. In een arbeiderswoning werden door een lek in een gasleiding een vader met zijn twee dochters en een schoonzuster ge dood. Ook in de aangrenzende woningen verspreidde zich het gas, zoodat vijf man nen, vier vrouwen en acht kinderen in het ziekenhuis met gasvergiftiging op genomen moesten worden. Een later be richt meldt, dat nog een slachtoffer is overleden. OP EEN IJSSCHOTS. De 110 Est- landsche visschers die op het Peipus- meer voor eenige dagen op een ijsschots waren weggedreven, zijn thans op drie na gered. De redding was mogelijk, door dat opnieuw sterke vorst inttrad, die een verder verbrokkelen van de ijsschots ver hinderde. WERKLOOSHEID. Berlijn. In de eerste helft van December steeg het aan tal steuntrekkende werkloozen tot een miljoen driehonderd duizend of 26,2 pet., in de tweede helft van November met 27,9 pet. DIAMANT. Z.-Afrika: Te Holfontein zijn 12000 nieuwe claims voor diamant zoekers afgebakend. Eén man vond een diamant waarvan de waarde op 1000 p.st. werd geraamd. MOSKOU stelt Polen voor een speciaal protocol te teekenen tot inwerkingstelling van het Kellogg-pact voor beide staten, onafhankelijk van de ratificatie van het pact door de andere staten. ROOF. Bagdad: Er heeft bij de grens van Nezjd een treffen plaats gehad tus- schen Britsche vliegmachines en een groep van 150 op kameelen plunderende Wahabieten. De plunderaars leden de nederlaag, gepaard gaande met zware verliezen. AUTO'S IN DE LOMMERD. Parijs: Uit het jaarverslag uit de gemeentelijke lommerd blijkt, dat er in het afgeloopen jaar 190 motorfietsen en 119 auto's als onderpand zijn aangenomen. BRITSCHE MIJNWERKERS. Het fonds voor de noodlijdende mijnwerkers- gezinnen is aangegroeid met een ge schenk van 20.000 p.st. van een onbe kende Amerikaan. DE REDDINGSSTATIONS langs de En- gelsche kust hebben in het afgeloopen jaar 572 in nood verkeerende schepelin gen met hun reddingssbooten in veilig heid kunnen brengen, het grootste aan tal sinds 1923 toen het 613 bedroeg. KOUDEGOLF. Marokko: Er heerscht op de hoogte van Tetoean een koudegolf. Eenige beken zijn toegevroren, hetgeen in Marokko slechts uiterst zelden voor komt. Men meldt verder verscheiden ge vallen van bevriezing onder de inboorlin gen. De troepen hebben eveneens zeer van de kou te lijden. Talrijke nomaden stammen dalen naar de vlakte af. GRATIE. President Doumergue heeft gratie verleend aan 3S1 door de krijgs raad veroordeelde personen, door hun verdere straf kwijt te schelden of hun straftijd te verkorten. OVER BOORD. Marseille: Van het s.s. „Jonnart" zijn drie passagiers door een groote golf over boord geslagen en verdronken. DE FAMILIE H. COLIJN. Wies- baden: De heer H. Colijn en zijn echtge note benevens zijn zoon dr. A. Colijn en diens vrouw zaten in een huurauto uit Wiesbaden. Buiten Wiesbaden kwam een auto met groote snelheid aangereden. Aangezien de weg door het vriezen spie gelglad was, reed de wagen op die van de familie Colijn in. De auto werd zwaar beschadigd. De heer Colijn en zijn schoondochter kwamen met de schrik vrij. Zijn echtgenoote bekwam een verstuiking van de wervelkolom, die een tijdelijke verlamming tengevolge heeft gehad. Als mevrouw Colijn mag worden ver voerd, komt de heer C. in deze week weer naar Nederland. GASVERSTIKKING. Boedapest: in de Oudejaarsnacht zijn een waschvrouw haar 16-jarige dochter en een op bezoek zijnde tante door gasverstikking om het leven gekomen. Flet ongeluk werd ont- dekt, toen buren de politie er bij haal den, omdat het winkeltje ongeopend bleef. SNEEUW EN WOLVEN. De sneeuw val in de Apennijnen heeft tengevolge, dat de wolven naar de bewoonde stre ken afdalen om voedsel te zoeken. Met name in de omtrek van Perugia hebben de kudden schapen veel van de wolven te lijden. SCHUTTEVAER. Plymouth: Genoem de reddingsboot is van" hier vertrokken om over Lissabon en de Azoren de reis naar New York te aanvaarden. VLIEGTUIG IN BRAND. Een han delsvliegtuig van de lijn ParijsKonstan- tinopel sloeg tengevolge van het slechte zicht dertig K.M. ten Zuid-Westen van Chalons, over de kop" en viel omlaag. De bestuurder k\yam er met lichte ver wondingen af. Het vliegtuig brandde ge heel uit. GEVAARLIJK SPUL. In een vuur werkfabriek bij Asambuja in Portugal is een ontploffing voorgekomen van ra ketten en ander vuurwerk, tengevolge waarvan twee mannen en twee vrouwen werden gedood. De fabriek zelf en eenige op 40 meter afstand gelegen bijgebou wen werden totaal vernield. BORMS. Antwerpen: De beweging te gen de verkiezing van dr. Borms begint stilaan te luwen. Toch is nog een be tooging gehouden te Bergen, waarin een wagen reed, met een voorstelling van Borms hangend aan een galg. Een paar duizend menschen namen aan de optocht deel. WOLVEN-WEE. Polen: Een 60-jarige bedelares is door wolven overvallen en verscheurd. Van verschillende plaatsen komen berichten over wolvenplaag bin nen. Eenige dagen geleden werd een vluchteling, die gezocht werd wegens paardedieïstallen, eveneens door wolven overvallen en verslonden. STOOMSCHIP VERBRAND. Mar seille: Een aan boord van het passagiers schip „Paul Le Cat" in de dokken uit gebroken brand kon niet gebluscht wor den. De schade wordt op ong. honderd miljoen geschat. Het kostbare interieur ging volkomen verloren. SCHAT ONTDEKT. De roedelooper Lewin heeft in Hafnerbach het voorko men van goud vastgesteld. Bij een op graving is in een leemlaag stofgoud aangetroffen. Men meent te doen te heb ben met een begraven schat van Ro- meinsche legioenen. ELECTRISCHE STROOM. Te Glog- nitz zijn twee arbeiders door de stroom gedood, toen de draad van een door hen te spannen antenne in aanraking kwam met een kabel van hooge span ning. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Een pluimveeveiling te Purmerend. Geachte Redactie. Vergun mij enkele opmerkingen te ma ken naar aanleiding van de beide inge zonden stukjes, voorkomende in uw blad van 29 Dec. j.l. In de eerste plaats verheugen wij ons in zooveel belangstelling voor onze zaak, Dat onze plannen direct en bij iedereen onverdeelde instemming zouden vinden, daarop hebben we heusch niet gerekend, maar het doet goed te zien, dat zelfs op Texel een vooraanstaande fokker als de heer Keijser ons streven toejuicht en zijn collega's aanspoort dit plan te steunen. Wat zijn aanmerkingen betreft, het is heel goed mogelijk, dat de ondervinding ons zal leeren, dat hij gelijk heeft, en dan zullen wij niet aarzelen, de noodige verbeteringen aan te brengen. Bij de berekening van het slijtagegeld voor onze kratten zijn we evenwel uitgegaan van het standpunt, dat ook de handel belang heeft bij een goed georga niseerde veiling, waar' het product voor hem nauwkeurig gewogen en goed gesor teerd wordt aangeboden, en dat het daar om niet onbillijk is, dat ook van die kant. iets in de exploitatiekosten wordt bijge dragen. Indien voor aanvoerders emballage be schikbaar wordt gesteld, dan wordt daar voor geen huur berekend. Wat betreft de vergoeding voor het voeden der dieren, hierbij wordt niet al leen rekening gehouden met de kostprijs' van het voedsel, doch daarvoor zijn ook noodig speciaal voor dit doel ingerichte hokken en iemand die zich met het schoonhouden daarvan en met de vér- zorging der dieren belast. En dan lijkt mij een vergoeding van 3 cent per dag en per dier niet óverdreven. Dit neemt echter niet weg, dat ook dit slechts een voorloopige bepaling is, en dat wij, als dit eenigszins mogelijk blijkt, niet zullen aarzelen de aanvoerders hierin tegemoet te komen. De pluimveehouders hebben het in han den ons die mogelijkheid te bieden. Als van hun kant voor voldoende aanvoer ge zorgd wordt, geven wij van onze kanti gaarne de verzekering, dat de kosten voor hen tot het uiterste terug gebracht zullen worden. Het maken van winst is niet ons doel. Wij beoogen alleen te te voorzien in «een alom gevoelde be hoefte aan een gelegenheid, om op ge makkelijke en bftrouwbare wijze zijn pro duct van de hand te kunnen doen. Met dit laatste ben ik meteen gekomen op het terrein van de tweede inzender. Omdat wij coöperatief werken, zouden

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 2