alp# GRIEF No 4309 42ste J aargang Woensdag 6 Maart 1929 Van week tot week Texelsche Berichten ABONNEMENTEN: UITGAVE; N.V v/h LANGEVELD DE ROOIJ i! DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°.i1 POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: N°. 11 Vervoer van zware vrachten. Burgemeester en Wethouders brengen in herinnering, dat gedurende den tijd, waarop een weg tengevolge van opdooi, in doorweekten toestand verkeert, het verboden is volgens het Motor- en Rij wielreglement, over den weg te rijden, te doen of te laten rijden met een Motorrij- rijtuig, waarvan de grootste wielbelasting meer dan 600 Kg. bedraagt. Krachtens de verordening van politie is bepaald, dat het verboden is, gedurende den tijd dat de gemeentewegen in staat van opdooi verkeeren, daarover te rijden, met andere vrachtwagens, geen motorrij tuig zijnde, waarvan de wielen een velg breedte hebben van minder dan 7 cM. tenzij de te vervoeren last minder dan 625 Kg. weegt. Texel, 1 Maart 1929. Burgem. en Wethouders voornoemd, R. P. KEIJSER Cz., Lo.B. De Secretaris, JONKER. Zaterdagavond. Een schurkachtig bedenksel? Bij „het onderwerp van de dag" in de laatste weken, de kou- en ijsellende van nauwelijks te peilen diepte, heeft zich in de afgeloopen week, eigenlijk reeds Zaterdag daaraan voorafgaande, een twee de gevoegd. De opmerkzame lezer raadt reeds wat we op het oog hebben: de pu blicatie van een z.g. „geheim miliitair verdrag", dat tusschen de Generale Sta ven van Frankrijk en België, met mede weten van die van Engeland in 1920 ge sloten en later aangevuld zooi zijn. De hoofdzaken hebben we in de laatste twee nummers van ons blad reeds naar voren gebracht. We hebben Woensdag met op zet van „een vies zaakje" gesproken. De latere mededeelingen in de pers hebben ons versterkt in de meening, dat we ons nog te slapjes hebben uitgedrukt, onver schillig af het gepubliceerde waarheid dan wel leugens bevat. Inmiddels zijn tonnen houtpapier de heele wereld over met min of meer ontstellende mededee lingen omtrent het verdrag bedrukt. We namen - natuurlijk - slechts van een klein gedeelte kennis, maar wanneer we ons nuchter verstand raadplegen op deze Za terdagavond en ons afvragen, tot welke conclusie de lectuur van al dat fraaie, nu eens wantrouwig, dan weer hoopvol ge schrijf ons moet leiden, dan is het stellig: deze: de kans dat de echtheid der docu menten bewezen zal worden, is wel ui terst gering. We meenen danook op grond van zooveel onwaarschijnlijke en zooveel blijkbaar klakkeloos neergeschreven bie- zonderheden te doen te hebben met een misdadig bedenksel van een beestig indi- vidue. We meenen het hierbij te mogen laten, doch willen nog de wensch uit spreken, dat mocht het zoo zijn de schurk spoedig in de kraag gevat en voor beeldig gestraft zal worden. Wat er meer gebeurde en niet ge beurde. Buiten de geruchtmakende kwestie, bo ven omschreven, valt weinig gewichtigs te melden. Het Duitsche-oorlogsschuldenvraagstuk is nog steeds niet opgelost, niettegen staande bekwame financiers nu eens geen politieke sinjeuren - zich alle moeite geven de zaak in het reine te brengen. De hinderpalen zijn blijkbaar talrijker en omvangrijker dan zij en de wereld ver moedden. De pogingen in Duitschland om de Groote Coalitie weer op pooten te zetten liepen nog steeds op nul uit. De strijd gaat voornamelijk tusschen de Duitsche Volkspartij en 't Centrum, die zich voor namelijk het hoofd breken met de ver deeling van de ministerszetels. Wel heb ben Otto Braun, de Pruisische premier, en de socialistische rijkskanselier Müller de helpende hand uitgestoken, maar daar mee is men tot nog toe niet verder ge komen. In Engeland houdt men zich de laatste tijd voor zoover niet gewichtiger za ken de aandacht vragen met Kanaal- DE VERVALSCHTE DOCUMENTEN. Groote belangstelling werd voor de publicatie van een z.g. geheim Fransch-Bel gisch militair verdrag aan de dag gelegd. in binnen- en buitenland. Elierboven een groepje belangstellenden (of nieuwsgierigen) te Utrecht voor een bureau van het Utrechtsch Dagblad, kennis nemende van de geruchtmakende stukken, welke gelukkig van A tot Z een verzinsel zijn gebleken te zijn. Gelukkig tunnelplannen onledig. Reeds heeft Bald win een r,egeeringsonderzoek in deze zoo interessante affaire in uitzicht gesteld. In Afghanistan is de vroegere koning Aman Oellah er nog steeds niet in ge slaagd zijn troon weer te beklimmen. In Habib Oellah heeft hij nog immer een zware tegenstander, alhoewel de steun, welke Aman zeer vermoedelijk van Rus sische, Perzische en Turksche zijde ont vangt, hem er mogelijk in zal doen sla gen zijn doel te bereiken. G.J.D. tAii Cfuap dn&itft: Gebruik geen alcohol om warm te worden. (Ingezonden.) Het „Volk" heeft Dr. Heyermans, Di recteur van de gemeentelijke geneeskun dige gezondheidsdienst, gevraagd, of hij bijzondere raadgevingen aan de bevolking had te geven. „In het algemeen kan ik slechts zeggen: „houdt uw huis warm, kleedt u goed en eet flink. Maar ik weet, dat velen hier toe helaas niet altijd in staat zijn. Voorts moet ik aanraden, geen alcohol te gebruiken. Alcohol geeft bij koude aan vankelijk zeker wel een gevoel van be haaglijkheid, maar hij doet de tempera tuur van het lichaam dalen. Men neme dus in geen geval een borrel „om zich te warmen!" Het kan gevaarlijk zijn." Afd. Texel van de „Ned. Ver." Het Noorderlicht. In aansluiting op het bericht in ons vorig nummer nog het volgende: Het Meteorologisch Instituut te De Bilt ontving ruim 27U, deels zeer uitvoerige berichten uit alle deelen des lands, zoo dat het thans mogelijk is een goed over zicht van het fraaie natuurverschijnsel te krijgen. Terwijl het Instituut de bericht gevers hartelijk dank zegt, verzoekt het geen verdere berichten in te zenden, behalve wanneer deze nauwkeurige schet sen of teekeningen bevatten. EIERLAND. Coöp. Zuivelfabriek „De Eendracht." Ter aanvulling van ons zeer beknopt verslagje van Zaterdag deelen we om trent het verloop van de vergadering der Coöp. vereeniging tot stichting eener zuivelfabriek alhier nog 't volgende mee: De vergadering werd geopend en ver der geleid door de heer C. Stoepker, voorz. De heer P.Meindertsma, secr., las de notulen, welke na een aanmerking van de heer G.W.v.Santen, wegens onvolledig heid werden aangevuld en vervolgens vastgesteld. De melk naar de vaste wal. De voorz. deelt mee, dat de heer N. Dros mondeling op een schrijven van het bestuur in opdracht van de laatste vergadering verklaard heeft de fabriek niét te willen verhuren. Hij zegt verder zich hierop in verbinding te hebben ge steld met de melkfabriek te Alkmaar en met die te Purmerend. Alkmaar deelde mee de melk voorloopig voor een half jaar te kunnen ontvangen tegen 75 ct. boven de prijs welke aan de andere leve ranciers wordt uitbetaald, mits franco ge leverd. De melk moet normaal vetgehalte hebben en de alcoholproef kunnen door staan. De heer van Santen betreurt, dat het bestuur met de heer Dros geen monde ling overleg heeft gepleegd en veronder stelt, dat een persoonlijke kwestie de zaak vertroebelt. De voorz. ontkent dit laatste en zegt liever van een financieele kwestie te wil len spreken. De heer J.Zeeman geeft als zijn mee ning te kennen, dat de heer Dros niet zoo'n vaste houding heeft en wel eens met twee winden nreewaait. De fabriek „Hollandia" te Purmerend, gaat de voorz. verder, heeft een filiaal te 't Zand en berichtte de melk misschien wel te kunnen plaatsen. Later werd door Purmerend en Alkmaar telefonisch mee gedeeld, dat voor de berekening van de melkprijs, de kaasprijs-Alkmaarder markt des zomers door 5Vs en des winters door 5 werd gedeeld. Op een vraag van de heer Joh. Rozen- daal, deelt de voorz. mee, dat de vracht-» kosten over het Marsdiep 50 cent per bus, vol of leeg bedragen. De fabriek zal voor bussen zorgen. De heer Zeeman zou liever aan de „Sa menwerking" nog een tijdje leveren. De heer v. Santen wijst op de noodzakelijk heid aan de haven een monsternemer aan te stellen om fraude te voorkomen. Lie ver zou hij zien, dat de Samenwerking, gekocht, gesloopt en modern wordt opge bouwd. Dan zou men, aldus voorsteller, tevens zijn concurrent hebben opgeruimd. De heer Jb. Knol ziet in „de Samen werking" geen felle concurrent, daar ze nu reeds om de twee dagen werkt. De heer Jb. Kager is van gelijke gedachten: De kaasmaker zou de toekomst donker inzien. De voorz. zegt zich over de zoo zeer veranderde houding van de heer v. San ten te verwonderen, hetgeen deze doel opmerken, dat hij ook de leelijke kant van de medaille wel wil zien. De heer Rozendaal wijst er op, dat de naam van de nieuwe fabriek „de Een dracht" zou zijn en is bang, dat hij op' deze manier een vergelijking met de pol der „de Eendracht" zal moeten treffen. De heerscht AKKER's ABDIJSIROOP De voorz. brengt het voorstel tot le vering der melk aan een fabriek elders vermoedelijk aan die te 't Zand in stemming. Met algemeene stemmen wordt het aanvaard. De hulp van een zuivel-archi- tect gewenscht of niet? Dr. Schey adviseerde bij de bouw eener nieuwe fabriek de hulp van een zuivel- architect in te roepen. Daarom stelde 't bestuur zich in verbinding met de zui velfabrieken te Julianadorp en te 't Zand, waar men met zoo'n architect de bouw tot stand bracht. Meegedeeld werd dat architect Gros, uit Leeuwarden tot tevre denheid daar heeft gewerkt en als hono rarium 6V2 pet. van de aannemingssom vroeg. Verder was een aanbevelingsbrief ontvangen van architect D. S. de Boer, uit Alkmaar. Dr. Schey oordeelt de aanstelling van een zuivelarchitect noodzakelijk en schrijft alleen bij bouw onder leiding van zoo'n deskundige de verantwoordelijkheid als zuivelconsulent te kunnen dragen. De heer van Santen wijst op de fabriek te de Waal, door de heer Geus gebouwd en door dr. Schey in orde bevonden. De voorz. deelt mee, dat dr. Schey de fabriek te de Waal niet nieuw noemt; ze zou volgens hem slechts verbouwd zijn. Evenals het meerendeel der leden oor deelt de voorz. het honorarium biezonder hoog. Besloten wordt nog eens overleg te plegen met dr. Schey en hem de vraag te stellen, of in Eierland geen fabriek als die te de Waal kan worden gbouwd, even eens zonder de kostbare hulp van een zuivel-architect. Vrachtkosten. Op een vraag naar de vrachtkosten bij vervoer van de melk naar de haven, deelt de heer Jb. Kager mee, dat de kosten ongeveer gelijk zullen blijven Wel zal geen wei behoeven te worden vervoerd, maar de afstanden zullen grooter zijn. De voorz. meent, dat later wel een definitieve regeling getroffen kan wor den. De plaats der nieuwe fabriek. De heer Jb. Knol informeert naar het bouwterrein, waarop de voorz. meedeelt, dat de aangeduide plaats nog steeds te koop is, maar dat de vereischte bouwver gunning van Ged. Staten nog op zich laat wachten. De heer van Santen veronderstelt, dat deze vergunning wel een jaar kan uitblij ven en adviseert eens naar een andere plaats uit te kijken, niet alleen om het water dat aan de Ruigendijk zoo verschil lend kan zijn, maar ook met het oog op het vele stof, dat bij „Antwerpen" veel last zou kunnen geven. De heer Rozen- daal vestigt eveneens op dit stofgevaar de aandacht. De voorz. zegt van een en ander nota te zullen nemen en sluit vervolgens omstreeks 1 uur deze bijeenkomst. TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Los8e nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ot. ledore regel meor: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal borekond. BIJ abonnement lagere regolprlje- ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN i ooM.'MtLita£*Ll/3€9diSell -X reeds in vele gezinnen. De zieken hoesten en kuchen van belang. Past op. Koopt onmiddellijk de beroemde Akker's Abdijsiroop, die de ziektekiemen doodt, de vast zittende slijm oplost, de hoest- aanvallen verdrijft. Gebruikt*.

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 1