Tot Leniging van de Nood van ïexel's Werkloozen. No 4305 Woensdag 20 Februari 9 2$t3 Jaargang TWEEDE BLAD 4 Texelsehe Berichten Wat deze ijzige ijstijd eischt. ABONNEMENTEN: UITGAVE: N.V.v/h LAN GEVELD DE R001J DEN BURG OPTEXtL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°.tt B POSTGIRO: N°. 652 B POSTBUS: N°. 11 TEXELSCHE COUKAi^ST DEN BURG: 50 ct per drie Maanderr. Franco p. pest door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ct. ledero regel meer: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal berokond. BIJ abonnement lagere regelprlje. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN In verband met de lange duur van de vorst, waardoor vele arbeiders en vis- schers niet tot werken in staat zijn, ver zonden B. en W. van Texel Vrijdag de volgende telegrammen: Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, 'sGravenhage. Is het Rijk bereid en zoo ja in hoe verre bijdragen te verleenen in uitkee- ringen door de gemeente aan landarbei ders en visschers, tevens kostwinners, zoowel uitgetrokkenen als ongeorgani seerden, die door vorstperiode gerui- men tijd werkloos zijn. Hun aantal kan omstreeks 200 bedragen. Hiervan heeft een 30-tal gewerkt bij de door het Rijk gesubsidieerde werkverschaffing, terwijl een 30-tal lid is van een kas. Stellen ons voor aan bedoelde uitge trokkenen uit te keeren, behoudens uit zonderingen per week f 8.plus f 0.50 per kind tot f 10.- Ongeorganiseerden fl.- minder. Verzoek draadbericht. De Burgemeester van Texel, R. P. KEIJSER Cz., Lo.B. Commissaris der Koningin in Noord- Holland. Haarlem. Bestaat bij Gedeputeerde Staten in beginsel bezwaar tegen rechtstreeksche uitkeeringen door de gemeente aan landarbeiders en visschers, tevens kost winners, zoowel uitgetrokkenen als on georganiseerden, die door vorstperiode creruimen tijd werkloos zijn en wier aan tal omstreeks 200 kan bedragen. Ver zoeke draadbericht. De Burgemeester van Texel, R. P. KEIJSER Cz., Lo.B. Van de Minister mochten zij Zaterdag telegrafisch het volgende antwoord ont vangen. Uw telegram gisteren. Indien en voor zoover uwe gemeente onmachtig is uit gaven vorstwerkloozen alleen te dragen, ben ik bereid een nader vast te stellen redelijke bijdrage te verleenen. Voor zoover mogelijk hulpverleening baseeren op individueele behoeften. Minister J. B. Kan. In een telefonisch gesprek met de Grif fier der Staten, deelde deze mede, dat het antwoord van de Comm. der Koningin eerst is te verwachten na de behandeling in vergadering Ged. St. op heden. De Griffier deed uitkomen, dat wan neer met de individueele behoeften reke ning gehouden wordt Ged. St. in een noodtoestand tegen steunverleenmg geen bezwaar zullen maken. Ter voorkoming van misverstand mer ken B. en W. op, dat het in de telegram-' men genoemde aantal werklooze kost winners op geen bepaalde gegevens is gebaseerd. Zij hebben enkel willen doen uitkomen, dat de werkloosheid en de nood van groote omvang is. Ook omtrent de bedragen hebben zij zich nog geen definitief oordeel gevormd. Aan het zeer uitvoerig prae-advies, dat aan de leden van de raad werd toegezon den, ontleenen wij het volgende. In de eerste plaats vragen B. en W. zich af, wie in de huidige nood zullen voorzien. Volgens de Armenwet moet de armenzorg worden overgelaten aan kei- kelijke en bijz. instellingen van weldadig heid en treedt de burgerlijke gemeente of het burgerlijk armbestuur eerst op ais die instellingen te kort schieten. Echter valt de zorg voor hen, die door strenge vorst, storm of watersnood getroffen worden, buiten die wet. Tusschen hulp- verleening aan watersnoodslachtoffers en die aan door de vorst getroffenen zien B. en W. geen wezenlijk verschil. De hui dige werkloosheid moet volgens hen als een abnormaal verschijnsel wordeii aange merkt. Bij de breede massa in deze gemeente is het eergevoel een beletsel om lnilp bij1 een instelling van weldad. aan te melden, aldus .B en W. Het moet voor de men- schen een zware stap zijn een aalmoes te vragen, waarop men volgens de armenwet geen recht heeft. Hun gevoel van eigen waarde zou een gevoelige knak krijgen, de hulpbehoevenden zou een onverdiende smaad worden aangedaan. Op grond hier van moet de steun niet aan organen, met armenzorg belast worden opgedragen. De minister deelde aan de gemeentebe sturen in de N. prov. mee, dat het Rijk. onder bepaalde voorwaarden in de kosten eener „uitvriesregeling" voor vorstwerk loozen zou bijdragen. Het antwoord op een vraag van B. en W. aan de minister vindt de lezer hierboven. Het Dag. Best., meent thans te kunnen beslissen èf en, zoo ja, hoeveel steun zal worden ver leend. De minister zal moeten oordeelen over het al of niet verstrekken van Rijks- steun. Evenwel meenen B. en W. niet op een Rijksbijdrage te moeten rekenen. Mo gelijk komt het volle bedrag ten laste van Texel. Deze onzekerheid mag echter geen motief zijn, om de noodige hulp hier te onthouden. Leden van een werkloozenkas, die we kelijks 50 ct. contribueeren, zouden B. en W. een hooger uitkeering willen geven. Verder merken zij op, dat de minister bereid is, de uitkeering dier kassen, thans' zeven weken, met 12 dg. te verlengen. De regeling hier mag niet gunstiger zijn dan die elders; dit met het oog op de ev. Rijksbijdrage Op de begrooting zijn voor uitkeering geen gelden uitge trokken, zoodat toestemming van Ged. ontbreekt. Vandaar het telegram aan de Comm. der Koningin (zie boven). B. eii W. stellen voor in iedere wijk een comité te vormen met als voorz. een raadslid en verder, zoo mogelijk, als le den een lid van het Alg. Armbestuur en verschillende diaconieën. Zij willen ge bruik maken van de bevoegdheid te be sluiten tot een uitgaaf buiten de begroo ting. Deze kan, indien goedgekeurd, la ter aan de begrooting worden toegevoegd. Wel werd Coevordens steunregeling door de Kroon geschorst, maar die werd reeds op 19 Jan. getroffen en toen kon niet van abnormale omstandigheden worden ge sproken. Het aantal steunbehoeftigen in onze ge meente wordt op 200, de steun op f8.— per week geschat. Aldus zal wekelijks f 1600.noodig zijn. B. en W. vertrou wen, dat half Maart de werkgelegenheid weer normaal zal zijn en achten f6500 crediet voldoende. Zooveel mogelijk zal voor de uitkeering arbeid worden opge dragen. 1 en slotte verklaren B. en W. met na druk niet de taak der instellingen v. weldadigh. te willen overnemen, maar ten volle te vertrouwen, dat deze ook in deze voor velen donkere tijd paraat zullen blijven. Voorgestelde steunregeling. In de Raadsvergadering van heden avond zullen B. en W. ter vaststelling aanbieden deze steunregeling ten behoeve van hen, die door de langdurige vorst werkloos werden: lo. De uitkeeringen worden in verband met de individueele behoeften der gezin nen vastgesteld; hoogstens per week f8.— plus f 0.50 per kind, dat geen eigen in komsten heeft, beneden 16 jaar, tot f10. Voor ongeorganiseerden per week fl. minder. 2o. De maxima worden verminderd: a. indien het gezin, over 'de week, waarvoor de uitkeering geldt, uit anderen hoofde inkomsten heeft genoten, met 'n deel van het bedrag naar de behoeften te bepalen op 40 a 75 pet. waarmede deze inkomsten de f 3.overschreden hebben; b. met 50 pet. indien een der overige gezinsleden dan hij, om wiens werk loosheid een uitkeering wordt toegekend, geacht moet worden minstens f 500 p.j. te verdienen 3o. Voor een uitkeering komen, behou dens het hierna bepaalde, in aanmerking de arbeiders en visschers en daarmede volgens B.enW. gelijk te stellen perso nen, gehuwd of uit anderen hoofde kost winner van een gezin, te Texel, en die door de vorst langer dan 3 a 4 weken; werkloos zijn. 4o. Geen uitkeering krijgen: a. gezinnen, die anders dan door bij zondere gezinsomstandigheden, door in stellingen van weldadigheid bedeeld wer den, voor deze regeling in werking trad; b. gezinnen, waarvan de inkomsten over het afgeloopen jaar geacht moeten wor den voldoende te zijn om in liet nood zakelijk levensonderhoud gedurende deze vorstperiode te voorzien; c. gezinnen, waarvan een of meer leden tijdens de vorstperiode weigerachtig zijn aangeboden passende arbeid te verrichten tegen een volgens B.enW. redelijk loon. 5o. Of en zoo ja welke uitkeering zal worden verleend wordt bepaald door B. en W., de commissie van advies gehoord. 6o. Door B.enW. wordt in elke wijk der gemeente een commissie ingesteld. i(Zie boven omtrent samenstelling.) lo. De uitkeeringen worden voor de eerste maal verleend over de week van 17 tot en met 23 Februari 1929 en tenzij B.enW. termen aanwezig achten eerder te eindigen voor het laatst over de week van 10 tot en met 16 Maart 1929. De Baker- en Moedercursus. De moeder- en bakercursus, door de afd.-Texel van het Witte Kruis te orga- niseeren, zal stellig doorgang vinden, daar zicli reeds 24 deelneemsters hebben aangemeld. Vandaag staat de gelegenheid tot aangifte nog open. Ende desespereert niet Door overvloed van kopie moeten eenige berichten tot het volgend nummer blijven liggen. OUDESCHILD. Bij het jagen gewond. Nu de zee bedekt is met ijsschotsen is voor de ganzenjagers een prachtige tijd aangebroken. Nu is onze bekende Coen Bot, de schipper van de „Dorus Rijkers", een hartstochtelijk jager. Maandag was hij met nog enkele medejagers, met een open vlet op jacht gegaan, 's middags werd hij gewond aan wal gebracht. Een geweer was plotseling afgegaan en schipper Bot kreeg de volle lading in zijn zitvlak. Hij bloedde geducht en werd zoo spoedig mogelijk naar het Hospitaal gebracht. Bi] onderzoek bleek, dat de hagel niet in het lichaam verspreid zat. Dat gaf hoop. Men kan zich voorstellen, dat zijn medejagers zeer onder de indruk waren. Het ongeval had plaats in volle zee, zoodat het nog bijna anderhalf uur duurde, eer men de wal had bereikt. Bot had ontzettend veel pijn. OOSTEREND. Jaarvergadering School-m.d.-Bijbel. Men schrijft ons: Maandag werd in het gebouw voor Chr. Belangen alhier de jaarlijksche le denvergadering gehouden van de Ver. tot Stichting en Instandhouding van Scho len met de Bijbel. Na het zingen van Ps. 77:7, opende de voorz., P.Kuiper Sz., de vergadering met het lezen van Ps. 77 en gebed. In zijn openingswoord wees hij er op, dat het afgeloopen jaar kalm en rustig was verloopen, wat betreft 't schoolleven alhier. Ook bracht hij in her innering het feit, dat 50 jaar geleden onze vaderen op schoolgebied in druk verkeerden, maar dat thans door Gods goedheid de zorg en moeite plaats had den gemaakt voor voorspoed en zegen. Vervolgens kreeg de secr., C.Timmer Jz gelegenheid tot het lezen van de no tulen der vorige vergadering. Op keurige wijze vertolkte hij hetgeen het vorige jaar behandeld en gesproken was. In zijn jaarverslag vermeldde hij, dat geen der leerkrachten, noch der kinderen uoor de dood was weggenomen. Wei waren twee leden van de Ver. van ons heenge gaan. Tevens wees de secr. op het over lijden van de oud-strijder, Ds. de Geus, wijlen voorz. van „de Unie School met de Bijbel". De penn. Jac.EclmanCz. bracht verslag uit over de financiën en wees op een voor uitgang aan actief van plm. f 50.- Ool4 deelde hij mede, dat de afrekeniug der gemeente over de jaren 1925, '26, '27 ontvangen was. De voorz. bracht hulde aan het gemeentebestuur voor zijn wel willende humane houding ten opzichte van de beoordeeling der uitgaven. Tot bestuurslid werd herkozen onze se cretaris C.Timmer en inplaats van de heeren J.Dogger en P.v.Liere, die niet herkiesbaar waren, kwamen in het be stuur J.BakkerPz. en C.TimmerAz. In de pauze werd gezongen Ps. 118:7 cn gecollecteerd voor de „Uud-strijders". Vervolgens kreeg het H.d.S., H.P.Bolt het woord. Zijn onderwerp was getiteld: „Iets uit liet verleden". Gesproken werd over lo. Waarom Christenouders hunkin deren niet meer naar de Openbare School konden sturen. 2o. De moeilijkheden, ver bonden aan het oprichten van een CJir. school. 3o. De wet van Kappeijne en 't gevolg van de aanneming daarvan. 4o. Het volkspetitionement van 1878 en de oprich ting van de Unie en School m.d. Bijbel. De gezellige bijeenkomst werd tegen elf uur door Ds. v.d.Leer met dankzegging gesloten. DEN HOORN. Gecostumeerd ijsfeest op „de Geul." Maandagavond heeft men op „de Geul" het reeds een week uitgestelde gecostu- meerde ijsfeest gehouden. Wat het weer betreft, had dit beter gekund. Vergeleken bij de meeste dagen der vorige week be hoefde men echter niet te ldagen. Veel publiek van bijna alle oorden van Texel' was dan ook te ongeveer acht uur aan wezig om de gecostumeerden gade te slaan. Er had zich een 16-tal opgegeven. Aldra bleek dat er van de costuums veel werk was gemaakt. Behalve de prijswin- sters zagen we er die het op de beurs van „de Geul" hadden voorzien. Deze toch maakt een dure tijd mee. Ook ouder- wetsche kleederdrachten en pierrots ont braken niet. De jury bestond uit de heer en mevr. Oskamp, mej. Stikkel en de heer P. B„ Riteco. Er werden vijf prijzen (kunstvoor werpen) uitgereikt. 1. mej. A.C.Drijver, als roodkapje en de wolf, met als wolf een langharige herdershond. 2. de dames KL Lap Pd. en M. Lap P.W.dr., die voorstelden de baker en de baby, van welk paar de baby nogal dorstig scheen. 3. mej. E.Boon, die geheel en al voldeed aan de eisch, aait een sneeuwman gesteld. 4. mej. Kl.Bruin, als schoteldoek, behangen met bijna een geheel servies en dit onder het schaaU senrijden. Of de inventaris verzekerd was, is ons niet bekend. 5. mej. F.Boon Jacd. als sneeuwkoningin. Hoewel door de te harde wind, de ver lichting niet geheel tot zijn recht is ge komen, werden er toch nog door de meesten verscheidene baantjes gemaakt, daar de aangebrachte benzinelampen goed voldeden en het ijs biezonder mooi was. Deze avond kan ook weder voor „de Geul" geslaagd heeten. Het wordt een benauwde historie, wan neer de winter nu niet spoedig zijn biezen gaat pakken. Nog telefoneerde gisteren de Bilt, dat we ons voorloopig geen illusies van een nade rende lente behoeven te maken, ook al bewoog het kwik zich Zondagmiddag al aardig in de richting van het dooipunt. De weersvoorspelling luidde, dat de nacht zich door lichte tot matige vorst zou kenmerken en het oosten zelfs weer strenge vorst te verduren zou hebben. Volgens de mededeeling van gistermid dag van het weerkundig instituut te Aken zouden we ons weer op strenge vorst heb ben voor te bereiden. Het ziet er allesbe halve bemoedigend uit. Toch mogen we niet te zeer klagen. „Wie zich aan een am'er soiegelt....", dat is nog steeds waar. Op Ameland bv is

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 1