K0U-K0KHER. Bij de Buren. Gemengd Nieuws kelen gebrek beginnen te krijgen en dus de hoeveelheden vrachtgoederen iedere dag toenemen. Naar de heer Stoinpff ons mededeelde zijn alleen gisteren 40.000 Kg. goederen verscheept. Wanneer men zich een idee tracht te vormen van de moeite, die een dergelijk karwei eischt onze afbeelding op de eerste pagina geeft daarvan een duidelijker beeld dan een be schrijving, zal men alle respect hebben voor hen, die het dag in, dag uit klaar-, spelen. Vandaag vertrekt de boot te acht uur uit den helder. Wie volgt? De behoeftigen in onze gemeente ge lukkig minder talrijk dan op menige plaats elders worden niet vergeten. Zoo komt ons ter oore dat door een geacht inge zetene honderd Kg. erwtenter beschikking van het Alg. Armbestuur is gesteld. Mo gen we deze gelegenheid aangrijpen om nog eens 'n beroep te doen op allen, die van hun overvloed wel iets voor de min der goed bedeelden kunnen afzonderen? 'Wie thans helpt, doet een dubbel nuttig werk. Laat de stem dier hulpbehoevenden niet gelijk zijn die „eens roependen in de woestijn." Het groententekort. De voorzitter van de Holl. Atij. van Landbouw, afdeeling Voorne, de heer A.M. van Dorsser, schrijft aan de „Tel.": Waar het voor vele huisvrouwen in de komende weken een punt van veel zorg zal uitmaken, om in 't tekort aan groen-t ten te voorzien, ontstaan door de lang durige en strenge winter, is het wel gewenscht eens te wijzen op de groote waarde als aanvullingsgroente, van de in ons land in groote hoeveelheden aan wezige groene erwten, welke niet alleen voor erwtensoep, maar bij juiste bereiding ook als groenten uitstekend geschikt zijn voor consumptie. De erwt, welke in het buitenland zeer gewaardeerd wordt, komt in ons land nog veel te weinig op tafel van het meeren- deel der bevolking voor. Waar de erwt niet alleen een uitstekend voedsel is (16.9 zuiver eiwit en 49.9 °/o zetmeelachtige stoffen, verteerbaar), is het tevens een zeer goedkoope groente, welke, bereid als doperwten, zeer smake lijk is. Nu de winter, laatste helft Februari, nog niet ten einde is, wordt het vanzelf sprekend, dat nieuwe groente, behalve dan een betrekkelijk klein kwantum, dat in stookkassen gekweeld wordt en voor weinigen te betalen is, dit jaar zeer laat beschikbaar zullen zijn, daar er thans de eerste weken zelfs geen sprake van kan zijn op de koude grond uit te zaaien. In de greep van de griep. Naar ons van medische zijde wordt verzekerd is het aantal grieppatiënten op Texel zeer aanzienlijk. Gelukkig draagt deze ziekte hier een goedaardig karak ter, in tegenstelling met haar voorkomen in sommige steden, waar zij licht tot ernstige longontsteking leidt. We meenen er goed aan te doen vooral tot voorzich tigheid aan te sporen, wanneer deze ziek te dreigt. Verwaarloosde griep kan groot onheil nasleepen. Roep in die gevallen dus tijdig de hulp van uw huisarts in. Naar Vlieland. De sleepboot „De Volharding" heeft Dinsdagmiddag een verbinding met Vlie land tot stand gebracht en een partij vrachtgoed, levensmiddelen en post op Vlieland afgegeven. Gebrek op Terschelling. Terschelling had in wel veertien dagen geen verbinding door een boot met de vaste wal gehad. Lr begint meelgebrek en gebrek aan andere levensmiddelen te komen, die niet voldoende per vliegtuig kunnen worden aangebracht. Het ijs op de Wadden. Door de vorst van de laatste dagen is het ijs op de Waddenzee weer betrouw baar geworden. Woensdag kwamen vier wandelaars, n.l. L. Dijkhuis en twee zoons en J.J.Weert uit Hornhuizen aan de Gro- ningsche kust naar Schiermonnikoog ge wandeld. Zij deelden mede, dat het ijs overal goed betrouwbaar was. Zij had den de tocht in twee en een half uur afgelegd en keerden 's middags over het liet ijs naar de vaste wal terug. LLtslag aanbesteding. Uitslag der door ae heer L.Sok, archi tect te den Helder, gehouden aanbeste ding, betreffende het sloopen en weder opbouwen van een dubbelwoonhuis voor rekening van de heer K. Slot alhier. Timmerwerk: J. Koorn f 4048 J. J. van Wessem 3690 K. du Porto, den Hoorn 3660 Gebr. Timmer, Oosterend 3579 Bakker en Koorn 3400 Jb. Drijver, Timmer- en metselwerk 7747 L. Bruin en Zns. metselwerk 4362 J. G. Dekker Schilderwerk 1177 J. C. Roeper 861 Gebr. Bremer 750 1. Agter, Loodgieterswerk 875 P. Oele 835 Jac. Bruin, electrische leiding 192.27 A. Knopperts 174 Uitslag houtverkooping De houtverkooping, vanwege Staats- boschbeheer Donderdag in de Lindeboom gehouden, kenmerkte zich door hooge prijzen en bracht plm. f4000. Bloembollenteelt. Bij de aanvang van de vorige maand deelden we mede, dat de afd. Texel van het Holl. Bloembollenkweekersgenoot- schap op één na de grootste van alle was. Thans zijn nog als lid toegetreden de heeren M.Zijm, den Burg, en J.Wit'te: Jz., „Burst", zoodat de afd. nu tot de grootste in den lande is gepromoveerd- tenzij ook Lisse in ledental vooruit is ge gaan. We feliciteeren onze afdeeling met dit succes en wenschen haar een ontwikke ling en bloei toe, geheel met dat ledental in overeenstemming. DEN HOORN. Lezing—Guido Gezelle. Men verzoekt ons te willen melden, dat de lezing van Ds. Raabe Dinsdag avond a.s. aanvangt te acht uur. E1ERLAND. Coöp. Zuivelfabriek „De Eendracht." In de vergadering van leden der coöp. vereeniging tot stichting eener nieuwe Zuivelfabriek alhier, gehouden in het lokaal van de heer E.Westdorp op 1 dezer, deelde de voorz. mee, dat op, een; vraag van het bestuur aan de heer N.Öros of de Samenwerking gehuurd zou kun nen worden, een ontkennend antwoord is ontvangen. De vergadering machtigde het bestuur bij Zuivelfabrieken aan de vaste wal stap pen te doen voor afzet van melk na 1 April en droeg het bestuur verder op met dr. Schey inzake de bouw eener nieuwe fabriek in overleg te treden, in het biezonder om te trachten de bouw zonder hulp van een zuivel-architect tot stand te brengen. Het honorarium voor zoo'n deskundige, 6y« pet. van de aanneniings- som werd algemeen te hoog geoordeeld. (Ons volgend nummer zal een uitvoe riger verslag bevatten.) Het verdrag Frankrijk België. De oorsprong der geheime documenten. De hoofdredacteur van het „Utr. Dag blad" de heer Ritter, heeft aan een cor respondent van de „Haagsche Crt." ver teld vanwaar de gepubliceerde documen ten afkomstig waren. Wij knippen uit de mededeelingen van de heer Ritter het volggende: „De documenten vormen de notulen van een bijeenkomst van militaire deskundigen te Brussel gehouden. Zij zijn geschreven op officieel papier van de Belgische staat, zij zijn onderteekend met de namen der deelnemers en dragen Belgische departe mentale lakzegels. Wat de tekst van het Fransch-Belgisch verdrag aangaat, deze is geincorporeerd in de notulen der bij eenkomst. Om meer dan één reden heb ik abso lute aanleiding om aan te nemen, zei de de heer Ritter, dat de documenten niet vervaischt zijn. Wanneer men luer geko men was met het z.g. oorspronkelijk ver drag, waarvan misschien slechts twee exemplaren bestaan achter zeven slo ten veilig weggeborgen in de regeerings- kluizen te Brussel of Parijs dan zou ik moeite hebben om aan de echtheid van het stuk te gelooven. Maar van de offici- eele notulen, de rapporten der gehouden bijeenkomsten van militaire deskundigen, welke na afloop aan iedere deelnemer plegen te worden verstrekt, is het zeer wei mogelijk aan te nemen, dat er een exemplaar verdwaald is. Zoo een exem plaar nu is in onze handen ge'komen. En als men aan de echtheid der handteeke- ningen op dit document twijfelt, aldus dr. Ritter, men zal in de kring van dengene die mij het merkwaardige document ver schaft heeft, niets liever zien dan dat het te Geneve op zijn deugdelijkheid onder zocht wordt." o In officicele Belgische kringen wordt verklaard, dat bovenvermeld document ge lijk is aan het eerste, dat gepubliceerd is. Alle stukken in het Utr. Dagblad gepu bliceerd zijn vervaischt. Ook het z.g. ge heime document is op alle punten ver vaischt, zoo beweert men daar. BINNENLAND. 102-JARIGE. Te Lonneker heeft de landbouwer J.Beverborg, die zich inag verheugen in een goede gezondheid en nog helder van geest is, onder vele blij ken van belangstelling zijn 102de jaardag- gevierd. DIERENTROUW. Een bewoonster van N.-Amstel had aan een vriendin te Amers- fort woonachtig, eenige weken geleden een Hollandsche herdershond ten ge schenke gegeven. Genoemd dier was on geveer vier jaar in haar bezit geweest en werd naar de nieuwe eigenares per auto. overgebracht. Wie beschrijft echter de verwondering van de voormalige meeste res, toen zij Dinsdagmorgen haar trouwe „herder" in schier uitgehongerde toe stand achter haar woning aantrof. Op welke wijze de hond er in geslaagd is de weg terug te vinden, zal wel een raadsel blijven, maar het kan wel als voorbeeld gelden van merkwaardige trouw. GELDMOLEN. Een landbouwer uit Den Dungen, bewaarde in een sigaren kistje een bedrag van 200 gld., rijksdaal ders en gouden tientjes. Veiligheidshalve was deze spaarpot in een zak met koren verborgen. Toen de man dezer dagen aan het korenmalen ging vergat hij zijn schat, met het gevolg, dat zij in de molen terecht kwam. Dertig rijksdaalders en twee gouden tientjes bleven ongeschonden, de rest werd fijngemalen. Doodelijk ongeval. In de nacht van Don derdag op Vrijdag is onder de gemeente Achttienhove naast een fiets gevonden het lijk van de 22-jarige muziekleeraar Maarten Gijzen. Vermoedelijk heeft de val van zijn fiets hem het leven gekost Per ar naar Urk. Gistermorgen zijn drie arresleden met twaalf personen van Lem mer op Urk aangekomen. Voor het eerst sinds 1890. Door een trein gedood. Gistermorgen is de 63-j. heer Botter uit Kampen op het station te Zwolle uitgegleden en hierop door een trein overreden en gedood. BUITENLAND. Geheim gedoe. De Duitsche gezant te Brussel heeft met de Belgische minister v. Buitenlandsche Zaken een onderhoud ge had. Over het doel wordt het diepste zwijgen bewaard, doch vermoedelijk zal het geheim verdrag Fr.-België besproken zijn. Door het ijs ingesloten. Uit Hamburg wordt gemeld, dat door het opstuwende ijs op de Elbe wel 25 stoombooten zijn ingesloten. AAN MAARSCHALK FOCH'S ziekbed is Dinsdag een geestelijke pastoor Llaude, geroepen. IN VLAMMEN. Milaan: In de Ro- magna is een boerenhofstede door brand vernield. Vijf leden van het uit zes per sonen bestaande gezin zijn in de vlam men omgekomen. WAANZINNIG. New-York. Op het station Times Square kreeg plotseling 'n man een aanval van waanzin. Hij trok een groot mes en stak daarmee als be zeten om zich heen, waardoor hij vijf personen verwondde. Vijf politie-agenten die ter assistentie geroepen werden, kon den niet schieten, aangezien zij dan per sonen uit de dichte menigte zouden heb ben geraakt. Tenslotte gelukte het, de man te overmeesteren. IN ONVEILIG CHICAGO is dezer dagen 'n groote vergadering gehouden tot steun der beweging om een type misdadigers uit te roeien dat bekend is onder de naam van „racketeers." Geschat wordt dat deze lieden door vreesaanjaging in de bedrijven, door het werpen van bommen naar winkels en fa brieken, door het aanranden, ontvoeren en dooden van personen en door het op leggen van „bijdragen" aan de handel per jaar in Nederlandch geld driehonderd mil joen gulden kosten. Een speciale „grand jury" heeft een onderzoek ingesteld naar het afpersen van bijdragen aan zaken- menschen. Het O.M. deelde mee dat glas- firma's alleen al verleden jaar meer dan; een miljoen gulden hadden moeten be talen voor beschermingdoor de ban dieten namelijk, want bij niet-betaling wordt het geliefkoosde middel toegepast van het organiseeren van een staking door vreesaanjaging van het personeel. DROOGLEGGING. Rome. Het aftap pen van het meer van Nemi is nu zoo ver gevorderd dat groote vierkante blokken steen voor de dag komen van een oud- Romeinsche weg. Sporen van het paleis der Romeinsche keizers zijn eveneens ge vonden. GRATIE. Parijs. De president heeft eveneens gratie verleend aan Berthe Da vid en Juliette Brucy, beiden ter dood veroordeeld, de eerste wegens het ver moorden, uit wraakzucht, van de baby van haar buren, de tweede wegens de moord op haar man, die zij in de ver stikkingsdood deed serven. Haar beider straf is in levenslange dwangarbeid ver anderd. Thans is er nog één vrouw, wier doodvonnis nog niet is gewijzigd, Vallé geheeten. Zij doodde haar minnaar. VALSCH GELD. Bij Siegen (Westf.) is een uit vier personen bestande valsche- rnuntersbende aangehouden. KORTSLUITING. In de centrale te Breslau is door kortsluiting een kabel in brand geraakt en bijna geheel vernield, zoodat bijna de geheele binnenstad zon der stroom geraakte. De brandweer moest met gasmaskers optreden. Een meester knecht is gestikt. Na een half uur was de brand gebluscht. VLIEGONGELUK. In Isère is een mi- militair vliegtuig tegen een draad der hoogspanning gevlogen en neergestort. De beide inzittende werden zwaar ge wond. Over de Turksch-Syrische grens is een bende van ongeveer 100 man getrokken en eerst na een gevecht van vijt uren met lurksche polietietroepen, teruggeslagen. De leider en 12 bandieten konden wor- gearresteerd. OELLAH. Gemeldt wordt, dat ex-ko- ning Aman Oellah, nu de toestand gun stiger voor hem is, op het laatste oogen- blik heeft besloten, voorloopig te Kanda har te blijven. Hij heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin hij het volk om steun vraagt, en hun, die zich tegen zijn regeering hebben misdragen, amnestie schenkt. BEESTMENSCH. Op een groote boer derij nabij Kleef zijn in de stallen onge veer 20 stuks vee gevonden, geheel uit gehongerd en bevroren. De dieren lagen op de grond, zonder eenig stroo. De bees ten hadden de tusschenschotten enz. op gevreten. De kippen, ganzen, enz., liepen ook geheel uitgehongerd en tot het uiterst vermagerd rond; het meeste pluimvee ech ter was gestorven. De boer weigerde zijn vee voedsel te geven. De dieren worden thans op kos ten van de gemeente gevoederd. DE HEER GROENEBOOM, employé bij de onderneming Goenoeng Raoen in Be- soeki, en behoorende aan de N.V. Banjoe- wangi Thee- en Rubber Cultuur Maatsch. te 's-Gravenhage, is door twee koelies wegens arbeidskwesties vermoord. DORPSBRAND. Egypte: Er had bij Bilbels een ernstige brand plaats. Vijf- en-zestig huizen werden vernield. Een vrouw kwam in de vlammen om, verschei dene anderen werden gewond. DE SPAANSCHE autoriteiten namen 23 Februari alle buitenlandsche bladen, even als de te Gibraltar verschijnende dagbla den in beslag, omdat zij berichten bevat ten, betrekking hebbende op de jongste opstand in Spanje. OOIEVAARS. - Naar wordt bericht, is een ooievaar, die men in Juli in Tarpa (comitaat Bereg) van een ring had voor zien, te Cathcart in Zuid-Afrika weer ge vonden. IN HEMDSMOUWEN. Er is wel eens beweerd, dat men het beste tegen de kou bestand is wanneer men zichzelf sugge reert dat het erg warm is. Tot die sug gestie kan wellicht het bericht bijdragen van een dezer dagen gehouden conferen tie, waarbij een premier nog wel het voorbeeld gaf door zijn jas uit te trekken met het oog op de groote hitte. De con ferentie had plaats te Canberra, de nieu we hoofdstad van Australië, waar 't zomer is als het bij ons winter is. CHINA. In een bijeenkomst stelde Soen Fo voor dat China uit de Volken bond treedt. HONGERSNOOD. Er heerschen in China vreeselijke toestanden in Sjansi. Op één plaats liggen 200 inenschen door elkaar in een kelder op de dood de wach ten. De dorpelingen eten gedroogd gras, dat tot poeder geworden is. Door de hongersnood is er deze winter niet ge zaaid zoodat er in het voorjaar geen oogst mogelijk is en de toestanden waarschijn lijk nog erger zullen worden. VOORTVLUCHTIG. Pierre Fayolle, 'n bankier te Parijs, is vandaar verdwenen met achterlating van een passief van drie miljoen. Bij een huiszoeking zijn er in de brandkast 35 centiem gevonden. TIEL. Als het ijs gaat kruien, wordt de Betuwe met isolement bedreigd. ENKHUIZEN. De gebroeders Valen- tijn uit Enkhuizen zijn per schaats over de Zuiderzee van Enkhuizen naar Amster dam gereden. Leiden. Aan de vischmarkt is de 12- jarige H.D. uit de Burgsteeg door het ijs gezakt en verdronken. Het lijkje is op gehaald. HONGERSNOOD. Noord-Litauen wordt door hongersnood geteisterd. Achtduizend gezinnen lijden gebrek. De nood is onbeschrijfelijk en wordt door de koude nog verergerd. Er heerscht ook gebrek aan geneesmiddelen. Men ver wacht, dat de Litausche regeering in de eerste plaats van de geteisterde streken uitstel van betaling van belasting zal ver kenen. De bisschoppen hebben een hulp actie georganiseerd. VENDER1E in Frankrijk is het tooneel weest van een gruwelijk drama, door de koude en ontbering veroorzaakt. Toen de bewoners gedurende eenige dagen de 40-jarige weduwe Guillot en haar drie kinderen niet hadden gezien, besloten zij de hut van het arme gezin bmnen te dringen. Ze vonden er, uitge- gestrekt op een matras, de lijken van de moeder, haar oudste dochter en haar 5-jarig zoontje, dicht tegen elkander aan gedrukt en met lompen gedekt. Op een andere gehavende matras lag de jongste dochter, die nog leefde, doch volkomen uitgeput was en wier beenen bevroren waren. Zij werd in allerijl naar het hos pitaal vervoerd; men vreest echter haar niet meer te kunnen redden. De justitie schreef de dood van de drie ongelukkigen aan de koude en de onvol doende beschutting toe. Thracië. Het sneeuwen, dat 25 dagen lang bijna onafgebroken hier heeft ge duurd, is opgehouden. Sinds Zondag he&rscht hier het schoonste lenteweer.

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 6