Texelsche Courant van Zaterdag - Mauri ITALIAN O TWEEDE BLAD geneeskrachtig en lekker Texel in de kou. Texelsche Berichten INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunneD veroorzaken. Burgemeester ea Wethouders dor Ge meente Texel brengen ter openbare keDDis, dat het verzoek vaü Jac, Daalde om ia het perceel, kadastraal bekend in Seciie K, dos. 1871 ged. ea 2255 ged. een inrichting voor machinale houtbe werking te mogen oprichten door h9D voorwaardelijk is ingewilligd. Mede dat het verzoek van de N V. v.h. Langeveid en de Rooy te den Burg om in hot perceel kadastraal bekend in Sectie K, no 1535 hare drukkerij te mogen uitbreiden door hen voorwaarde lijk is ingewilligd. Mede dat het verzoek van C Bremer Sz te OostereDd om in het perceel kadas traal bekend in Sectie B, no. 1895 een electrische veifmalerij en meng«rij te mogén oprichten door hen voorwaardelijk is ingewilligd. De aaüdacht wordt er op gevestigd dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel NIET tot beroep van de be schikking bevoegd zijn zij, die indertijd niet voor het Gemeentebestuur zijn ver schenen, om hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, deD 27 Ftbruari 1929. Burgem. en Weth. voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER R P. KEIJSER Cs. lo b. Mond- en klauwzeer. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat het vee is hersteld bijD. Mantje Kz. Dijkmanshuizen en Jac. Roeper Kz.de Waal. Texel, 1 Maart 1929. De Burgemeester voornoemd, R. P. KEIJSER Cz., Lo.B. Vervoer van zware vrachten. Burgemeester en Wethouders brengen in herinnering, dat gedurende den tijd, waarop een weg tengevolge van opdooi, in doorweekten toestand verkeert, het verboden is volgens het Motor- en Rij wielreglement, over den weg te rijden, te doen of te laten rijden met een Motorrij- rijtuig, waarvan de grootste wielbelasting meer dan 600 Kg. bedraagt. Krachtens de verordening van politie is bepaald, dat het verboden is, gedurende den tijd dat de gemeentewegen in staat van opdooi verkeeren, daarover te rijden, met andere vrachtwagens, geen motorrij tuig zijnde, waarvan de wielen een velg breedte hebben van minder dan 7 cM, tenzij de te vervoeren last minder dan 625 Kg. weegt. Texel, 1 Maart 1929. Burgem. en Wethouders voornoemd, R. P. KEIJSER Cz., Lo.B. De Secretaris, JONKER. Coöp. P.T.V. „Texel" - W.A. De vergadering van bovengenoemde corporatie, gehouden op Donderdagavond j.l. in café „den Burg", werd bijgewoond door 33 ledenvan de 357, zooi dat de voorz., de heer J.S.Dijt, zijn spijt; over deze opkomst moest betuigen. Jaarverslag. Aan het jaarverslag, door de secr., de heer J.BakkerD.Pz., ontleenen we: Het aantal leden bedraagt thans 357, gedurende de loop van het jaar zijn er 101 toegetreden. De grootste vermeerde ring plm. 60 dateert van de laatste tijd. 'Eieren. In 1928 werden geveild 2.489.026 eieren of 653.331 meer dan verleden jaar. Het hoogste aantal werd aangevoerd op 10 April t.w. S7.649, tegen 68.586 op 16 April van 1927. Het laagste aantal werd aangevoerd op 26 November t.w. 10.045 tegen 5230 op 21 Nov. 1927. De totale opbrengst bedroeg f 156.913.33 of f42.575.56 meer dan verleden jaar. De gemiddelde prijs der eieren bedroeg f6.30, verleden jaar f6.247. Pluimvee. De aanvoer was ook dit jaar van wei nig beteekenis. Ochtendvoer, opfokvoer en hard voer. De omzet van ons ochtendvoer was ook dit jaar zeer belangrijk. In de loop vart het jaar kwam van verschillende leden het verzoek in ook hard voer aan te ma-j ken. Deze aanmaak is in goede aarde ge vallen, een belangrijk kwantum hebben we reeds sinds Nov. omgezet. De totale omzet bedroeg ruim 30.000 Kg. meer dan verleden jaar. Groenten. De groentenveilingen waren van iets meer belang dan in 1927. Er werden 42 veilingen gehouden met een omzet van Engros bij J. F. v. LIESHOUT Alkmaar en Fa. JAC. VERFA1LLE den Helder. f2450.— of f497.37 meer dan verleden jaar. De veilingen hadden in het algemeen een gunstig verloop, de aangevoerde pro ducten gingen vlug van de hand en over het geheel zijn goede prijzen besteed. De voorwaarde om de goederen in emballage aan te voeren en dus niet op straat te deponeeren, heeft uitstekend gewerkt. Inventaris. Overgegaan werd tot de aanschaffing van een vrachtauto. Bij het steeds groo- ter wordende vervoer stonden we voor de vraag hoe aan de moeilijkheden tegemoet te komen. Na vele overwegingen bleek de aanschaffing van een auto nog het voor- deeligste. Ze zou trouwens op het oogen- blik onmisbaar zijn. Door de uitbreiding zijn we ook over gegaan tot aanschaffing van een verme nigvuldigingsmachine, die ons veel genot en gerief oplevert. Vooruitzichten. Deze zijn in alle opzichten goed te noe men. Op het sterk vermeerderde ledental is al gewezen. Het aantal eieren, dat in Jan. van dit jaar werd aangevoerd steeg van 95.555 tot 165.773. De prijzen zijn goed en doen voor andere veilingen niet onder. De voorz. brengt de secr. dank en spoort de leden aan anderen te bewegen zich aan te sluiten bij de vereeniging, die toch slechts het algemeen belang beoogt. Rekening en verantwoording. De Comm. van Toezicht, gevormd door de heeren D.H.Bruin, J.KeijserAz. en J. van Heerwaarden adviseert de rekening goed te keuren en voegt er aan toe, dat het nazien tot geen enkele op- of aanmer king aanleiding gaf. De voorz. zegt de Comm. dank, evenals aan de boekhouder voor de betoonde ijver en toewijding. (Applaus.) We vermelden nog deze getallen: Finantieel overzicht. Er is dit jaar een bruto winst behaald van f 2022.33. De winst zou zeer aanmer kelijk grooter geweest zijn, indien de oude veilingspercentages gehandhaafd ge bleven waren. Ofschoon dit winstcijfer in verhouding tot de omzet eer te laag dan te hoog genoemd kan worden is het vol doende om er de noodige afschrijvingen mede tot stand te kunnen brengen. We stellen daarom voor dit winstsaldo aldus te verdeelen: Reservefonds f 400, hierin moet vol gens de statuten minstens 10 pet. van de winst gestort worden. Afschrijving gebouwen f733.23. Deze komen daardoor op de balans voor, voor f 5000.—. Afschrijving auto f697.06. Deze staat daardoor op de balans voor f 1777.53. Afschrijving inventaris f 95.81, waar door daarvan de balanswaarde wordt f 200. Afschrijving eierkisten f93.75, deze staan daardoor op de balans voor f 300, zijnde ongeveer 650 kisten. Vermeerdering kapitaal f 2.48. Dit be droeg f 1097.52 en wordt alleen gedaan om een rond getal te verkrijgen. Totaal f2022.33. Wat de verlies- en winstrekening be treft, mogen enkele cijfers nog worden medegedeeld. Administratiekosten f 135.91. Verlies paard wagen en tuig f92, onderhoud ge bouwen f70.29, onderhoud paard en wa gen f 225.80, idem auto f 596.45, alge- meene onkosten f 1009.75 (hieronder be grepen oprichtingskosten, proceskosten enz.) loonen f 3763.25, interest f 379.88. Bruto winst op ochtendvoer, opfokvoer, zaad, kuikenvoer, enz. 2903.26 (voor 'n netto winst moet dit bedrag verminderd worden met plm. f1100 voor kosten van mengen, vracht en bezorgen.) Totale provisie f5114.94, stalhuur en contributie f622.23, huur eierkisten f 277.90. Contributie en veilingspercentage. Het bestuur stelt voor beide bij het oude te laten. Wel is de winst over het afgeloopen jaar te gering te noemen, maar voor het loopende jaar wordt een grooter omzet verwacht. De zaken mar- cheeren uitstekend, zoodat de vereen, een goede toekomst tegemoet gaat en op een goede basis zal komen te rusten. Op een voorstel, het percentage voor niet leden te verhoogen, gaat liet bestuur niet in. De voorz. veronderstelt, dat veel niet- leden door de aanduiding „W.A." (wet telijk aansprakelijk) van toetreden wor den weerhouden en toch, merkt hij op, is de verantwoordelijkheid, welke de le den dragen, zoo groot niet. Bij een te kort van f3570 zal ieder lid nog maar 110.— behoeven bij te passen. Het bestuursvoorstel wordt aangeno men: contributie f 1.25, veilingspercentage 2pct., niet-leden 3'/s. Bestuursverkiezing. De aftredende bestuursleden J. Bak ker D.Pz. en J.N.Rijk, worden met nage noeg algemeene stemmen herkozen. (De heer Rijk had voor de stemming de wensch te kennen gegeven, dat men in zijn plaats een ander benoemen zou, daar hij reeds 9 jaar zitting had. Zijn verzoek werd echter niet ingewilligd.) Beiden ne men hun benoeming aan. De voorz. feli citeert hen, evenals de vergadering. Het opkoopen van eieren. De heer J.N.Rijk zegt, vernomen te hebben, dat opkoopers op het platteland meer voor de eieren betalen dan de vei ling te den Burg, maar verklaart er niet) aan te gelooven, daar die opkoopers toch winst moeten kunnen maken. Veelal zou den die praatjes worden uitgestrooid door menschen, die de veiling nooit bezoeken. De voorz. betwijfelt, of men wel steeds de waarheid zegt. Comm. van Toezicht. De heer J.v.Heerwaarden treedt af als lid en is niet herkiesbaar. Het bestuur' draagt voor de heer S.Krijnen, C.deWit en C.KeijserHz. De heer S.Krijnen wordt benoemd met nagenoeg algemeene stem men. Hij neemt zijn functie aan, waarop de voorz. hem en de vergadering felici teert. Comm. van Bijstand. Het bestuur stelt voor een Comm. van Bijstand te benoemen, mede met het oog op de vele werkzaamheden der vereeni ging. De leden zouden een adviseerende stem hebben, vijf in getal kunnen zijn en woonachtig b.v. te de Cocksdorp, den Hoorn, de Koog, Oosterend en Oude- schild. Op deze wijze zou liet contact met de leden buiten den Burg kunnen worden bevorderd. De voorz. en de heer J.N.Rijk lichten het voorstel toe. Het wordt aangenomen. De leden zullen door het bestuur worden aangewezen. Kippenkeuring. De heer K.Lips zegt 8 October van de heer Joh.Witte, geen leek op pluimvee- gebied, zestien z.g. afgekeurde R. I. kip-' pen te hebben gekocht. Meermalen raapte hij van die dieren, gecontroleerd tot 17 Dec., tien eieren per dag, zoodat de vraag bij hem opkwam: Heeft die keuring nog wel door een deskundige geschied veel waarde? De heer J.N.Rijk acht vergissingen niet uitgesloten, maar wijst er tevens op, dat de wijze van huisvesting, behandeling, voedering, enz. van groote invloed kunnen zijn op de ontwikkeling van het legver- mogen. De voorz. oordeelt het trekken van conclusies bij gebrek aan meerdere gege vens onmogelijk, maar raadt alle pluim veefokkers de afgekeurde kippen ook eens op leg te controleeren. Zij kunnen dan zelf over het nut eener keuring oordeelen. Van meerdere zijden wordt in de verga ring het nut van keuren naar voren ge-i bracht. Het ochtendvoer te duur? De heer C.v.Heerwaarden oordeelt de prijs van het ochtendvoer te duur en maakt er bezwaar tegen, dat een der be stuursleden voer bij de fa. C.R.Keijser en Co. koopt. De heer J.N.Rijk op wie dit laatste slaat, merkt op, dat hij zijn voer volgens eigen, zeer deugdelijk bevonden re cept samenstelt; hij koopt de bestand-' deelen en laat die bij genoemde finna malen. Het voer, gaat hij verder, kost me f 17.25, dus duurder dan dat van de vereeniging door zijn grooter gehalte aan droog brood en vischmeel. Wie mijn re cept wil overnemen, geef ik daartoe gaar ne gelegenheid. Van een benadeelen onzer vereeniging is geen sprake. De heer J.Bakker D.Pz. merkt op, dat de vereeniging haar voer wel met een kwartje had kunnen verlagen. Het be stuur gaf er echter de voorkeur aan voor dezelfde prijs een beter voer te leveren, met b.v. droog brood inplaats van zeme len. Bovendien wordt een belangrijke kor ting toegestaan aan hen, die 1000 Kg. of meer in voorkoop nemen. Meer propaganda. De heer P. Keijser vraagt of het niet nuttig zou zijn voor de pluimveeteelt en vooral voor de zoo winstgevende piep kuikenfokkerij meer propaganda te maken. De heer J.N.Rijk merkt op, dat de heer van Asperen Vervenne verklaarde op zijn lezingen hier het onderwerp reeds te heb ben uitgeput. Het lid G.Joh.Duinker vestigt de aan dacht op de pluimveeteeltfilm van „De Kleinveeteelt" en verklaarde zich gaarne bereid artikelen op dit gebied, van alge meen belang, van niet te groote omvang van tijd tot tijd in de Texelsche Courant op te nemen. Aan een en ander zal aandacht worden geschonken. Aan de heer Klimp zal ad vies worden gevraagd. Schadelijke meeuwen. De heer S.Bakker verzoekt het bestuur stappen te willen doen om van 'net scha delijke meeuwengebroed verlost te wor den. Ze rooven eieren en kuikens en wor den ieder jaar talrijker en brutaler. De voorz. zegt, zich met de heet J. Drijver, de administrateur van de Ncd. Ver. tot Bescherming van Vogels, in ven binding te zullen stellen. Mogelijk dat die er raad op weet. Veelal zijn liet bepaalde individuen onder de meeuwcin, die zich aan kuikens en eieren vergrijpen. Men zou verlof moeten hebben om die te doo- dcn. Dan kwam er wellicht een eind aan de last. jgf Tentoonstelling. Naar aanleiding van een opmerking van de heer J.C.Roeper stelt de voorz. de vraag, of de vergadering bezwaar maakt tegen een samenwerken met de andere landbouworganisaties op Texel om hier in de nazomer een tentoonstelling te or- ganiseeren. De secr. licht een en ander toe, waarna de vergadering voorzitter's vraag bevestigend beantwoordt. Hierop sluit de voorz. met de beste wenschen voor 1929 de vergadering. UIT ONS ZONDAGSBLAD. Van de talrijke kiekjes uit binnen- en buitenland in ons Zondagsblad van lieden, voor een goed deel aan de winter gewijd, noemen we de foto op blz. 4, genomen in het Doolhof op Texel. Noorderlicht. Donderdag- en Woensdagavond zijn tal van ingezetenen van een interessant na tuurverschijnsel getuige geweest, n.l. van liet Noorderlicht. Van 9,40 tot omstreeks tien uur kon een fel schijnsel aan de noordelijke hemel worden waargenomen, dat op niet ingewijden eerst de indruk van een machtig electrisch zoeklicht moet hebben gemaakt. Naar gemeld wordt, zou het licht, „waarbij men een courant had kunnen lezen", een hoogte van 30 graden hebi ben bereikt. De lichtbundel had de vorm van een afgeknotte kegel, bovenaan een hand, onder twee vingers breed (de arm uitgestrekt houdend) Van andere zijde voegt men hieraan nog toe,, dat het licht een egaal-gele kleur had en een indrukwekkend schouw spel opleverde. Radio-bezitters deelen mee tijdens het natuurverschijnsel een bie- zondere storing te hebben opgemerkt. Donderdagmiddag is vanwege de Bilt per radio verzocht omtrent de waarne ming van dit verschijnsel mededeeling te willen doen. We teekenen hierbij nog aan, dat in Maart en October het Noorderlicht het meest kan worden waargenomen. Bevroren bloembollen? Menigeen, die in het voorjaar een be zoek pleegt te brengen aan de bloeiende bollenvelden, zal zich op het oogcnblik afvragen, hoe de bloembollen het maken in de hevige kou. We lezen in het „Week blad voor Bloembollencultuur" een stuk je van Practicus, waarin deze allereerst ervaringen ophaalt uit de jaren 1891,1895 en 1917, waarna hij tot de volgende con clusie komt: Als we het dus zoo eens nagaan, dan komen wij tot de conclusie, dat onze bollen over het algemeen niet bevriezen, maar feitelijk door te snelle en te voch tige dooi ten gronde gaan. Gewenscht is dus, om bij dooi scherp op te letten, hoe het met de waterafvoer gesteld is en bij veel regenwater onmiddellijk extra maat regelen te nemen, om het overtollige wa ter zoo snel mogelijk te laten afloopen. Het opnieuw overdekken van reeds los gemaakte hyacinthen, wat door velen is gedaan, zal zeer zeker een gunstige in vloed uitoefenen, daar in het droge riet een groot percentage water zal trekken. Bovendien is er weinig sneeuw gevallen en de grond is buitengewoon droog, zoo dat, gezien de betrekkelijk geringe scha de in 1891, onze meening is, dat de toe komst niet al te duister behoeft te wor den ingezien. Afnemende kou. De maand Maart is goed ingezet. De waarlijk zeer biezondere dag van gisteren wettigt de hoop, dat de winter nu weldra voorbij zal zijn. Het wordt ook wel tijd! Horntje—den Helder. Nog steeds is de Texelsche haven voor T.E.S.O. verboden terrein en wordt bij 't Horntje aangelegd, geladen en gelost. Dat hiermee vele moeilijkheden gepaard gaan, laat zich gemakkelijk verklaren, vooral nu tal van neringdoenden aan diverse arti- V

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 5