MBDS5ÊROOP No 4298 Zaterdag 26 Januari 1929 42s,eJaarganfe TWEEDE BLAD Stoomzuivelfabriek „He loop9' te de Waal. met Uw KEEL Gemeenteraad van Texei Schoolgaande Kinderen PUROL Speel niet l ABONNEMENTEN: ADVERTENTIËN: hebben met guur weder vaak last van ruwe en springende huid van handen, gelaat en lippen. Dit is dadelijk te verzachten en spoedig te genezen met AKKER'5 Voor de Borst. TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drlo Maanden. Franco p. pest door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN UITGAVE: N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ K DEN BURG OP TEXEL Van 1-5 regels: 50 ct. Iedere regel meer: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal berekend. BIJ abonnement lagere rogolprljs. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN TELEFOON: N°.11 K POSTGIRO: N°. 652 POSTBUS: N°. 11 VERVOLG VAN HET EERSTE BLAD. Ged. Staten kunnen de gemeenten om be paalde redenen in een hoogere klasse plaat sen, b.v. wegens stedelijk karakter, hooge levensstandaard, vreemdelingenverkeer, uit voerhandel, geïsoleerde ligging. B.enW. willen niet ontkennen, dat het leven in onze gemeente duurder is dan in meerdere andere plaatsen in het land en' wijzen op het vreemdelingenbezoek, de ge- geïsoleerde ligging en de beperkte gelegen heid tot het ontvangen van ander dan lager onderwijs. Echter achten zij deze factoren niet van zooveel invloed, dat Texel in een hoogere klasse zou moeten worden opgeno men. In dit geval werden de bovengenoem de jaarwedden resp. f455400; f3900 4S00 en f 253300. Deze bedragen zijn vol gens B.enW. te hoog. Verreweg het meeren- deel der Texelaars heeft een geringer in komen. Wat de herziening overigens betreft, mer ken B.enW. op, dat gedurende de laatste kwarteeuw het Burgemeestersambt veel van zijn vroegere beteekenis van eere-ambt heeft ingeboet. Al naar mate dit proces voort schrijdt, de volle mensch vraagt en de werk kring een levenstaak in zich sluit, zal de jaarwedde meer evenredig behooren te zijn aan de gewichtige beteekenis van het ambt en behoort de salarisregeling meer te gaan in de richting van een bezoldiging, die de drager van het ambt in de gelegenheid stelt een geheel onafhankelijke positie in te ne men. Aldus beschouwd, bestaan h.i. tegen een verhooging van de jaarwedde, zooals bij rangschikking in de 6e klasse het geval zal zijn, geen bezwaar. De aard der werkzaamheden van het se cretariaat in aanmerking nemende, achten zij de verhouding tusschen de jaarweddei van de secretaris en die van de ontvanger, zoo als Ged. Staten zich deze thans denken, juist. Dat de jaarwedde van de ontvanger te laag is, hebben B.enW. reeds lang ge voeld. Op grond van het bovenstaande stellen B. en W. voor met gemelde herziening ac- coord te gaan. De voorz. leest voor de circulaire, door de raad van Harenkarspel aan al de gemeente raden in Noord-Holland gericht met het doel gezamenlijk een actie tegen de salaris- verhooging op touw te zetten. Zie ook het vorig nummer. Vervolgens leest de voorz. een adres uit Amsterdam en Haarlem van de Ned. Bond van Gemeenteambtenaren, waarin de nieuwe regeling wordt bepleit en geadviseerd wordt, niet in te gaan op het voorstel van Haren karspel. Er zijn gemeenten, aldus het adres, die het belang eener goede bezoldiging van de drie genoemde functionarissen niet in zien. De verhooging is een oisch, welke bil lijkheid gebiedt in te willigen. Er is nog een groote achterstand in te halen, verge leken bij Zuid-Holland. Het eenig argument van Harenkarspel, ,,dat de nieuwe regeling veel geld zal kosten", houdt geen steek.Wel houdt het een aanbeveling in. Dhr de Graaf: Hoe luidt het prae-advies van B. en W. op het adres van Harenkars pel? Voorz.: Dit staat definitief niet vast. Dhr de Graaf: Wanneer van gemeenten actie uitging, is daar nog nooit aandacht aan geschonken. Ged. Staten vragen recht streeks advies. Laat ons de dingen ronduit zeggen: het zal niet veel uitmaken, welke meening de raad is toegedaan. Ged. St. doen toch wat ze willen. Ze zullen echter 'wel ge gronde redenen hebben. Ik ben er van over tuigd, dat de burgemeester een salaris ver dient, dat met het ambt in overeenstemming' is. Hij moet een onafhankelijke positie kun nen innemen. Hier heeft de burgemeester een belangrijk inkomen als strandvonder. Voorz.: Dit beteekent niets. Dhr de Graaf: lk zou het bedrag wel wil len weten alvorens te beslissen.. De beschei denheid van het prae-advies ten aanzien van de secretaris zegt voldoende. Hij verdient om zijn veelzijdige kennis en zijn groote werkkracht een groot salaris. Wat de ont vanger betreft: deze is m.i. hier goedbczol- digd en heeft tamelijk ruime bijverdiensten. Als ontvanger wordt zijn volle persoon niet vereischt; ik vind het jammer, dat Ged. St. hiermee geen rekening houden. Weth. IC: De nieuwe boekhouding ver eischt veel en veel meer werk. Dhr de Graaf: De bijverdiensten doen veel mee. u 1-,-r .i-V- Voorz.: Onze ontvanger is een ijverig en werkzaam man, die meer tijd aan zijn taak besteedt, dan hij verplicht is. Dat hij zijn salaris door bijverdiensten tracht te verhoo- gen acht ik billijk. Wat mijzelf betreft: het eerste j'aar bracht de strandvonderij mij f 68 op, het tweede plm. f200; het laatste zal wat beter zijn geweest. Dhr de Graaf: Ik dank u. Dhr Kikkert: De gemeente komt er goed af, daar ze geen pensioenverhaal behoeft te betalen. Dhr de Graaf: Ged St. behoeven geen ad vies te vragen: de gemeenten worden toch genegeerd, het is een bloote formaliteit. Geen der leden verklaart iets voor het adres van Harenkarspel te gevoelen. Dhr Epe: Zijn de salarissen van de overige gemeentebeambten voldoende? Er zitten m.b wel eenige leemten in. Voorz.: We zullen er aandacht aan schen ken vóór de volgende begrooting. Dhr Epe zegt gaarne antwoord te hebben vóór 1 April, de datum, waarop de nieuwe regeling van kracht wordt. Het advies van B. en W. wordt zonder hoofdelijke stemming aanvaard. 9. fldres uisschersuereeniging te Oude- schild betreffende den uischafslag. Het adres beoogt het plaatsen van een mijn toestel en een zeefmachine in de afslag en een betere regeling van de vischafslag. Voorz.: B. en W. willen een voorstel om tweemaal daags te doen afslaan in overwe ging nemen. Inzake het mijntoestel stellen we voor om het klein aantal koopers en de ge ringe plaatsruimte afwijzend te beschikken. Voor het aanschaffen van een zeefmachine met motor stellen wij voor ons een crediet te verleenen van f 600. Dhr Henkes: Door het aanschaffen van een zeef zullen de moeilijkheden door loting en groote prijsverschillen (soms 12 gld) uit de weg worden geruimd. De garnalen zullen gesorteerd een meer gelijke prijs opbrengen. Weth. K. U meent door de zeefmoleu dus bij afspraak een vaste doorsneeprijs te kun nen stellen? Is er dan geen kwaliteitsver-' schil? Dhr Henkes bevestigt. Een commissie uit de visschers zou de garnalen kunnen keuren. Weth.K.Afspraakjes maken is gevaarlijk. Als de kooplui dat ook doen, trekt u aan het kortste eind. Dhr Henkes: Dan houden we de garnalen op. Dhr de Graaf: Ik stel mij van wat dhr Henkes zegt niet veel voor- Wordt de zeef verhuurd? Dan brengt ze haar geld gauw op. Of wordt ze aan de veiling verbonden? Voorz. bevestigt. Dhr Lap is voor aanschaffing.. Ook dhr de Graaf. Aangenomen. 10 Restauratie toren te den Burg en aankoop torenuurwerk. (Zie ook het vorig nummer.) De kosten worden begroot op f9734,14, waarin zal worden bijgedragen door het Rijk voor 50 pet. tot hoogstens f 5000., door de Provincie voor 15 pet. en door de gemeente voor 35 pet. De leiding van het werk zal be- rusten bij het Rijksbureau voor Monumenten zorg. Dhr de Graaf: Kunnen de voorwaarden geen bezwaar opleveren, zoodat door een kleinigheid de subsidies kunnen worden in getrokken? Weth.K. geeft toe, dat ze scherp zijnvoorz. verwacht echter niet, dat ze bezwaren zullen geven. Dhr Leber: Geeft het Rijk dus ook hoog stens f 5000 wanneer de begrooting de tien duizend gld. overschrijdt? Weth.K.: Als we er gauw bijzijn kan de zaak dan nog wel in orde komen. Dhr Vonk geeft er de voorkeur aan een leening te sluiten, maar dhr Kikkert acht dit voor zoo'n gering bedrag niet noodig. Besloten wordt B. en W. te machtigen naar bevind van zaken te handelen. 11. Voorstel tot ouerneming grond ter uerbreeding uan de Schilderweg. (Zie ook het vorig nummer.) Dhr S.C.Eelman is bereid ter verbreeding 1320 vierk. M. grond af te staan, zonder kosten, wanneer de gemeente voor haar re kening een afheining plaatst ter lengte van 409 M., begroot op f 683,50., en een vergoe ding van f 70 voor de huurder. Dhr de Graaf stemt met het voorstel in en verwacht, dat het geschenk voor de toe komst een mooie aanblik moet geven. Dhr Kikkert: Een geschenk, dat bij aan vaarding nogal wat kosten zalacten, behar- ding, enz. Weth.K.: Het geldt een voorname weg. Dhr Lap is van oordeel, dat het voorstel van alle kanten verdient te worden toege juicht. Hij geeft in overweging reeds nu met dhr Jb.Hin over het plaatsen eener schutting te spreken. Weth.K. zegt, dat dit reeds in dë bedoe ling lag. Aangenomen. 12 Ran oop gronden nabij de Koog. (Zie ook het vorig nummer.) Wanneer de verwachtingen, welke van de Koog als badplaats gekoesterd worden, ver wezenlijkt worden, zal dit met een uitbreiding der bebouwing gepaard gaan. Reeds werden in 1928, behalve een belangrijke uitbreiding van het badhotel, een garage en een strand paviljoen gebouwd, voor 1929 zijn plannen bekend voor de bouw van acht vrrijstaande huizen aldaar. Het verdient aanbeveling, dat het gemeen tebestuur hieraan aandacht schenkt en tijdig maatregelen neemt ter voorkoming van ont siering van het dorpsschoon of het land schapsbeeld, tevens gericht op een stelselma tige bebouwing, waarbij de gemeente er op bedacht dient te zijn, dat, terwijl de grond eigenaren de vruchten plukken van de vraag naar bouwterrein, de gemeente na korter of langer tijd niet geplaatst wordt voor alle kosten van wegbeharding, rioleering, open bare verlichting, enz. Een der middelen bestaat in het tijdig aan- koopen van terreinen, waarop vermoedelijk gebouwd zal worden. De heer M.Kuip is be reid al zijn gronden bij de Koog te verkoo- pen tegen f 2506 per H.A.. Deze perceelen zijn belendende aan de Koogerweg en wel nagenoeg over de heele lengte van Bispinck- hof tot de Staatsbebossching. Bovendien ligt nog plm. 42 are oostwaarts van het perceel van de heer van Maldegem. Gezamenlijke op pervlakte 6,84,19 H.A. De waarde van de per ceelen, die als weiland gebruikt kunnen wor den kan getaxeerd worden op gemidd. f 1750 per H.A. B. en W. twijfelen niet, of- de gronden zullen zich zeer goed leenen voor bloembollencultuur. Het risico is h.i. niet zoo heel groot. Zelfs al zou men tot de conclusie komen, dat langs de weg alleen De meeste aandoeningen van de keel doen zich In sterke mate In het alge meen gestel voelen en verminderen daardoor het weerstandsvermogen van den lijder. Wie een aandoening der keel niet reeds bij het begin met de juiste middelen bestrijdt, stelt zich aan ge vaarlijke gevolgen bloot. Neemt men echter tijdig de uit zuivere plan tensappen bereide Akker's Abdijsiroop, dan brengt men daarmee niet alleen een ziektekiem-doodendc, maar tevens een algemeen versterkende en dus het weerstandsvermogen verhoogende mid del In het lichaam. In enkele dagen kan een beginnende keelaandoeningheesch- heid, keelpijn, prlkkelhoest verdwijnen door het gebruik van de krachtige Per koker: 11.50,12.75, f4.50 een zeer ruime open bebouwing moeten wor den toegelaten, dan nog zou met een eventu eel financieel offer het recht daartoe niet te duur gekocht zijn. De koopsom stellen B. en W. voor uit de opbrengst eener leening te bestrijden. Tot zoover het prae-advies. Voorz.: We komen hiermee aan een zeer óelangrijk punt, waarmee een groot bedrag gemoeid is. We begeven ons op een terrein, dat we nog niet hebben betreden.. Het zal een nuttig werk zijn omdat we daardoor in vloed zullen kunnen uitoefenen aldaar. Dhr Lap: Het land ligt nogal ver van de Koog. Welke plannen heeft de gemeente? Dhr Epe: Deze belangrijke zaak is voor de toekomst van de Koog van groot belang. Het is noodig grondig met de details op dei hoogte te zijn en ik zou het nuttig vinden in comité te gaan. Aldus geschiedt, na plm. een half uur worden de besprekingen weer openbaar. Dhr de Graaf geeft de voorkeur aan een apart beheerd gemeentelijk grondbedrijf. De voorz. zal dit nog onder het oog zien. Na nog een opmerking van dhr Kikkert naar aanleiding van een veronderstelde tee- kenfout wordt tot aankoop besloten. 13. Wi|ziging;'gemeante begrooting uoor 1928. Goedgekeurd. De voorz. deelt mee, dat de post „gewe- tensgeld" ruim f 9000 heeft beloopen. 14. Herziening algemeene poiitieuerorde ning. Behandeld worden de hoofdstukken van de gezondheidspolitie, van de verplichtin gen van de eigenaren van naburige erven en van de loswal aan de Noorderdijk. Verboden is hinderlijke of stank versprei dende ofvoor de gezondheid schadelijke stoffen in slooten, greppels of putten, op of aan de openbare weg te werpen (behou dens een uitzondering) Dhr Lap dringt op strenge handhaving aan. Behoudens toestemming van B. en W. mag men geen faecaliën in gemeenteriolen laten loopen. Dhr Kikkert zou nimmer toestem ming willen geven. De voorz. betoogt de noodzakelijkheid, maar zegt tevens, dat B. en W. van deze bevoegdheid een spaarzaam gebruik zullen maken. Het schoonhouden van goten, greppels en riolen wordt verplicht gesteld. Dhr de Graaf wenscht strenge naleving te gebieden. Varkenshokken en geitenstallen moeten min stens tien meter van het woonhuis verwij derd blijven. Dokter Prakken had ver klaard aan 20 M. de voorkeur te geven,

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 1