Zenuwstillend MIJNHMDT'S zeimwtabletten ONS HHDKRH0BUB. ingezonden laten zien? Er heerschen bij het bestuur van Waalenburg al heel eigenaardige toe standen. Ik persoonlijk, als lid van het Dag. Bestuur van Waalenburg, had voor deze vergadering een afschrift willen ne men van een brief. Dit werd mij gewei gerd en een gewoon ingeland heeft zoo maar inzage van alle officieele stukken. Ik vroeg dezer dagen de secr. om een afschrift van een brief. Deze voegde mij toe: „Ik zal hem wel voor je typen." Later deelde hij mij mede, dat de dijk graaf dit niet wilde toestaan, evenmin als ik de gelegenheid kreeg, persoonlijk een afschrift te maken. De uiterste termijn van in beroep gaan bij de Kroon is 4 Maart a.s. Nu zouden we kunnen wachten, tot het beroep van Waalenburg is verzonden dat het zal worden verzonden staat bij mij vast, even als het bij mij vaststaat, dat het beroep zal worden verworpen wij moeten echter de zaken vlug afwerken en daar om stel ik voor bij de Kroon aan te drin gen op snelle behandeling. De heer Joh. Keijser Dz. zou niet al leen willen aandringen op spoedige plaat sing van een „Electr." gemaal. Spr. is er van overtuigd, dat dit in het belang is van geheel Texel. De heer Eelman zegt: Ik zal u het adres voorlezen. Het zal u blijken, dat daarin op „Electrische" bemaling sterk wordt aangedrongeh. Spr. las hierna het volgende adres voor: Hoog Edel Gestrenge Heeren. De vergadering van Ingelanden van Polder Waalenburg, gesteund door een groep van 70 a 80 bloemisten uit de Koogerpolders gehouden op 13 Febr. 1929 in café „den Burg" geeft hiermede met verschuldigde eerbied te kennen: dat zij met groote teleurstelling heb ben vernomen, dat het bestuur van Waal enburg besloten heeft in beroep te gaan tegen het vernietigingsbesluit van Ged. Staten van 23 Jan. 1.1. om Waalenburg te bemalen met oliemotoren. Tevens is het hun bekend dat een groot aantal verzoeken en adressen van Ingelanden en belanghebbenden bij het bestuur van Waalenburg is ingekomen om niet in beroep te gaan: zoomede een schrijven van de heer Begeman. Alsook een schrijven van B. en W. der gemeente Texel, waarvan wij UEd. beleefd ver zoeken kennis te willen nemen, 't Grond bezit der ingelanden, die zich bij adres en afzonderlijk schrijven tot het bestuur, hebben gewend, om niet in beroep te gaan bedraagt ongeveer 387 H.A. of bij na tweederde van de polder Waalenburg, terwijl enkele ingelanden, buiten Texel woonachtig, niet in de gelegenheid tot teekenen konden worden gesteld. Naar ons gevoel is deze zaak zeer zei ker voldoende onderzocht en betreuren we het feit, dat het Bestuur zich niet heeft neergelegd bij de duidelijke ui' spraak van Ged. Staten van 23 Jan. 1.1. er.- dientengevolge onverwijld over te gaan tot stichting van een electrisch ge maal. Wij meenen te mogen wijzen op het groote geldelijk veriies indien in 1929 geen bemalings-installatie kan worden ge sticht. Omreden dit reeds omstreeks 1 Oct. a.s. werkwaardig zou moeten zijn om a.s. winter droog te leggen en op het feit dat tusschen aankoop en in bedrijf- stelling zeker een- half jaar verloopt. Zij verzoeken daarom Uw hooggeacht college maatregelen te willen beramen, die de uitspraak op een eventueel ingesteld beroep kunnen bevorderen, opdat de stichting van het Gemaal nog in 1929 zou kunnen plaats hebben. Met de meeste hoogachting, namens de vergadering van Ingelanden bovenge noemd. Besloten werd met dit adres nu niet bij al de ingelanden rond te gaan om het te laten teekenen. Het bewijs is geleverd naar de voorz. zeide dat het stre ven van deze groep door een groot aan tal belanghebbenden wordt gesteund. Al leen zullen hierop teekenen de zes perso nen, die deze verg. hebben gewild en het comité uit de bloemisten. De heer Joh.Keijser Dz. richtte het woord nog even tot weth. Keijser als lo co-burgemeester. Spr. zou, nu het hier zulk een groot belang voor de geheele ge meente geldt, het zeer gewenscht achten, dat de raad zich uitsprak en het werk van deze verg. steunde. Het zal zeker in druk maken bij de Kroon. De heer Keijser zegt: Er zou daarvoor een aparte gemeenteraadsverg. moeten moeten worden gehouden, daar er deze maand geen raadsverg. op het program ma staat. Dit werd niet noodig geoordeeld, daar ook in de volgende maand hiervoor nog wel actie bij de Kroon kan worden ge voerd. Weth. Keijser had iets vernomen over een schrijven van de heer Begeman, waarin deze een middel aan de hand had had gedaan om tot overeenstemming te komen met de TEM. Spr. verzoekt de heer Eelman daarover eenige inlichtin gen. Het was niet mijn voornemen, aldus de heer E. om dit schrijven in bespreking te brengen. Nu er echter toch iets over bekend is, wil ik wel zeggen, dat het juist deze brief was, waarvan ik een af schrift wenschte; dit werd mij geweigerd. Dit schrijven bevatte een voorstel van de heer Begeman die nattigheid begint te voelen om te trachten een overeen komst te krijgen met de TEM., evenwel op voorwaarde, dat van de toegezegde te gemoetkoming van f275, f400 wordt ge maakt en dan een contract voor 10 jaar. De heer Begeman handelde hier echter in het geheel niet in de geest van de voorzitter, die m.i. geen electr. zou wenschen, al kreeg men ze cadeau. De heer Jn. Eelman wenschte, toen de brief inkwam, dan ook op dit voorstel niet in te gaan en niet in onderhandeling te treden. De dijkgraaf zou wenschen, dat de TEM nu zelf nog weder met voor stellen kwam en dat mogen we toch nu niet meer eischen. Het mooiste van dit geval is nu echter, dat de olie-adviseur zelf voorstelt om op een bedrag van f400 over al zijn aange geven bezwaren heen te stappen. Ik heb dan ook gezegd: het betreft hier nu slechts een bedrag van f125 verschil, dat men nog zou hebben met de directie van de TEM. Dat is op 2000 H.A. (hierbij ook Koogerpolders) slechts 6 cent per H.A. Ik heb daarbij gevoegd: het is mijn over tuiging, dat de TEM daarvan nog wel een belangrijk bedrag zal afdoen, min stens de helft, zoodat het slechts 3 cent per H.A. bedraagt. Als nu iemand, als de heer Begeman, die om zijn rapport sluitend te maken, de kosten van bediening van een electro motor f500 duurder maakt dan die van een olie-motor, (dit geheel in strijd met de rapporten van zijn voorgangers) zulk een voorstel doet en men daarop nog niet wil ingaan, is het toch wel duidelijk, dat het op zuiver onwil stuit. Het beroep zal dan ook geen ander gevolg hebben dan vertraging. De heer Jb.RoeperKz. zei nog, dat hij er van overtuigd is, dat zoo goed als geen enkele olieman bij Waalenburg een voorstander van bemaling is: ze zouden het liefst allen de oude toestand gehand haafd wenschen. Deze opmerking werd echter door som migen wel wat al te kras beoordeeld. De verdere behandeling van het adres werd opgedragen aan de heeren Jac. Roeper Kz. en Sijbr.C.Eelman. Hierna werd de verg. gesloten. en zenuwsterkend is de werking van Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten Vergadering Texelsche Alg. Wijkverple ging, op Dinsdag 12 Februari 1929. Welwillend deelt men ons het volgende mee, daar wij verhinderd waren deze ver gadering bij te wonen. De vergadering werd bijgewoond door 5 bestuursleden, 3 verpleegsters en 4 le den. De voorzitter opent de vergadering en heet de aanwezigen, doch vooral mej. J.Henkes van Oosterend en de heer IJ. Lap van den Hoorn, die met deze koude zoo'n groote reis moesten maken om op de vergadering tegenwoordig te zijn, van harte welkom. Notulen goedgekeurd, evenals jaarver slag secretaris. Uit jaarverslag blijkt, dat 1928 voor de wijkverpleging niet bepaald ongunstig is geweest. De ontvangsten ble- slechts ruim f5.beneden de raming, terwijl de uitgaven vrijwel gelijk het ge raamde bedrag zijn geweest. De Zusters legden 5602 bezoeken af, t.w. Zr. Muider 1720, Zr. A.A.J.Meijer 2507 en Zr. A.L.Meijer 1375. Van de linnenkast der vereeniging werd weder weinig of geen gebruik gemaakt. Uitgeleend werd slechts 14 stuks goed. Dank werd gebracht aan het bestuur der Coöp. Boerenleenbank voor het aan de vereeniging verleende crediet, waar door het mogelijk werd vrijwel steeds op tijd aan de financieele verplichtingen te voldoen. Ook dank aan de Texelsche Couranten voor opname van de verant woording giften. Rekening 1928. De ontvangsten bedroegen f 6493.85, de uitgaven f7168,93. Nadeelig saldo dus f 675.08. (Dit bedrag wordt in 1929 als subsidie van de commissie voor de wijk verpleging terugontvangen.) De rekening was nagezien door de heeren P.Lieuwen, A.Wierenga en C.Dros Pz., die bij monde van de heer Lieuwen voorstelden de rekening goed te keuren, waartoe met algemeene stemmen beslo ten werd. Begrooting. Ontvangsten f 6656.06, uitgaven 17332.54, nadeelig saldo f676.48. Naar aanleiding van de begrooting stelt de heer Lieuwen mede namens de beide andere leden van de commissie van rekeningnazieners voor het honorarium van de secretaris-pen ningmeester te verhoogen. Nadat de se cretaris-penningmeester de vergadering heeft verlaten, wordt besloten het honora rium met f 100.te verhoogen. De secr.- penningm. dankt de vergadering voor 't besluit. De begrooting wordt thans ge wijzigd en vastgesteld met een ontvangst van f6722.72, een uitgaaf van f7432.54, nadeelig saldo f 709.82. Bestuursverkiezing. Bestuursverkiezing moet plaats hebben wegens het periodiek aftreden van mej. E.Langeveld en de heeren A.Epe, IJ.Lap en Ds. H.Janzen, laatstgenoemde wegens vertrek niet herkiesbaar. De aftredende werden herkozen, terwijl in de plaats van Ds. H. Janzen voor Oos- terend werd gekozen mej. J.Henkes. De tegenwoordig zijnde leden namen desge vraagd de benoeming aan. o— Bij de rondvraag informeert de heer Lieuwen naar de verdeeling van de ge meente in wijken voor de verpleegsters. Het komt nu voor dat Zr. Mulder en Zr. Meijer beiden b.v. in Dijkmanshuizen ko komen waar de grens van de weg juist midden in de weg is. Zoo komt Zr. Mul der aan de Noordzijde en Zr. Meijer aan de Zuidzijde. Opgemerkt wordt dat des tijds bij de verdeeling der wijken groote moeilijkheden zijn gerezen tegen die ver deeling, van de zijde der verpleegsters, zoodat tenslotte na veel moeite de gren zen der wijken werden vastgesteld. Ge vallen als door de heer Lieuwen genoemd zullen door de verpleegsters onderling opgelost dienen te worden. Bij elke ver deeling van de gemeente in wijken, zul len zich wel gevallen voordoen als de heer Lieuwen heeft genoemd. Hierna sluiting. UIT ONS ZONDAGSBLAD. Het nummer van deze week is een echt winternummer. Onze abonnees kon den niet anders verwachten. Het omslag prijkt met een fraaie foto uit de Bis schopsstad, uit Haarlem. Verder brengt dit nummer nog tal van andere winter- sche tafereeltjes uit binnen- en buiten land. Zoo verplaatst het ons in gedach ten naar het Reuzengebergte, maar ook naar het onherbergzame Groenland; naar Uitgeest, Knollendam, Middelburg, Apeldoorn, Zaanstreek, alsmede naar de Gouwzee, op het moment, dat daar een wedstrijd in snel-glij-zeilen wordt ge houden. Nog werden opgenomen een foto van de bekende Brielsche schrijver en archivaris Joh. Been, ter gelegenheid van zijn 70e n verjaardag, en een fraaie reproductie over een heele pagina van een schilderstuk van een onzer „oude meesters". De pagina's Voor de Vrouw en Voor de Jeugd komen ons ditmaal zeer ge slaagd voor. Ons nieuw vervolgverhaal. „Als men beleedigt We maken de feuilleton-lezers(-essen) opmerkzaam op het feit, dat we in dit nummer de publicatie aanvangen van 'n uiterst spannende roman. Tot ons genoegen hebben we mogen vernemen, dat het verhaal, waarvan in dit nummer het slot wordt afgedrukt, al gemeen met spanning werd gevolgd. Op grond hiervan meenen we te mogen ver wachten, dat ons nieuwe verhaal met nog grooter aandacht zal worden gevolgd We maken hierop vooral ook attent onze vele medelezers, die de Texelsche Courant van een buur of vriend die abonnee is ontvangen. Wanneer zij zich abonneeren zenden we hun ons krantje telkens op tijd en regelmatig toe. Om de kosten behoeft men het zeker niet te laten, daar u voor elk nummer nog geen twee cent betaalt (buiten den Burg nog geen drie cent.) Uitslag Ballonwedstrijd. We willen even in gedachten terugroe pen de ballonwedstrijd, welke hier door de plaatselijke feestcommissie in de na zomer van het afgeloopen jaar werd ge organiseerd. Mogen alle gedachten aan zomerweer in deze barre dagen ingevro ren zijn, de jeugdige deelnemers (jon gens en meisjes) wier ballon naar met zekerheid vaststaat de verste reizen hebben afgelegd, zullen vermoedelijk niet vergeten zijn, dat die zomersche wed strijd voor hen nog een buitenkansje heeft opgeleverd. De uitverkorenen waren, blijkens de opschriften der teruggezonden labels: Truus Graaf, Molenstraat; Duw Witte, Zuidhaffel; Hans Post, Naantje Bremer en Trijntje Bakker. Voor ieder van hen (haar) is door de Commissie een boekje beschikbaar ge steld, dat in Boekhandel Parkstraat kan worden afgehaald. De Kamerverkiezingen. Het door de S.D.A.P. gehouden refe rendum voor de Kamerverkiezing in de kieskringen den Heider-Haarlem en dus in de gemeente Texel heeft de volgende definitieve groslijst der S.D.A.P. gebracht: 1. mr. J.E.W.Duys; 2. Ch. G. Cramer; 3. C. Thomassen; 4. J. E. Stokvis; 5. F. van der Walle; 6. W. van de Vall; 7. A. de Vries; 8. P. Zeeman; 9. F. van Meurs. De candidatuur ir. Bongaerts. Naar de „Res.b." verneemt, is In de jongste vergadering van het Partijbestuur der candidatuur van ir. Bongaerts voor de kwaliteitszetel Handel, Nijverheid en Verkeer in de kieskringen Haarlem en den Helder en dus voor de gemeente Texel gehandhaafd, zoodat daar ir. Bongaerts en dr. Kortenhorst met elkaar deze kwaliteitszetel zullen moeten be vechten. AKKER'1 Voorde Borst. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) M. de R. Zoudt u dit schrijven als ingezonden stuk voor mij willen plaatsen? Bij voorbaat mijn dank. Het raadslid Henkes had wel gelijk, toen hij bij de behandeling van het werk- loozenvraagstuk in de raad der gemeente Texel zei: „Ik laat liever mijn hoofd af snijden met een scherp mes, dan met een stompe zaag". Toen werd er gezegd: „Ik heb liever een half ei, dan een leege dop." Maar nu werkelijk de werkloos heid ernstig blijkt te zijn, is er voor de werkloozen niet eens een half ei. O God, ik gedenk met pijn en medelij den de duizenden van mijns gelijken, broeders en zusters, die eerlijke arbeid zoeken, maar tevergeefs zoeken. Want hoewel de onvervulde behoeften der menschheid vele zijn en hoewel de wereld wijd is en om werk roept, toch vinden dezen, uw zonen en dochters, geen plaats voor hun werkkracht, en zij worden weggezonden in vernedering en wanhoop, als zij zoekend rondgaan. O, ik weet wel, dat er ook schuld is bij de arbeiders; zij moesten zich allen organi- seeren, dat is waar. Maar dat is nu een-i maal nog niet bij hen doorgedrongen. En nu vraag ik het bestuur der gemeen te Texel langs deze weg: „Doet voor uw; zonen en dochters wat gij kunt, in deze barre tijd." Plaatst niet de namen van de werkloo zen alleen op de werkloozenlijst, maar doet ook daden. Is er geen geld in kas? De Minister heeft subsidie toegezegd voor ondersteuning van alle uitgevroren arbei ders. Pak aan! Dat is werk, en lenig de nood der werkloozen. Nogmaals mijn dank voor de opname. JAC. BRUIN. Oudeschild, 16 Febr. 1929. Oplossingen der prijsraadsels. 1. Lampepitten, 2. Paddestoelen, 3. Brillenhuizen, klokhuizen. 4. Bed. 5. Le pel. 6. Radiotoestel. o Oplossingen der laatste raadsels. 1. Kool. 2. Kruk. 3. Klok. 4. Een pak slaag. 5. Bloemist. Nieuwe raadsels. 1. Welke bloemen treft men bij stren ge vorst het mooist aan 2. Welk beroep had mijn neef, die LO VISIT heette Je schrijft de naam met dezelfde letters. 3. Welke band kan worden opgegeten. 4. Een bakker bakt het, maar niemand lust het. En toch bakt hij maar door. Wat bakt hij dan wel 5. Welke paling zal een visscherwel nooit in zijn net ophalen Wannier Gl) hijgt bi) de geringste Inspanning of als Gij lederen licha melijke» arbeid enkele malen moet onderbreken om op adem te komen, wees dan voorzichtig. Uw adem halingsorgaan is verzwakt of misschien heeft er zich slijm in vastgezet en dit bestemt U voor tot chronische bron chitis, asthma of borstbenauwdheld. Wat nu nog slechts kortademigheid is, zullen dan verschrikke'ijke be nauwdheden zijn, wanneer U niet tijdig zorgt het gevaar te keeren door Uw luchtwegen te zuiveren van slijm en Uw ademhalingsorgaan te versterken met uit zuivere plantensappen bereide

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 2