D« GRIEP 42s,eJaargang Sn o 4307 Woensdag 27 Februari I9z9 Van week tot week Texelsche Berichten bij Griep en Influenzd Hoa Texe! de winter 1890-91 doormaakte. ABONNEMENTEN: UITGAVE;N.V.v/h LANGEVELD&DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIÊN: TELEFOON: N°.t1 K POSTGIRO: N°. 652 a POSTBUS: N°. 11 ||%MIJNHARDrS 1 Zaterdagavond. Trotsky's troosteloos trachten. We besloten ons vorig overzicht met eenige woorden over Trotsky, die het zelfs in zijn verbanningsoord zoo bar maakte, dat de Sovjet-heeren er goed aan meenden te doen hem verlof te geven zich in het buitenland te vestigen. 1 rots- ky heeft deze gelegenheid met beide han den aangegrepen en bivakkeert thans met vrouw en kroost in ,,'t Land van de Halve Maan", in Turkije, waar dictator Kemal Pasja een oogje in het zeil houdt. Zijn aanwezigheid en derzelver gevolgen mo gen immers noch het land zelf, noch de goede betrekkingen met Moskou in ge vaar brengen. Nu is deze kans in Turkije niet bijster groot, omdat daar een dicta tor de teugels van het bewind in handen heeft, maar in een land als Duitschland, waar spoedig een aantal kleurgenooten de ex-banneling zullen bijspringen, is men daarvan niet zoo zeker. Dit blijkt ook uit het feit, dat Trotsky nog niet tot die staat werd toegelaten. Mogelijk wil hij het nu eens in frankrijk probeeren. Het komt ons een allesbehalve aange name positie voor, waarin Trotsky en de zijnen verkeeren. Baldwin's gestrande bezuinigingspoging. Ook de positie van Balwin's bewind in Engeland was en is wellicht nog van weinig prettige aard. De moeilijkhe den vonden haar oorzaak in het voorstel der regeering om de vergoeding, welke wordt uitgekeerd aan die Ieren, welke de regeering in de burger-oorlog trouw ble ven en daardoor schade kregen te verla gen. Het doel was tot aanzienlijke bezui niging te komen en tevens de regeling der schadevergoeding waaraan nogal fou ten kleefden in beter banen te leiden. De uiterste conservatieven vooral lie ten luide stemmen van protest hooren. oppositie sprong hen bij en toen had men de poppen aan het dansen. Er werd langdurig en druk gedispu teerd. Churchill, de schatkist-kanselier, en Amery, de Dominions-minister, kregen harde" noten te kraken, zoodat algemeen betwijfeld werd, of hun gebit er zonder ernstige schade af zou komen. Het liep, echter nogal los, wat verklaarbaar is, wanneer men weet, dat van de bezuini ging niets komen en Churchill nog 400i)00 p.st. uittellen zal. „Bezuinigen" het woord heeft voor belastingbetalers een zeer verleidelijke klank, maar de mannen, die zich tot taak hebben gesteld, de uitgaven, waar eenigs- zins mogelijk te beperken, hebben een wel zeer zware en ondankbare taak. Zoo ergens, dan zijn op dit gebied de inzich ten wel schromelijk verdeeld. De een meent te kunnen bezuinigen, waar de an der een ruimer vloeien der geldmiddelen alleszins gemotiveerd zou achten. Gevolg: onaangenaamheden, strijd, verzet, enz. Het is ook hier „de gulden midden weg", welke men dient uit te vinden, hetgeen alleen door kalm overleg en we- derzijdsche begrijpen en vertrouwen mo gelijk zal zijn. „Wie zal dat betalen, Zoete, lieve Jonathan." „De gulden middenweg". Deze woor den prijken ook op het verlanglijstje, dat de Herstelcommissie onder voorzit terschap van de knappe Amerikaansche financier Owen Young te Parijs bijeen, heeft opgemaakt. Naar het schijnt, gaat de weg der heeren leden dier commissie niet op rozen. De mededeeling van de Duitsche afgevaardigde, dr. Hjalmar Schacht, volgens welke Duitschlands fi* nancieele positie niet zoo gunstig is als wel aangenomen wordt en dat op grond hiervan vermindering der jaarlijksche af betalingssommen tot pint. anderhalf mil jard mark wordt verzocht moet hen lich telijk hebben ontnuchterd, ihans be taalt Duitschland twee-en-een-half mil jard Mk. per jaar en nog een miljard Mk. als rente van een som van 7 miljard, in het buitenland tot herstel van Duitsch lands economische positie geleend. Geen wonder, dat het voorstel der geallieerden, de jaarlijksche som op drie en een half miljard per jaar te brengen niet zoo maar ingang vindt. De commissie stuit opgroo- te moeilijkheden, want hier zit de knoop; hoeveel zal Duitschland per jaar afdokken en gedurende welk een tijd? Evenwel de heeren deskundigen zijn Van goeden wille en zullen zich stellig alle moeite getroosten om straks een op lossing te geven, welke niet alleen Duitsch land en de geallieerden, maar heel Euro pa ten goede komen zal. Allerhande. We stippen nog aan, dat Primo de Rivera in Spanje bevolen heeft de revo lutionaire artillerie-corpsen te ontbinden en dat koning Alfonso zich hierbij neerge legd en het besluit bekrachtigd heeft; dat in Duitschland de groote coalitie nog steeds in scherven ligt en dat alle pogingen om haar weer te lijmen op niets zijn uitgeloopen; dat Coolidge verklaarde, dat de betrek kingen van de Ver. Staten tot het buiten land thans gunstiger zijn dan ooit, maar we merken op, dat de Senaat in verband met de troe penzending naar Nicaragua een neder laag heeft geleden; dat over de kanaalkwestie België-Ne- derland van de Belgische Minister van Staat Segers een lang niet malsch rapport is verschenen, dat in krasse bewordingen gesteld is, dat Nederland verwijt er sinds 1830 op uitte zijn de bloei van Antwerpens haven te fnuiken en dat verder Nederland er van beticht, dat het de verplichtingen, voortvloeiende uit het verdrag van 1839, niet is nage komen; dat dit overzicht verre van volledig is, maar dat we hier toch een punt zullen zetten. G.J.D. (Slot.) Vlieland er slechter aan toe. Aan een brief, welke onze collega's in Januari 1891 van een hunner Vlielander abonnees ontvingen, ontleenen we, dat Vlieland van de strenge vorst in die barre tijd weinig plezier beleefde. Men zat er zonder spek, zonder rijst, zout, koffie, thee, boter en reuzel. Ook de meelvoor- raad was geheel verwerkt, zoodat de bak kers in zeker opzicht een lui leventje had den, zij het gelukkig maar voor korte tijd. Bij gebrek aan petroleum zei men el kaar des avonds al spoedig „wel-te-rus- ten" om onder de wol maar spoedig die narigheid vergeten te zijn. Evenwel er kwam uitkomst. Vanuit het zuiden kwam hulp opdagen. De post dienst, welke met behulp van een ijsvlet de meeste dagen nog onderhouden kon worden, ontfermde zich over „Flie" en zoo lazen we, dat via het Eierlandsche gat het meest noodige per vlet werd aan gevoerd. Een enkele maal kon zij de Hors niet verlaten. Eenmaal noopte de zware ijsgang tot terugkeeren en moest men drie a vier uur loopen om het dorp Vlie land te bereiken. Arme dieren. Evenals nu had de dierenwereld geducht te lijden van de langdurige en felle koude. Niet in de laatste plaats het gevogelte, dat niet of slechts met inspanning van alle krachten in zijn noodzakelijk levens onderhoud kon voorzien. Eene R., woonachtig te de Waal, moest in die dagen een best paard verliezen. Hij miste het reeds sinds eenige dagen. Iedere nasporing bleef zonder resultaat tot het arme dier op zekere dag levenloos in een sloot werd aangetroffen. Het paard had zich op het ijs gewaagd en zijn vermetelheid met de dood moeten bckoo- pen. De Zonnekant. Toch had ook zelfs die winter een zon nige kant, hoewel niet voor allen. De wintersport vierde hoogtij, met uitzonde ring dan van de dagen, dat men een knus zitje bij de warme kachel verkoos boven een ritje op het ijsvlak, waar een ijselijk scherpe wind iedere gedachte aan genoeg lijkheid uitsloot. Teekenend is dit briefje, dat een lief hebbend moeder om den wille baars toe genegen zoons aan'meester deed toeko men. We vinden het als „historisch" in een der Texelsche Couranten afgedrukt. Hier is het: Geachte meester. Zoolang het ijs is rijdt Harmen mid dags. Dat is het eenige wat wij werklui hebben. De grooten kunnen in de zo mer rijden. Dus verzoek ik u hem hier voor niet te straffen. Uw vriendin, Vrouw P Op 12 Januari 1891 werd te den Burg een ijsclub opgericht. „Beter laat dan nooit", denkt de lezer wellicht. Het be stuur werd gevormd door de heeren M. Stam, voorz., R.Kuperus, vice-voorz., A. Langeveld Az., secr., C.M.Koorn, pen- ningm., A.P.Koorn, J.W.Roeloffs, C.C. Kuijper, J.Rab Jz. Jr., J.H.Moojen, A. C. Keijser, Joh. Eelman en P.Keijser Tz. Als eerste teeken van activiteit organi seerde deze club een glorieuze sledetocht van den Burg naar Oosterend, waaraan met 16 sleden werd deelgenomen. Nog vermelden we een ringrijderij met sleden, gehouden te den Hoorn, met 67 deelnemers. Van de groep personen van tien tot twintig jaar wonnen resp. A. Jz. Bruin, IJ. Lap en A.Knaap, van de groep personen van 20 jaar en ouder resp. J.Jonker, J.Daalder en W.Kooiman. o— We hebben hiermee de lezer in grove trekken een beeld gegeven van Texel in de jaren 1890-'91, toen gelijk nu meedoogenlooze winter onnoemlijk groote schade veroorzaakte en daarvoor slechts schamele genoegens in de plaats stelde. Ook toen was de vreugde duur gekocht en een zucht van verlichting steeg op uit veler boezem, toen 23 Januari 1891 een lichte dooi intrad, welke spoedig een „blijvertje" bleek. De Oudeschilder haven eerder met zijn ingevroren schepen een beeld opleverend van verstarde nijverheid, leefde weer op. De verbinding met den Helder werd binnen weinige dagen weer in het oude spoor geleid, ijsbanen slon ken weg, ijstenten werden afgetakeld en geborgen, gelijk ijsmutsen en schaatsen. Zoo herinnerde weldra weinig meer althans op het oog, aan de lange en strenge winterheerschappij. Doch zij leefde nog voort als een „ouderwetsche", welks plaats thans echter op „eervolle" wijze door onze twintigste-eeuwsche „mo derne" winter zal worden ingenomen. Niemand zal er meer van ouderwetsche winters kunnen spreken, al was het al leen reeds om de auto's en vliegmachines, welke de laatste weken opgeld deden. Lohengrin-Sage. We deelen nog mee, dat de lezing van Ds. Raabe in „Texel" op heden door pathefoonmuziek zal worden geïllustreerd. Het programma vermeldt o.in. Voorspel, Zwanenkoor, Bruidskoor, „Lohengrin's Abschied", gezongen door een helden-te- nor, enz. Op verzoek vermelden we nog, dat de datum van de laatste Russische avond is bepaald op Woensdag 13 Maart a.s. OOSTEREND. Een actief jsclub-fcestuur. Er mag zeker hulde worden gebracht aan het bestuur van de Ijsclub, dat voor heerscht AKKER's ABDIJSIROOP „elck wat wils" geeft. Na al de wedstrij den, welke hier op de Putten reeds ge houden zijn, werd Zaterdag weer een nieu we kamp aangekondigd, en wel voor jon gens in twee groepen van tien tot twaalf en van acht tot tien jaar: hardschaatscn met een sinaasappel op een lepel. Voor de strijd tusschen de oudere jongens meld den zich 19, voor die van de jongeren 18 deelnemers aan. Er waren ook weer veel kijkers aanwe zig, die met belangstelling de strijd volg-> den en zich er over verbaasden, dat deze jeugdige lui al in zoo'n korte tijd de baan konden afleggen. Liet duurde een lange tijd eer de prijzen konden worden uitgereikt. Voor de oudste groep werden beschik baar gesteld een meccanodoos, een dam- en schaakbord en een zaklantaren, welke gewonnen werden door Wim Boon, de Waal, Jan van Sambeek, „Hertenkamp", en Jacob Plaatsman, Oosterend. Voor de tweede groep waren de prijzen een leesboek, een niondliarmonika en een portemonnaie. De winners waren Cor Steigstra, Simon Dogger Pz., beiden te Oost en Jan Bremer Wz., Oosterend. Met een aardige kinderlijke .toespraak werden de prijzen uitgereikt door de heer H.Steigstra. Lof komt liet bestuur toe voor de ro yale opvatting bij de verschillende wed strijden, door de deelneming zoo ruim mogelijk te stellen en juist niet alieen het oog op de naaste omgeving te hou den. Mede werd uitstekend voor de baan en de goede orde gezorgd, zoodat met ge noegen terug gezien mag worden op alles wat het bestuur deze winter heeft gepres teerd. Moge het bestuur paraat blijven voor de volgende gelegenheden. OUDESCHILD. Ijs-Last. De schuiten in de haven hebben soms veel te lijden van het ijs. Als het ijs to dik wordt, komt er waarschijnlijk te veel druk op het hout en dan gebeurt het wel, dat de schepen lek worden. De vorige week kon men verscheiden visschers met bijlen gewapend naar de haven zien gaan om enkele schuiten uit het ijs los te hak ken. In een er van was reeds een groote scheur ontstaan waardoor ze te veel wa ter maakte. Ook een paar visschers van Oosterend moesten naar den Helder, waar hun schuit lag, die was ook lek gewor- Door de harde Oostenwind, welke Zon dagmiddag opkwam, had zich weer veel ijs onder de Texelsche wal vastgepakt. Langs de dijk van de Prins-Hendrikpol der was het op sommige plaatsen hoog opgekruid, vooral aan de lage glooiing op het Horntje. De „Marsdiep" had een uur werk om het Horntje te bereiken. Op sommige plaatsen is het ijs, laag op laag xestrhovcn, zeer dik. Achter in de Hel- dersche haven bleek het 21 voet dik. EXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 et por drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ct. Iedere regol meer: 10 ct. Dezelfde advertentlo 4 maal goplaatst wordt 3 maal borokend. Bij abonnement lagere regolprlls, ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN Sanap Let vooral op dco naam Sanaplrlo daar deze tabletten wcttlo beschermd zJjo teacp oomaak en vervalschln^ w Prijs 25. 40 en 75 ct. reeds tn vele gezinnen. De zieken hoesten en kuchen van belang. Past op. Koopt onmiddellijk de beroemde Akkers Abdijsiroop, die de ziektekiemen doodt, de vast zittende slijm oplost, de hocst- aanvallen verdrijft. Gebruikt:

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 1