42s,e J aargang V No 4299 BEHOORT U Praatavond J)fZE Luidspreker. Woensdag 30 Januari 1929 PUROL er op! Van week tot week Texelsche Berichten ABONNEMENTEN: ADVERTENTIÊN: Als Uw Handen ruw zijn of gesprongen en Uw Lippen schraal en pijnlijkmaar vooral ook bij brand- en snijwonden, ontvellingen en allerlei huidverwondingen Het verzacht en geneest. Zaterdagavond. Dr. C. Lely. In de afgeloopen week zijn ons land een tweetal groote mannen ontvallen, dr. C. Lely, wiens naam onafscheidelijk ver bonden zal blijven aan het grootsche plan tot drooglegging van de Zuiderzee, en dr. Willem Royaards, Nederland's groot ste tooneelleider, een man van een onuit-i ptittelijke werkkracht, „de machtige ver persoonlijking van een grootsch tijdvak onzer Nederlandsche tooneelkunst." Kanaal-tunnel-plannen. Het is niet van vandaag of gisteren,, het Kanaal-tunnel-plan. Reeds in 1924 is aan beide zijden van „La Manche" de mogelijkheid van een tunnel uitvoerig be sproken, maar voornamelijk uit krijgs- mans-oogpunt. De heeren van die tijd hebben zich met man en macht tegen een dergelijke tunnel verzet, daar zij Albion's zonen verwachtten, dat die aan Engeland's militaire positie afbreuk zou doen. Thans is het plan weer ter sprake ge komen en heeft Baldwin zich zelfs bereid verklaard de zaak met Mac Donald en Lloyd George te bespreken. De Fransche regeering zou ook wel geneigd zijn met de Engelsche samen te werken, wanneer de plannen vaster vorm mochten aanne men. Van militaire zijde schijnt men thans minder tegenstand te duchten. Immers Engelands positie als eiland waaraan men eerst zoo groote waarde hechtte, heeft sinds lang een knak gekregen door de enorme uitbreiding van het vliegwezen. Practisch zal Engeland dus weinig baat kunnen vinden in de omstandigheid, dat Het Kanaal, Nauw van Calais en Noord zee het land van het verdere deel van Europa scheiden. Daarentegen zou een tunnel de uitbreiding van Engeland's han delsbetrekkingen, waaraan zijn industrieën zoo'n groote behoefte hebben en waar van ook andere staten zullen kunnen pro- fiteeren, zeer in de hand werken. Engeland: „De menschen mogen mij niet." Engelands liberale parlement heeft de langste tijd dienst gedaan. Dateerend van 1924 zal in de Pinksterweek de dag ge komen zijn, waarop het de beenen moet nemen. Geen wonder, dat de Engelsche pers zich al druk met bespreking van de a.s. verkiezingen onledig houdt. De strijd zal gaan tegen conservatieven en arbei ders. De liberalen, zoo voorspelt men, zullen geen zege kunnen bevechten, maar voegt men er troostend aan toe ook de andere partijen zullen geen stevige meerderheid op het kussen kunnen bren gen. in ieder geval schijnt vast te staan, dat noch de conservatieven, noch de ar beiders veel zullen kunnen uitrichten, wanneer de liberalen geen hand ter hulp toesteken. Dit moge laatstgenoemden, door de luchtvaartminister Sir Samuel Hoare onlangs heel vriendelijk met de naam „kwallen" bestempeld, tot troost strekken, zij het ook, dat zij met wee moedig harte zullen ervaren aan prestige zooveel te hebben ingeboet, nochtans en hier nemen we de vrijheid de woor den van Tijl Uilenspiegel tot de onze te maken. „De menschen mogen mij niet, maar ik heb het er naar gemaakt". Zou er geen groote dosis eigen schuld aan te pas gekomen zijn. Wie geregeld zijn krantje las, zal deze vraag zeker gemak kelijk kunnen beantwoorden. Minister Hilferding's zware taak: „De menschen mogen mij niet". Die droeve ervaring zal in Duitschland mi nister Hilferding hebben opgedaan. Deze staatsman, die de weinig aanlokkelijke plicht te vervullen heeft de rijksbegroo- ting van 1929—'30 „kloppend" te maken, komt maar eventjes 600 miljoen mark te kort en moet nu wel op bezwaren stuiten. Voorgesteld worden verhooging van be staande en het scheppen van nieuwe be lastingen. Op het programma staan ver hooging van de bieraccijns met 165 mil joen, van de brandewijnmonopolie met 100 miljoen, van de vermogensbelasting, geheven van de meest welgestelden, met 100 miljoen, etc. Het spreekt dat van de zijden der slachtoffers luide stemmen van protest opgaan, vooral uit Beieren, het bier-land bij uitnemendheid, dat zich door de voorgestelde bier-accijns-verhooging dermate bedreigd ziet, dat de Beiersche Volkspartij haar vertegenwoordigers in de regeering dreigt terug te eischen. Minister Hilferding zal men wellicht toevoegen „dat hij het er naar gemaakt heeft" maar het zal niet helpen, tenzij men hem tevens een veiliger weg wijst naar het gestelde doel: zeshonderd mil joen opdiepen om de begrooting sluitend te krijgen. Uit het land der Afghanen. Wel heeft Habib Oellah, deftig pron kend met de naam van Aman Öellah's vermoorde papa, zijn onderdanen of althans hen, die hij als zoodanig gelieft te beschouwen, met schoone beloften ge paaid en met veelzeggende leuzen zijn mannetjes tot de strijd tegen Aman Oellah en de zijnen opgezet, maar het is nog hommeles in Afghanistan. Aman Oellah, die de eer aan zich hield en wij-, selijk zijn broer het koningschap en aan verwante artikelen overdeed, zeide te hebben ingezien, dat hij die toestand niet mag bestendigen. Hij heeft een groote schare strijdbare mannen om zich verza meld nadat hij zijn troonsafstand her roepen had en wil thans trachten zijn oude plaatsje weer in te nemen. Maar of hij niet achter het net visschen zal? Er zijn er velen die Habib niet begeeren, omdat hij de zoon eens waterdrgers is. Maar groot is ook het aantal dergenen, die geen prijs stellen op Aman Oellah, omdat hij hen te modern voorkomt. Of het aantal, dat de onfortuinlijke koning bijspringen zal, zoo groot zal blijken, dat hij zijn plan met succes zal kunnen vol voeren Het zijn de minsten niet, die twijfelen aan een spoedig herstel van de monar chie in Afghanistan. Wellicht vraagt de lezer zich af, waar aan de groote belangstelling, allerwege voor deze warrige gebeurtenissen aanck dag gelegd, moet worden toegeschreven? Afghanistan vormt een „doorgangshuis" op de weg van Sovjet-Rusland naar Britsch-Indië. Vandaar dat het Londen niet onverschillig is, hoe de toestand in Afghanistan worden zal en wie er de teugels van het bewind in handen zal nemen. Het is een zelfzuchtige, maar toch be grijpelijke bezorgdheid, die door de be trokken mogendheden voor de Afghaan- sche affaire aan de dag wordt gelegd. al tot de mens:hen, die Roode ol Gele Pool regelmatig gebruiken Ook U bevalt het zeker. mml Hollandsche Maatschappij van Landbouw Afd. „Texel". Men schrijft ons: Onze belofte getrouw, komen wij in dit nummer nog even terug op de bespre kingen in de bijeenkomst van de Holl. Mij. van Landbouw op j.l. Donderdag; volgende op de voordracht van de heer Klimp. Grondonderzoek. Voor ik begin te spreken, aldus de heer Klimp, wil ik u even iets laten zien. Ik heb hier twee „Grondmonsters" van Texel, die ik doe in twee reageerbuisjes, gevuld met een zeker vocht. De vloeistot is, zooals ge ziet, helder. Het eerste buisje vul ik met grond uit Eierland, het andere met aarde van de Hoogeberg. Aanstonds zullen we: zien, welke kleur het vocht zal aannemen. Hoewel ik de leiding van de avond op mij heb genomen, ben ik hier niet geko men om alleen het woord te voeren dat is niet de bedoeling van een praat avond. Integendeel, ik ben hier, evenals u, gekomen om wat te leeren en wel van mannen uit de praktijk; ik hoop dat de bespreking, die op mijn inleiding zal vol gen, leerzaam wordt voor ons allen. Ook hoop ik, dat het niet bij één „praatavond" zal blijven. Het is toch een feit, dat gedachtenwisseling voor het boerenbedrijf veel voordeel kan afwerpen. En er zijn zooveel zaken, waarover hier met succes kan worden gesproken; ik zal er enkele noemen; misscnien willen de leden er ook wel enkele aangeven. Gesproken zou kunnen worden over: „Berekening van de zuivere opbrengst van een landbouwbedrijf" Dit voorna melijk met het oog op aanslag in de be lasting. „Behandeling en verbetering van wei land". Al is er hier en daar veel ver-i schil met vroeger merkbaar, er zijn nog vele verbeteringen aan te brengen. „Het nut van proefvelden". Willen we ons land door en door kennen, dan is aanleg van proefvelden noodzakelijk. „Goede ontwatering". Niet alle lan derijen worden goed ontwaterd met de middelen, welke de boer zelf ten dien ste staan. „Behandeling van de melk, voor de fa briek bestemd". De zindelijkheid laat in dit opzicht nog zeer veel te wenschen over. „Netto-opbrengst van een H.A. land, met schapen of met koeien beweid". „Contante betaling op de markt". Met de handel gaat het hier zoo eigen aardig, dat het meer dan wonder is, dat er niet meer stroppen vallen. Als de handen ineen worden geslagen, kan dit gemakkelijk anders worden. „Gezamenlijk aankoopen van veevoeder en kunstmeststoffen". „Pachtcontracten". „Inrichting van bedrijfsgebouwen". Een zaak, welke op Texel nog zeer, zeer veel te wenschen over laat. „Het verzamelen van ier in kelders en de doelmatige verspreiding daarvan over de landerijen". Een punt van veel belang is ook „Be spreking over doelmatige voedering". „Het belang van een goede pachtwet". In den blaag schijnt een dergelijke wet in voorbereiding te zijn. „Bespreking over schade, door het wild aan de landerijen toegebracht". „Kweek van eigen groenten". „Verfraaiing van boerderijen". Op Texel besteedt men hieraan nog niet veel zorg. Dit lijstje zal misschien door de leden J.GKÜKO'S echte; friesche BAAS -TA3AK is uu aar Ijk manjepeh.' nog kunnen worden aangevuld; er zijn nog vele zaken, waarover een uurtje is te praten en de praktijk heeft geleerd, dat zulk een gedachtenwisseling dikwijls meer nut afwerpt, dan een lezing, om dat ieder van zijn kennis en zijn erva ring kan doen blijken. Nu mijn eigenlijk onderwerp: „Grond onderzoek". Eerst zou ik de vraag wil len stellen: „Kent gij uw land?". „Ja", werd door een der aanwezigen gezegd. Niet ieder zal dit durven zeggen, ver volgde spreker. Ik vermoed van bijna niemand onder u. En toch wil men de hoogste inkomsten van zijn land heb ben, dan dient men de grond te kennen. Tot die kennis kan men komen door proefvelden, aangevuld met onderzoek aan het proefstation. Veelal wordt bij inkoop van kunstmest de goedkoopste meststof genomen. Is b.v. superfosfaat goedkoop, dan koopt men super; is echter slakkenmeel goedkoop, dan koopt men slakkenmeel en omgekeerd Dit is een geheel verkeerde methode. Het kan soms zijn, dat men door zoo'n onoordeelkundige inkoop zijn geld in de put werpt, en, erger nog, juist door ver keerde bemesting de groei nog belemmert. Spreker nam hierop de reageerbuisjes ter hand. Het bleek, dat het vocht in het eene buisje zich rood had gekleurd terwijl in het andere het vocht helder was gebleven. Dhr Klimp wees er op, dat het rood geworden vocht het bewijs leverde, dat het buisje kalkarme of zu re grond bevatte, in dit geval afkomstig van de Hoogeberg; in het andere buisje bevond zich basische grond uit Eierland. Nu heeft men in alle gedeelten van Texel zure en basische gronden. De grond kan te zuur maar ook te basisch zijn; in beide gevallen is de toe stand nadeelig voor de plantengroei Zu re grond kan men verbeteren door kalk, basische grond door zure meststoffen. Nu is er op Texel zeer veel zure grond; doch vele landerijen zijn ook ver geven door het overvloedig toedienen van schuimaarde. Zure grond is wel te ver beteren door 'kalk, maar dit dient zeer zorgvuldig te geschieden. Men zal bij grondonderzoek meestal bespeuren, dat de hooge gedeelten meest zuurder zijn dan de lage: dit komt door dat de kalk, die wordt opgelost, weer voor het grootste gedeelte met het wa ter de landerijen verlaat; op de laagste plekken blijft dan nog wel iets hangen, terwijl de oplossing daar minder vlug gaat. Wanneer de structuur van uw weiland zuur is, uw land niet deugt en er zich een harde plaat in bevindt, geven al uw, moeiten en kosten weinig. In dat geval zou ik adviseeren, zet in uw weiland de ploeg maar eens en maak er bouwland zan, voor een paar jaar. Anders blijft ge sukkelen met een zuur stuk land, waarin geen verbetering is te brengen, omdat de kalk in weiland steeds lang zaam doordringt. Tot in de oorlogsjaren waren vele boeren de meening toegedaan, dat gescheurd land niet meer goed te TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN UITGAVE; N.V,v/h LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL Van 1-5 rogels: 50 ct. Iedere regel meer: 10 ct. Dezelfde advortontle 4 maal geplaatst wordt 3 maal borokend. BI] abonnomont lagoro rogolprljs. ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN TELEFOON: N°.11 H POSTGIRO: N°. 652 POSTBUS: N°. 11 Dr. W. Royaards. G.J.D. houten 6 A ft A SL:. Ja'ji-iS huldig/- zijn rooh apparaat en natuurlijk meI !oj ouerz'n Bflftt-TOBtW praat. Hoeravoor GRUNO's Tabaksfabriek ujan! 1ö "12-15'Cn 16Cf pcr'/z or» ■MhlU'ii dlfli'iMIff i'.'iti.LV'l II lil i t rbliJTI

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 1