Voortzetting van den grooten jaariijkschen Uitverkoop Buitengewone koopjes. PH. YLESSING Uitsluitend a contant. DEN BURG. BOODE POOL 60 ci. GELE POOL 06 cl ZACHT per half pond Gemengd Nieuws vrije zetel werd geplaatst en dus weinig kans kan loopen te worden gewipt. In de eerste plaats echter dienen de kwal.- zetels te worden ingenomen, vervolgde spr., en zoo moet men dus op zij zetten de vrees, dat een oud-lid niet herkozen zal worden. Valt v.d. Bilt het zij zoo. Wij moeten de groote lijn volgen, door het hoofdbestuur ons aangewezen. Even wel wanneer van de drie candidaten er slechts twee worden verkozen, houdt dit niet in, dat v.d.Bilt dan van het too- neel verdwijnen zal. Dit hangt geheel at van het' aantal op hem uitgebrachte stemmen. Door de vergadering werden op voor stel van Z.E. kapelaan voor de eerste kwal.-zetel candidaat gesteld Ir. Bon- gaerts en als pl.v. Dr. Kortenhorst. Als cand. voor de 2e zetel nam de verg. de candidaten van het bestuur over. De heer Jn. Kager uitte zijn verwonde ring over het feit, dat voor N.-Holl. geen zetel voor een deskundige op land- en tuinbouwgebied was aangewezen. Gaarne zou hij voor de vrije zetel Mr. Kusters door de heer Jac. Groen Az., te Zuid- Scharwoude willen vervangen. Deze per soon achtte hij een alleszins bekwaam candidaat. De voorz. wijdde uit over de persoon van de heer Groen, daarbij biezonderhe- den puttende uit de circulaire, met een verzoek om adhacsie, welke uit Zuid- Scharwoude werd toegezonden. De heer Kager brak hierop een lans voor de heer Groen en met succes. Hij kreeg zijn zin. Veertien personen slo ten zich bij hem aan. Bij de rondvraag sprak de heer Nic. Ran als zijn oordeel uit, dat voortaan tijdig gewezen dient op de wenschelijk- heid van voor 31 Dec. tot de Kiesver. toe te treden om stemrecht en recht van spreken te hebben ter vergadering in de loop van het dan komende jaar. Er zal aandacht aan worden geschonken. Ook zal overwogen worden ter secretarie de kiezerslijst met het oog op de R. K. stemgerechtigden te contröleeren. Staande de vergadering traden een drie tal nieuwe leden toe. Op een vraag van de heer H. J. Reij naar de stand van het Schaepman-fonds deelde de voorz. mee, dat van de benoo- digde zeven ton reeds vijf werd opge bracht. Hierna sloot de voorz. de vergadering op de gebruikelijke wijze met de Christe lijke groet. In de vergadering van de R.K.Kies- vereen. „Eendracht" is Dinsdagavond met algemeene stemmen besloten alleen de heer Ch. L. v. d. Bilt in het district Den Helder candidaat te stellen voor de Tweede Kamer. Naar we lezen in „de Tijd" heeft mevr. Steenberghe-Engeringh verklaard geen candidatuur voor de Tweede Kamer te wenschen. Zij, die kwamen en gingen in 1928. Het volgend staatje, ons ter gemeente secretarie welwillend verstrekt, geeft een duidelijk beeld van de loop der bevolking, van de gemeente Texel in 1928. Mannen Vrouwen Totaal Op 31 Dec. 1927 3805 3506 7311 Geboren te Texel 72 52 124 Ingekomen 256 113 369 4133 3671 7S04 Vertrokken 243 104 347 TTijkspos tspa.ar bank. Aan het postkantoor den Burg-Texel en de daaronder ressorteerende hulppostkan toren werd gedurende de maand Dec. 1928 Ingelegd f 2015.75 Terugbetaald 3521,33 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 2. Zaterdag werd „de Elemert", het be scheiden ijsbaantje, waarover de ijsclub hier beschikken kan, druk bezocht, ook 's avonds. Het ijs verkeerde in een goede conditie, de baan was door een acht tal lampen electrisch verlicht, het weer liet niets te wenschen over, zoodat wij het Heine mogen nazeggen: „Mijn liefje, wat wilt gij nog meer De Texelaars- we zagen ze hier uit alle windstreken bijeen- zijn het rijden nog niet verleerd. We meenen zelfs reden tot verwondering te hebben om de schaarsche gelegenheid, de laatste jaren tot beoefening van de schaatssport geboden. Onder de beste krachten waren de dames in de meerder heid. Naarmate het later werd keerde de kans. Het dooi-spook waarde rond en tegen de morgen was het pleit beslecht. De dooi was over de banen gekomen, een enkeling gaf de moed nog niet op, maar de regen deed ook de ijs-optimisten aftrekken. We zouden aldus kunnen vari- eeren het aloude historische rijmpje: De Vorst is dood Onz' smart vergroot: Geen droever maar In heel het jaar. Zoo was de pret spoedig ten einde. De vorst had zijn biezen gepakt en we heb ben nu maar kalm af te wachten, of hij: spoedig weer opduiken zal. Inmiddels houden de IJsclubbesturen zich gereed om straks, als zijn koude asem Texel's genoeglijke plassen en slooten weer heeft doen stollen, het ijslievend publiek de beschikking te kunnen geven over een mooie baan. Maar terwijl wij dit schrijven regent het knapjes en is het: „Perreplujen vieren hoogtij, Jlsstok heeft zijn beurt gehad, Bontkraag, Zaterdag nog tijger, Zondag een verdronken kat." We hoorden van groepjes, die via de Driehuizener tocht naar den Hoorn wa ren gereden. Mogelijk waren meerdere plannetjes reeds kant en klaar, maar lauw, de vorst verdween en daarmee voor loop ïg het uitzicht op meerdere ijsgenoe- gens. „Heel de grond bezaaid met duigen, Duigen groot en duigen klein, Duigen van de groote plannen, Die er nu in duigen zijn." Maar we laten het hoofd niet han gen en bergen de schaatsen niet op, ten minste niet voor hun zomerslaap. De Bilt geeft nog hoop. OP DE TONG IN PRIJS Overleden Op 31 Dec. 192S Op 31 Dec. 1927 Toename 3890 47_ 3843 3805 38 3567 32^ 3535 3506_ 29 7457 79 7378 7311 67 In de jaren 1926, 1927 en 1928 werden resp. geboren 152, 133 en 124 personen en zijn overleden resp. S3, 68 en 79 per sonen. Enveloppen met een zegclafdruk van 712 c nt. Met 1 Februari a.s. zullen op de post kantoren weder briefomslagen met een zegelafdruk van cent verkrijgbaar worden gesteld. De verkoopprijs zal 8'/» cent bedragen. Het ligt eveneens in het voornemen eerlang weder tot uitgifte van postbladcn ook over 'te gaan; deze zijn echter nog niet gereed. Nuts-avcnd uitgesteld. Gisteravond was Ds. A.Klaver door griep verhinderd voor „het Nut" up te treden. Ch U ti iet t'ctcH-/" DE KOOG. ToonceluitvoeringT.O.P. Zondag 1.1. gaf de Tooneelclub T O.P. -van den Burg- een uitvoering in het hotel van den heer Den Braven alhier. I e on geveer half negen opende de heer H.v. Zijp, voorz., deze avond. De zaal was slechts matig bezet, hetgeen zeker aan het minder gunstige weer moest worden toegeschreven. Voor de pauze werd opgevoerd de klucht in twee bedrijven: „Janus, de Won derdokter". Dit stukje kwam wel tot zijn recht. Evenwel liep de opvoering van het tweede stukje op een totale mislukking uit. Ook was de orde op het tooneel verre te zoeken. We willen de club danook in overweging geven, in den vervolge aan haar programma wat meer zorg te be steden. Door de heeren Bakker en Eelrnan werd goede dansmuziek gegeven. DE WAAL. Radio-avond. De radio-avond van Donderdagavond j.l. in de Ned. Herv. Kerk alhier, heeft een goede indruk achtergelaten. De kerk was flink bezet, de muziek klonk uitste kend, zoodat de bezoekers voldaan kon den zijn. De radio-installatie was opge steld door de heer G. Smidt, uit den Burg. Ze voldeed goed en kan ieder worden aanbevolen. Het eerste lammetje. Bij de veehouder D.Bruin Cz. is het eerste lammetje geboren. We zagen het reeds over het land huppelen. IJssport. Vrijdag en Zaterdag werd van de ijs baan hier druk gebruik gemaakt. Zoodra dooi inviel, is de baan gesloten, opdat ze straks, wanneer het weer mocht vrie zen gaan, in goede conditie zal verkeeren. OUDESCHILD. De „Eugenia". De definitieve werkzaamheden voor het vlotbrengen van de Eugenia te den Hel der zijn Donderdag begonnen. Dinsdag 8 Jan. was men reeds bezig met het weg halen van wat losse steenen, doch Don derdag heeft het Departement van Wa terstaat toestemming gegeven tot het ne men van alle noodige maatregelen. De steenen dam waarop het schip ge boeid zat, zal gedeeltelijk worden wegge nomen en ook van de steenglooiïng zal een gedeelte verwijderd moeten wor den. Het zal een interessant gezicht zijn, als het werk eenmaal zoo ver gevorderd is, dat men zal trachten het schip vlot te sleepen en zeker zal de belangstelling daarvoor groot zijn. Als het werk nu maar succes heeft. Nu is men bezig een hoofd, dat van zuilen is gebouwd, op te ruimen. Dit ge schiedt met ijzeren netten, waarin telkens een twintig zuilen worden geplaatst, die met een laadboom van de Eugenia ver volgens opgeheschen en aan de binnen kant van de boot op de glooiing worden geworpen. Ook is een duiker midscheeps bezig om daar de seenen op te ruimen. Het duikertoestel staat op de bergings blazer „Dolphijn", welke bij het schip ten anker ligt. De duiker bevestigt onder water de steenen aan een takel en deze steenen worden in het ruim van de „Dol phijn" geladen. Zooals te begrijpen is, trekken "deze bezigheden veel kijkers. OOSTEREND. Gezinsziekenfonds„Helpt elkander" Zaterdag 1.1. vergaderden in het Wapen van Amsterdam de leden van het nieuw opgerichte gezinsziekenfonds „Helpt el kander". De opkomst kon bevredigend heeten. Door afwezigheid van de voorz. berustte de leiding bij de heer K.v.d.Vis Kz., penn., die de aanwezigen met een kort woord welkom heette. Allereerst werd voorgelezen een ingekomen schrijven van de heer J. Daalder Dz., waarin de mededeeling was vervat, dat deze wegens zijn a.s. vertrek naar elders als voorz. bedankte; tevens sprak hij de beste wen schen uit voor de bloei van de vereeni- ging. Vervolgens werd het huish. regl. ar tikelsgewijs behandeld. Behoudens enkele op- en aanmerkingen werd het onveran derd goedgekeurd Een voorstel van het bestuur, om in afwijking van het regl. een bestuurslid ditmaal door het bestuur en niet door de vergadering te doen be noemen, vond algeheele instemming Een vraag vaneen der leden betreffende de reservekas van het oude fonds, kon niet worden beantwoord, daar dit bij het oude fonds thuisbehoort. Volgens een mede deeling der commissarissen zal waar schijnlijk door het oude fonds nog een algemeene vergadering worden belegd, j De rondvraag leverde niets op, waarna de vergadering op gepaste wijze werd ge- sloten. 1 In een daarna gehouden bestuursver gadering werd met algemeene stemmen a's bestuurslid, tevens voorz., gekozen de heer IJ. Koppen, die deze benoeming voor één jaar aannam. BINNENLAND. MERKWAARDIG. Te Wijdenes bij Hoorn trad in 1928 niemand in het huwe lijksbootje. De ambtenaar van de burger lijke stand behoefde in December zijn registers niet voor de dag te halen, daar geen menschenkind het levenslicht aan schouwde, en ook niemand overleed. BUITENLAND. UIT AFGHANISTAN wordt gemeld, dat koning Aman Oellah uit vaderlands- en vredelievende overwegingen is afgetre den ten gunste van zijn oudere broer, prins Inayat Oellah. 110 JAAR. Bij Birmingham in Ala bama woont een neger, die Oom Billy Sanders wordt genoemd en onlangs 110 jaar geworden is. Hij heeft nog vele tien tallen jaren de slavernij meegemaakt. Hij' zou zich nog bezig houden met de ver bouw van wat mais en katoen. CHOLERA. Bombay: De cholera-epi demie in Z.-lndië eischte sinds September zesduizend dooden. REIS OM DE WERELD. Uit Londen zijn veertig schooljongens vertrokken voor een reis om de aardbol. Het gezelschap denkt 11 Februari te N.-Zeeland aan te komen. De tocht staat onder leiding van paedagogen en is hoofdzakelijk als studie reis bedoeld. Op de terugweg zal een uitvoerige studie worden gemaakt van Egypte, waar de pyramiden zullen wor den bezocht. EEN VLIEGTUIG-RAT. Kort geleden heeft zich in een der vliegtuigen van de K.N.I.L.M. het volgende voorval af- gespeeld, waarin een rat, die waarschijn-- lijk 's nachts in het toestel was ge- j klommen, een hoofdrol vervuldetot- hij hoog in de lucht zijn einde vond. Het vliegtuig, bestuurd door de piloot Mol, dat naar Bandoeng zou vertrekken, was bijna aan het einde van de start, toen de bestuurder plotseling in zijn korte kaki-broekje iets voelde, dat er tevoren niet in was geweest. Daar hij zijn beenen en handen voor het besturen van het toestel noodig had, kon hij met zij tv hand slechts even een snelle klap geveni en toen schoot uit zijn ruime broekspijjp- een rat, die de veiligheid hoogerop zocht en achterop Mol's nek ging zitten. In— tusschen was het vliegtuig reeds van de grond en kon Mol de rat maar weinig aandacht meer* schenken. Toch slaagde hij er in de deur van de cabine te openen, waarna de rat tusschen de passagiers in schoot. Het deurtje ging dicht zoodat Mol rustig verder kon vliegen. - Het duurde niet lang, of het vliegtuig vervoerde zijrv eerste doode. DE KOU IN ITALIË. De hevige kou de in Noord- en Midden-Italië duurt nog voort. In Lombardije en Venetië is veel sneeuw gevallen, waardoor het verkeer belemmerd wordt. Op de spoorweg Triest—Adelsberg zijn de treinen in de sneeuw blijven steken. TE WATER. Luik: Op de weg naar Comblain is een vrachtauto, welke ar beiders naar huis vervoerde, in de Our- the gestort. Het voertuig vernielde de leuning langs de weg en viel in de rivier. Het aantal slachtoffers zou achttien be dragen. DOOR DE SCHRIK GEDOOD Keu len: Bij het oprichten van een mast voor een nieuwe hoogspanningsleiding een ern-. stig ongeluk gebeurd. De nieuwe mast opgericht naast een hoogspanningslei-, ding van honderdduizend volt.* Tijdens; het oprichten kwam de mast in een slin gerende beweging, waardoor over een af stand van anderhalve M. een vonk over sloeg met een zware knal. Vier arbei ders kregen lichte brandwonden, terwijl j twee arbeiders op slag werden gedood., j Daar zij geen brandwonden vertoonen,, neemt men aan, dat zij door de schrik i zijn gedood. SERVlë. De Staatsbegrooting.is opge steld. Alle posten, welke uit partij-poli tieke overwegingen waren opgenomen zijn geschrapt. In het geheel wordt hier door 320 dinar bespaard. DE VORST IS DOOD. Bewaar de ton» rooi houten pijp tabektdooe of oochbak. T ïrjmsx?*

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 2