Gemengd Nseuws VOOR ONZE DAMMERS. PREDIKBEURTEN MARKTBERICHTEN Engros bij J. F. v. LIESHOUT Alkmaar en Fa. jAC. VERFAILLE den Helder. Een lijkenauto. Naar men ons meedeelt, heeft de heer P. Kalis Cz., Julianastraat, alhier, een lijkenauto aangekocht; ze arriveert zoo dra de vaart door ijsgang niet langer be lemmerd en zelfs onmogelijk gemaakt wordt. In verband met de groote afstan den welke hier meermalen moeten wor den afgelegd, zal men vermoedelijk in die gevallen hier aan 'n auto de voorkeur geven. Vogelbescherming in de zomer, maar ook in de winter. De heer Th. Reuvers, de Cocksdorp, geeft in een uitvoerig schrijven, dat ook aan de groote pers ter plaatsing werd aangeboden, uiting aan zijn grieven je gens hen, die zomers op Texel van broed plaats tot broedplaats trekken, uit pure liefde en het hoofd vol hebben van vo gelbescherming, maar die nu geen hand uitsteken om de vogelellende als gevolg van de lange en strenge winter tot mini male afmetingen terug te brengen. Schrij ver werpt de schuld van de groote vogel- moord, door de vorst thans gepleegd, op de dichtbevolkte broedplaatsen, waar groo te aantallen vogels nu ten ondergang zijn gedoemd. Is het niet vreeselijk? vraagt hij zich, af. Overal ziet men kinderen met vogels loopen, welke ze dan mee naar huis ne men om ze eten en drinken te geven. Het is treffend, een wilde eend, scholeksters en nog veel andere, anders zoo bang van de mensch, nu te zien eten uit de hand van zijn beschermer, in dit geval redder van zijn leven. Zoo'n zelfde jongen zou in de zomer procesverbaal krijgen als hij met een levende vogel liep, of een paar eieren had uitgehaald, wat geen duizend ste gedeelte beteekent van de schade door onachtzaamheid der beschermers aange richt. Want dat is het, en daarom zeg ik nogmaals: bescherming vind ik prachtig, maar.... doe het dan ook, of bescherm niet. Want wat zou het toch een kleine moeite zijn geweest elke dag een wak te maken op die beschermde plaatsen en ook daarin wat voedsel te brengen. Ik acht het geld dan nuttiger besteed dan dat aan toezicht in de zomer. Menigeen zal het er geheel mee eens zijn. Ik noem liet een aanklacht, die niet meer valt goed te praten en ook niet meer is te herstellen. In de polder „het Noor den" bij de „Bol" stond een Blauwe rei ger voor zoover ik zelf weet reeds zes jaar elke dag voor het sluisje te visschen. Hij heeft dat volgehouden totdat er groo te ringen ijs om zijn pooten zaten als hij opvloog. Nu ligt hij dood, stijfbevro- rtn bij de plaats, waar hij het laatste wakje heeft open kunnen houden. De trouwe wachter zal gemist worden deze zomer door hen, die werkelijk veel aan dacht aan de vogels schenken. Nu is net te laai voor alles, er valt niet veel meer te redden, de meeste menschen hier geven het afval reeds aan de vogels en dc beesten weten hun huizen. Maai laten we toch hopen, dat dit een goede leer is voor een volgende strenge winter zoodat er vroegtijdig en aanhoudend aan gedacht wordt tot werkelijke bescherming. „De Wandelaar." Zooeven verscheen de tweede aflevering van „De Wandelaar" maandblad, gewijd aan natuurwaardeering, natuurbescher ming, heemschut, geologie en folklore. De redacteur, Rinke Tolman, schetst in een causerie het leven der sierlijke blauwborstjes. Verder bevat dit nummer boeiende en interessante bijdragen van Prof. dr. J. van Baren, G. P. Klijn, J.B. Bernink, P.J.Schenk, ds. J. 1. van Schaick, dr. Felix Rutten en G.J.Klokman J.Az. Een nieuwe rubriek werd in het tijd schrift geopend, getiteld „Van en voor de lezers", waarin redactie en belangstellend publiek korte notities geven met betrek king tot de meest uiteenloopende onder werpen. Kwistig staan tussc'nen de tekst vele fraaie foto's van mannen als Dingeldein, Strybos, Tepe en verscheidene andere medewerkers afgedrukt. Hollsndsche gerst als brouwgerst. De Fexelsche landbouwers zullen zich herinneren, dat in het laatst van het vo rige jaar door de Amstelbrouwerij een onderzoek is ingesteld naar de mogelijk heid om Hollandsche gerst ais brouw gerst aan ie wenden. Door tusschenkomst van de landbouworganisaties werd om toezending van monsters verzocht. Omtrent het voorloopig resultaat deelt men ons thans mee, dat de directie van bovengemelde brouwerij geen Hollandsche gerst zal kunnen accepteeren. Haar pro duct stelt hoogere eischen. Evenwel de proeven worden voortgezet, hetgeen echter niet beteekent, dat men hooge verwachtingen mag koesteren. Op een regelmatige afzet aan de brouw- industrie zou op grond van jarenlange proefnemingen in geen geval mogen wor den gerekend. OUDESCHILD. Per fiets de haven binnen „gestevend". Een tweetal jongelui van hier zijn per fiets van het Horntje naar hier gereden over het zeeijs. Ze stapten aan de lage glooiing bij het Horntje op de fiets, zijn te Oudeschild om het havenhoofd en zoo de haven binnengereden. Dit voorval kan zeker wel als een biezonderheid worden aangeteekend. OOSTEREND. in memoriam winter 1928'29. Zaterdag publiceeren we een foto, voor stellende de ijsvlakte op de Wadden nabij de Oostkaap. BINNENLAND. SCHEDELBREUK. Te Rotterdam is de 21-jarige W.H.Waals in een loods aan de Rijnhaven met zijn hoofd bekneld ge raakt tusschen de dichtschuivende deur van een wagen. Hij was vrijwel direct dood. GEVALLEN. Te Utrecht is in de St. Elisabethsteeg aldaar een 73-jarige man omgekomen. Toen hij zich 's nachts naar beneden wilde begeven is hij mis gestapt en door het zolderluik naar be neden gevallen, met het gevolg, dat hij de nek brak. De oude man was onmiddellijk dood. DE VOGELS. Over de pogingen, te Kampen in het werk gesteld om de vogels te helpen, schrijft men, dat daar de zorg voornamelijk de bewoners van riviermon den en plassen geldt, waarvan verreweg het grootste deel gesneuveld is. De en kele wakken welke nog opengebleven zijn, zijn bevolkt met watervogels van diverse 'pluimage en grootte, doch het aantal neemt dagelijks af. Het sterkst gedund is de generatie der roerdompen. Telkens worden exemplaren van deze zeldzame vogelsoort, tot het gebeente vermagerd, dood aangetroffen. ONGEVAL. Te Zaandam is aan de verffabriek der N.V. Pieter Schoen en Zn. de 51-jarige A. Kaper tusschen een lift bekneld geraakt en op slag gedood. Het slachtoffer laat een groot gezin na. STILLE ARMOEDE. Te Velsen is opgericiit een vereeiiiging „Weldadigheid naar vermogen", welke permanent werk zaam zal zijn tot leniging van stille ar moede. BUITENLAND. TROTSKI. De Fransche regeering en in het biezonder het ministerie van bui- tenlandsche zaken zouden zich verzetten tegen het bezoek van Trotski aan Frank rijk. Men geeft hem de raad zich tot Noorwegen te wenden, waar de grootste kans op een gunstig antwoord zou be staan. VLIEGTUIG LOODS. - Detroit zal een reusachtige loods laten bouwen, waarvan de kosten een miljoen dollar zullen be dragen en welke de grootste loods ter wereld zal zijn. TE CHICAGO wordt nog koortsachtig ge zocht naar de bedrijvers van de moord op de zeven personen, die door bandieten in een garage waren tegen een muur ge zet en doodgeschoten. HONGERSNOOD. Tengevolge van ziekte en misgewas is in Nairobi hongers nood uitgebroken; 130.000 inboorlingen zijn niet in staat voor hun levensonder houd te zorgen. De regeering zorgt voor uitdeeling van levensmiddelen. SPRINKHANEN. Uit Palestina wordt gemeld, dat in de omstreken van Jericho onafzienbare zwermen sprinkhanen zijn neergestreken. Alilliarden van deze in secten bedekken de beide oevers van de Jordaan en vernietigen alle plantengroei. Militairen, politieagenten en honderden vrijwilligers zijn in allerijl met rijksauto's naar Jericho getrokken om mede te hel pen aan 't bestrijden van deze volksplaag Met behulp van schijnwerpers en alle andere middelen wordt de geheele nacht tegen het vreeselijke ongedierte gestre den. Tot nu toe kon nog slechts een vierde der sprinkhanen gedood worden. De geheele oppervlakte van de Doode Zee is met doode en levende sprinkhanen overdekt en op de oevers liggen massa's van deze dieren. ONTPLOFT. Te Nagoja is een gas houder ontploft, waarbij negen menschen gedood en veertien gewond werden. ORKAAN. Duncan in Mississippi is door een orkaan geteisterd. Er zijn 20 personen gedood en tenminste 100 ge wond van de 600 inwoners der plaats. De helft van het aantal huizen is vernield. De tornado heeft merkwaardige kuren vertoond. Een boer zag, hoe zijn huis door de storm werd meegevoerd, terwijl zijn dochter ongedeerd uit de open stal deur naar buiten vloog. Een ander werd uit zijn bed heelhuids over het erf mee gevoerd. De storm heeft groote petroleumtanks als papier in elkaar gedrukt en heeft in de heele omgeving een petroleumregen veroorzaakt. TROTSKY. Konstantinopel. Volgens hier ontvangen berichten zou in Mei a.s. een congres worden gehouden van aan hangers van Trotsky uit alle landen. Trotsky zou tot leider der Europeesche Trotskyisten worden gekozen. Het con gres zou beraadslagen over de verdere strijd tegen Stalin en over de mogelijk heid van het stichten van een eigen In ternationale. ONTPLOFFING. Bij een ontploffing van dynamiet te Perm, in de Oeral, zijn elf arbeiders gedood. BOMAANSLAG. Een bom, die ont plofte, vernielde het geheele inwendige van twee huisjes in het Noorden van Mel bourne. Er vielen geen slachtoffers. De drie Italianen, die in hét eene huisje slie pen en eenige andere personen ontsnap ten op wonderbaarlijke wijze. De twee mannen, die de bom geplaatst hadden, ontkwamen per motorfiets. IJSBREKERS uit Rusland zijn gecharterd om het Keizer-Wilhelmkanaal open te bre ken. Thans wordt de scheepvaart op Kiel door het ijs onmogelijk gemaakt Te Frankfort zijn vier knapen, die die met een slee een helling afgleden, tegen een ijzeren paal gebotst. Een der jongens was terstond dood, drie werden zwaar gekwetst. POOLEXPEDITIE. Rome. Het onder zoek door de Italiaansche regeering inge steld naar de poolexpeditie van generaal Nobile, is gesloten. De voorzitter der commissie, admiraal Cagni, heeft Musso lini het rapport over de catastrophe van de „Italia" aangeboden. PESTBACILLEN. Een Engelsch dok ter sir Berkeley Moynihan heeft meege deeld, dat de Duitscher in 1916 bommen geinfecteerd met pestbacillen hadden la ten vallen op het (Britsche) vijfde leger. Daarom had men in Frankrijk het houden van honden en katten aangemoedigd. Im mers, deze dieren verslinden de ratten, en de rattenvloo is de overbrenger van de pest-bacillen. Verder vertelde dr. David Fraser-Harnn dat in de oorlog in de haven van Halifax een schip met tri-nitro-totuol was ont- ontploft. Een derde van de stad werd met de grond gelijk gemaakt en de puin- hoopen raakten in brand. Meer dan 10.000 menschen waren direct of indirect omge komen en 200 waren er blind geworden door het glas van hun ruiten dat zij in de oogen hadden gekregen. NOBILE. Naar verluidt zal Nobile be last worden met de leiding van de Russo- Italiaansche expeditie, die pogen zal de verdwenen groep van de „Italia" op te sporen. Over de tijd is nog niets bekend. Zij zal geschieden met een schip en ver scheidene vliegtuigen en booten. VREEMD. Onder de bezettingstroepen te Trier is een vreemdsoortige ziekte uit gebroken. In Februari zijn 34 Fransche soldaten overleden, die bijna allen in Frankrijk zijn begraven. Onder de bevol king heerscht een zekere ongerustheid. NIAGARA. Zóó fel heeft het er ge vroren, dat de machtige Niagara-water- vallen bijna geheel zijn verstijfd. De in ijsboeien geklonken Niagara vormt een fraai schouwspel. OUDJE. Te Nottingham is de oudste man van Engeland overleden, de voorma lige metselaar William Walker. Hij had gewerkt tot hij Só was. Toen wilde zijn baas zijn loon met 2% cent per uur ver- verlagen, maar daar moest de oude heer niets van hebben. WOLVEN. In het zuiden van Belgisch- Limburg dwalen wolven, vermoedelijk door de koude en honger uit andere stre ken verjaagd, in de bosschen van 's Hee- ren-Elderen en Ketsingen rond. Onder de bevolking heerscht een panische schrik BRANDSTICHTING. Óp het land goed Tratzen in het district Lyck zijn een stal en een schuur geheel verbrand. 14 paarden, 70 varkens, en 20 schapen zijn verbrand. Het vuur moet op verschei dene plaatsen tegelijk uitgebroken zijn Men denkt aan kwaadwilligheid. HONGERSNOOD. Eindelijk is men er in geslaagd door te dringen in het dorp Zavaje bij Karlowatsj (Karlstadt), dat ten gevolge van de geweldige hoeveel heden sneeuw, die de laatste maand ge vallen zijn, al die tijd volkomen van de buitenwereld wan afgesneden. Het dorp bood een verschrikkelijke aan- biik. De bewoners hadden alle voorradige levensmiddelen verbruikt en lagen zwak en uitgeput in hun bedden; 25 personen waren reeds verhongerd. Onmiddellijk is een expeditie met levensmiddelen onder weg gegaan, om de overlevenden nog te redden. Bij Agram is een dijk doorgebroken, zoodat de golven met geweldige ijsmassa's op een dorp neerstortten, en de bewo ners op de daken hun toevlucht moesten zoeken. Zij j-iepen wanhopig om hulp, doch het was onmogelijk hun bijstand te bieden. GRATIS VLIEGEN. Sir Alan Cobham heeft meegedeeld, dat hij deze zomer, door geld van 'n kindervriend, die onbe kend wenscht te blijven, op een rond vlucht door Engeland 10.000 schoolkin- derne op luchttochtjes van 30 a 40 mi nuten zal onthalen. ONTSLAGEN. Sydney. Alle voorstel len welke een loonsverlaging meebrengen, zijn op een conferentie van mijnwerkers- verecnigingen verworpen. Door de op zeggingen worden rechtstreeks 11.000 mijnwerkers getroffen. Oplossing van Vraagstuk van 23 Febr. 1929. van G. M. Jr. te H. Wit speelt en wint door 44—40,19-14, 36x9, 93 (zwart 20x9) motiefstand en nu de schitterende rondslag 3x3. Vraagstuk van 2 Maart, van W. S. te B. Zwart: 9 47 48 49 50 Wit 9 Wit speelt en wint. HERV. GEMEENTE. Dondeidag 7 Maart Oosterend, 's av. half 8 Bijbellezing. Zondag 10 Maart. HERV. GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. Raabe. Waal, vm. 10 uur ds. v. 't Hooft Den Hoorn, vm. 10 uur ds. Oskamp. Oudeschild, vm. 10 uur ds. Broekema. Oosterend, vm. 10 uur ds. Groenenberg. Cocksdorp vm. 10 uur ds. Plug GEREFORMEERDE KERK Oosterend vm. 10 uur ds. v. d. Leer. n.m. 3 uur dezelfde. H. Avondmaal. GEREF. KERK (H.V.) 'osterend, vm. 9 30 uur voorbereiding H.A. nm. 2,30 uur biduur voor't gewas de heer v. d. Starre van Amsterdam. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Bu g, 'sav. 7 uur ds. Vis. Alkmaar, 1 Maart. Op de heden gehouden graanmarkt waren aangevoerd 354 H.L. De prijzen waren oer 100 K.G. Tarwe 11,50 a 12, Haver 12.- a 12 50 Gerst chevalier 11,75 a 12.70 Groene erwten kleine 17, - a 21, - Grauwe erwten 27,— a 31,— Eierveiling, Hollands Noorderkwartier Alkmaar 2 Maart. Kipeieren. Aanvoer 136 000. 50 54 K G. 0,— a 0,— ö6 58 KG. 9,80 a 10,— 58/60 K.G. 9,90 a f 10.40 de 100stuks 40 62 10,— a 10,40 52,64 10,40 a 10,70 ruin 10,30 a 10,80 Eendeieren. Aanvoer 2000. 9,30 k 0. Eierveiling Texel, 4 Maart. Aangevoerd werden partijen, 55551 stuks Kipeieren 46-48 K.G. f 0,af 0 46-50 7,30 8,20 50-52 8,80 0,— 52-54 8,80 8,90 54-56 8,80 9,10 56-58 8,90 9,30 58-60 9,— 9,40 60-62 9,10 9,50 52-64 9,10 9,60 64-66 9,30 10,30 66-68 9,30 10,40 Texel, 4 Maart 1929. 11 nuchter kalf 9, a 16,— koe

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 2