GEVAARLIJK kan men verkoudheid meestal niet VERLICHTING van deze onaangenaamheden vindt II door het gebruik van Italiano, hetwelk U boven dien nog doet genieten van den heerlijken smaak. ASTHMA De Toestand van de Zuivel-lndustrie in Noordelijk Texel. Plannen voor een Coöp. Zuivelfabriek. Uw ¥oor Men die Sukkelen Wm EïpïïF Texelsche Berichten noemen, maar de verschijnselen zijn bijzonder on aangenaam. ITALIANO wordt verkocht in rollen a 10 ct. en in speciale zakjes a 20 ct. per ons. Engros bij J. F. v. LIESHOUT Alkmaar en Fa. JAC. VERFA1LLE den Helder. Donderdagmorgen werd in het zaaltje van de heer E. Wesjtdorp alhier door een voorloopig comijté, bestaande uit de heeren C.Stoepker, voorzitter, P. Mein- dertsma, secretaris, C.Kuip, G. Leber en G.W. van Santen, een vergadering be legd van leveranciers aan zuivelfabriek „De Samenwerking" met het doel de mogelijkheid van het stichten eener coöperatieve fabriek onder het oog te zien. De heer Dr. Schey, rijkszuivelconsulent, van Hoorn, had welwillend gevolg gege ven aan het verzoek van eenige veehou ders om in deze bijeenkomst zijn meening omtrent de huidige toestand op het ge bied der zuivelbereiding in polder Eier- uiteen te zetten. De vergadering werd door ruim vijftig belanghebbenden bijgewoond, onder wie ook de eigenaars van de „Samenwer king". De heer C.Stoepker, die dr. Schey bij de aanwezigen inleidde, heette allen wel kom en sprak zijn tevredenheid uit over de groote opkomst. Hij zeide hieruit op te maken, dat allen het belangrijke der te voeren besprekingen inzagen. Verder sprak hij de hoop uit, dit de aanwezig heid van de eigenaars der „Samenwer king" geen aanleiding tot persoonlijk heden zou worden, zooals de laatste maal het geval was, hetgeen toch on vruchtbaar is en nergens toe leidt. Hier na gaf hij het woord aan dr. Schey, wiens rede we aldus trachten weer te geven Er is mij gezegd, dat de voordracht, die ik voor u hoop te houden, in de ad vertentie is aangekondigd als: „Coöpe ratie of speculatie". Die titel is niet door m ij gekozen, Indien er aan mij gevraagd was, hoe ik het onderwerp betiteld wil de zien, zou ik opgegeven hebben: „De toestand van de zuivelindustrie in noor delijk Texel". Immers als rijksambte naar meng ik mij niet in de strijd, wan neer die twee bedrijfsvormen der zuivel bereiding tegenover elkaar staan en bei de hun taak goed vervullen. Een propa gandist van de coöperatie door dik en dun ben ik niet. Maar er is door een aantal veehouders aan mij gevraagd, om de toestand alhier -die volgens hen onbevredigend, of lie ver ongezond, is, objectief op te nemen en mijn meening te zeggen, hoe daarin verbetering gebracht zal kunnen worden. Dit nu behoort zeer zeker tot mijn taak. De verantwoordelijkheid, welke ik draag heb ik ten volle gevoeld, en de reden, waarom deze vergadering een dag is ver steld, is danook geweest, dat ik eerst tijd wilde hebben, om hier met verschil lende personen te spreken, alvorens een oordeel te vellen. Er is zeker niemand onder de veehou ders in deze streek, die zegt: „De toe stand is hier goed, we zijn tevreden zoo als de boeren, die aan De Hoop te de Waal of aan De Samenwerking te den Hoorn leveren". Er valt te verbeteren. Wel heeft het noorden ook een fabriek, „De Samenwerking", doch die naam is thans als een verkeerd etiket op een flesch. Het melkveehoudersbedrijf moet van z'n product zooveel mogelijk maken. Voor heen geschiedde dit op de boerderij zelfy voor zoover de melk voor de zuivelbe reiding bestemd was. Maar de tijden zijn veranderd. De zuivelbereiding is voor het allergrootste gedeelte van de boerderij af.De zuivelfabrieken namen de boer en de boerin de taak uit handen. De particu liere koopen de melk op contract tegen een vaste prijs en dragen het risico. Er is dan een zekere mate van speculatie, immers de wereldprijs der boter, kaas en andere melkproducten kan stijgen of dalen In de laatste jaren wordt de prijs ook wel bepaald in verband met de kaasprijs. Ieder leverancier kan dan berekenen, wat hij voor de melk ontvangen zal en van speculatie is in mindere mate spra ke. Wanneer de particuliere fabriek goed is ingericht, uit de melk haalt, wat er in zit, dus goed werkt, geen onzeker bestaan heeft, dan kan de toestand heel goed zijn en de boer, die levert, tevreden. In Friesland b.v. heeft men naast krach tige coöperatieve fabrieken een belang rijke particuliere industrie. De coöperatieve zuivelfabriek deed haar intrede een 40 jaar geleden en bleek (en blijkt nog steeds) een zegen te zijn;. Men vindt haar, met uitzondering van Z.-Holl. en Utrecht, overal in ons land, doch voor het allergrootste deel in N.- Holland, waar nog maar weinig boeren kaas wordt gemaakt Die Noordholl. zuivelfabrieken werken goed. De coöperatieve zuivelfabriek is een voortzetting van het bedrijf op de boer derij. Ze maakt van de leden het gemeen schappelijk deel uit. Ze is even noodza kelijk als de coöperatieve stroocartonfa- briek, zooals we die in Groningen ken nen, en evenals de coöperatieve suikerfa briek. Van risico is geen sprake, milts ze goed wordt opgezet en geleid. Voor de boerderijen in noordelijk Texel zal het gewenscht zijn ook melkvee te houden, of althans daartoe in de gele genheid te zijn. Maar dan moet men de melk tegen een goede prijs kwijt kunnen. Men moet dus een goedwerkende zuivel fabriek hebben. Die is er thans voor Eierland niet. Er bestaat een toestand van onzekerheid, die zoo gauw mogelijk moet plaats maken voor een goede toestand. Thans bestaat er gevaar voor verbrokke ling :sommigen zullen hun toevlucht zoe ken bij zuivelfabriek de Hoop te de Waal maar dan wordt de toestand in het noor delijk deel nog niet goed. Eierland moet zijn eigen coöperatieve zuivelfabriek heb ben. dit is naar mijn meening de eenige' goede oplossing. Coöperatie is een zeer practische ver- eenigingsvormdat heeft de langdurige praktijk bewezen. Behalve de leden, kunnen ook de z.g. losse leveranciers hun melk naar de fabriek brengen. De eersten kunnen op de gang van zaken invloed uitoefenen. Een voordeel is ver der de opvoedende kracht, die van een coöperatieve melkfabriek uitgaat. Ze kan haar invloed aanwenden ten gunste van de T.B.C.-bestrijding onder het vee, en in het belang eener betere melkwinning. Het liefst zou ik kunnen aanraden, de Samenwerking over te nemen tegen de prrijs, die ze waard is. Doch dan tegen mijn gevoelen in. Immers: deze fabriek is ondoelmatig ingericht. Ook door ver bouwing zouden wij hier geen fabriek bekomen, zooals die thans gebouwd wor den. Men kan thans beschikken over de ruime schat van ervaring over vele ja ren en daarmee kan men zijn voor deel doen Met de nieuwere inzichten zal rekening moeten worden gehouden. Ook moet op de Arbeidswet worden gelet. In verband hiermee moet handenarbeid zooveel mogelijk worden beperkt, ook om de hoogere kosten waarmee deze gepaard gaat. Bovenal moet men de be schikking hebben over overvloedig en deugdelijk water Daarom zal een even- tueele fabriek op een met zorg geko zen plaats worden gebouwd. In verband met het autovervoer behoeft op een wat grootere afstand naar de fabriek niet zoo te worden gelet als vroeger. Ik zie geen ander middel om tot een bevredigende, goede toestand te komen. Dit middel zal naar mijn overtuiging tot de gewenschte toestand voeren. Ik hoop, dat er een flink aantal belanghebbenden is, dat de zaak flink aanpakt, omdat het moet; zij zullen in de toekomst geprezen worden, omdat zij voor noordelijk Texel :een heilzame daad hebben verricht, en gezorgd hebben, dat het een eigen zui velfabriek heeft, eenvoudig en volgens de eischen van de tijd ingericht. Hiermee besloot dr. Schey zijn een voudige, aan duidelijkheid niets te wen- schen overlatende rede. Ze werd met applaus beloond. Op een vraag, welk resultaat de be sprekingen met het bestuur der Coöp. Zuivelfabriek te de Waal hadden afge worpen, deelde de voorz. mee, dat het verzoek, aan die fabriek melk te mogen leveren, wel niet werd afgewezen, maar toch met met toestemming was begroet. Het bestuur voelt er eigenlijk niet veel voor, en wel allerminst, wanneer uit breiding van de pas verbouwde en naar de eerste eischen ingerichte fabriek daar door noodzakelijk zou worden. Hier, ver volgde spr., staat de oprichting eener Coöp. fabriek dus op de voorgrond. In geen geval immers zal de Waal alle melk kunnen ontvangen. De leveranciers aan „de Samenwerking" zijn tot April ge bonden. De ev. nieuwe fabriek zal dan nog niet gereed kunnen zijn. In dit geval zal er echter wel uitweg gevonden kun nen worden. De heer A.Garritsen vraagt naar de vermoedelijke kosten eener nieuwe fa briek, welke vraag dr. Schey moeilijk zegt te kunnen beantwoorden. Wanneer hij voor 600 koeien de bouwkosten op 60 a 70,000 gulden raamt, moet dit be drag dus met alle voorbehoud worden beschouwd. Bovendien heeft men dan nog te redeneeren als volgt: per jaar moet voor rente en afschrijing 10 pet. worden berekend. Deze last drukt met exploitatiekosten op de prijs van de melk. Nemen we aan, dat van 600 koeien melk wordt geleverd. De hoeveelheid melkkan dan worden gesteld op 3500 K. G. per koe per jaar en dus op 2100 dui zend K.G. per jaar in totaal. Aldus drukt slechts 0.3 ct. wegens rente en afschrij ving op ieder K.G. melk. De heer N.Dros stelde dr. Schey de vraag, hoe het mogelijk was, dat de Coöp. Zuivelfabriek op Terscheling, wel ke t 100.000 moet hebben gekost, en goed werd ingericht, slechts 4,5 cent uit betaalde. Dr. Schey gaf hiervan de volgende ver klaring: Jaren geleden telde men op Ter schelling drie kleine boterfabriekjes. Hij adviseerde deze op te heffen en door een coöp. boterfabriek te vervangen. Op kaas- fabricatie wilde hij niet aansturen, daar de melkwinning op Terschelling destijds nogal te wenschen overliet. Evenwel is door persoonlijke kwesties van de op richting eener dergelijke fabriek niets ge komen. Later zijn vanuit Friesland po gingen gedaan om op het eiland een coöp. boter- en k a a sfabriek te stichten. De fabriek kwam er dr. Schey had er nooit toe willen adviseeren en zat al spoedig op zware lasten., daar haar kaasproduct niet aan de verwachtingen beantwoordde. Gevolgen: moeilijke jaren, lage melkprijs. Op de vraag van de heer B.Dros, of het drinkwater ook invloed heeft op de melk, deelde dr. Schey mede, dat de dieren er zichtbaar onder kunnen lijden en diarrhee kunnen krijgen, tengevolge waarvan de melk kan worden besmet. De heer Meindertsma merkte op, dat volgens de controleur Veenstra de Eier- landsche melk van vrij beste hoedanig heid moet zijn. Dr. Schey raadde de groote der fabriek zoo juist mogelijk te bepalen. Er moet gerekend kunnen worden op alle veehouders in Eierland en rond de Koog, 't Noorden behoort onder de Waal. De heer H. Leber vroeg of geen fabriek voor f 40.000 zou kunnen worden ge bouwd, voor uitbreiding vatbaar. Geruststellend legde dr. S. er toen de nadruk op, dat men zich door het bedrag van 60 duizend gld. niet moet laten af schrikken, daar er geen aandeelen be hoeven te worden genomen. Men treedt toe als lid en draagt dan volledige aan-> sprakelijkheid. Op grond hiervan is de coöperatie met haar koninklijk goedge-: keurde statuten credietwaardig. De heer A.Dros, Blandenberg, infor meerde naar de toekomstige exploitatie kosten en achtte genoemde 10 pet. ge flatteerd. Hierop gaf dr. S. te kennen, dat die kosten niet hooger dan aan „de Hoop" zullen zijn. Wat die 10 pet. betreft: ver scheiden zuivelfabrieken noemen in haar statuten slechts 2 pet. De fabriek moet op een gezonde basis staan. Er is hier wel eens meer voor de melk uitbetaald dan de producten opbrachten. Dit is niet aan te bevelen, (hilariteit.) Zal Eierland in de toekomst geen koeien meer melken, dan geen fabriek. Maar naar dr. S. van met Verstopping of moeilijken, tragen onregelmatigen Stoelgang zijn Mijnhardt's Laxeertabletten onmisbaar. Werken vlug zonder kramp ot pijn. Bij Apothekers en Drogisten. 60 ct. deskundige zijde was verzekerd, zal dit niet het geval zijn. Op de vraag van de voorz., of het in Eierland meer en meer de kant van de bollenteelt en de tuinbouw opgaat, werd geen bevestigend antwoord gegeven. Dr. Schey gaf op de vraag van de heer H.Leber, of de geldschieter ten aanzien van de aflossing ook voorwaarden zou stellen, een ontkennend antwoord. EXe algeheele aansprakelijkheid der leden is voor hem genoeg. De heer A.Dros noemde een hoeveel heid melk van 3500 K. G. per koe per jaar aan de ruime kant geraamd. Dit deed de heer Roeper, de Vrijheid, op merken, dat de hoeveelheid eerder te laag is geraamd. Een zijner koeien gaf in 300 dg. 5400 K.G. melk. Ook de voorz. hield zich gaarne aan genoemde hoe veelheid van 3500 K.G. De heer P. de Wit gaf als zijn mee ning te kennen, dat op heel Texel verge leken bij de vaste wal voor de melk te weinig wordt uitbetaald. De heer L. Wetsteen noemde een verschil van 3 cent per L. en zei daarbij op het oog te hebben de fabriek te Haringhuizen. Dr. Schey legde er ten slotte nog eens de nadruk op, dat uit de melk moet worden gehaald wat er in zit, waarop een der aanwezigen volgen liet, dat men er nog aan toe kon voegen wat er niet in zit, n.l. gort, daar genoegzaam bekend is, dat de fabrikatie van karnemelk met gort een zoet winstje oplevert. De fabriek zou dus ook met een papketel moeten worden uitgerust. Hierna werden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld te teekenen een voor loopig bindende verklaring, volgens wel ke zij als lid der op te richten coöfi. vereeniging wenschen toe te treden. Staande de vergadering traden reeds toe 24 veehouders, zijnde de eigenaa rs van ruim 150 koeien. Vervolgens werd deze zeer belangrijke vergadering door de voorz. op de ge bruikelijke wijze gesloten. AKHER'* Voorde lêoKst. Auto-dienst den Burg - Ondescbild. We maken er hen, die van de auto bus dienst den Burg-Oudeschild gebris? K ma ken, op attent, dat in den verv-o 'ge de bus niet op ieder willekeurig p unt s toppen zal tot het opnemen en uitla ten v< -n pas sagiers. In de practijk heeft He oi iderne- mer ervaren, dat aan een der gelijl ce „re geling groote bezwaren zijn_ verl jonden. Zoo is een geval bekwld w!aarin de bus- auffeur op ^het ^raject Groent :plaats- Sc nldeieind ac.utm aal werd uitgen.c odigd reis wemelt16" 'gerieve vair hen> die de .^chten mede te mal een. V< lortaan. ,,,'i nK* meer moge lijk z ijn, en ln den Burg onderweG- uit shiitend ot opnemen en uitlaten van pr- ssagiers ge egenheid gegeven op deze dri e plaat sen, door bordjes aangeduid: i" weverstraat, hoek Wan woessV. i' \a°-jT Zeevaartschool 3» Midden voor het blok ÏÜutswMiin- De ondernemer roept de mi in van het busrijdend publiek, baat bij zal vinden. Aan te steeds op de Groeneplaats in dan is men steeds van een verzekerd. Verder zal door d in de hand worden gewe bus steeds op tijd aan de pla stemming arriveert. gen. «fewerking dat er zelf irevelen is te stappen: goed plekje ;ze regeling rkt, dat de ats van be- V'V^OHF vvi»0 Natuurlijk is het het beste dadcHqjc Akkers Abdijsiroop te nemen, wanneer- de eerste asthmatlsche verschijnselem zooals: spoedig vermoeid zijnen hijgen,, beginnende benauwdheden bij trappen- klimmen enz. zich voordoen. Mem voorkomt daarmee érger. Maar ook: wanneer Uw kwaal reeds vergevor- derd is, ook dan zult Gij van een ge regeld gebruik van Akker'sAbdijsiroo p oogenblikkelijk verlichting kunn to ondervinden. Volg het voorbeeld v en duizenden, die ééns aan ast' ma leden en versterk Uw luchtv gen en bevrijd hen van het stp-jj met Per koker: £1.50, f 2.75, f 4.50

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 2