Hoest, Keelpijn Gemengd Nseuws Ons „Nieuwste Nieuws" Zenuwstillend MIJNHARDT'S zenuwtabletten *A4ó tyuep dn&ógt,: tAlZejm.tr^dcrt/w\.lt5G#&5cti Voer voor gevederde vrienden. Men heeft ons van verscheiden kanten de vraag gesteld: „Wat doet de Vereeni- ging tot bescherming van Vogels in deze barre dagen, nu vogelbescherming meer dan ooit geboden is De vraag was verklaarbaar. De vogel stand immers dunt de laatste weken opj schrikbarende wijze en schreef een dezer dagen het Handelsblad het zal wel eenige jaren duren eer die weer een beetje op peil is. Vooral de vogels, die op zoet water aangewezen zijn, als rei gers, aalscholvers en roerdompen zijn de dupe. Onder hen is de slachting het grootst. Ook de ineezen hebben het zwaar te verantwoorden. Van meeuwen en een den, wilde zwanen en andere vogels van het strand schreven we reeds. Ook zij hebben het hard en vragen dringend om hulp. Of die ook opdagen zal? We hopen het. Reeds ontfermde zich de Vereeniging bovengenoemd, over het gevogelte in het Naardermeer, althans voor zoover het menschen mogelijk is want hoe zouden we door het strooien van wat voer in de behoefte van die ontelbare vogel magen kunnen voorzien? Dat is en blijft moeder Natuur beter toevertrouwd. Maar ook hier geldt dat een half éi boven een leege dop verkozen moei worden. Aan de N.Rott.Crt. ontleenen we, dat de vereenig'ing van de fa. P.Sluis te Weesperkarspei enkele kisten gemengd zaad Voor inlandsche vogels (zaadeters) en universeel voer voor insecteneters ten geschenke heeft ontvangen. Dit voer zat met meciewenting van de heer J.H.Ko ning, hoofd der afdeeling beplantingen van de 'gemeente Amsterdam, in de stads parken en plantsoenen aldaar worden uit gestrooid. Bovendien kreeg de vereeniging de be schikking over een hoeveelheid universeel voer, gemengd met veel vischmeel, waar mee aan het Noordzeestrand proeven ge nomen worden oin de nood onder Schol eksters en andere vogels te lenigen. De firma P. Sluis verklaarde zich be reid, de voorraad aan te vullen, zoodra zulks noodig is. We hopen van ganscher harte, dat ook de vogels rond Texel's wal hun deel krijgen, maar bovenal dat binnenkort 's menschen hulp niet meer noodig is en het vogelendom zijn kostje zelf weer op scharrelen kan. Het resultaat zal dan vrij wat beter zijn. Uitslag verkooping. Donderdag zou door Notaris Mulder voor de heer A.WitteCz. een woonhuis met schuur en twee perceelen land, „voor huis" en „de Keppel" op Z.Haffel, groot plm. 3.56.H.A. publiek worden ver kocht. Uitslag: opgehouden. Hollandsch-Bloembollenkweekers- Genootschap afd. Texel. In de vergadering, gehouden in „de Oranjeboom" op Vrijdag j.l. werd be sloten tot het tentoonstellen van snij bloemen op nader te bepalen datums in genoemde localiteit en wel op twee of driemaal drie dagen (Zaterdags, Zon dags en Maandags). Teve'ns sprak de vergadering haar in stemming uit jegens het voorstel van de de afd. i exel van de Holl. Mij. v. Land bouw om hier dit jaar een land- en tuin bouwtentoonstelling te organiseeren. Tot commissarissen werden benoemd de heeren M.D.Dijt, J.G.Kooiman en P. Keijzer, te Oosterend, die thans met de heer N.Schumaker, voorz., S.j.Flens, secr., en C.EeimanAz., penn., het bestuur vor men van bovengemelde afdeeling. Vergadering uitgesteld. Naar gemeld wordt, is de openbare ver gadering, welke de afd. Texel van Volks onderwijs voornemens was te beleggen en waarin o.m. een zangeres van elders zou optreden, wegens de onregelmatige vaart Texelden Helder, tot nader bekend te maken datum verdaagd. „Het oude liedje." Wie Zaterdag hoopte op een doorzetten van de die dag ingevallen dooi, is teleur- gesteld. Het vriest nog knapjes. Gisteren wees de thermometer de heele dag van drie tot vijf graden C. onder nui. De boot heeft soms met groote moeilijkheden te kampen. Maandag scheelde 't maar wei nig of zij was tot terugkeeren genoopt. Na herhaalde poging kon zij echter het Horntje bereiken. Het ziet er voorloopig n et naar uit, dat zij zich aan haar „Zo- merdienst" houden zal, welke Vrijdag (op papier) van kracht wordt. Vandaag vertrek van den Helder:7i/2u. Ccöp. P.T.V. „Texel" W.A. De Coöp. P. T. V. Texel-W.A. heeft in het afgeloopen jaar 2.4S9.026 eieren, geveild. Opbrengst f 156913,33. Het voorafgaande jaar bedroegen die getallen resp. 1.S53.895 en f 115482.40. Per vliegtuig naar de wadden-eilanden. De heer H.Martin, secr. van de directie der Kon. Luchtvaartmij. deelt mee: Zoolang het vriest zijn de stranden van de eilanden hard genoeg om er te landen. Dit wordt anders als de dooi invalt. Wij verwachten dan ook, dat wij, zoolang het ijs de normale communicatie belemmert en de landingsterreinen ongeschikt zijn, van valschermen zullen moeten gebruik maken om levensmiddelen en post naar beneden te werpen. Voor dat doel hebben we val schermen in bruikleen gekregen van het departement van defensie. Zij behooren tot 'n verouderd type, het type Heineken, dal door de militairen niet meer gebruikt wordt, maar voor het uitwerpen van vrachten nog uitmuntende diensten kan bewijzen. Een goed landingsterrein bestaat alleen op Urk. De tochten naar de Wadden-ei landen worden op verzoek en voor reke-' kening van de posterijen gemaakt. Bete re vliegterreinen zouden daar gewenscht zijn, maar de aanleg is duur. We brengen in herinnering dat de heer Th.Reuvers reeds een terrein aan de K.L.M. kosteloos als landingsterrein heeft aangeboden. Een paar berichten moeten tot het vol gend nummer blijven liggen. Het Kinderhoekje moest door de vele advertentieruimte en beripchten weer ver vallen. Het prijsje, bij loting Betsy Dop ten deel gevallen, kan woden afgehaald. OUDESCHILD. Wedstrijden. Vrijdagmiddag hield de ijsclub weer wedstrijden op de mooie banen bij de Prins-Hendriksluis, ditmaal voor meisjes en jongens van 1418 jaar. Door het mooie weer was er veel publiek aanwezig en kon men volop genieten. De prijzen f3, f2, en f 1 werden gewonnen door de jongedames D.Bakker, U.BIomCd. en M de Visser. De gelukkige prijswinnaars van de jongens waren D.Eelman, Dirk Krijnen en Jan Dirk Blom. Op de Razende Bol geloopen. De trawler 1JM. 36 strandde Zondag morgen op de Razende Bol. De sleep- booten Assistent en Drente van Wijsmül- ler brachten het scheepje vlot, waarna het, zonder schade te hebben opgeloo- pen, zijn reis vervolgde. OOSTEREND. Ver. van Christelijke Belangen. Men schrijft ons: Maandagavond vergaderde in haar ge bouw de vereeniging voor Christelijke Belangen. Velen hadden gehoor gegeven aan de oproep om deze vergadering Dij te wonen. Na het lezen van Spr. 4 en een inlei dend woord van de: voorzitter, waarin deze wees op het gevaarlijke van de kna- penieeftijd en op de behoefte voor de jeugd, om gezamenlijk Gods Woord te onderzoeken, werd het woord gegeven aan de secr., de heer D.Trap, die in zijn jaarverslag mocht gewagen van een flink aantal leden en van een druk gebruik der lokalen. De penningm., de heer J. Drijver had een klein overschot, zoodat met dankbaarheid op het afgeloopen jaar kan worden teruggezien. De heer Joh.Eelman wees in een aan grijpende voordracht op de gevolgen der drankzonde en spoorde aan tot geheel onthouding. Bij de stemming werden her- en ge kozen de heeren W.BakkerWz. en G. Bremer. De vergadering werd opgeluis terd door de muziek van „Excelsior." DEN HOORN. IJswedsfrijd op de Geul. Zaterdagmiddag hield men een wed strijd hardrijden met hindernissen voor paren, alleen voor leden. Niettegenstaande de dooi was het ijs nog schitterend. De uitslag was als volgt: 1. S.Lap Dz. en mej. G.Lap Bd., 2. S.Lap Kz. en mej. M.Lap Dd„ 3. P.Boon en mej. Sw. Drijver. De prijzen bestaan uit kunstvoorwerpen. Lezing Guido Gezelle. Naar we vernemen zal Ds. Raabe, var den Burg, hier Dinsdag 5 Maart een le zing houden over het leven en werken van de priester-dichter Guido Gezelle. DE COCKSDORP. Werkverschaffing in „het hooge Noor den." (Niet van onze gewone correspondent.) Bij ons dorp is een 16-tal werkloozen te werk gesteld bij het „Molenbosch", onlangs het eigendom geworden van onze plaatsgenoot, de heer Th. Reuvers. Met net uitdunnen en hakken van hout is hier wel een dag of wat werk. Direct belang heeft de heer Reuvers hierbij niet, in welk geval hij trouwens ook geen -steun van de gemeente zou hebben verkregen. Thans heeft het Dag. Bestuur zijn volle medewerking toegezegd, met het resul taat, dat reeds Maandag bovenbedoeld werk werd aangevangen. Vermelding ver dient, dat vooral ook het raadslid M.W:. de Graaf zich veel moeite heeft gegeven om de werkverschaffing hier in goede banen te leiden. Zou het geen aanbeveling verdienen, ook hier in Eieriand, waar nog zooveel woeste duinen liggen, eens een proef met Mijnhardt's Hoesttabletten. Doos 30 ct. Mijnhardt's Keelpijntabletten, 60 en30ct Bij Apoth. en Drogisten. bebossching te nemen? Waarom zou men er hier niet in slagen zooals tusschen de Koog en den Hoorn? Eieriand behoort met Vlieland en de Vliehors tot de minst regenrijke plekjes van ons land. Mogelijk zal de neerslag door bebossching hier kunnen worden bevorderd. Zouden we dit leeke-voorstel de be voegde autoriteiten niet eens onder de oogen mogen brengen „Daer can in Indien wat groots ver richt", schreef de roemruchte Jan Pie terszoon Coen op 29 September 1618 aan de „Heeren XVII". We maken die woorden gaarne tot de onze. Het waren en zijn nog „ware woor den." En als we in plaats van „Indiën" eens Texel lezen, en daarbij speciaal den ken aan Cocksdorp en zijn woeste dui nen? „We wachten op uwe daden". Met dit eveneens historisch woord willen we nu maar besluiten. Ontstellende Onthullingen. Fransch-Belgisch gekonkel. Het Utrechtsch Dagblad heeft Zaterdag groote opschudding teweeggebracht in binnen- en buitenland door de publicatie van een geheim Fransch-Belgisch Ver drag, eventueel gericht tegen Nederland. Wordt de inhoud bevestigd, dan wordt het Verdrag zonder twijfel een bedrei ging van de Westeuropeesche vrede. We willen aan het gewichtig document enkele regels ontleenen: Indien Frankrijk in oorlog is met Duitschland of met eenige andere mo gendheid, door Duitschland ondersteund, zal Frankrijk zijn macht ter beschikking van Frankrijk stellen. Omgekeerd zal Frankrijk België helpen. België zal met 600,000, Frankrijk met 1200.000 man bijspringen. Deze zullen te gelijkertijd en met spoed een krachtig of fensief inzetten, zoodat Duitschland te gelijk moet strijden ten Noorden en ten Zuiden van de gemeenschappelijke op stelling. Tot de eventueele tegenstanders van België worden Duitschland en Nederland ge rekend. De onderhandelingen sedert acht jaar (1927) tusschen Nederland en België ge voerd, hebben vanwege Nederland uitge lokt, en zullen nog uitlokken maatregelen op het gebied der waterwegen, die even tueel als onvriendelijk en zelfs als agresi siet kunnen worden beschouwd, aldus het verdrag. Met het oog op een snelle troepenver plaatsing zullen verscheiden nieuwe spoor lijnen worden aangelegd. Zoo zullen b.v. de lijnen AntwerpenRoermond en Ant werpen- Esschen op vier worden gebracht. Ook zullen een aantal wegen worden aan gelegd. Het zou in de bedoeling liggen bij een oorlog met Duitschland met troepen door Nederlandsch-Limburg te trekken. o— Een merkwaardig verdrag, dat het ver trouwen van hen, die nog in vredesidealen gelooven, wel ernstig schokken moet. Stel u eens voor: In 1914 nam Engeland de wapens tegen Duitschland op, omdat het de schending van België's neutraliteit niet kon gedoogen. En nu wordt bekend, dat de heeren politici in alle stilte en in volle vrede nog wel, besloten hebben bij een eventueele nieuwe krijg met Duitschland Nederlandsch grondgebied over te steken met terzijde stelling van alle begrippen van neutraliteit. Een vies zaakje! „Wat verloren is en nog weer in geen jaren en jaren herwonnen zal worden, is hetgeen van het Nieuwe Europa de grond slag moest zijn: het allengs terugkeerend onderling vertrouwen, dat zich, zij het langzaam, weer aan het ontwikkelen was. En toch: Wij mogen niet versagen. De Volkenbondsgedachte is schoon. Laten wij trachten daaraan verder te bouwen. Eenmaal moet toch aan de weidenkenden de zege ten deel vallen." GAS. Een alleenwonend 69-jarige blee- ker in de Jacobsstraat in den Haag is in zijn woning dood aangetroffen. Blijkbaar is de man overleden aan gasverstikking, aangezien er een lek was in de gasslang'. GRIEP. Men meldt ons, dat het totale aantal aan griep lijdende mijnwerkers in het Zuiden van Limburg ongeveer 4000 bedraagt. BROEDERMOORD. Te Oude-Pekela heeft de 20-jarige D.H.K., in de ouder lijke Woning, in een twist zijn 24-jarige broer Hendrik Klaas met een bijl ver moord. De dader staat gunstig bekend; de vermoorde zou wel eens tergend tegen zijn bejaarde ouders zijn opgetreden. De dader is in hechtenis genomen. Grensincident. Bij een grensincident aan de Poolsch-Littausche grens is een Littauer gedood. In de loop van gisteren deelde de ra dio-dienst van Persbureau Vaz Dias ons o.m. het volgende mee: Het Fransch-Belgische Verdrag. Parijs: De „Echo" verklaart, dat ieder mensch van het bestaan van het Verdrag van 1920 op de hoogte kan zijn. Het acht het vanzelfsprekend, dat men het ge heim wilde houden. Parijs: De „Matin" ziet in de publica tie een poging om wantrouwen te zaaien tusschen Frankrijk en Duitschland. Ook veronderstelt de „Matin" dat het Utr. Dagbl. de verstoring van de Neder- landsch-Belg. onderhandelingen in de hand heeft willen werken. Brussel: De Ned. gezant te Brussel had een onderhoud met de Belg. Min. van Buitenl. Zaken, Hymans, die verklaarde, dat België zijn logenstraffing jegens het gepubliceerde verdrag handhaaft. Het Chr. Hist. Dagblad „de Nederlan der" bevat een publicatie van de Oud- Min. Dr. J. T. de Visser en het le Kamer lid Baron de Vos van Steenwijk, resp. lid der hoofdredactie en commissaris van dit blad, waarin zij zich keeren tegen 'n Maandagavond in dit blad verschenen hoofdartikel van het 2e Kamerlid J. R. Snoeck Henkemans, eveneens lid der hoofdredactie, getiteld „Nederland, let op U saeck", waarin de schrijver zich keert tegen de publicatie van het geheime Fransch-Belgische Verdrag door het Utr. Dagbl. en de authenticiteit daarvan in twijfel trok. Bovengenoemde heeren zeg gen o.a., dat zij van oordeel zijn, dat de mannen, die de publicatie van dit verdrag bewerkstelligden, veeleer de dank der na tie verdienen. Zij betreuren ten zeerste de onvaderlandslievende houding van de schrijver van dat artikel, zoodat zij de verantwoordelijkheid niet kunnen dragen en derhalve zijn afgetreden als resp. lid der hoofdredactie en commissaris. De koude. Gisteren werd in het groot ste deel van Engeland weer een temp. ge constateerd van één tot drie graden onder nul. In België van vier tot zes graden onder nul, in ons land nog lager. In Zuid-Italië was de temp. gistermor gen 12 tot 14 gr. boven nul. Kolengebrek. Te Görlitz, waar sinds half Febr. de Middelbare scholen reeds wegens kolengebrek gesloten zijn, zullen vandaag ook alle andere scholen, badhui zen, openbare gebouwen en stadsbiblio theek om dezelfde reden gesloten worden. Kardinaal Vico f Te Rome is Maandag kardinaal Vico overleden. Z.H. de Paus heeft in eigen persoon een mis opgedragen. Met het oog op de bouw van een nieuwe brug kan het nieuwe spoorweg station op het terrein van het Vaticaan eerst over 18 mnd. gereed zijn. Z.H. de Paus zal vermoedelijk tot die tijd van een speciale trein, door de Ital. regeering aan geboden, gebruik maken. en zenuwsterkend is de werking van Glazen Buisje 75 ct. By Apoth. en Drogisten PREDIKBEURTEN HERV. GEMEENTE. Donderdag 28 Februari Oosterend, 's av. half 8 Bijbellezing. Den Hoorn, 'sav. half 8 Bijbellezing. Zondag 3 Maart. HERV. GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. Raabe. Maandcollecte. Waal, vm 10 uur ds. v. 't Hooft. Den Hoorn, vm. 10 uur ds. Oskamp. Maandcollecte. Oudeschild, vm. lO .uurds. Broekema. Oosterend, vm. 10 uur ds. Groenenberg. Cocksdorp 's av. 7 uur ds. Oskamp van den Hoorn. GEREFORMEERDE KERK Oosterend vm. 10 uur ds. v. d. Leer. n.m. 3 uur dezelfde. Voorbereiding H. Avondmaal. Collecte voor de verstrooide Gereformeerden in Indië. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. Vis. Oosterend, 'sav 7 uui ds. Vis. Den Hoorn, vm. 10 uur ds. Smidts. MARKTBERICHTEN Alkmaar, 22 Febr. Op de heden gehouden graanmarkt waren aangevoerd 218 H.L. De prijzen waren per 100 K.G. Tarwe Haver Gerst chevalier Groene erwten kleine Grauwe erwten 11,— a 12, 11.50 a 12.- 12,40 a 12.75 17, - a 20, - 22,— a 27,— -tc-c/a-. *nranr naw vott^.af''rni'n

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 2