Praatavond Hoe tot de stichting eener nieuwe, Coöperatieve Zuivelfabriek besloten werd. VOOR DE VHOPW Texelsche Berichten De Texelsche Courant Zestienhonderd en vijftig ex. In alle kringen. Tientallen medelezers Minder dan 1900 gezinnen De Texelsche Courant. Hollandsche Maatschappij van Landbouw Afd. „TexelC EIERLAND. OOSTEREND. heeft thans reeds een oplaag van meer dan Deze worden in hoofdzaak op Texel verspreid en wel - zooals uit dit aantal kan blijken - Wanneer men bovendien be denkt, dat de Texelsche Cou rant op Texel ook nog telt en onze gemeente zult ge er zeker van zijn zoo goed als heel Texel te bereiken met een advertentie in Aan onze lezeressen. maar om niet met de practijk in botsing te komen bepaalt de raad zich tot 10 M. Het is hoofden van scholen verboden kin deren toe te laten en ook verboden kin deren naar school te zenden, die lijdende zijn aan kinkhoest, oogziekte, open T.B.G. hoofdzeer of een andere huidziekte. —Van mazelen wordt niet meer gesproken, daar de besmetting door deze ziekte reeds is ge schied, vóór de ziekteverschijnselen zich voor een leek openbaren. Dokter Boswijk zou de onderwijzer, die sporen van T.B.C. ver toont, uit de school willen weren.. De raad is echter van oordeel, dat een dergelijke be> paling in de instructie voor het onderwijzend personeel thuishoort. Dhr Epe verklaart, dat de Koog er genoeg van geprofiteerd heeft en juicht een dergelijke bepaling dan ook toe. Dokter Prakken zou de namen der ziekten niet willen noemen om het voor schrift meer algemeen van toepassing te doen zijn. Echter is het noemen van die namen volgens Rijksvoorschrift geschied. Ten aanzien van het vervoer van lijken wenscht dhr de Graaf vastleggen, dat met een matige vaart gereden moet worden. Te de Cocksdorp zou eens zelfs een koetsier wegens te snel rijden veroordeeld zijn. De voorz. ziet het noodzakelijke van een dergelijke bepaling niet in Hoofdstuk VI, handelende over de ver plichtingen tusschen eigenaren van naburige erven, doet Weth.K. schertsend opmerken: Als we een kwade burgemeester hadden, konden we ons niet verroeren. Het hoofdstuk over de loswal is geheel nieuw: Bepaald wordt o.m. dat verboden is te laden of te lossen, aan te leggen of goe deren te deponeeren of te hebben aan of op de loswal op andere plaats of tijd dan door de kademeester aangewezen.. We' komen op deze bepalingen te gelegener tijd uitvoeriger terug. RONDVRAAG: Dhr de Graaf deelt als secr. van de stich-i ting lagere landbouwschool mee, dat nog te voldoen is een bedrag van f 83, hetwelk hij voorstelt te doen betalen door de stich ters gezamenlijk.. Tevens vraagt hij naai' het autobustarief voor leerlingen van de landbouwschool waarop de voorz. zegt geen antwoord te kunnen geven. Dhr Henkes dringt aan op bespoediging van het prae-advies inzake het adres van de afd. Texel der S.D.A.P. met betrekking tot een vuilnisophaaldienst te Oudeschild, en her innert aan het verzoek van de havenbuurt om het plaatsen van een lantaren. De voorz. belooft er aandacht aan te zullen schenken en sluit hierna omstreeks half ze ven de vergadering. Bij schaatsenrijden op „de Geul" zijn de zer dagen drie personen door het ijs gezakt. Het drietal kwam er met een nat pak af, O— Ons Zondagsblad van heden bevat op blz. 2 een duidelijke vogelvlucht van den Burg, zooals we die zagen van de gemeen tetoren in de richting van deHallerweg, en op blz. 13 een foto, genomen te Leiden ter gelegenheid van het zilveren doctoraat van prof. Keesom. De krasse mw. Keesom, de moeder van de geachte jubilaris, kon on ze fotograaf mede vereeuwigen. o— Op verzoek maken we de lezers attent op de advertentie van S.V. „Texel", waarin zij ter gelegenheid van de bouw van haar nieuwe kleedlokalen aankondigt een feesta vond te zullen houden. Het belooft een ge zellige avond te worden O— Door de kantonrechter te den Helder zoo verzoekt men ons te melden werden Dinsdag 1.1. drie veehouders tot resp. f 50, f 50 en f 70 boete veroordeeld wegens het niet aangeven van rotkreupel onder hun vee Een gewaarschuwd man telt voor twee. -- w Men schrijft ons: De sneeuwbui, die Donderdagavond tegen het aanvangsuur van de aangekondigde praatavond onder leiding van de heer Klimp kwam "opzetten, was blijkbaar voor velen geen beletsel ter vergadering te gaan. Toen de bijeenkomst te ruim kwart over acht door de voorz., de heer C.Keyser Hz., werd geopend, waren plm. 80 personen aan-i wezig. De voorz. sprak bij de opening ongeveer het volgende: De opkomst is boven verwach ting groot; misschien is het onderwerp, of de naam „praatavond" oorzaak van deze groote toeloop. Die belangstelling verheugt het bestuur zeer. Alvorens de heer Klimp het woord te geven zou ik omdat er aan verschillende zijden stemmen opgaan de vraag willen stellen:: Willen de leden een tentoonstelling op de voet van die van 1925, of heeft men een ander idee? Niemand verlangde hierover het woord, waarop de voorz. de vraag stelde, wie er tegen een tentoonstelling in 1929 was. De heer jb.Kikkert Nz. wees er op, dat hierover een besluit in de Februari-verga-i dering moet worden genomen, waarop de voorz. zeide nu liever een besluit te willen nemen, omdat er nu zoo veel leden present zijn. Niemand bleek tegen het houden van een tentoonstelling in samenwerking met de an dere vereenigingen, zooals in 1925, zooda! hiertoe besloten werd. Hierna verkreeg de heer Klimp het woord. Door overvloed van kopie voor dit num mer, zullen we over het door spreker be handelde en de daaruit yoortvloeiende be sprekingen een en ander meededen in het volgend nummer. De heer Klimp heeft voor volgende praatavonden 16 onderwerpen aan gegeven. De eerste avond is buitengewoon goed ge slaagd en was biezonder leerzaam, hetgeen ook bleek uit de drukke bespreking na de inleiding van de heer Klimp over „Grond onderzoek" Ook door leden werden onder werpen opgegeven. Over drie weken zal ge sproken worden over „Verschil in opbrengst tusschen koeien-schapenboerderij en bouw bedrijf". De heer C.Dijt verklaarde zich be reid inlichtingen te verstrekken over scha penboerderij; de heer C.Stoepker over eenl koeienbedrijf en de heer A.Dros Dz. over een bouwbedrijf. Indien de tijd toelaat, zal zal in die vergadering ook nog worden ge sproken over „Contante betaling op de markt De vergadering van veehouders uit Eier- land en omgeving, Donderdagmorgen in het lokaal van de heer E.Westdorp alhier bij een, heeft besloten tot stichting eener co- operatieve zuivelfabriek en zal ter nadere bespreking Dinsdag opnieuw bijeenkomen. De vergadering, bezocht door meer dan 30 personen, wordt geopend en verder ge leid door de heer C.Stoepker. Hij brengt in herinnering het besluit van de Waal en zegt door tusschenkoinst van dhr Zcylema- ker vernomen te hebben, dat „de Samen- werkin" te koop is Dhr Rozendaal: Er is veel verbrokkeling. Uit het Noorden gaan 150 koeien naar de) Waal, de Samenwerking gaat door met 180 a 200 koeien. Jammer, dat deze fabriek zoo mirakel krap is.. Een nieuwe fabriek zal echter de eerste twee jaar niet meevallen. Zou men de fabriek maar niet koopen te gen een billijke prijs? Voorz.: Dr. Schey was er tegen. Dhr Rozendaal: Voor 4 a 5000 gld kan de Samenwerking van een duinwaterleiding wor den voorzien. De voorz. ziet hierin geen heil. Dhr G.Leber informeert naar de prijs van de Samenwerking (Het antwoord laten we op verzoek onvermeld.). Spreker vervolgt met een pleidooi voor een nieuwe fabriek, die z.i. een weldaad voor de streek zou zijn Dhr N.Dros zegt pas veel geld. aan de fabriek te hebben besteed; er zou z.i. geld bij moeten Dhr Rozendaal: Er kan hier makkelijker verbouwd worden dan in de Waal. Dhr P.Verseput: Is de fabriek nog te klein wanneer het Noorden er af gaat? Da voorz. meent van wel Dhr Verseput meent, dat er meer uit de melk kan worden gehaald, al heeft de Waal een hooger vetgehalte dan Eierland. Hierover ontspint zich een levendige discussie, waar over de voorz., om niet af te dwalen, het debat sluit. Het voorstel tot het koopen van de Sa menwerking wordt in stemming gebracht en verworpen met 28 stemmen tegen en drie blanco. Dhr Rozendaal: Ik hoorde van menschen, die niet teekenden, uit vrees straks voor de kleintjes te moeten betalen. Dat zijn van die gladgebekte koningskoppenknijpers. Voor die lui ben ik het bangst. Ik kan niet dul den, dat zij op de kleintjes neerzien, waar onder juist zoovaak de taaie, vasthoudende werkers schuilen De voorz. verklaart, dat hem hiervan niets bekend is. Dhr A.Garritsen zegt de fabriek opkorte 'termijn te willen aflossen. De heer Mein- dertsma brengt hierop naar voren, dat de termijn door de leden kan worden bepaald. Mogelijk kan met een vierde cent per L. worden volstaan. Het ledenkapitaal wordt afzonderlijk beheerd. De voorz. brengt in her innering, dat dr. Schey een bedrag van 60.000 gld noemde en de aflossing stel de op 20 jaar bij 600 koeien en 0,3 cent per KG.. Dhr Leber meent op 15 jaar te kunnen rekenen. De voorz. meent de melk na 1 April naar een noodbedrijf te moeten sturen. De nieu we fabriek verwacht hij gereed in Aug. of Sept. De heeren J. van Maldegem en Rozendaal spreken zich uit voor afschrijving op kor te termijn. Eerstgenoemde voegt er nog aan toe, dat het er met de eensgezindheid in Eierland niet rooskleurig voorstaat, hetgeen de voorz. aanleiding geeft op te merken, dat volgens dr. Schey van een coöperatie een opvoedende kracht zou uitgaan Dhr Rozendaal stelt voor nieuwe leden leden aan te nemen tot de fabriek begint te werken en daarna alleen losse leveran ciers aan te nemen, die meer moeten be talen Dhr Meindertsma: We kunnen wel reke nen op 1400.000 K.G. melk en op een fa briek van f 40.000, op rente en afschrijving a f 2000 en f 14000 per jaar ledenkapitaal. Dhr Verseput betwijfelt of ieder aan zijn verplichting zal kunnen voldoen; dhr Mein dertsma echter betoogt dat de lasten naar de geleverde melk worden verdeeld Dat dhr Verseput in Eierland steeds een cent te weinig heeft ontvangen, ontkent deze Het scheelde met de Waal, zegt hij, geen halve cent Dhr N.Dros ontkent de fabriek te koop te hebben aangeboden. Wel heeft hij op een vraag van dhr Zeylemaker de prijs genoemd, maar deze zou geen opdracht heb-, ben gekregen de fabriek aan te bieden. Wel was spr. gaarne tot een overeenkomst gekomen Voorz.Er hebben 34 personen getee- kend, maar niet allen voor het volle aan tal koeien. Dhr P.Roeper: Dat gebeurt in de Waal ook Gestemd wordt over de vraag, of de plannen nu doorgang zullen vinden. De uitslag is, dat alle 28 aanwezige onder-* teekenaars zich er voor verklaren. Zes zijn niet aanwezig. Hier volgen de namen: C.Stoepker, G.v. Santen, P.Meindertsma, C.Kuip, Gebr.Leber, J.Wetsteen, L.Wetsteen, P. de Wit, Jb. Ka- ger, P.Stoepker, Jb.Knol, P. van Exel, J. Zeeman, J.Rozendaal, P.J.Koorn, H.Daalder, R.Dalenberg, A.Doorn, J.Zijm, C.H.Maas, S. Klaver, K.Wetsteen, J.Flens, C.Roeper, J. Biersteker, K.W.Roeper, C.Dijker, C.Koo- ger, P.Roeper, G.J.Garritsen, A.Garritsen, J. van Maldegem, S. van Egmond. Dhr Rozendaal feliciteert namens de ver gadering het voorloopig bestuur, de voorz. wederkeerig de vergadering. Dhr C.Roe per stelt voor het voorloopig bestuur bij acclamatie te benoemen, maar de voorz. zegt, dat eerst een reglement moet worden, vastgesteld. Op een vraag van de voorz aan- dhr N. Dros, of na 1 April voorloopig nog aan de Samenwerking kan worden geleverd, zegt deze niet alleen te kunnen beslissen: Dhr L.Wetsteen vraagt, of de fabriek ge lijk met Waalenburg bemalen zal worden.. Dhr C.Kuip: Dhr Keyser heeft als aan deelhouder van de T.E.M. zijn volle me dewerking toegezegd. Dhr Leber: Er zal vermoedelijk een trans formator moeten komen. Als er zes aanslui tingen komen, zullen er voor de fabriek geen bezwaren bestaan. Ook de voorzt voelt voor een electr. installatie. Dhr P.Roeper zegt zijn melk liever naar een noodbedrijf dan naar de Samenwerking te sturen, n.l. om op de verwerkingskosten uit te sparen. Op een vraag van dhr L.Wetsteen, deelt de voorz. mee te zullen onderzoeken, o! aan de Ruigedijk mag worden gebouwd. Dhr H.Daalder vraagt, of niet beter op grond kan worden gebouwd, waarbij men niet zooveel formaliteiten in acht behoeft te nemen.. Evenwel zegt dhr G.Leber aan de Ruigedijk om het goede water de voor keur te geven. De voorz. zegt het oog te hebben op het land, dat dhr Keesom voor 800 gld iieeft aangeboden. Dit is 1,33 bunder groot. Hierna volgt sluiting met dank voor de de nuttige en aangename besprekingen. Donderdag gaf de damclub van den Burg hier een simullaanavond, waarbij de heer C.Roeper Mz. als simultaanspeler optrad. De heer Standaart, voorz., wees er op, dat er meer en meer liefhebberij voor de vereeniging ontwaakt en dat reeds avonden werden gegeven te den Hoorn, de Waal en Oudeschild. Nu wilde men ook te Oosterend niet wegblijven. Hij wees op de zware taak, die de heer Roeper zou hebben en dank te de heer Koppen voor het beschikbaar stellen van de zaal. Daarna ving de strijd aan tegen niet minder dan 22 spelers, zoo dat dit oogenschijnlijk een zware taak mocht heeten. Doch de krachtige persoonlijkheid van de simultaan%peler en de gemakkelijk heid, waarmee hij elke medespeler wist te beantwoorden, vermoeiden hem niet, want een voorstel van de voorz. om een pauze te houden, werd ridderlijk door hem afgewe zen. Hij sloeg er zich dan ook best door, al duurde de strijd vier uren. Hij wist 13 par tijen te winnen, speele drie remise en ver loor er zes. De heer Standaart verzocht ons geen namen in de krant te plaatsen, zoodat met deze opgaaf moet worden volstaan. De voorz. sprak de wensch uit dat deze avond een spoorslag mocht zijn om toe te treden als lid. De contributie bedraagt slechts twee gld per jaar en kan geen beletsel zijn. Verzekerd werd, dat men met enthousiasme de vergaderingen des Vrijdagsavonds mee maakt., waarna met dank voor de belang stelling deze avond werd gesloten. DE WAAL. Ter verbetering van ons verslag van de aandeelhoudersvergadering van „de Hoop" deelen we mee, dat door het Noorden wel 330.000 K.G. melk wordt geleverd. Dat we eenmaal het woord melk in plaats van. wei gebruikten, zal de lezer zeker hebben opgemerkt. We begingen deze fout waar van toezicht op de wei pomp sprake is. OUDESCHILD. Een der opvarenden van een hier in de haven liggend motorschip geraakte bij het aansteken van de lamp van de motor buiten bewustzijn. Dit gebeurt met dergelijk? lampen wel m.eer. Toen hij het nog eens. probeeren zou, raakte hij weer bewusteloos. Toen hij weer bijgekomen was, klaagde hij over pijn in het hoofd, doch overigens had hij geen last. De les, die we hieruit kunnen trekken, is deze: „zorg voor versche lucht". o De Centrale Bond van Transportarbeiders organiseert Zondag 3 Febr. een filmavond in „de Zeven Provinciën".Vertoond zal wor den de propagandistische film „En gij, Ka meraad?" O Door overvloed van kopie moeten eenige berichtne tot het volgend nummer blijven liggen. RED. Ieder abonnee heeft o.m. recht op kostelooze schriftelijke raad op modegebied en kan tegen gereduceerde prijs patronen bekomen. Van Japonnen k 55 ets. van mantels S 75 ct. van kinderjurkjes 40 ct. Duidelijke opgaaf van maten is vereischt. MANJO. 95

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 2