prima Rijstvoermeel, Ingezonden Verhuisd h oteering C. .E, Keijser Co. MABBEVJE FLIEUNDS. ONS KINDERBOEKJE. ADVERTENTIË^5 Zuivelfabriek „de Hoop". Vergadering van Aandeelhonders Gymnastiekvereeniging „Texel". imlp in de C. R. KEIJSER Co. Oudeschild naar Den Burg Hollewalsweg. Met het oog op de groote belang rijkheid der besprekingen aller op komst gewenscht. MARKTBERICHTEN PREDIKBEURTEN De heele bemanning van de reddingboot uit Hoek van Holland omgekomen. Door de krachtige noordelijke storm is Woensdagmorgen bij Hoek van Holland het Letlandsche stoomschip ,,Valka", dat op weg was van Rotterdam naar Hel- singfors, op de Maasvlakte gestrand. De reddingboot van Hoek van Holland is daarop uitgevaren om hulp te verleenen. De boot sloeg door de grondzeeën on dersteboven en de heele bemanning, be staande uit zeven personen, vond haar dood in de golven. Wel 35 kinderen ver loren door deze ramp hun vader. JANUARI. Geeft het in Januari groente en gras, Dan komt de zomer te onpas." o „Januari moet van koude knakken, Zal de Lente vruchtdragend het aardrijk pakken." o— „Geeft Vincentius (22 Jan.) zonneschijn, Dat belooft koren en wijn. o „Als er gras groeit in Januari, groeit het slecht het gansche jaar." o „Geeft Januari muggezwerm, Dan hoort ge in oogstmaand licht gekerm." o „Knapt Januari niet van kou, Men zit in oogsttijd in de rouw." o „Is het op de laatste Januari koud Best mogelijk dat de Winter dan Velen nog wordt lang en te koud." o— „Als de dagen gaan lengen, Begint de Winter te strengen." anderen luidkeels lachten, lachte ze mee, en herhaalde nogeens, dat ze van al de waarzeggerij niets geloofde. De oude vrouw wilde er niets meer bij voegen om hetgeen zij voorspeld had, te versterken, en zeide alleen: „Eerst wow ik weten of ik segge mogt wat ik sag; deerom froeg ik het eerst instantelek. Ik hoop zelf om jow, dat het leuge is; nou doen je best maar om mien woorden on weer te make." Eindelijk zou. Pietje Voet hooren wat de toekomst haar zou aanbrengen. De hand werd bekeken, hare oogen en ge laatstrekken bestudeerd. Eindelijk hief ze weder het hoofd op en riep: „Ik mag immers olies segge „Wel zeker? wel zeker!" riepen alle drie tegelijk. „Nou, nam Marretje weer het woord, „meer ge luk as zij en as minigien, fait jow te beurt; want ik sien in jow vroog, heel vroog, 'n engeltje in den hemel." „Dat wil segge", antwoordde het meisje op vasten toon, „dat ik vroog sturve zei, niet weer „Zoo as je seit," was het wederwoord van Marretje. De oude werd betaald en trok naar hare kluis. De meisjes lachten nog wel om de zonderlinge voorspellingen, maar bij twee ging het toch niet van harte. Was de voorspelling van Bram van „Trijn van de Have" en die betreffende het vermiste zeil van Heintje's vader toch niet uitgekomen? (Wordt vervolgd). HYGIëNE EN VEILIGHEID. o— Wat te doen tegen griep Antwoord: Niet bang zijn. Het li chaam paraat houden, matig zijn in alles en groote menschenmassa's vermijden. Prof. dr. Storm van Leeuwen. o— Het zou een merkwaardig en nuttig re gister zijn als wij eens optelden, hoe veel ziekten wij ons op de hals halen/ door de eenvoudigste wetten der gezond heidsleer te verwaarloozen. Miss Mulock. Een Texelsche novelle uit het jaar 1864 D. DEKKER. 5 —o Heintje Flas en de andere meisjes lach ten over deze toespraak. Het meisje, wier lot voorspeld was, zei lachend en onge- loovig: „Nou, Marretje, as dat beurt, dan kalft er ok 'n os. Dat ken je begriepe, ik mit een freemde meneer! Niet, hoor, !'k weet beter,— 'k docht, dat je beter weerseggc kon. Jemes, ik mit 'n freemde heer! Nou, meikes, dan zei ik wel zoo groos worre, dat ik jullie niet meer an- kiek". En alie drie lachten om het luidst. „Nou,nou", sprak de oude, „help mien reis kieke, uutkomme zal 't; ik hoop maar, dat ik het beleve zei, en dan selle we reis sien, wat jullie wel van Mar retje Flielands segge selt". De meisjes lachten opnieuw en Pietje Voet fluisterde Jantje Dirks in: „Nou, ik weet veuls te goed, dat deuze weer- zeggerij van nul en giender waarde is. Dan most ik wel blind weze, as 'k niet ol lang zien had, dat Heintje en Pieter Ferm een paar worre, en ze het me zei- vers ok seit, dat het op goeie mate staat. Sekuur". Nu was de beurt aan Jantje Dirks om de kuur te ondergaan. Dezelfde manoeu vres met kijken in de hand en het gelaat had weer plaats; maar toen Marretje Flielands het hoofd ophief, was haar gelaat zeer ernstig, toen zij vroeg: „Wil je olies wete wat ik sien hew?" „Wel zeker, wel zeker", riepen de an dere twee, „dat hewwe we ofsproke:- olles segge en we magge olies van me kaar hoore". Ze deed 't wel „uut joks", Jantje Dirks, „ze zow er wel om lache", maar haar hart was toch wat beklemd, toen de oude haar zoo ernstig aanzag en nogmaals vroeg, of ze alles mocht zeggen, in het bijzijn van de andere meisjes. Ze hield zich echter goed en antwoord de: „Och, Marretje, seg jij maar gerust op, we doene 't toch maar uut de grap, uut joks, om te lache, en geloove er toch niks niemendol van". De vrouw scheen min of meer veront waardigd over het weinige vertrouwen, dat men in haar kunst stelde, en zeide: „Nou, over drie jaar hè je 'n zeun en 'n heele boel are dinge ook selle je treffe; ik wil je niet uutlegge, wat olie- gaar, maar heel wat dingsigheid zei er mit jow beure, eer je zoo oud en arm en nog veul gebrekkeleker bent as ik nou. Het laatste gezegde verwekte onwille keurig eene huivering bij het meisje, dat deze voorspelling gold; maar daar de (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Christenen en Heidenen. REDACTIE. Zoudt u dit schrijven als ingezonden stuk voor mij willen plaatsen? Bij voorbaat mijn oprechte dank. Een zendeling vertelde in Huizen van een Soendanees, een heiden, die met Christenen eens in aanraking kwam en er zich over verbaasde, dat het onder de Christenen zooveel anders is. De Soenda- heezen twisten veel en hebben hun vee ten, die soms plotseling tot een gevaar lijke uitbarsting komen. Zoo echter was het onder de Christenen niet. Dan denk ik zoo onwillekeurig: Was het maar waar Zoo lees ik juist een bericht uit Lon den volgens hetwelk in Lahore(Br.-Ind.) een betooging van oud-gedienden -drie duizend mannen, vrouwen en kinderen - tevergeefs heeft getracht de gouverneur te spreken te krijgen om werk te vra gen. Ten einde botsingen te vermijden heeft de politie de heele massa de heele nacht in een breede straat geblokkeerd, zonder eten of drinken. Weet gij dat Soendanees? O, ja, vriendelijk en hartelijk begon de eerste dag van het jaar met heil- en ge- lukwenschen, van en tot onze naasten, die wij ontmoetten. Maar hoeveel groo te en kleine oneenigheden zullen er onder Christenen en niet-Christenen ook in dit jaar zijn? Er zijn er, tot wie we geen heil- en zegewenschen hebben uitgespro ken, omdat wij nooit tegen hen spreken. Onder de Christenen, o, Soendanees, kan men dikwijls hooren:Dat laat ik niet op mij zitten. Dat zal ik hem betaald zetten. Dat heb ik nog niet vergeten. Ik blijf weg, want ik wel met hem niet in ge zelschap zijn. Er zit wat tusschen ons. Zelfs bij begrafenissen, waarbij ernst en droefheid toch zeker zacht stemmen, ont breekt zelfs wel eens een familielid, om dat hij een of ander verwant niet wil ontmoeten. Of men zit naast elkaar, maar zonder elkaar te zien of te spreken. Men wenscht heil en zegen en het is vaak onheil en vloek, dat men brengt. Het leven is voor velen zwaar. In de strijd om het bestaan is er geen wapenstilstand en hij eindigt voor menigeen met een nederlaag: arm, hulpbehoevend, afhanke lijk, oud. Daar is zorg van vele vrouwen om met een klein inkomen, soms een paar rijks daalders per week, in alle levensbehoeften van het gezin te voorzien: kleeding, voe ding, verwarming. Daar zijn allerlei be zwaren en tegenspoeden, die niemands deur steeds voorbij gaan en dan maakt men elkaar bovendien het leven nog zuur door nijd, jaloerschheid, vijandschap, nuk ken en luimen. En alle mooie wenschen en kaarten op de eerste dag beteekenen niets, indien we daarbij niet als een schoo ne,heilige taak met ernst en kracht aan vaarden: aan elkanders heil en zegen het geheele jaar mee te werken. Daf is een Godswerk, waartoe we ons in de stemming van Oudejaarsavond en Nieuw jaarsmorgen geroepen gevoelen. Een jaar is ons geschonken: Wat zullen we er mee doen? Redactie, ik dank u nogmaals voor de opname. JAC.BRUIN, Oudeschild, Januari 1929. jaar door een toenemend aantal. Deze herdenking heeft steeds een dubbel doel: le. 't is een uiting van dankbaarheid voor de groote zegen die er in allerlei opzicht- van het verbod is uitgegaan; en 2e. 't is een onder de oogen zien van de gevaren die nog dreigen van de zijde dergenen die het verbod bestrijden en ongedaan willen maken. Vele zijn de zegeningen van het verbod, grootere zegeningen, naarmate de wet beter gehandhaafd is geworden, voor het industnëele, sociale en geestelijke le ven van het volk. Meer vrede in de ge zinnen, minder werkstakingen, meer geld op de spaarbanken, meer weelde in de huishouding, grooter bloei van de ker ken, meer leerlingen op scholen en uni versiteiten. Maar daarnaast staan de ge varen die dreigen. Want al is er een droge meerderheid, zooals bij de stem mingen bleek, er is toch een groote natte minderheid, waarmee rekening dient te worden gehouden, omdat ze allesbehalve stilzit. Daarom is voor de droge vrienden allerminst de tijd gekomen om op hun lauweren te gaan rusten. Er werd daar om voor gezorgd, dat deze dag niet onop gemerkt voorbij ging. In preeken, toe spraken, als anderszins werd er gewag van gemaakt, de radio zorgde voor de verbreiding daarvan. Terwijl in verschil lende plaatsen de schoolklokken gedu rende negen minuten hebben geluid, één minuut voor elk verbodsjaar. Van ver slapping in de strijd kan en mag en zal geen sprake zijn. Afd. Texel van de „Ned. Ver." Oplossingen der laatste raadsels. 1. bal, dal, enz. 2. bok, ever; ezel; kalf ree. 3. letterzetter. 4. staart. Nieuwe raadsels. 1. Welk klokje heeft nog nooit geluid? o 2. Een wagen zonder wielen, Maar dicht bezet met haar, Wordt zonder paard of ezel Of hond gebruikt. Dat's waar. Hoe zou die wagen heeten? Weet je't?Zeg't dan maar. —o 3. Welk venster is er nooit beneden? -o DOOPSGEZ. GEMEENTE. Bu-g, vm. 10 uur ds. Vis. Den Hoorn, vm. 10 uur ds. Smidts. HERV. GEMEENTE. Donderdag 24 Januari Koog 's av. half 8 Bijbellezing. Oosterend, 's av. half 8 Bijbellezing. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL van 12 tot en met 18 Jan. 1929. GEBORENKlaas, zv Johannes van der Werf en Trijntje Alidade Haas. Johan nes Hendrik zv Johannes Hendrik Brakel en Alida Johanna Stavast. GETROUWDJacob Kiljan en Marretje Vlas. Nicolaas Kortenhoeven en Luise Maria Briicker. GEVONDEN VOORWERPEN. (Gedeponeerd ten Raadhuize) 3 rijwielplaatjes, 1 portemonnaie, 1 boorijzertje. op Zaterdag 19 Januari 1929 te half acht in Café „Bellevue". Het Bestuur. Inplaats van Donderdagavond zal de Heerenafdeeling Dinsdagavond oefenen. Verzoek aan alle leden trouw op te komen. Het Bestuur. GEVRAAGD 4. Een kop zonder oogen, Een kop zonder ooren En toch is't naar waarheid Een kop naar behooren. Schagen, 17 Jan. 5C Vette koeien 250 a 425 5 kalfkoeien 280 a 370 5 Gelde koeien mag. 140 a 260 34 Vette varkens 0,66 a 0,70 114 Biggen 13,- a 22,- Boter 2,20 a 2,40 a 0. - E i e r v e i1 i n g Schagen Kipeierenaanvoer 38747 Bruin ongewogen f 7,80 a f 7,90 per 100 Wit 7,10 f 7.20 Purmerend, 15 Jan. 366 Runderen waaronder 225 vette koeien f 0,75 a f 1,05 p. KG 118 Gelde koeien 120 a 350 Melkkoeien 120 a 350 vette kalveren per KG 0,00 a 0,00 191 Nuchtere kalveren 12,— a 42, - 529 Vette varkens per KG 0,68 a —,72 27 Magere varkens 20,— a 36, - 47 Biggen 12,— a 2o'— Kipeieren 7,— a 8,50 Coöp. Centr. Eierveiling Purmerend G.A. Purmerend, 15 Januari 1929. Afdeeling eieren. Aanvoer: 51661 kipeieren 70 80 K.G. f 9,70 a f 9,90 65/66 8,50 9,40 63/64 8,30 8 60 60,62 - 7 90 8 50 58,59 7,50;; 8;20 56 57 7,- 7,90 53/55 6,80 7,70 50 52 6,40 7,- 2480 eendeieren 7.6O a 7,90 voor noodhulp of vast. Tegen hoog loon. BAKKERIJ „DE HOOP". VOOR DIRECTE LEVERING 24/28 pet. eiwit en vet ad f 10.25 per 100 K.G. incl. af den Burg, van Th. BUISMAN, Metselaar. TE KOOP een WOONHUIS in de WEVERSTRAAT -bewoond door mej. de wed- Joh. Keyser- Adres: Jb. KEYSER Dz., Weverstraat. Een gedenkwaardige dag. Woensdag was het de negende verjaar dag van het Amerikaansche verbod. Dat was voor de Amerikaansche verbodvrien den een dag van groote beteekenis, die ze niet ongemerkt lieten voorbijgaan. Nog elk jaar is deze dag door verschil lende organisaties herdacht, en wel elk Zondag 20 Januari. HERV. GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. Raabe. Maandcollecte. Koog, vm. 10 uur ds. v. 't Hooft. Bevestiging Kerkeraadsleden Den Hoorn, vm. 10 uur ds. Oskamp. Oudeschild, vm. 10 uur ds. Broekema. Oosterend, vm. 10 uur ds. Groenenberg. Cocksdorp 's av. 7 uur ds. Groenenberg van Oosterena GEREFORMEERDE KERK Oosterend vm. 10 uur ds. v. d. Leer. Collecte voor de Theol. fac. der Vrije Universiteit. n.m. 3 uur dezelfde. GEREF. KERK (H.V.) Oosterend, vm half 10 de heer Hildering van Amsterdam, nm. half 3 dezelfde. van AF OUDESCHILD Am. Mixed Mais Laplata mais Donaugerst onkruid- en stofvrij gezuiverd Amerik. 2 Gerst idem Chev. Gerst Gemengd kippenvoer OCHTENDVOER Paddi of Voerrijst Haver Inlandsche tarwe Buitenl. tarwe Chinaboonen geschoond Witte erwten Katoenzaadmeel Bolted Texas Voorslaglijnkoeken Am. koek SK Grondnotenkoek Palmpitkoek Cocoskoek Lijnzaadschilfers inl. Bertels Suikerkoekjes Murwe lijnkoek W.L. Kalvermeel Duyvis Lijnzaad Tarwegrint Gedr. suikerpulp 20,8 pet. Tarwezemelen Biscuitmeel fijn gemalen Rijstvoermeel Delftsche Phosphorzure kalk Carnarina vleesch-diermeel Vischmeel inlandsch Bertels Kunstkorrel Landbouwzout per 50 Kg. Turfstrooisel fijn Den Burg, Texel 21 Jan. 1929. f 11,75 12, - 11,50 10,50 ,12,50 12,90 15,— 15.75 11 50 11,75 10,50 13,50 13,75 15,- 15,— 15,50 15,— 12,25 13,75 15,50 17,25 17,— 17, - 22,50 9,75 11- 9,75 17,50 10,50 12,75 23 23,75 16,75 2,25 2,'

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 6