42ste Jaargang t No 4297 Woensdag 23 Januari 1929 TWEEDE BLAD Texelsche Berichten Prof. Br. W. H. KEISSOM. Paardeaverzekeriog „Draagt Elkanders Lasten". ABONNEMENTEN: UITGAVE:N.V v/H LANGEVELD&DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIÊN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: N°. 11 Mond- en klauwzeer. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat mond- en klauwzeer is geconsta teerd bij het vee van P. Dros Bz. te Eierland; Jac. Roeper Kz. de Waal (vee te Spang); Jac. Knol Kz. te Eierland en A. J. Keijser te den Burg (vee te Eierland.) Het vee is hersteld bijJn. Schraag Gz., Westergeest en bij G. W. van Santen, Waal- en-Burg. Texel, 22 Januari 1929. INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunneD veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis dat ter Gemeentesecretarie t< r inzage ligt een verzoek met bijlagen van Jac Daalder te de Cucksdorp, om vet- gunning tot het optichien van een in richting voor machinale houtbewerking aan de Koogerstraat te den Burg op tut perceel kadastraal bekend in S-ctie K, No. 1871 ged. en 2255 ged. Op Dinsdag, den 6en Febr 1929 des middags te 12 uren zal ten Raad huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten Mode een verzoek met bijlagen van C. Bremer Sz. te Oosterend om vergur- niug tot het opr.cbten van ren eitciriscbe verfmalerij en mengerij aan de Hoekstraat te Oosterend, in-het pa:cel kadastia I bekend in Sectie B, No. 1895. Op Dinsdag den 5on Februari 929 des voormiddags te 11,30 uur zal ten Raadquize der gemeente gelegeDbeio bestaan om b-zwaren tegen dit verzo k jn te brengen en deze mondeling en scbrif elijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de terzake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgen de bestaande jurisprudentie eventueel niet tot beroep van de beschikking va' bet Gemeentebestuur bevoegd zijn zij. die niet voor het Gemeentebestuur zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, den 22 Ja> uari 1919 Burgem en Weth. voornoemd, De Secretaris. De Burgemeester, JONKER, W B OORT. 1904 19 Januari 1929. Prof. Keesom te "Leiden herdacht Zater dag de dag waarop hij, 25 jaar geleden, promoveerde. Wilhelmus Hendrikus Keesom werd 21 Juni 1876 op Texel geboren. Hij bezocht dé Hoogere Burgerschool en de inrich ting voor hooger onderwijs te Alkmaar, studeerde te Amsterdam in de wis- en natuurkunde, legde aldaar het candidaats- examen wis- en natuurkunde af in 1897,; het doctoraal examen in 1900 (beide met In 1900 werd hij benoemd tot assistent aan het natuurkundig laboratorium te Leiden, waar hij tot einde 1916 werkzaam was, eerst als assistent, later als conser vator. Inmiddels beantwoordde hij in 1903 een door de faculteit van wis- en natuurkunde te Leiden uitgeschreven prijs vraag en promoveerde in 1904 te Amster dam (met lof) op een proefschrift: Iso thermen van mengsels van koolzuur en zuurstof. Van 1 Januari 1917 tot Maart 1918 was hij aan de Rij ksveèartsenij school leeraar, daarna tot zijn benoeming te Leiden in 1923 aan de Veeartsenijkundige Hoogeschool hoogleeraar in de natuur kunde en de physische scheikunde. Óp 23 September aanvaardde hij het ambt van hoogleeraar in de natuurkunde aan de Leidsche universiteit met een inaugureele rede over: Het belang van de tocht naar het Absolute Nulpunt. Van zijn hand, gedeeltelijk in samen werking met anderen, in liet bijzonder met thans wijlen prof. H. Kamerlingh Onnes, verschenen talrijke mededeelingen in de Verslagen van de wis- en natuur kundige afdeeling der Kon. Akademie van Wetenschappen; met H.Kamerlingh Onnes publiceerde hij het artikel Die Zustanus- gleichung in de Mathematische Encyklo- piidie. Een groot wetenschappelijk succes, waardoor hij tot ver over onze grenzen beroemd werd, behaalde prof. Keesom 9op 1 Juli 1926, toen het hem gelukte' het helium in vaste toestand te brengen. In 1908 was het aan prof. Kamerlingli Ónnes gelukt, het helium vloeibaar te maken. Prof. Keesom heeft op uitnoodiging van tal van wetenschappelijke instellingen in het binnen- en buitenland voordrach ten gehouden. In April van het vorig jaar was prof. Keesom een der regeeringsver- tegenwoordigers op het vijfde interna tionale koudecongres te Rome gehouden. o Het wetenschappelijk en technisch per soneel van het natuurkundig laborato rium te Leiden heeft prof. Keesom ter gelegenheid van zijn zilveren doctoraat Zaterdagmorgen een salonlamp doen thuis bezorgen. De leerling-instrumentmakers van het laboratorium zonden een bloemenhulde naar het huis van de hoogleeraar. o— Zaterdagmiddag hield prof. Keesom te zijnen huize receptie, die hoewel zij op verzoek van de jubileerende hoogleeraar een intiem karakter droeg, zeer druk be zocht was. Onder de velen die prof,. Keesom hun gelukwenschen kwamen aan bieden waren de burgemeester van Lei den en president curator van de Leidsche Universiteit rar. Van de Sande Bakhuij- zen; de secretaris van het college van curatoren mr. Idenburg; prof. Keesom's mede-directeur van het Natuurkundig La boratorium prof. De Haas en de adjunct directeur, dr. Crommelin. De wetenschap pelijke staf en het technisch en admini stratief personeel van het laboratorium ontbraken natuurlijk evenmin op de re ceptie. Voorts zagen we er vele hoog leeraren en tal van Utrechtsche oud-leer lingen van prof. Keesom. Tentoonstelling. Naar we vernemen is de „Noorder kunstkring (voorz. de heer L. Pinkhof) -gevestigd te den Helder- van plan op Texel een tentoonstelling te organisee- xren, vermoedelijk in een der lokalen van de o.l. school te den Burg. Salarisverhooging of niet? Aan de raad der gemeente Texel aldus schrijft men ons is, evenals aan de andere Noordhollandsche gemeente raden een adres gericht met het verzoek te trachten door een gezamenlijke actie van al die gemeenten Ged. Staten tot het inzicht te brengen, dat de nieuwe salaris regeling voor burgemeesters, secretaris sen en ontvangers niet kan worden aan vaard. Mocht het niet baten, dan zou men zich tot de Kroon moeten wenden. Wordt bovenbedoelde salarisverhooging van kracht, dan zullen de maximum-sala rissen van burgemeester, secretaris en ontvanger verhoogd worden met resp. f300, f200 en f 610,- Deze actie werd op touw gezet inge volge een besluit van de raad van Haren- karspel van 15 dezer. Of Texel's raad de gevoelens der Harenkarspel'aren deelt, zal vandaag ter vergadering moeten blijken. De Zeevaartschoolbevolking en nog wat. Naar de heer directeur der Zeevaart school ons meedeelt, was de stand van de schoolbevolking op 1 Januari 1.1 aldus: le klasse 18(16) 2e klasse 10(8) Klasse 3e-stuurlieden 10(111 Radio-cursus 2(1) De tusschen haakjes geplaatste getal len zijn die van een jaar terug. Door de directeur werd in 1928 aan kostgeld uitbetaald voor leerlingen van de tweejarige cursus f 17500. Bovendien werd door leerlingen van de cursus derde stuurlieden en radio-telegrafie meer dan f6500.- kostgeld betaald. Verbreeding Schilderweg. Naar gemeld wordt heeft de heer S.C. Eelman zich bereid verklaard een strook grond van meer dan 1300 vk. meter, gelegen aan de oostkant van de Schilder- weg tusschen den Burg en de boerderij, bewoond door de heer Kooy, zonder kos ten aan de gemeente over te dragen wanneer deze voor haar rekening neemt de kosten eener afheining, begroot op f 1,50 per str. M., en nog een bedrag, van zeventig gld als vergoeding voor de huurder. Mocht de raad op dit voorstel ingaan, dan zal de weg ter plaatse belangrijk kunnen worden verbreed, wat in verband met het steeds toenemend verkeer heel nuttig, zelfs noodig, zou zijn. Restauratie - gemeentetoren. Naar we vernemen is door het Rijk ten behoeve van de restauratie van de ge meentetoren alhier in uitzicht gesteld een subsidie, omvattende 50 pet der kosten tot hoogstens f5000.- en door de Provincie 15 pet. der kosten. In verband hiermee zullen B. en W. de raad vandaag voor stellen tot restauratie te besluiten. Ook zou aanschaffing van een nieuw torenuurwerk in overweging worden ge nomen. EIERLAND. De paardenverzekering „Draagt elkan ders lasten" heeft een goed jaar ach ter de rug en heeft voor dezooveelstc- maal getoond haar leden onschatbare dien sten te kunnen bewijzen. Elet aantal deel hebbers bedraagt thans 132, het aantal paarden 340, het verzekerd bedrag niet minder dan f 111100.-. De vergadering, die we Dinsdagmorgen in het lokaal van de heer Westdorp al hier bezochten, werd bijgewoond door elf personen en wegens ongesteldheid van de heer C.J.Geense geleid door de heer P.Dros Bz., die over de geringe opkomst zijn spijt te kennen gaf. Meegedeeld werd dat in 1928 zijn toe getreden de heeren Qebr. Kikkert, P.Hin, C.Stoepker Pz., S.Witte, C.Bakker, J.C Roeper, A.Brans, P.Meindertsina, D.Eriks, Joh.Roeper Jbz. en K.Lips, met in totaal 16 paarden. De verlieslijst laten we hier volgen We noemen naast elkaar het verzekerd bedrag en de opbrengst van de verkoop.. De uitkeering bedroeg in alle gevallen 80 pet. Jb.Vlamiiig 350—115; C.Bakker Kz 300—115; T.Huisman 400—205; Jb.Lap 160—SO; H.Zijm 300-135; A.Poot 300— 142,50; D.Slik 200—115 gld. De paarden van deze leden werden alle onteigend. Van de volgende drie zijn ze gestorven. C.Roeper 115nihil; J.van Maldegem 400—21; S.Klaver 400—80,10. In totaal bedroeg de verzekerde waar de dezer tien paarden f2925.-; de ver koopprijs f 998,60 en de uitkeering f 2340. Uit het verslag van de heer C.Stoepker, administrateur, bleek, dat de inkomsten hadden bedragen f 5910,33 en de uitga ven f2854,84, zoodat in kas bleef een be drag van f 3055,49. Van de heeren R.Mein dertsma en C.Roeper, die de boeken in de beste orde bevonden, bracht eerstge noemde verslag uit. De adm. werd hierna onder dankzegging gedechargeerd. De premie werd met algeineene stem men op TWEE pet. bepaald. De aftredende bestuursleden Q.Leber en C.J.Geense werden herkozen. Tot taxateur werd benoemd de heer C. de Graaf, die met de heer A.Brans zal samenwerken. De vergoeding werd be paald op 30 cent per paard per keer. Da heer P.Stoepker, die als taxateur bedank te, ontving 20 cent, maar dit bedrag werd thans algemeen te gering geacht. De taxatie heeft plaats in Juni en Sept. Bij tusschentijdsche taxatie is een gulden voor het eerste en vijftig cent voor ieder der overige paarden verschuldigd. Voor veulens, die in Augustus en September worden getaxeerd, moet veertig cent wor den betaald. De voorz. bracht nog dank aan de heer P.Stoepker, die lange jaren de vereeniging met toewijding gediend heeft. Hierop werd de vergadering met een woord van dank voor de betoonde be langstelling gesloten. Landbouw. Met het transport van aardappelen en stroo is een aanvang gemaakt. Versehei- den wagens, hoog en zwaar met stroo in balen geladen, verlaten de poldef. Groote hoeveelheden worden er te Oude- schild ingescheept. Met de aardappelprijs is liet dit jaar niet best gesteld. Zeker kan over het geheel slechts de halve prijs van het vorige jaar bedongen worden. Mond- en klauwzeer. In onze polder komt mond- en klauw zeer nog slechts voor op een enkele hoe ve. Inspuiting van het vee geschiedt in verband hiermee van rijkswege en kos teloos. DE COCKSDORP. Het „Molenbosch" verkocht. Cn/e plaatsgenoot, de heer Th. Reu vers, heeft van de lieer dr. Kievit de Jonge, te Hilversum, het Molenbosch aan gekocht. Het ligt in zijn bedoeling het geheel op te knappen door het kreupel hout weg te nemen en er hooge booinen te laten groeien. In de toekomst .hoopt hij hier met succes bloembollen'të kun nen telen. In de broedtijd zal het bosch gaarne door de heer Reuvers onder beheer van de Ned. Ver. tot Behoud van Natuur monumenten worden gesteld, zooals ook de vorige eigenaar gewoon was te doen. DE KOOG. Niet te laat. Op hoeve „Aurora", bewoond door de veehouder C.Zutphen, werd reeds de 5e Januari een lam geboren. Moeder en kind verkeeren in blakende welstand. De badplaats vooruit. De heer M.Kuip heeft zich op een vraag van het gemeentebestuur bereid verklaard al zijn hier gelegen gronden te verkoopen tegen f2500 perH.A. Geza menlijk omvatten deze gronden bijna 7 H.A. Of de koop doorgaat zal de raad moeten uitmaken. De bedoeling van het gemeentebestuur zou zijn door aankoop een stelselmatige bebouwing te bevorde ren en ontsiering van het dorpsschcon cn landschapsbeeld te verhinderen. TEXELSCHE COURANT DEN BU RG: 50 ct per drie Maanden. Franco p. pest door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ct. Iedere regel meer: 10 ct. Dezelfdo advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal borokond. Bij abonnement lagere regolprljs. ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 1