De nieuwe Kaasfabriek. Gemengd Nieuws een electr. gemaal vrij belangrijk lager moeten worden gesteld en die van een oliegemaal hooger; dat de afschrijvingstermijnen, door ir. B. aangenomen, hun college niet juist voorkomen; dat met het oog op mogelijke prijsstij ging der brandstof oliebemaling niet bo ven een electr. gemaal te verkiezen is; dat derhalve aan de overgelegde rap porten elke beteekenis moet worden ont zegd en hun college zijn meening bo ven uiteengezet handhaaft; dat het belang van Burgernieuwland, de Koog, Everstekoog, Gerritsland, Do mein- en Mientgronden, welke polders en gronden door Waalenburg bemalen moeten worden, meebrengt, dat de keus op een electr. gemaal moet vallen; dat Waalenburg, door ondanks on juiste berekeningen en in strijd met de duidelijk kenbaar gemaakte zienswijze van hun college tot oliebemaling te be sluiten, heeft gehandeld in strijd met - met het algemeen belang en o.a. met dat van Burgernieuwland en de Dertig Pol ders; BESLUITEN: 1. het oliebesluit op genoemde gronden te vernietigen; 2. Waalenburg's bestuur uit te noodi- gen dit besluit onmiddellijk ter openbare kennis te brengen; 3. Genoemd bestuur er op te wijzen, dat beroep op EI.Al. de Koningin open staat mits geschied binnen 30 dagen na openbaarmaking van dit besluit. o Hiermee is de strijd een nieuw stadium ingetreden. Met belangstelling mag wor den afgewacht, hoe het verdere verloop zal zijn. EIERLAND. Men schrijft ons 't Vervroegde uur van aanvang was blijkbaar voor belanghebbenden bij de oprichting van een coöp. kaasfabriek alhier geen beletsel om ter vergadering te gaan. Toen de voorzitter te ongeveer tien uur de bijeenkomst, die gister ochtend bij Westdorp werd gehouden, opende waren 35 personen aanwezig. De heer Stoepker heette de aanwezigen welkom en deelde mede, dat de heer Klimp aanwezig was om de Vereen, van advies te dienen, hetgeen door het bestuur zeer op prijs werd gesteld. De notulen van de vorige vergadering wer den door de heer Meindersma gelezen en zon der op- of aanmerking goedgekeurd. De voorz. stelde nu punt 1 der agenda aan de orde, n. 1.„Reglementsvaststelling". Spr. deelde mede, dat als model was gekozen de Statuten voor de Coöp. Zuivelfabriek „De Dage raad" uit Burgerbrug. Enkele wijzigingen daarin zullen noodzakelijk zijn. Artikelsgewijze volgde nu voorlezing. Over de naam der nieuwe fabriek ontspon zich eenige discussie. De voorz. noemde de naam „De Eendracht", anderen „De Olifant", de directeur der „Samenwerking" had tot een der leden gezegd: Noem haar „De tijd zal't leeren". Een besluit over de naam werd NIET genomen. Over het aannemen van losse leveranciers werd van gedachten gewisseld. De heer Klimp 5 was tegenstander voor het aannemen van losse S leveranciers iedere leverancier moet naar j zijn meening lid zijn. De voorz. deelde mede, dat Dr. Schey gezegd jj had: Losse leveranciers zijn „binnenvetten" I voor de Vereen. Ook andere aanwezigen waren ij wel voor het aannemen van hen. De meeste artikelen werden nu verder na 1 kleine wijzigingen vastgesteld. In het reglement werd een boete vastgelegd van f25,— per 1000 K.G. geleverde melk inde laatste 5 jaar, voor vrijwillige uittreding of ontzetting (wegens herhaalde levering van slechte melk). Voorgesteld werd het stemrecht als volgt te regelen leder lid heeft recht op één stem, verder geeft iedere 20,000 K.G. geleverde melk per jaar een stem tot een maximum van 5 stemmen. Dit werd echter bij stemming niet aangenomen. Bepaald werd, dat ieder lid één stem mag uitbrengen. Ook werd vastgesteld, dat er 5 bestuursleden zullen zijn, die 3 jaar zitting hebben. Het be stuur is herkiesbaar en treedt volgens rooster af. Verder zal er een commissie van toezicht zijn, bestaande uit drie leden. Er zal een reservefonds worden gevormd, waarvoor op de exploitatierekening f200,—per jaar zal worden afgeschreven, tot een bedrag van f7500,—. Over het inleggeld per koe of het inhouden van het inleggeld per liter melk werd ook van gedachten gewisseld. Enkelen waren voor het bepalen van inleggeld, om uit reclame-oogpunt niet te veel van de melkprijs in te houden. Besloten wérd échter, het inleggeld van de melk in te houden. Een lid, dat naar elders vertrekt, kan na twee jaar zijn aandeel in het ledenkapitaal opeischen 't Bedrag der afschrijving op de gebouwen werd bepaald op minstens 2 pet en 10 pet op machines, enz., minimum aflossing minstens 5 pet. Op de algemeene vergadering wordt aflos sing jaarlijks bepaald. Door telkens een vaste.som te besteden voor rente en aflossing zal het oprichtingskapitaal ongeveer na 15 jaar zijn afgelost. De vaste som is bepaald op 10 pet. van het oprichtingskapitaal. Daar het intusschen half twee was geworden en twee aanwezigen, waaronder de secretaris een broodzak te voorschijn haalde, was het ons duidelijk, dat we het einde van deze bijeen komst niet konden afwachten. De heer Klimp verklaarde zich welwillend bereid ons voor het volgend nummer een en ander omtrent het verdere verloop van de ver gadering mee te deelen. DEN HOORN. Uitvoering Fanfare „D. E. K." Bovengenoemde vereeniging gaf op Vrijdag en Zaterdagavond in het „Loodsmanswelvaren" een uitvoering, op Vrijdagavond uitsluitend voor donateurs en hun dames. Beide avonden was de zaal flink bezet en riep de heer Jac. Kiljan alvorens met het programma een aanvang te maken, de aanwezigen het welkom toe, Zater dagavond in het bijzonder de leden van de zustervereen. van Den Burg. Allereerst werd er onder leiding van de direc teur. de heer P. B. Riteco, een marsch en een wals ten gehoore gegeven. Direct trof onze aandacht, dat er goede vorderingen waren ge maakt, want algemeen was men het eens, dat er goed werd gespeeld. Hierna vergastte de heer D. Drijver ons op een voordracht, „De aapjes koetsier". Deze kon niet nalaten het taxigebruik af te keuren en ten slotte ook nog zijn vrouw bij wie bij het klimmen der jaren de bekoring was zoek geraakt, te beschimpen. Dan volgde nog een marsch en een potpourri en als laatste nummer voor de pauze een voordracht „Oude Sientje" gegeven door de heer P. Drijver. De rol van deze oude 82-jarige commandant uit het besjeshuis werd zeer voortreffelijk gespeeld. Haar bijzondere kleederdracht en manieren maakten het geheel een aardig stukje. Na de pauze werd als eerste voor het voet licht gebracht een tooneelstukje getiteld „Een Groenteboer en een Veldwachter in de klem", waarin de verschillende rollen goed werden vertolkt, als hoofdpersoon trad hierin op de gep. kapitein der huzaren, een man met stramme leden. Deze had met zijn bediende Hans, de heer A. Smit, een list bedacht om tijdens het verblijf van de kapitein, zijn vrienden, de slungel achtige veldwachter Akkelhorn, de heer Jac. Kiljan en de groenteboer Krelis, de heer M. de Porto, die venvacht werden om Hansje in te rekenen, een mooie poets te bakken. Besloten werd om ze resp. in een meelkist en een kast te lokken en ze daarna op te sluiten, wat dan ook gelukte. Dit alles te zamen maakte het tot een comisch stukje. Als volgend nummer stond op het program ma een wals en een ouverture, waarna nog volgde een voordracht van de heer C. Dekker, „Zeg het met bloemen": De optredende had veel last van een tong, die uitglipte, kon de opgegeven boodschappen van zijn vrovw niet volbrengen en deed om toch goede vrienden te blijven een bloemenstalletje aan om met een „schat" van bloemen thuis te komen. Nu volgde nog een wals en een marsch en daarna was het programma afgewerkt. Aan het slot wenschte de heer Jac. Kiljan de aanwezigen een tot weerziens toe. Vrijdagavond werd besloten met een intiem bal, waaraan ook de ouderen deelnamen, Zaterdag was het een gezellig bal, in het bijzonder voor jongelui. Oprichting ijsciub „De Geul". Sinds lang stelde men zich hier de vraag hoe tot oprichting van een ijsciub te komen. Nu dezer dagen de anders van nature zoo mooie baan „de Geul" met een sneeuwkorst was be dekt, werd het aantal voorstanders om een ijsciub op te richten steeds grooter. Maandag jl. hadden eenige personen een vergadering uitgeschreven in het „Loodsmanswelvaren" waar ongeveer 50 personen aanwezig waren. Als voorloopig voorzitter trad op de hr P. B. Riteco. die in het kort de verschillende aangelegen heden memoreerde. Het grootste bezwaar tegen het exploiteeren van een baan bleek al uit de weg geruimd daar de heer Boschwachter Epe deze („de Geul") geheel gratis afstond, wat zeker voor een nog op te richten vereen, een pracht voorstel is. Het nieuwe bestuur werd uit de volgende heeren samengesteld voorzitter P. B. Riteco, secretaris M. Bruin, penningmeester Jac. Witte Jnz., commissarissen M. J. Kikkert, A. Slegh, A. Smit en J. D. Troost. Tijdens de vergadering gaven zich plm. 50 leden op. Er werd besloten direct met de verschillende werkzaamheden een aanvang te maken, waarna de heer Riteco met dank voor de aangename besprekingen de vergadering sloot. Gisteren werd met man en macht gewerkt om de banen in orde te brengen. OUDESCHILD. Ongeval. Veehouder J.Bas, die gistermorgen met melk op de haven kwam, viel bij het los^ sen der bussen melk op de kade en kreeg; een bus melk op zijn been. Dit werd pijn lijk getroffen. Thuis moest hij zich onder behandeling van een medicus stellen. Filniavcnd. De filmavond, uitgaande van de Centr„ Bond van Transportarbeiders, is thans bepaald op Zondag 10 Februari. Als spreker zal optreden de heer Albers. Ds. J. J. Buskes. Ds. J.J.Buskes, geref. pred. te Amster dam-Zuid (H.V.), die eenige weken onge steld is geweest, maar Zondag j.l. weer voor zijn gemeente is opgetreden, zal om streeks half AAaart naar Oosterend ver trekken en daar bevestigd worden door dr. J.G.Geelkerken. (Hbl. van 24 dezer.) HET VERDRAG van vriendschap en waarborg, begin 1924 tusschen Italië en Joego-Slavië gesloten, is een dezer dagen geëindigd. Mussölini wenscht het onder de oude voorwaarden niet te verlengen. Met bezorgdheid vraagt men zich af, wat hieruit voortkomen zal.

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 6