V PU ROL No 4301 Woensdag 6 Februari 1929 42s,e Jaargang Van week tot week a '§€$,£ft€i£e Huid Texelsche Berichten ABONNEMENTEN: UITGAVE:N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ K DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: Zaterdagavond. Habib-Aman-Oellah-soesah. Het gaat de „zoon van de waterdra ger," Habib Oellah, niet voor de wind zij het ook, dat hij voor zoover ons deze week uit de bladen kon blijken thans nog het heft in handen heeft. Enge land mag hem wel, al vloeit hem dan geen vorstelijk bloed door de aderen. Habib draait de Sovjetheeren de rug toe en dit is Engeland voldoende om met Habib goeie maatjes te worden. Aman Oellah daarentegen is Moskou-gezind, al komt hij er niet openlijk voor uit. Hierin ziet Engeland ernstige gevaren voor de toekomst; het vond hierin zelfs aanlei ding Aman Oellah nog niet als koning te erkennen. Inmiddels is nog een liefhebber voor de Afghaansche troon komen opzetten, zoo dat men thans al spreekt van het „Vier- koningen-land". Engeland en Rus land en wellicht ook Turkije houden over dat alles een wakend oog, om wanneer zij de kans schoon zien eens stevig in te grijpen. Wie zal ons zeggen, welke gevolgen dit Afghaan sche brandje voor de Oude Wereld heb ben zal? Tot heil van Oost-E'uropa. Of de geest van K ellogg's Pact al vaar dig wordt over de n ïachthebbers in Oost- Europa? Het gaat er wat op lijken. Mo gelijk, dat Polen en Rusland het met Estland, Lethland en Roemenië op een accoordje gooien. Rusland is innerlijk ta melijk verdeeld en zou wel geneigd zijn op de totstandkomicig van een Oostelijk- Locarno met ijver a.an te sturen. Of het aanzoek heusch gemeend is? Het zal spoedig blijken, wan.neer men de eerste stappen zal doen om het begeerlijk doel nader te komen. Pruisen's „Onbeschaai nde houding". De verhouding van Beieren tot Prui sen laat de laatste weken veel te wen schen over. Het is in allen gevalle verre van „botertje tot de boom". We lazen deze week, hoe de Min ister-President van Beieren aan Pruisen duidelijk te verstaan gaf, dat het zoo niet langer gaat: Pruisen wil de baas spelen en bovendien heeft de verhooging van de bierbelasting veel kwaad blood gezet. Nog minder stak de Minister van Fi nanciën zijn meenittg onder stoelen en banken. Hij kwali ficeerde Pruisen's hou ding als onbescha amd en verklaarde zich met man en machi' tegen de bemoeizucht van Berlijn te zulllen verzetten. Wat er precies is voorgevallen doet voor ons minder ter zake. G enoeg zij te constatee- ren, dat de toesta md ni'ct gelijk is aan die welke we plegen aan te duiden met: „alles koek en ei. Spaansc'ne opstootjes. We kijken er nauwe lijks van op, wan neer we lezen dat in Spanje of Portugal weer eens 'n klein hei,beitje de rust heeft verstoord. Met zoo'n ,'ieibeltje bedoelen we dan een revolutie-in -zakformaat, van die ongevaarlijke opstoo tjes, welke in die contreien heel de geschiedenis door m- heemsch schijnen te zijn.. Maar ditmaal gaat het er minder on schuldig toe. Er is o sci'iande zelts bloed gevloeid. Weliswaar heeft Primo de Rivera, de dictator, die er de lakens uitdeelt, in den beginne wan een „afschu welijk misverstand" ges prokei.' en zelfs beloofd „genade voor eecht" te zullen laten gelden jegens hen, 'die voor de op standen verantvfoo rdelijk konden wor<1en gesteld. Maar hij he «ft zich bedacht en zal de „oprc jerkraaier op een „voor beeldige straf" onthalen.. Het ziet er v oor Primo, overigens ellen dig uit. Aanva r.kelijk sla .agde men er 111 op éc:n uitzon: lering na, de oproeren in de kiem te sn ïoren. Van: de muiterij te Ciudad Real i naakten we Zaterdag reeds melding. Ook elde.rs blijl :t het intusschen niet pluis. Al .om worden troepen gereed gehouden om zoo nood' g bij begin van revolutiebram 1 aan het blusschingswerk deel te neme ,n„ maa,r het is de vradg> ot Primo en koning Alfonso in hun manne tjes onbeperkt vertrouwen mogen stellen. Als een merkwaardigheid kan nog wor den vermeld, dat het complot werd voor bereid door Sanchez Guerra, oud-premier, ervaren staatsman, vroeger een van 's Iro nings raadslieden, vurig koningsgezind en deswege fel gekant tegen Primo's dic tatuur. Het sein tot de opstand zou in de nacht van Maandag op Dinsdag worden gege- van door Valencia, maar toen de militaire leider der stad, generaal Castro Girona, op het kritieke moment de moed in de laarzen zonk, viel heel het plan in brok ken, op een enkele uitzondering na. De aanstichter meldde zich hierop bij de auto riteiten en zucht nu met zijn kornuiten in Primo's gevangenis. En toch blijkt uit dit alles, dat Primo niet meer zoo vast in liet zadel zit. G.J.D. „mm. Hoe „Waterstaat" een blauwtje liep. Vrijdagmorgen zou door de Rijkswa terstaat te Haarlem o.m. worden aanbe steed de leverantie en het verwerken van stortsteen voor de Stuifdijk. Evenwel kwam geen enkel biljet bin nen, hetgeen is toe te schrijven aan het feit, dat de aannemers weigeren in te schrijven, wanneer de bestekken niet de mogelijkheid van arbitrage insluiten. Wat zal „Waterstaat" nu doen? De ba kens verzetten en de koers wijzigen? Tot nogtoe heeft het Rijk van arbitrage in bovenomschreven gevallen niets willen weten. Ontvanger der Registraiiën en Domeinen. De heer J.C.Bus, ontvanger der Regi- stratiën en Domeinen in het district den Helder waartoe Texel behoort is met ingang van Maart a.s. benoemd tot Inspecteur der Registratiën en Domeinen te Sneek. Texelsch Fanfare. "Was Muziek en Zang er niet: Het leven had geen waarde." Wij gaan allen wel eens mank aan een veel verbreid gebrek, „overdrijving" ge- heeten. Ook de uitvinder van bovenstaand motto ontkwam er blijkbaar niet aan, al zal geen onzer aan muziek en zang hun groote en gunstige invloed willen ontzeg gen. Evenwei dat 's levens waarde daarvan in zoo groote mate afhankelijk zou zijn? We kunnen er het „ja"-woord niet op laten volgen, tenzij men die woor den zou willen opvatten in figuurlijke zin. Muziek! We hebben er met veel genoe gen naar geluisterd, toen Texelsch Fan- Fanfare er Vrijdag donateurs en genoo- digden toe in de gelegenheid stelde. Het programma was welverzorgd, afwisselend en werd vlot en tot veler tevredenheid afgewikkeld. De voor/.., de heer Jb. Schrama, hield een openingsspeech, waarin hij gewaagde van de wensch van Texelsch Fanfare om zijn donateurs en verdere aanwezigen een genoeglijke avond te bereiden. Vervolgens werd door het corps, onder leiding van zijn onvermoeide directeur, de heer G. Smidt, een vijftal nummers ten beste gegeven. Aangevangen werd met „Le Farceur", een pittige marsch van Sam Vlessing. Ware de componist aanwezig geweest hetgeen, daar die een geboren Texe laar is, zoo onmogelijk niet was hij zou op de manier, waarop zijn composi tie ten gehoore werd gebracht, stellig niet veel hebben aangemerkt. Zeer goed kwam ons het derde nummer voor, „My- riam", ouverture, van E.Gaudefroy. Een Zwitsersche Wintersport. Hoe het thans toegaat in Berner Ober land, kan bovenstaand plaatje u vertellen. De glijsport cp sleden en sld's vindt daar nu tallooze beoefenaars. TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 E! POSTBUS: N°. 11 nende geldschieter op onmenschelijke wijze te worden afgezet, wordt uit de Samsoii-Moot'sche strikken bevrijd door Bik (H.Koorn), met het opsporen van woeker-zaakjes belast. Vrouw Radder (Emy Langeveld), nog radder van tong dan Samson, die toch ook niet op zijn mondje gevallen was, laat zich niet zoo makkelijk nemen en slaat zoowaar een pantoffel-roffel op de schouder van Sam son, die krimpende van pijn van liet too- neel verdwijnt. Teruggekeerd verklaart hij plechtig ziju leven te zullen beteren, waar bij Moot hem een handje belooft te zul len helpen; maar weemoedig nemen zij afscheid van een levbn, dat hun lief ge^ worden is: Eerlijk duurt immers liet langst om rijk te worden. Een gezellig bal vulde liet verdere deel van de avond. Zaterdag werd nogmaals een uitvoering gegeven. Beide dagen, doch op de tweede vooral, was de zaal goed bezet. Vrijdag merkten we onder de genoodigden een aantal leden van de zusterverenigingen te den Hoorn cn Oosterend op. OOSTEREND. Hoe trekt men het grootste profijt van zijn kippen? De aangekondigde vergadering van de Pluimveeteeltver. „Eensgezindheid" werd Zaterdag gehouden in „het Wapen van Amsterdam." Twee leden van het bestuur, de heeren S.D.Keijser en M.Koorn, waren aanwezig en een 20-tal belangstellende pluimvee houders hadden koude en gladheid ge trotseerd om de vergadering bij te wo nen. De voorzitter, de heer Keijser, was over de opkomst dan ook wel tevreden en heette bij de opening alien hartelijk welkom. Hij sprak de wensch uit, dat men iets zou mogen meenemen. Spreker wetischte in liet bijzonder een en ander mede te deden over bedrijfsrassen voor de Texelsche pluimveeteelt en gaf een overzicht over de wording van de vereeni- gingen op dit gebied. In de mobilisatie waren het de land- en tuinbouwvereeni- gingen, die de aandacht vroegen, doch de tuinbouw kwam in de verdrukking; liet pluimveeleven laaide op en liet aantal kippen vermeerderde sterk. Evenwel lette men meer op de kwantiteit dan op de kwaliteit en zoo werd de pluimveestapel wel vermeerderd maar niet verbeterd. Doordat er veel meer eieren kwamen, moesten er veilingen gehouden worden en het kwijnende tuinbouwbedrijf wist deze veilingen aan zich te verbinden. Later spatten deze vereenigingen, ook op Texel, uiteen. Andere stemmen gingen op, en men legde zich er weldra op toe voor ver betering van liet pluimvee te zorgen. Men zag in, dat de veiling niet het voornaam ste is, maar dat men moest hebben goede foktoomen, waardoor de productie beter tot haar recht zou komen en liet bedrij! meer loonend zou worden. En die fok toomen moesten onder controle staan, eierenstaten moesten aangelegd en bijge houden worden, en fokmateriaal dat geen voldoend aantal eieren gaf, moest opge ruimd worden. Een lien, die in een half jaar 150 geeft, kan men houden, doch minder mag het ook niet zijn. De kippen houder en de fokker behooren zooveel mogelijk samen te werken, dus steeds la ten broeden van gecontroleerde dieren. Men moet zich niet te veel richten naar de theorie, maar naar de practijk. En dan zal. het blijken, dat men wel de ras sen zal kunnen beoordeelen, maar dat niet alie kippen de erfelijke eigenschappen van de moeders hebben. Door selectie kan de productie opgevoerd worden; zoo had spreker hierdoor weten te bereiken, dat hij van een soort, die eerst eieren gaf van 58 gram, deze later eieren legde van 67 gram bij een gemiddelde productie van 240 eieren per jaar. Nadat spreker nog duidelijk in het licht had gesteld, dat de concurrentie in Duitschland en vooral in Denemarken zeer groot zal worden, en verschillende wen ken had gegeven om deze het hoofd te bieden, werdén eenige vragen beantwoord, waarna gesloten werd met dank voor de belangstelling. Enkele nieuwe leden kon- den geboekt worden. waagstuk was ongetwijfeld „Faust", Gou nod's opera, door Kessels „pasklaar" ge maakt. Dit stuk stelt zware eischen; noch- thans heeft de directeur het aangedurfd dit werk in studie te nemen. En het re sultaat mag in ieder geval bevredigend worden genoemd, biet blijft echter een zwaar stuk, dat nog veel tijd en moeite vragen zal, wil men het geheel en al onder de knie krijgen. De ernst, lust en ijver, waarmee Texelsch Fanfare zijn taak opvat, staan er ons echter borg voor, dat niets onbeproefd zal worden gelaten om steeds zoo goed mogelijk voor de dag te komen. En dat zegt toch genoeg! We herinneren ons gelezen te hebben van 'n rederijkerskamer, die deze spreuk in haar schild voerde: „Niets is moeilijk voor hen, die willen" (Het stond er eigenlijk in het Latijn.) Texelsch Fanfare kan die leuze veilig als de zijne aanvaarden. Gedurende de pauze bracht een strijkje, begeleid door piano en slagwerk, een serie min of meer populaire stukjes ten gehoore. Mej. Corry Dros nam de piano begeleiding voor haar rekening en deed, dat op vaardige wijze. De overige leden van het orkestje waren leerlingen onzer Zeevaartschool. Het tweede deel van het programma ving aan met een tweetal nummers voor piano, viool en cello, „A perfect day" en „Loin du bal". Ze ontlokten beide de aan wezigen een dankbaar applaus. Mej. Corry Dros en de heeren G. en K. Smidt vormden een trio, dat we gaarne nog eens weer zullen hooren. Met de opvoering van een vermakelijk blijspelletje „Het Valsche etiket" werd het programma besloten. We worden ingewijd in de allesbehalve fraaie praktijken der heeren Samson (N. de Jong) en Moot (W.J.Boon), die zich onledig houden door de uitoefening van het eerzaam beroep van woekeraar. On gelukkig de arme drommels, die onder 't bereik van hun graaizieke vingers komen. De portier (S.Zijm), aanvankelijk vooi een „hooge oome" versleten en als zoo danig door de schavuiten met eerbewij zen overladen, komt er nog genadig af. Maar de werkman üijkberg (Jn. Dekker), die voor zijn kostelijke centjes een baan tje denkt te bekomen, wordt bij dc neus genomen, evenals de technicus Groothuis (A.Vonk) en de grossier v. Delden (H. van Zijp). Kruidenier Kiaasseri (D. P. Koorn), op het punt door de menschmin- TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. pest door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ct. Iedere regel meer: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal borokond. Bil abonnement lagere regolprljs, ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN en springende lippen Onoz.n 30-60 co 90 ct Tube 80 ct Bil Apoth. co Proglsteo

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 1