3§®L^§j No 4306 Zaterdag 23 Februari 1929 4 2s,e Jaargang EERSTE BLAD. Voor de Zondag. Voor hoofd en hart. GRIEP ABDUSIROOP Gemeenteraad van Texei ABONNEMENTEN: UITGAVE: N.V,v/h LANGEVELD DE ROOIJ :s DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIÉN: TELEFOON: N°.tt POSTGIRO: N°.652 :s POSTBUS: N°. 11 Niets is er dat zulk een gloed ver- Dat is AKKER'S Voorde Borst c4£ó ohlep dnsunt-Wk TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ct. Iedere regel meer: 10 ct. Dezelfde advertontlo 4 maal geplaatst wordt 3 maal berekend. BIJ abonnoment lagere regelprljs. ADVERTENTIÉN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN Vrijheid en Onafhankelijkheid. (Slot.) We kunnen moeilijk gelooven, dat een ideaal, dat ons in het hart is gelegd, niet voor verwezenlijking vatbaar zou zijn. Mogen we dan werkelijk de volkomen vrijheid niet als toekomstbeeld zien? We meenen van ja; maar we moeten ons een andere vrijheid denken, dan die we tot hiertoe bespraken. We moeten ons haar niet denken als iets, dat onbeweeglijk vast staat boven ons, maar als iets, dat groeit in ons en met ons mede, iets dat hoogere vormen aanneemt naarmate onze aspiraties hooger worden en ons willen en denken zich zuiveren. In den beginne is het vrijheidsbegrip in primitieve vorm aanwezig; wij halen het omlaag om het aan te passen aan ons kinderlijk bevattingsvermogen. Het kind wil in de eerste plaats vrijheid om aan zijn begeerten en lusten te kunnen voldoen; en nog lange, lange tijd blijft onze vrijheidsdrang dat zelfzuchtig ka rakter dragen. Bij lage naturen komt het dat karakter misschien nimmer te boven. Maar, als het goed is, moet er een tijd komen, dat we in de beperking van onze vrijheid tevens de beperking van onze persoonlijke ontwikkeling gaan zien. Dan begint het verlangen zich als een eisch te doen gelden; want dan is het een bewijs dat we „ons zelf" beginnen te worden, dat er oorspronkelijke krachtenen verlan gens in ons ontwaken. Van dat oogen- blik af aan dient de drang naar vrijheid te worden geëerbiedigd en is het een fout als hij, zooals maar al te dikwijls geschiedt, te veel aan banden wordt ge legd. Zeker kunnen ons met vrucht nog gedurende lange tijd leiders en raadslie den ter zijde staan, maar als opvoeders staan ze des te hooger naarmate ze zich zelf op de achtergrond weten te houden en het rechtmatig verlangen zich in ons laten ontwikkelen. Dat verlangen moet van lieverlede leiden, niet tot de vervul ling van begeerten en wenschen alleen, maar tot het naar ons beste inzicht vol brengen van onze levenstaak. Het moet een eind maken aan onze afhankelijk heid; het moet ons maken onafhankelijk van vooroordeelen en vooropgezette mee ningen, voor zoover het onszelf betreft; en van lieverlede ook onafhankelijk van het oordeel der wereld. Zelfs te midden van uiterlijke banden kan en moet die inwendige onafhankelijkheid voortgaan zich te ontwikkelen. Zij is het, die ons in staat zal stellen eenmaal het hoogste vrij heidsideaal te verwezenlijken, het ideaal waarbij het onze vreugd zal zijn ons uit vrije wil gebonden te weten, maar slechts aan het hoogste gebod. Zondag 24 Januari. ZONDAG. De ware liefde, die ingaat in anderer nood, erlangt daarbij zelf de rijkste zegen. MAANDAG. Wie de fouten van anderen niet zien wil of ze met verschooning wil behande len, toont daardoor, dat hij zijn eigen zwakheden kent. A.W.S. DINSDAG. „Daar wordt tegenwoordig zooveel ge daan." Die lofrede op onze tijd is goed koop en zij bedekt niet zelden eigen schrielheid. E.Z. WOENSDAG. De jachthond die alles aanpakt en doodbijt, maar niets geniet en alles aan een ander moet brengen kan een nobel dier zijn. Maar het nobele van de mensch zit elders. Petit Senn. DONDERDAG. Weinig dingen zijn voor ons karakter zoo verderfelijk, als het verkeeren met menschen, tegen welke wij een gevoel van antipathie hebben; want dat maakt ons gewend aan onoprechtheid. E t v s. VRIJDAG. Griep is vooral gevaarlijk ora de complicaties, die ge makkelijk ten gevolge van haar verzwakkenden in vloed op het algemeene gestel kunnen optreden. Wacht dan ook niet langer en neem vandaag nog de versterkende spreidt over het menschelijk leven en zoozeer de levenshorizon verheldert ais het koesteren van een ideaal. Hugenholtz. ZATERDAG. De langzaamste, die zijn doel maar niet uit het oog verliest vordert veel snel ler dan hij, die doelloos voortholt. Lessing. Vaststelling der Kiezerslijst. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat de op heden door hen vastgestelde kiezerslijst voor het jaar 19291930 van 23 Februari tot en met 16 Maart a.s. ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage wordt neerge legd en, tegen betaling der kosten, in afschrift en stemdistrictsgewijze in uit treksel verkrijgbaar wordt gesteld. Tot en met 9 Maart a.s. is een ieder bevoegd bij het gemeentebestuur verbe tering van de vastgestelde kiezerslijst te vragen, op grond dat hij zelf ot een an der, in strijd met de wet, daarop voor komt, niet voorkomt, niet behoorlijk voor komt of al dan niet voor eenige verkie zing aangewezen is als bevoegd bij vol macht te stemmen. Het verzoekschrift kan op ongezegeld papier worden gesteld. Texel, 22 Februari 1929. Burgem. en Wethouders voornoemd, R. P. KEIJSER Cz., Lo.B. De Secretaris, JONKER. Woensdag 20 Februari 1929, aanvan gende 's avonds 7 uur. (Niet van de gewone verslaggever.) Voorzitter: Wethouder Vlaming; Secre taris: de heer C. Jonker. Tegenwoordig 12 leden. Afwezig: Wet houder Keijser. De voorzitter zegt: Door afwezigheid van de burgemeester buitenslands en door zeer droeve 'familieomstandigheden bij de Loco-burgemeester, weth. Keijser, ben ik genoopt deze vergadering te leiden. Voor deze voor mij ongewone taak roep ik uw aller medewerking in, opdat deze verga dering vruchtbaar moge zijn en beant woorden mag aan het doel, waartoe ze is uitgeschreven. De notulen der vorige vergadering zul len in de volgende vergadering worden gelezen. Thans komt aan de orde: 1. Ingekomen stukken. Mededeelingen. Schrijven van mej. A.Vermeulen te Oosterend, houdende aanneming benoe ming tot onderwijzeres in de nuttige handwerken te Oost. Voor kennisgeving aangenomen. 2. Steunverlening aan werkloozen. In ons vorig nummer zetten we reeds uiteen, het standpunt, waarop B.enW. zich blijkens het prae-advies in dezen zich plaatsten en namen we de inhoud der telegrammen op, aan de Minister en de Commissaris der Koningin verzonden, als mede het antwoord van de Minister hier op. Thans heeft de Comm. der Koningin geseind, dat Qed. Staten geen bezwaar nebben tegen deze steunregeling. Een brief van de Commissaris over deze kwes tie volgt. Dhr de Graaf informeert, of dit tele gram alleen zekerheid geeft, dat Ged. St. het raadsbesluit niet verwerpen. De voorz. zegt: Op deze wijze is onze rug gedekt. Dhr Pisart stelt voor, nu ook de Com missaris voor steunverleening blijkt te zijn, de uitkeeringen zoo hoog mogelijk op te voeren. De voorz. zegt: U heeft ons schema voor u. Wij vragen een crediet van f 6500.—. Dhr Dros vraagt in welk verband of ongeorganiseerden fl.per week min der zullen krijgen dan uitgetrokkenen. De voorz. zegt: Van regeeringswege wordt dit zeer aangemoedigd. Op andere plaatsen wordt wel f 2.meer aan dezen gegeven. De georganiseerden toch ver- verzekeren zich tegen werkloosheid door hiervoor gedurende het geheele jaar 50 cent contributie per week te betalen. Dhr Keijzer zegt: Rijk en Gemeente moedigen dus op deze wijze het verzeke ren tegen werkloosheid aan. Dhr Kikkert doet het genoegen, dat de heer Dros deze zaak hier ter sprake heeft gebracht. Spr. oordeelt het billijk, dat 't Rijk voorkeur geeft aan degenen, die zich verzekeren, boven degenen, die Gods water maar over Gods akker laten loopen. Dhr de Graaf is van oordeel, dat van de 200 arbeiders, welke steun behoeven er nauwelijks 25 zijn, die zich zelf ver zekerden. Daarom wil spr. de bepaling aldus maken: de steun tot f 10 en de ge- organiseerden fl.per week meer. Dhr Henkes kan zich met het voorstel van B.enW. in zoover vereenigen, dat de ze steun buiten de armenzorg omgaat. Doch wat verder het voorstel, in dit prae- advies aangegeven betreft: spr. als S.D. wenscht uit de commissie, die voor deze steunregeling gevormd wordt, de leden ^an arm- en kerkbesturen te weren. De steun krijgt dan toch het karakter van bedeeling. We moeten alle schijn weg nemen, dat het armenzorg is, gaat spr. voort. Ons standpunt is, dat de arbeiders, die te weinig verdienen, om iets voor de winter te kunnen afzonderen, buiten de armenzorg om steun moet worden ver leend. Verder acht spr., evenals dhr de Graat dit te kort oordeelde, f 10 te wei nig om in de eventueele behoeften te voorzien. Te den Helder wordt aan uitge trokkenen f2.50 per week meer gegeven; dit is een spoorslag voor arbeiders om zich te verzekeren. Spr. zal aan het voor stel van B.enW. zijn stem niet onthouden, omdat hij dan de gezinnen zou benadee- len, doch hij gaat er niet geheel mee accoord. Dhr Boon kan als Sociaal Dem. in het voorstel van B.enW. geen armenzorg zien. Integendeel: spr. juicht het toe, dat er leden van armbeétuur en diakenen in deze commissie zitting zullen hebben: deze zijn deskundig. Wij moeten gelooven in de goede bedoelingen om de nood te le nigen en er geen bijfactoren bijzoeken. Wij zullen zorgen de arbeiders niet in staat van pauperisme te brengen. Dhr Henkes: Op deze wijze worden ze er toe gebracht. De voorz. is blij, dat in de coinmissiën leden van diaconie of armbesturen zit ting hebben; deze kunnen ons direct op merkzaam maken, als we de grens over schrijden, en mededeelen, of de voor steun voorgestelde personen al reeds ar menzorg ontvangen. Dhr Epe heeft gisteravond al de voor gestelde leden van een eventueele com missie bij zich aan huis gevraagd, en de revue laten passeeren personen, die in zijn wijk voor steun in aanmerking komen. Onder deze heeren was een lid van de diaconie en van het kerkbestuur. Beiden gaven waardevolle gegevens over personen, die reeds bedeeld worden, zoo dat nog oenige van de lijst afgevoerd kunnen worden. Beide heeren heeft spr. niet beschouwd als resp. diaken en lid van het kerkbestuur, doch als gewone burgers, die waardevolle gegevens ver- strelden. Dhr Kikkert, die toevallig ook diaken cAtZuin. in. is, meent, dat diakenen juist waardevolle gegevens kunnen verstrekken. Dhr Henkes is het niet met zijn partij genoot Boon eens. Personen, die gere geld door eerlijke arbeid in hun levens onderhoud voorzien, deinzen terug zoodra er van armenzorg sprake is. Dhr Kikkert: Wat weet u er van, of iemand van de diaconie ondersteuning krijgt? Dit is geheim. Dhr Lap verkeerde, toen hij het prae- advies van B.enW. ontving, in de mee ning, dat er in het geheel geen bespre- f kingen over gehouden zouden worden, docli. het voorstel zonder discussie aange nomen werd. Spr. geeft dan ook in over weging de discussies hierover te staken. De voorz. zegt: 't Heeft niet in onze bedoeling gelegen er een kerkelijk ca chet aan te geven, doch we beschouwen diakenen en leden van de armbesturen als deskundigen. Dhr Henkes: Ik heb de kerkelijke ge voelens niet aangerand. De voorz.: Niet willen aanranden, moet u zeggen; 't had er anders wel de schijn van. Dhr Henkes vraagt opnieuw het woord, doch omdat deze reeds meer clan twee maal over de zaak het woord voerde, geeft de voorz. eerst het woord aan de andere raadsleden en komt dhr Henkes eerst na andere leden aan de beurt. Dhr Leber zou gaarne een kleine wij ziging aangebracht zien in de uitkeering. In het voorstel staat f8.en 50 cent per kind tot f 10.Spr. zou dat maxi mum achterwege willen laten, opdat ie mand, die b.v. 6 kinderen beneden 16 heeft f 11zou krijgen. De voorz.: Er is door ons een grens gesteld. In een door u genoemd geval is het mogelijk, dat de twee oudsten reeds iets verdienen. Aan dhr Leber is een geval bekend, dat nog geen der kinderen iets verdient. De voorz. zegt: Dergelijke gevallen kunnen door de commissie onder de oogen worden gezien. Aan dhr Epe komt. een termijn van drie of vier weken, eer tot uitkeering wordt overgegaan, te lang voor. Het kan ge beuren, dat in die tijd eenige arbeid is verricht. De voorz.: Ook dit geval kan door de comm. beoordeeld worden. Dhr de Graaf, die behalve raadslid ook lid van het R.K.Armbestuur te de Cocksdorp is, geeft in overweging ook 'n ander lid van de raad voor zijn ressort te benoemen. Het te bewerken terrein zal wei grooT zijn. Verder informeert spr. naar de benoeming der commissie. De voorz. stelt voor na de offieieele vergadering onder het z.g. koffiepraatje, de leden der commissies aan te wijzen. Dit wordt goedgevonden. Dhr Leber vraagt, of er reeds voldoen de gegevens zijn, om de uitkeeringen a.s. Zaterdag te doen plaats hebben. De voorz. zegt: Zaterdag beginnen we er mee. Dhr Boon geeft in overweging bij het onderwijzend personeel te informeeren, welke gezinnen naar hun meening het meest voor steun in aanmerking komen. De voorz. gevoelt hier wel iets voor. Dhr Epe stelt voor onderwijzers in de commissie te benoemen. Dhr Henkes vraagt: le. wat er bepaald wordt aangaande geven van steun en wie beslist wie het krijgt of niet, en 2e. ofi het de bedoeling is uitgevroren arbeiders te laten werken tegen een normaal loon, zooals in de zomer. De voorz. zegt: Wat de eerste vraag betreft: Decommission moeten dit maar uitzoeken. De raad geert hier de normen aan. Een even hoog loon uitkeeren als n de zomer, zal volgens de voorz. wel niet gaan. Vervolgens wordt het voorstel van B. en W. (zie ons vorig nummer) aangeno-

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 1