maken was tot weiland en dat na 30 a 40 jaar nog te herkennen was, welk land ge scheurd was geweest. Vermoedelijk heeft het in zulk een geval wel aan de wijze van aanleg gehaperd, verkeerde grassen en verkeerde kalktoestand van de bodem zijn dikwijls de oorzaak. Tegenwoordig is men zoo bang niet meer voor scheuren. Op zuur en licht land werkt men zoo veel mogelijk met mergel, omdat deze kalkmeststof zich gemakkelijk fijn laat verspreiden. Kluitjes dragen niet bij tot ontzuring van de grond. Erger is het, als een land te veel kalkl bevat, basische grond is niet zoo gemak kelijk te verbeteren. Op de eerste plaats brenge men er geen kalkhoudende mest stoften op, het land zou daarvan nog meer achteruit gaan. Op basisch land treedt de veenkoloniale haverziekte op en deze treft men op Texel nogal eens aan, op zuur land kan de Hooghalensche ziekte optreden. Een der aanwezigen had hiermede te kampen gehad. De heer Klimp: U had slakkenmeel ge mest? Juist! werd geantwoord. Dit is precies verkeerd geweest. Wat ge hadt kunnen doen om uw gewas te verbeteren was het toedienen van Man- gaansulfaat, dit is echter geen middel om de grond te verbeteren, wel om de ziekte te bestrijden. Om nu echter tot de kennis van zijn grond te geraken? De z.g. „Comberme- thode" is maar een hulpmiddel, ook zou men lakmoespapier of zoutzuur kunnen gebruiken om te onderzoeken of de grond vermoedelijk zuur is. Het grootste succes voor grondonderzoek heeft men bij het opzenden van grondmonsters naar het Instituut voor bodemonderzoek te Gro ningen. Het onderzoek van een grond monster kost f 2.50. Het zou misschien mogelijk zijn om dit voor gezamenlijke rekening te doen. Even als bij melkcontróle zou men dan van een monsternemer gebruik kunnen maken. Over dit punt ontspon zich eenige dis cussie: het 'bleek dat vele der aanwezi gen voor deze zaak wel iets gevoelden. Ze zal in de afd.-vergadering nog eens nader worden besproken. De heer Klimp wees er nog op, dat het bij verkoop of verhuring van gronden niet zoo gaat als het behoort; de feilen van landerijen worden niet aangetoond. Wanneer men een paard of 'n koe koopt, welk dier een verborgen gebrek heeft, kan men zijn recht zoeken, doch wanneer men b.v. een stuk land heeft gekocht of gepacht waarop zoo goed als niets groeit door een verkeerde bodemtoestand, of dat b.v. Aaltjesziek is, dan is dat een strop voor huurder of kooper, waarop hij geen verhaal kan zoeken. Het meest gewenscht. zou zijn het aanleggen van lijsten van gronden, waarop de kwalitei ten zouden vermeld staan. Een keurings lijst alzoo, evenals bij het vee wordt bij gehouden, doch zoo ver zijn we nog niet. Op het door de heer Klimp behandelde volgde een levendige discussie. Verschil lende aanwezigen deelden iets mede over eigen ervaring of vroegen de heer Klimp om inlichtingen. (Het lijkt ons beter hier van geen melding te maken, daar dit het vrije spreken op een „Praatavond" niet direct bevordert.) Tenslotte werd door de voorz. voorge steld zooals wij in ons vorig nummer reeds mededeelden, om in de eerstvol gende bijeenkomst te spreken over: „Het verschil in opbrengst tusschen schapen en koeienboerdcrij en bouwbedrijf" en misschien ook over „Contante betaling aan de markt." Na de pauze gaf de heer Klimp nog een serie lichtbeelden betrekking heb bende op het Zuivelbedrijf; deze serie begon met de „Tien geboden voor de Melker" en liet verder verschillende on derdeden van groot- en klein-zuivelbe- drijt zien. Bij de sluiting sprak de voorz. een har telijk woord van dank tot de heer Klimp, onder wiens leiding deze eerste „Praat avond" een succes was geworden voor de afdeeling. Spr. sprak de wensch uit, dat dit goede begin tot groot resultaat mag leiden voor de leden der vereeniging, voor alle landbouwers en veehouders op Texel. De heer Keijser sloot met een opwekking om lid te worden van de Holl. Mij. van Landbouw. Drie personen gaven zich direct op. —o In ons nummer van j.l. Zaterdag deel den wij mee, dat de heeren C.Dijt, C. Stoepker en A.DrosDz., inlichtingen zou den verstrekken over het onderwerp: „Schapenboerderij, koeienboeraerij en bouwbedrijf". De voorz. van de Holl Mij. van Landbouw verzoekt ons echter er op te wijzen, dat het zeer op prijs zal worden gesteld, als ook anderen iets uit hun ervaring naar voren willen brengen. N.V. EiervciLng voor Hollands Noorder kwartier. Op bovengenoemde veiling werden in 1928 aangevoerd: 5.543.791 kipeieren, gem. prijs f6.54 per 100 stuks. 1.251.394 eendeieren, gem. prijs f5.22 per 100 stuks, tegenover in 1927 4.887.818 kipeieren gem. prijs f6.64 per 100 stuks. 973.727 eendeieren gem. prijs f5.16 per 100 stuks. (Ingezonden.) Gewetensgeld. Sedert de laatste opgave in dit blad zijn de navolgende bedragen als gewe tensgeld gestort bij de Inspecteur der belastingen te den Helder, te weten: f 1000.onder letters B.W.; f800. onder P.IJ.; f 1000.— onder L.Z.;fl000.— onder L.A.; f 1000.— onder K.C.; f300.- onder G.D.; f50 onder O.H.; f600. onder E.T.; f250.— onder W.K.; f200 onder D.O.; f250.— onder W.P.; f2500 onder W.V.; f1400.— onder P.B. en f150.onder S.D. De Zuiderzee-fllm. Op verzoek van de Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen in Pruisen, zal de Zuiderzee-film met zijn Texelsche beelden, op onze Sun- derklaas-viering betrekking hebbende vermoedelijk op 6 Februari in de groo- te Sittungs-zaal van het vroegere Her- renhaus te Berlijn worden vertoond. Dankbetuiging H.M.- Koningin-Moeder. Namens H.M. de Koningin-Moeder ver zoekt de particulier-secretaris van Haar ons de volgende persoonlijke dankbetui ging in ons blad op te nemen: Ter gelegenheid van de herdenking van Mijn 50-jarig verblijf in ons Vader land ontving Ik zoo ontelbare blijken van liefde en toewijding in woord en daad, dat het Mij onmogelijk is al Mijn land- genooten te bereiden om hun Mijn er kentelijkheid persoonlijk te betuigen. Daarom wensch ik op deze wijze hun, die hier te Lande, in de Overzeesche Ge westen en in den Vreemde, hoe dan ook, er toe bijdroegen deze herinneringsdagen voor Mij zoo schoon en gelukkig te ma ken Mijn diep-gevoelde, innige dank uit te spreken. De indrukken van dit feest, Mij door ons Volk bereid, staan diep in Mijn hart Vereeniging tot uitkeering bij overlijden „V.I.O.D." De algemeene ledenvergadering van „V.I.O.D.", op Maandag j.l. in „de Lin deboom" belegd, werd bijgewoond door 43 personen. Ze werd geleid door de heer D.Keijser Sz., directeur, die in zijn openingswoord zijn voldoening uitsprak over de opkomst, welke gezien hel het feit, dat de wegen met sneeuw be dekt en door de gladheid deels moeilijk begaanbaar waren, groot mocht heeten. o De notulen, gelezen door de heer P. Lieuwen, secr., worden onveranderd en onder dankzegging goedgekeurd. Meegedeeld wordt, dat de heer C.Bruin Pz., aftredend, doch herkiesbaar, bij en kele candidaatstelling herkozen werd. De heer Bruin zegt deze benoeming aan te nemen en zijn beste krachten weer aan de vereeniging te zullen wijden. Verder deelt de voorz. mee, dat in de laatste bestuursvergadering de heer P. Lieuwen weer voor vier jaar tot secr. werd gekozen. In weerwil van zijn 65 jaren verklaarde deze zich toch weer be reid deze functie verder te vervullen.Spr. feliciteert de vereeniging hiermee en zegt te vertrouwen, dat de heer Lieuwen de vereeniging ook verder met lust en ijver dienen zal. De heer Lieuwen dankt voor deze waar- deerende woorden en zegt weer met veel genoegen de taak, welke reeds 32 jaar op zijn schouders rust, op zich te zullen nemen. Ik verheug mij, besluit hij, in de bloei van de vereeniging en in de prettige samenwerking met het bestuur. Hierin zal ik ruimelijk kracht vinden voor de komende vier jaar. Aan het verslag van de heer F. van Heerwaarden, penn., ontleenen we, dat ontvangen werd f6S32,72; uitgegeven f 4277,672 en dat een batig saldo rest van f2555,04'2. Generale kas: f59325,831 j Namens de rekeningopnemers, de hee ren G.W.Keyser, H.Rey en J.Bakker Dz., brengt eerstgenoemde een gunstig verslag uit. De penningmeester krijgt een pluim pje voor zijn keurig beheer, zooals wij dat van hem gewoon zijn. Aan het jaarverslag van de secr. ont leenen we het volgende: De vereeniging wordt vergeleken bij een bloeiend fandbouwbedrijf, beschikken de over goede grond, welke schoone be loften voor de toekomst een rijke oogst in zich sluit De vereeniging heeft een goed jaar ach ter de rug. Het wiskundig advies luid de gunstig. Bij de berekening werd als grondslag genomen de mannensterftetafel over de heele bevolking in de jaren 1S80- 90. Gememoreerd wordt de gelegenheid lot het sluiten eener dubbele verzekering, sinds 15 Augustus 192S opengesteld, doch uitsluitend voor lien, die nog geen 60 jaar oud zijn. Nieuwe leden en zij. die een tweede verzekering wenschen te slui ten, betalen de verhoogde contributie, •ijnde voor iedere klasse een halve cent pér week meer, behalve voor de klasse 40-jarigen en ouderen, voor welke de con tributie niet verhoogd wordt. Het jaar 1928 ging in met 2759 leden, 27 overleden, 14 bedankten, 9 werden geroyeerd, zoodat er aan het eind vaD het jaar 2906 leden waren. De generale kas bedroeg eind 1924 f49526,20, eind 1928 f 59325,83y?. Het aantal leden bedroeg eind 1924 2632,. eind 1928 2906. Aldus in vier jaar een toename van f9799,63 en 374 leden. Dank zij de ijver van de bode kwam de contributie geregeld binnen. Het verslag besluit met de beste wen schen voor de leden en hun gezinnen. De voorz. brengt de secr. oprecht dank voor het weldoorwerkt overzicht. Vervolgens leest de secr. voor het actu eel verslag van de wisk.-adviseur, de heer P.W.Bremer. Het komt ons onnoo- dig voor hieraan iets te ontleenen, daar het slechts voor ingewijden beteekenis heeft. Hierna wordt „reglementsherziening" aan de orde gesteld. De uitkeeringen wer den verhoogd en bovendien kan men thans een tweede verzekering sluiten. De uitkeeringen bedroegen op een leeftijd beneden drie jaar f6.312 jaar f30 en voor ouderen f75.Thans: bene den drie jaar jaar f6.—, van 3—7 jaag f35.van 712 jaar f58.en voor; ouderen f87,50. Wie een tweede verze kering sloot, ontvangt het dubbele be drag. Hoeveel de contributie bedraagt, deelden we boven reeds mee. Bij de rondvraag geeft de heer G. Schoenmaker zijn spijt te kennen over het feit, dat zij, die 60 jaar of ouder zijn, geen dubbele verzekering meer kunnen sluiten. De voorz. stelt evenwel in het licht, dat de risico voor de vereeniging te groot zou worden, wanneer die gelegenheid wel bestond. Immers wordt de kas op zware /proef gesteld, wanneer iemand, die eerst op 60-jarige leeftijd een dubbele verze kering sluit, komt te overlijden. In zoo'n geval moet dan immers f175 worden uit betaald. En hoeveel zal hij voor zijn tweede verzekering hebben betaald? De heer W.v.Heerwaarden Jbz. brengt als oud-commissaris dank aan het bestuur voor de moeite welke het zich heeft ge troost. De heer J.RoeperCz. sluit zich hierbij aan, vooral dank brengende aan de onvermoeide secretaris. Spr. zegt te weten, welk een ondankbaar werk het vervullen eener bestuursfunctie meerma len is. De heer H.Reij merkt op, dat het na zien der boeken ditmaal zeer accuraat is geschied, in het biezonder door de heer J.BakkerDz., die zich hiertoe verplicht gevoelde, omdat de laatste jaren in Texelsche vereenigingen zulke mooie din gen gebeuren. De heer IJ.Brouwer die bij het aanhoo- ren van het fin. verslag een verschil van tien cent meent te hebben opgemerkt, wordt op dit punt door de penningm. volledig gerust gesteld. Ook op zijn vraag, of de kas door het sluiten van dubbele verzekeringen ge baat wordt, luidt het antwoord hoopvol. Evenwel zegt de heer Brouwer zich in de toekomst niet te kunnen vereenigen met het salarieeren van secretaris, pen ningm. en boekhouder, al oordeelt hij een bedrag van f 750.thans als ver goeding uitbetaald, alleszins billijk. Spr. hoopt, dat in de toekomst nieuwe krach ten zich met evenveel zorg en toewijding aan het vereenigingswerk zullen wijden, als de tegenwoordige functionarissen ple gen te doen, niet uit hoop op belooning, maar om het goede doel ,dat de vereeni ging nastreeft. De heer F.v.Heerwarvden stemt met de heer Brouwer in, dat men „het huisje bij de schuur moet laten". We mogen van V.I.O.D. geen melkkoetje maken, vervolgt hij. Zoolang ik leef, hoop ik de belangen der vereeniging naar mijn beste krachten te behartigen, niet om de vergoeding maar omdat de vereeniging mij ter harte gaat. Thans is de vergoeding op f 750 gebracht, op aandrang van de zijde der leden, onder goedkeuring van het bestuur, de wisk.-adviseur en de Verzekeringska mer. De vraag is echter, of de uitkomsten het volgend jaar de uitkeering van zulk een bedrag toelaten. Tenslotte verzoekt de penningm. de leden eens te willen controleeren of de contributie, welke zij betalen, klopt met met het bedrag, op de polis(sen) ge noemd. Stemmen de bedragen niet overeen dan moet hiervan onverwijld aan de bode kennis worden gegeven. Hierna sluit de voorz. de vergadering met een woord van dank aan de aanwe zigen voor de opkomst en een woord van lot aan de bode, de heer C.Buijsman, een man, op wie de vereeniging om zijn accu raat werk bouwen kan. OOSTEREND. Een best geslaagde feestavond. Nut en Genoegen vergaderde Zaterdag avond voor het eerst in dit jaar met het doel een gemaskerd bal te houden. De opkomst van leden met hunne dames mocht bevredigend genoemd worden. De voorzitter, de heer Koppen, opende met een welkomstwoord en releveerde het doel van de avond. De heeren P.Boom en J.Visman zouden vooraf eenige muzi kale voordrachten en zangnummers geven en daarna zouden na een pauze de ge- maskerden binnenkomen. Een biezonder welkom werd toegeroepen aan de beide heeren van Oudeschild, waarna ieder een genoegelijke avond werd toegewenscht. De heer Visman had al dadelijk succes met zijn voordracht: „De Zilveren Brui loft yan Manke Nelis", waar hartelijk om lachen werd. De heer Boom, die wat minder verstaanbaar was, droeg voor: „Hoe de dametjes tegen hun mannetjes moeten opspelen." „De Doodensprong", een mooie ern stige voordracht en „De Paaschklokken" waren twee voordrachten, gegeven door de heer Visman, waarnaar met aandacht geluisterd werd. Menig stukje muziek volgde. En tenslotte kwamen de gemaskerden binnen, 19 stuks, die de zaal in keurige kleuren omtooverden. Wat waren de pak jes mooi; meest alle zelf vervaardigd, 't Was al dadelijk te zien, dat de jury die zou bestaan uit mej. E.Bremer-Kroon en de heeren Boom en Visman, een zware taak zou hebben. De gemaskerden stelden voor: Eva, een duivelin, een spinster, zonsverduiste ring, sneeuwkoningin, half heer half dame, Amerikaansche vlag, de Rattenvan ger van Hameln, Lieveheersbeestje, Pier rot, 2 vlinders, klaveraas, tasch, Nar-in, Gelukspop, Pierrette, Nacht-en-dag, baby. Het was een fantastisch gezicht, dit 19-tal door de zaal te zien zweven. Na veel wikken en wegen kende de jury de prijzen toe als volgt: 1. El. schemerlamp aan Eva (mej. C. Mantje-Mantje.) 2. Bewerkt lepeldoosje aan Tasch (mej. N.Bakker.) 3. Tanden borstelstelletje aan Pierrette (mej. C.Bak ker.) 4. Eau de Cologne-spuit aan Sneeuw koningin (mej. N.Kuiter). 5. Toiletspie geltje aan Lieveheersbeestje (mej. D.Eel- man.) 6. Sigaren aan de Rattenvanger van Hameln (de heer P.Mantje.) Vooral het costuum van Eva was origi neel, daar het geheel was vervaardigd van Aucuba-bladeren, opgesierd met ap pelen en een slang om het lijf. Gelukkig dat het dier niet kon spreken, want het zag er dan niet gemakkelijk uit. De voorzitter kende de prijzen toe en feliciteerde allen, die bekroond waren ge worden; zelf zou hij niet gaarne in de jury gezeten hebben, want hij gevoelde, dat de beoordeelaars het moeilijk hebben gehad, daar zelfs om de tweede prijs moest worden geloot tusschen Tasch en Pierrette. Nog zij vermeld, dat nog een gemasker de binnenkwam met een collecte-schaal en in het costuum van Dorus Rijkers. Dat Rijkers evenwel niet uit zijn graf herrezen was, bleek uit de vrouwelijke allures,, die men bij Dorus wel nooit waargenomen zal hebben. De gemaskerde droeg een papier op de borst, waarop; „Ramp. Prins der Nederlanden-fonds". De collecte, onder getuigen geteld, be droeg f 10.47. Nog lang bleef men gezellig bal hou den en zoo kan ook deze avond geboekt worden onder de best geslaagden. OOST. Wedstrijd op schaatsen. Maandagmiddag werd op de ijsbaan „De Putten" een stembuswedstrijd op schaatsen gehouden. De baan, die in prachtige conditie was, werd druk be zocht. Het aantal deelneemsters was 14 en meing moeilijke rit moest gedaan worden Na spannende strijd werdeen de prijzen gewonnen als volgt: 1. een eikenhouten rek met 6 bordjes, mej. Wilhelmina Bakker; 2. een electr. strijkijzer, mej. Catharina Boersen; 3. een beeld, mej. Corrie van Houten; 4. een paar handbeschermers voor de fiets, mej. Annie Keijzer. De prijzen werden met een kort toe passelijk woord uitgereikt door de heer H.Stijgstra, bestuurslid van de IJsclub. Niettegenstaande het mistige weer, werd er door oud en jong genoten. Bij een gevaarlijke plaats stond in de sneeuw geschreven: Hier moet je draaien, Anders ben je voor de haaien. Zoo'n waarschuwing was wel goed, want het ijs bevindt zich daar boven een aanmerkelijke diepte. Deze wedstrijd is goed geslaagd. DE COCKSDORP. IJssport. De vorige week organiseerde IJsclub Eierland een wedstrijd voor leden, be staande uit een hindernis-wedstrijd op schaatsen voor mannen. Er waren 16 deelnemers. De uitslag luidde: 1. de heer Z.Stolk; 2. de heer P. de Graaf; 3. de heer W.Boon Az. Het ijs bevindt zich in goede conditie, doch verliest dagelijks meer van zijn kracht, vooral ook doordat het waterge maal in werking is gesteld. Waarom dit noodig is, is voor ons leeken op land-i bouwgebied onbegrijpelijk; water is er niet en toch moet er gemalen worden. (Het bovenstaande kon, niettegenstaande onze courant S blz. telde, Zaterdag niet

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 2