Helden der Zee ALLES ÖEPRÖBEERD No 4297 Woensdag 23 Januari 1929 42ste J aargang ^31 Na de Wasch Texelsche Berichten Aandeelhouders-vergadering Zuivelfabriek „De Hoop". ABONNEMENTEN: UITGAVE: N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°.11 K POSTGIRO: N°. 652 POSTBUS: N°. 11 (Ingezonden.) Helden Op de wilde golven, Enkel gaand waar plicht gebood, Kloek en Vast besloten hulp te bieden, Aan de schepeling in nood. Niet zoo heeft het mogen wezen, Hulpeloos dreef daar de boot Omgekeerd door woeste zeeën Loerend waard' de dood. Laten wij thans hulpe bieden Aan de weduwen en kroost Niemand blijve achterwege Daden onzer zij hun troost. Oudeschild, Jan. 1929. JURR. B. Giften kunnen worden gezonden aan het hoofdbestuur van het Roode Kruis, Prinsessegracht 27, den Haag, per post wissel of per giro (no. 22120), onder het motto „Prins der Nederlanden." DE WAAL. Eierland zal zichzelf moeten helpen. Zal uitbreiding van „De Hoop" toch noodzakelijk worden? Meer dan veertig aandeelhouders van de acht-een-vijftig waren Zaterdagavond j.l. ter vergadering getogen om deel te nemen aan, of althans aan te hooren, de besprekingen naar aanleiding van een verzoek van plm. 40 Eierlandsche vee houders om als aandeelhouders tot „De Hoop" te mogen toetreden. De fabriek zou mocht men aan die wensch gevolg geven aanzienlijk moe ten worden uitgebreid, hetgeen naar men kon voorzien, bij menigeen op bezwaren zou stuiten. De fabriek werd onlangs immers reeds vergroot en ge heel ingericht naar de eischen des tijds. Ze levert goede bedrijfsresultaten op. Aldus kan men niet aannemen, dat de meerderheid zóó maar voor uitbreiding te vinden zou zijn. De groote opkomst? café Bellevue was nagenoeg geheel bezet was dan ook zeer verklaarbaar. o Te ruim half 8 opent de heer C.Bruin Jbz., directeur, de vergadering. Hij spreekt zijn voldoening uit over de groote belangstelling en zegt hierin een bewijsi te zien van de belangrijkheid van het te behandelen onderwerp. Nadat de heer W.H.Lap, secr., de no tulen heeft gelezen, geeft de voorz. een uiteenzetting van het doel der bijeen komst. Blijkens een ingekomen schrijven zal een aantal Eierlandsche veehouders gaarne zien, dat hun melk aan „de Hoop" wordt verwerkt. Reeds zou eerder een aandeel houdersvergadering hebben plaatsgehad, als dr. Sc'ney dit niet onnoodig had ge acht. Hij oordeelde het beter, dat in Eierland een nieuwe fabriek werd ge sticht. Dit blijkt daar echter op bezwaren te stuiten, met het gevolg, dat thans 40 veehouders met 300 koeien de wensch te kennen hebben gegeven als aandeelhou- houder tot „de Hoop" toe te treden. De aanwezige aandeelhouders hebben nu in deze kwestie te beslissen. De voorz. stelt zich op het standpunt, dat de fabriek er beter van wordt, wanneer ze Eierland er bij neemt en oordeelt dan ook: „Hoje meer melk hoe liever". Als de verbou wing meer dan f20.000 zou moeten kos ten, zou hij bezwaar maken. Dit bedrag zal echter belangrijk minder zijn en zou door de toetredende aandeelhouders on middellijk moeten worden opgebracht. Dhr Jb. Keijser Dz.: Kan toetreding van Eierland door het slechte water, dat men daar heeft, geen nadeelige gevolgen voor het product opleveren? Voorz.: Dat zal niet het geval zijn. Er wordt wel eens beweerd, dat van de Koog slechte melk komt. Daar heeft men toch goed water. Dhr D.Dros: Ik hoor, dat het Noorden er bij komt; daar deugt het water heele- maal niet. Voorz.: We hebben met het Noorden nooit last gehad. Wel hebben we twee boeren uitgesloten, maar dit vond niet in ondeugdelijk water zijn oorzaak. Dhr H.Boon: Wanneer het waar is, dat C.Roeper vergeleken bij „de Hoop" in Eierland f 1000 minder voor zijn melk ontving, moest men daar op een drafje een nieuwe fabriek bouwen. Wanneer we in de Waal moeten uitbreiden, wordt alles straks te klein. Dhr. Jn. Roeper Nz.: Heeft „de Hoop"' zomers zijn volle beslag? Voorz.: We hadden 7000 L. en kunnen 10000 L. verwerken. De kosten van ver bouw bij toetreding van Eierl. worden door Geus begroot op 10 of 12 duizend gld. Dan is de fabriek klaar om 8 of 10 duizend L. meer te verwerken. Dhr D.C.Keijser: Hoeveel bedragen de expl.-kosten nu en hoe worden ze bij verwerking van een grooter hoeveelheid melk? Voorz.: Thans worden die kosten op f 1,05 gesteld. Door de grootere hoe veelheid melk werkt de fabriek voordee- liger dan het vorige jaar. Vermoedelijk zal ze bij toetreding van Eierland nog voordeeliger kunnen werken. Nemen we aan, dat 5000 L. extra geleverd zal wor den en stellen we de exploitatiekosten op één cent per liter, dan wordt dat 350 gld per week. Hiervan gaan voor namelijk af de kosten van stremsel, kleur sel, brandstof en personeel. Ik verwacht, dat na aftrek van deze kosten nog een' 150 gld zal overschieten. Dhr C.Roeper Pz.: Met die extra winst zullen de nieuwe aandeelhouders gaan strijken. Voorz.: Niet waar. Wanneer de expl.- kosten van 105 op 90 cent komen, zal ook de Waal daarvan profiteeren. Dhr H.Boon: Ik verwacht, dat we aan het product zullen verliezen, wat we op de expl.-kosten uitsparen. Dhr Jb.Keyser Albz.: Als ze in Eier land straks gaan ploegen, zouden wij' met een te ruime fabriek zitten. Voorz.: Ze zullen voor een zeker aan tal jaren moeten teekenen. Dhr Jb.Witte Jbz.: Kan men Eierland dan zwaarder verplichtingen opleggen, dan de Waal.? Alle aandeelhouders zijn toch gelijk. Voorz.: Wanneer Eierland bij ons komt vragen, mogen wij toch wel eischen stel len Dhr Jb. Roeper Kz.: Er zitten veel huurboeren in Eierland. Voorz.: Ook met het oog hierop zou den we maatregelen moeten treffen. Dhr H.Boon: lk wil eens door de bril van een geleerde kijken, n.l. door die van dr. Schey; die heeft ons afgeraden te verbouwen. Waarom zouden we ons niet aan zijn advies houden? Hierbij heb ben wij ons altijd best bevonden Waarom hem te passeeren? Voorz.: Dr. Schey heeft het mogelijk geoordeeld de fabriek naar achteren uit te breiden en noemde dit'de beste oplos sing, wanneer men in Eierl. op bezwaren mocht stuiten. Dhr Joh. Roeper Kz.De beste oplos sing voor Eierland! Is het advies van Geus ook een technisch advies? Voorz.: De technische zijde kan buiten beschouwing blijven. In een nieuwe ketel zullen we toch vervallen. Dhr Jb.WitteJbz.: Ik betwijfel of de Waal er beter van wordt. Twee jaar ge leden heeft Eierland de kat uit de boom gekeken. Ik zou het nu ook niet willen helpen. Voorz.: Toch kan ik Eierl. geen onge lijk geven; Dhr C.Roeper Pz.: In Eierland zullen ze niet allemaal 250 gld. ineens voor „de Hoop" kunnen storten. Dhr Jb. Keijser: Toch zal dit moeten, want Eierl. zal zelf de verbouwing moe ten bekostigen. Dhr Joh.Roeper: Wanneer 40 veehou ders in Eierl. niet in staat zijn een fa- briek te stichten voor het verwerken van 10.000 L. melk ligt het op onze weg als mensch hen te helpen, lk verplaats me maar in hun toestand. Dhr S.KeijserSz.: Kan de verbouwing hier niet eens 25000 gld. kosten? De voorz. verwacht van' niet. Dhr D.C.Keijser: We moeten het niet doen om Eierland maar om onze eigen zaak. Wanneer de expl.-kosten door Eier land maar geringer worden. Dhr H.Boon: De zaak marcheert nu prachtig. Het kon wel eens minder wor den. Dhr D.C.Keijser: Zijn we dan al op het toppunt? Dhr D.Dros: Ik ben tegen Eierland en het Noorden. Wanneer we het verzoek niet inwilligen, is de kans grooter, dat1 er een fabriek in Eierland komt. In zaken moet je je niet op philantropisch stand punt plaatsen. We hebben hier melk en aandeelhouders zat. Bovendien: er is geen slechter water dan in het Noorden. Dhr C.Roeper Pz.: Ik heb hierover niet te klagen. Door bemaling is het er goed. Sinds je vertrokken bent, is het water in het Noorden beter geworden, (luid gelach). Dhr A.S.Kikkert: We zullen de fabriek nog eens voor de tegenwoordige aandeel houders moeten verbouwen. Willigen we het verzoek in, dan zouden we ons plaatsje al aan Eierland weggeven. Ook werd daar al gezegd: Als de Waal het niet goed vindt, staan we sterker voo'r een nieuwe fabriek. Voorz.: Het Noorden zouden we er bij willen nemen. Ook dr. Schey gaf te ken nen, dat het bij de Waal "behoort. Het ligt in onze route. Op een vraag van dhr L.Koppen deelt de voorz. mee, dat het Noorden 3000 Kg. oplevert. Dhr D.Dros: Wanneer we het Noorden er bij nemen, zullen we over een paar jaar weer een hokje moeten aanzetten. Dan blijf je aan de gang. De voorz. zegt in uitbreiding een bewijs van bloei en vooruitgang te zien. Hij verwacht, dat de aandeelhouders er plezier van zullen beleven. Na deze discussie wordt overgegaan tot stemming over het verzoek van de Eier landsche veehouders. Het wordt ver worpen met op tien na algemeene stem men. Vóór stemden de heeren S.Kuiper, D.C.Bruin, M.Roeper, Joh.Roeper, S.Keij ser, Joh.Kuip, P.Koorn, D.C.Keijser, C. Bruin Jbz. en C.Bakker. Dhr K.EelmanDz. stemde blanco. Dhr P.Koorn: Eierland zou in zijn plan nen voor een nieuwe fabriek worden ge steund, wanneer het Noorden niet bij de de Waal werd getrokken. Voorz.: Toen uit het Noorden gevraagd werd, of aan de Waal geleverd mocht worden, heeft het bestuur bevestigend ge antwoord, daar toch zooveel mogelijk ge tracht moet worden, de fabriek volbelast te laten werken. We hadden met z'n drieën Kikkert, Keijser en ik de fabriek eens opgenomen en daarbij bleek,i dat we de melk uit het Noorden wel zouden kunnen plaatsen. Wanneer Eier land bij de Samenwerking bleef, had het Noorden toch ook bij de Waal gekomen. Dhr Koorn: De fabriek in Eierland, die ons 1 of 11/2 cent tekort betaalt, zijn we moe. Maar toen ik onlangs als aandeel houder aan de Waal kwam met een ver zoek melk van zestig koeien uit de Koog, te mogen leveren, vond ik geen gehoor. Waarom ging het Noorden voor? Ik heb de plannen in Eierland willen steunen,; maar raad nu ook aan het Noorden niet bij de Waal te nemen. Voorz.: Het Noorden, herhaal ik, ligt meer in de route en geeft veel melk van weinig boeren, tegen de Koog weinig melk van veel boeren. Dhr H.Boon: Het Noorden heeft ons niet best behandeld. Toenwezenoodighad den, gingen ze naar de Samenwerking en nu Eierland ze noodig heeft voor een nieuwe fabriek, nemen ze de beenen en^ gaan ze naar de Waal. Voorz.: Daar zat wat anders tusschen. Dhr A.S.Kikkert: Het Noorden had al een verzoek aan de Waal gedaan vóór er van een fabriek in Eierland sprake was. Dhr D.Dros: We moeten het Noorden er buiten laten. Laten ze naar Eierland gaan en daar helpen. Op voorstel van de voorz. wordt ver volgens gestemd: vóór of tegen het toe treden van het Noorden, cn wel met) deze uitslag: Vóór: 30 aandeelhouders, tegen 11, blanco 2. Aldus zal het Noorden mogen toe treden. Tegen toetreding van de heeren P. J. Bremer en Gebrs. Koning wordt door geen der aanwezigen eenig bezwaar ge maakt. Dhr Jb.Witte: U zei, dat met het oog op het Noorden geen verandering in de fabriek noodig zou worden. Er zijn tochl weikelders aanbesteed Voorz.: Dat moest evengoed gebeuren. Ook dr. Schey was dit opgevallen. Dhr J. Keijser Dz.: Van de drie putten heeft er hier één brak water. Is dat niet schadelijk? Voorz.: De norton is zout maar wordt alleen voor koelwater gebruikt. Het overige water is zoo goed als het zijn/ kan. De oude kelder doet nu als regenbak dienst. Zoet koelwater is voor de rnachi-: nes wel beter, maar in de Hoorn is het water zout als de zee. Dhr L.Koppen: Wordt de Koog bij Eierland gerekend? Voorz.: Dat zal de bedoeling zijn. Het was anders te zot, het weg te schuiven. Dhr P.Koorn geeft zijn spijt te kennen over het feit, dat hij, die no. 1 zou zijn. om te mogen leveren, teleurgesteld werd en nog wel als aandeelhouder. Hij is van meening, dat de vergadering moet beslissen over de vraag, of de Koog mag leveren of niet. Voorz.: Met het Noorden er bij is de fabriek vol. Als nu ook de Koog nog, komt, moeten we verbouwen. Dhr A.Kooiman: Ik zou eerst de Koog willen afhandelen. Voorz.: Dit is niet noodig, want het bestuur heeft de menschen daar afge schreven. Dhr Kooiman: Mag dat? Waarom heeft de vergadering dan over het verzoek van het Noorden moeten beslissen? Dhr P.Koorn: Het bestuur heeft niet met de belangen van de aandeelhouders rekening gehouden. In het Noorden zitten geen aandeelhouders, in de Koog wel. Voorz.: Toen we dhr Koorn gevraagd hadden te trachten eenige aandeelhouders uit de Koog bijeen te krijgen, kon hij er maar zes vinden met 60 koeien. heeft men vaak last van schrijnende han den. Dit schrijnen houdt dadelijk op door Purol. TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct. p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 rogels: 50 ct. ledoro regol moor: 10 ct. Dozolfdo advortontle 4 maal geplaatst wordt 3 maal berekend. BIJ abonnemont lagore regelprljs. ADVERTENTIÈN MOETEN DAAGS VOOR T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 1