Texel sell e Courant van Zaterdag 10 Febr. 1929, Ons „Nieuwste Nieuws" TWEEDE BLAD De Barre Winter. Abnormale koude. De koude heerscht nog steeds met on verminderde gestrengheid; ze schijnt niet van wijken te weten. Bij herhaling lezen we 's avonds en 's morgens van de ther- mometer welke in deze dagen alge meen op grooter belangstelling aanspraak maakt dan gewoonlijk temperaturen af van 10 or 12 graden vorst, een enkele maal krimpt het kwik nog verder ineen; overdag is een temperatuur van acht a tien graden onder nul in het geheel geen zeldzaamheid. Dat de lust tot schaatsen rijden onder deze omstandigheden even eens beneden nul is gedaald, laat zich licht begrijpen. De banen liggen nage noeg verlaten en geen IJsclub denkt er aan wedstrijden uit te schrijven bij zulk een bittere kou. Wie er niet dringend op uit moet, waagt zich niet op straat. Onze „beurs" wier bezoekers anders zich door een buitje regen of een koude wind niet ge makkelijk laten verdrijven is uitgestor ven. En het verwondert geen mensch, want vinnig is de kou en snijdend de wind. Zelfs onze „beursklanten" zijn te gen zulke verwoede aanvallen van koning Winter en zijn trawanten niet bestand en bliezen blazend op hun verkleumde vingertoppen de aftocht. Het was geen smadelijke nederlaag. Wat poolreizigers en Eskimo's wellicht een zacht wintertje achten, is voor Ons, „zonen der lauwe westerstranden" al kras genoeg! Donderdagmorgen berichtte Vaz Dias, dat de koude nabij Roermond aan de stuW bij de Weere een record had gesla gen. Daar toch werd een temperatuur genoteerd van 22 gr. C. onder nul. Waartoe deze kou wel moest leiden en wie er onder leden en lijden dit nummer bevat tal van berichten, waaruit dat duidelijk blijkt. „Marsdiep"-relzen. Nadat Texel sinds Zondagmorgen van de buitenwereld was afgesloten is „de Marsdiep" zij het met opoffering van veèl tijd en moeite er Woensdagmor gen in geslaagd het eiland te bereiken. De boot legde aan bij het Homtje. De passagiers konden aan wal gaan, eertige anderen die te lang reeds had den gewacht scheepten zich in. Post en eenig vrachtgoed kon worden gelost en aan boord genomen worden. Evenwel maakte het geweldig kruiende ijs een spoedig vertrek noodzakelijk. Wanneer men zich op de dijk aan. het Horntje bevindt, is het geen zeldzaam heid voor zich te zien een ijsveld, dat zich uitstrekt zoo ver als het oog reikt, Op sommige plaatsen is het tot meters- hooge bergen opgekruid. Het kan dus geen verwondering wekken, dat de scheepvaart hierdoor tal van moeilijk heden ondervindt. Sinds Woensdagmorgen is de boot er tot nog toe steeds in geslaagd, 's mor gens bij het Horntje aan te leggen. Het ligt echter voor de hand, dat het vracht vervoer we denken hierbij o.m. aan de groote hoeveelheden melk, welke gewoon lijk naar de vaste wal worden verscheept groote stagnatie ondervindt. Een ziekè per vliegtuig vervoerd. Woensdagmiddag zou het negenjarig dochtertje Marret'je van de heer R.Dal- meijer, te de Koog, bij wie de medicus- blindedarm en buikvliesontstekihg moest constateeren, dringend naar het Zieken huis te den Helder moeten worden ver- vervoerd. Men stelde zich in verbinding met kapitein Duinker, die hierop alle pogingen in het werk stelde om nogeens met „de Marsdiep" het eiland te 'bereiken. Evenwel werd de boot door het ijs dat met de verandering van het tij in groote massa's was komen opzetten zoo zeer in haar vaart belemmerd, dat van een overtocht .geen sprake kon zijn. De ziekenauto, welke inmiddels reeds met de patiënte van de Koog in de rich- tincr van het Horntje was vertrokken, werd ter hoogtè van „de Boogaard," na bij den Burg, door dokter Hellema - die van de mislu'kte poging van „de Mars diep" bericht ontvangen -had, tot staan gebracht. De patiënte werd weer. naar de ouderlijke woning teruggebracht, de auto reed terug naar den Burg. Teneinde raad stelde dokter Hellema zich in verbinding met de Commandant van het vliegkamp de Kooy, nabij den Hélder. Deze werd bereid gevonden een legervliegtuig voor liét edele doel af te staan. Nu zijn dergelijke toestellen voor het vervoer van zieken in het geheel niet ingericht, dochmen- heêft zich alle moei-' telgegeven om dat tóch mogelijk te ma Bestuurd door de chef-instructeur van het vliegkamp, vergezeld'van een zieken verpleger, vertrok het vliegtuig omstreeks twee uur naar Texel, waar men op het strand nabij de Mok neerstreek. Daar *5 Het Leidache Stadhuis, dat Dinsdag door vuur in puin werd gelegd. Ruwe Huid Schrale Lippen waren eenige manschappen van de Mok aanwezig om het vliegtuig na de landing te^en te houden zoodat het met draaien de" schroef voor de blokken kon blijven Intusschen had de ziekenauto zich weei naar de Koog begeven. Ze reed vervol gens via het Koogerslag langs het strand tot zij de Mok zoo dicht mogelijk was genaderd. Hierop werd het meisje, dat om kouvatten te voorkomen en met t oog op de stuurdraden van het vliegtuig geheel in dekens was genaaid, in de cabine van het toestel geplaatst. Door het uitnemen van een mitrailleur zoo deelt men ons mee had men daar wat ruimte gemaakt. De start had een vlot verloop, maar bij de overtocht werkten slechts vier cy linders, zoodat de bestuurder blij was, zijn bestemming te hebben bereikt. Naar we vernemen moet dit malheur aan vuil geworden bougies worden toegeschreven. Het toestel had namelijk een uur op de ziekenauto gewacht en al die tijd snorde de motor daar men niet gaarne de kans zou loopen, dat die niet aansloeg (het geen bij de strenge kou kon gebeuren) of dat het koelwater bevroor. Tijdens dit draaien sloegen de bougies vuil aan met bovengemeld gevolg. Even wel had de overtocht zonder ongeval plaats. De patiënte bleek van deze onge wone reis geen nadeel te hebben onder vonden. Om de schok bij het landen te breken, zou de ziekenverpleger, die het meisje tijdens de vlucht op de schoot gehouden had, zich bij het neerkomen op de rug gelegd en de zieke vervolgens op de buik genomen hebben. Toen het vliegtuig om twaalf minuten voor vier op het terrein bij de Kooy neer streek, stond reeds een ziekenauto klaar, waarmee het meisje naar het hospitaal werd vervoerd. Onmiddellijk werd opera tief inbegrepen, doch de wetenschap vei- moch't geen uitredding te brengen. Nog dezelfde avond is het arme kind overle den. Het moge de ouders tot troost strek ken, dat alle pogingen, in het Werk zijn gesteld om het leven te sparen. Een woord van hulde alm de Comman dant van de Kööy, alsmede aan 'alle an deren, die zoo bereidwillig de noodige hulp verleenden, is hier stellig op zijn plaats. Het stoffelijk overschot van het dóchtertje van de heer R.Dalmeijer zal op Texel ter aarde worden besteld. Het lijkje werd gistermorgen naar Texel ge bracht. Postvervoer per vliegtuig? In verband met deze tocht ontving de Commandant van het Vliegkamp de Kooy een vraag uit het vliegkamp Schiphol, of het mogelijk was op Texel te landen met eén éénmotorig vliegtuig van de K.L.M., aangezien men dan op deze wijze de post vóór Texel wilde vervoeren. Deze vraag werd door de Commandant be vestigend beantwoord. Bij de O.N.O. wind welke Donderdag woei en nu. het zand vrij hard is, werd als geschikt lan dingsterrein de zandplaat bij de Hors aangewezen, welke eventueel door de be- stuuurdér van het K.L.M.-vliegtuig her kenbaar zou zijn aan de sporen van het marinevliegtuig en de auto, welke het meisje van de heer Dalmeijer had ver voerd. 'Naar- aanleiding van dit bericht, dat de Held. Crt. ons brengt, hebben we ons hier te bevoegder plaatse om nadere in lichtingen gewend, met het resultaat, dat hier van een dergelijke maatregel niets bekend bleek en gezien 't feit dat Texel toch iedere dag sinds Woensdag nog post ontvangt aan postvervoer per vlieg tuig ook geen behoefte wordt gevoeld. Evenwel blijkt uit het bovenstaande, dat mocht ons eiland weer een dag of lan ger van de buitenwereld afgesloten zijn een vliegtuig gemakkelijk met het ver voer van de post kan worden worden be last. Waarom ook niet? Is zelfs Urk die „eer" niette beurt ge vallen? Als een poollandschap... Doordat Woendagmorgen 't ijs uit de Heldersche haven naar 't Westen gedreven was, en mede door de omstandigheid, dat het dood tij was, bevond zich die mor gen een ijsveld in het Marsdiep, dat als compacte massa volkomen de indruk gaf van een poollandschap. Voor zoover het oog reikte zag men westwaarts een vaste ijsmassa op de zee; tusschen de pieren was hier en daar liet ijs meters noog over elkander geschoven. De enke le open plekken, die de zee gevormd had, staken met hun donkerblauwe kleur te gen 't felle wit van het ijs mooi af. De mdruk werd nog versterkt, doordat het des nachts gesneeuwd had, en dientenge volge alles wit zag. Het was schrijft ons de Held. Crt. een schilderachtig gezicht, dat het Marsdiep opleverde. Bede om water en brood voor vogels-in-nood. Mogen we een beroep doen op aller, althans veler, bereidwilligheid ten behoe ve van onze „gevederde vrienden"? Met kruimeltjes brood en korsten kaas kunt ge die dieren een weldaad bewijzen. Laat u ook niet na van tijd tot tijd een schoJ teltje water buiten te zetten. Het zal moeilijk vallen te voorkomen, dat het niet bevriest, maar met eenige goede wil valt toch ook in dit opzicht veel te bereiken. Nog geen einde in 't zicht. Blijkens berichten van de Bilt zal het einde van deze vorstperiode nog wel eenige tijd op zich laten wachten. Deze week was het kouder dan in een der voorgaande weken. Vooral Donderdag muntte hierin uit. Dit hebben we hier aan deii lijve ervaren, vooral toen zich een sneeuwjacht aandiende als een even gure als onwelkome gast. De kleine sneeuw vlokjes drongen en dringen nog onder deuren en daken en zoo comple teerden zij de „geneugten" van deze strenge winter voorzoover men dan van een niet-volslagen winter zou kun nen en durven reppen. Bloembollehkeuring—Haarlem. Bij de bioemenkeuring te Haarlem op 11 dezer werd een gele trompetnarcis T e x e 1s Glory, gekweekt door de Gebrs. Kalis, heeï goed bevonden. Het bloemdek is iets lichter dan de trompet, goed gesloten, terwijl de geheele bloem een beste stand heeft. De stengel is zeer lang. In de loop van gistefen deelde de ra dio-dienst van Persbureau Vaz Dias ons o.m. het volgende mee: BINNENLAND. Auto onder het ijs verdwenen. GORINCHEM. Donderdag is de over tocht over de rivier voor auto's opengte-.' steld. Gisteren echter is de zware vracht auto van R.J. de Kroos, met kruideniers waren beladen, op het Sleeuwijksche gat door het ijs gezakt en in de diepte ver dwenen. De chauffeur wist zich te redden. De overtocht is tijdelijk gestaakt. Het pad zal over dikker ijs worden omgelegd. De toestand verslechtert. SCHIERMONNIKOOG. Vandaag wordt hier weer een K.L.M.-vliegtuig met pest verwacht. Aan steenkolen begint gebrek te komen. Vele burgers hebben nog slechts voor raad voor enkele dagen. Van de vuurtoren ziet men met een kijker in de Noordzee geen water, doch niets dan ijs. De Harllnger Haven. HARL1NGEN. Slechts met groote moeite heeft gisteren „de Volharding met post en goederen voor Terschelling de haven kunnen verlaten. De dienst op Huil moest door het vele ijs worden ge staakt. Failliet verklaard. LEEDWARDEN. Gisteren is failliet verklaard notaris Berghuis, alhier, die sinds eenige tijd zijn betalingen had ge staakt. Het passief bedraagt 2 ton. De Notaris heeft echter nogal enkele bezit tingen. Zijn clientele bestaan niet uit kleine luiden. Per auto over het rivierijs. GRAVE. Gistermiddag te 1 uur is te Grave de eerste auto over het ijs van de Maas gegaan. De veerlui hebben een pad over het ijs aangelegd. DR1EL. Er zijn regelingen getroffen dat men over het ijs van de Rijn bij Amr hem ter hoogte van het Drielsche veer met auto's tot een gewicht van 3.000 Kg. kan oversteken. De nood op Ameland. AMELAND. De toestand begint tenge volge van de isolatie minder prettig te worden. Er is thans in 15 dagen slechts tweemaal post binnengekomen. Het erg ste is evenwel dat er aan verschillende dingen gebrek begint te komen. Veevoe der is met meer te krijgen. De brandstof- fenhandelaren zijn uitverkocht. De winkel voorraden beginnen te slinken en artike len als margarine, thee en koffie zijn schaars geworden. De beurtschepen van Gebr. Bruin, die reeds op de reede van Hollum in het ijs zijn vastgevroren, zul len waarschijnlijk als verloren moeten worden beschouwd. De kluis van Leiden's Raadhuis. LEIDEN. De kluis, aanvankelijk geheel onder puin bedolven, heeft zich uitste kend gehouden. De inhoud, f 100.000 ge-1 meentegelden en f 200.000 geldswaardig papier van particulieren, is geheel onbe schadigd en verhuisde naar het gebouw van de Ned. Bank. 1950 Sneeuwruimers. TE AMSTERDAM zijn gisteren 1950 sneeuwruimers aangenomen voor het ruimen van de pas gevallen sneeuw. Ingevroren schepen. GORINCHEM. De fa. Wijnbelt te Wou- drichem is gisteren met behulp van 400 eerst werklooze visschers, begonnen de twee groote Rijnaken en de sleepboot, voor de haven ingevroren, te bergen. BUITENLAND. Hevige sneeuwval. WEEN EN. Donderdag zijn de treinen uit Weenen door de zware sneeuwval niet aangekomen. Treinen, welke 's avonds uit Weenen naar Boedapest vertrokken, moesten terugkeeren, daar zij anders in de sneeuw zouden zijn blijven steken. Een gevaarlijk stadje. TE CHICAGO reden twee automobie len met tot de tanden gewapende misda digers door de stad. Ze stopten tenslotte voor een magazijn, waarin leden van een vijandige misdadigersvereeniging een ge heime distilleerderij hadden. De brande rij werd onder mitrailleurvuur genomen, 8 belegerden werden in auto's wegge voerd, tegen boomen gezet en doodge schoten. Van de bewoners heeft zich een hevige paniek meester gemaakt. Nauer vernemen we nog: Het aantal personen, dat bij de roof overval werd gedood, is tot 8 gestegen'. De slachtoffers waren gedeeltelijk ver brand en stonden bekend als beruchte bandieten, cjie in de omgeving een waar schrikbewind voerden. Het staat intus schen vast, dat alle slachtoffers vooraan staande leden van een vereeniging van al coholsmokkelaars waren. Het ingestelde onderzoek naar de daders heeft tot nu toe geen resultaat opgeleverd. Sneeuwstorm-schade. KOPENHAGEN. De hevige N.O.storm die Donderdag boven Denemarken woedde en met hevige sneeuwval gepaard ging, heeft groote moeilijkheden voor het ver keer veroorzaakt. Alle verbindingen over zee waren verbroken. De wegen werden onbegaanbaar. De sporen hadden zeer ernstige vertraging. Ln het Kattegat zitten vele schepen in 't ijs vast. Autobusdiens ten moesten óp het land de dienst stop zetten, De melk te Kopenhagen wQrdt ge rantsoeneerd. :ii Groote sterfte door influenza. LONDEN, in de afgeloopen week zijr 1000 persOnen aan influenza overleden in januari zijn 2340 personen aan dc ■griep gestorven. ken. Dooien 30-60 en 90 el. Tnbe 80 cl. Bl| Apolh. en Drop..!..

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 5