Texel sell e Courant van Woensdag 6 Maart 1929, ri 0} i s S3 H-- ■&KB27JS FUKLAI1 S. Inde Lentemaand ;..éTc-T:;: ;A Gemengd Nieuws TexeSsohe Berichten tv?., v vf n tZöf.' Mfc! i -...^vvv,, ou^' DOOR BRAND VERWOEST. Hel dertiende-eeuwsch kasteel, tevens historisch museum te Limburg in het Duitsche Roergebied, dat in de afgeloopen week in vlammen opging. en nadat hij van zijne reeders hiertoe de goedkeuring had ontvangen, was de zaak beklonken. Voor de moeder van het meisje was dit wel onaangenaam; maar daar zij moest bekennen, dat zij zelve haren echt genoot zou vergezeld hebben, wanneer zij de jaren van hare dochter had en pas! gehuwd was, kon zij er ook niet veel tegen inbrengen. Voor de jonge vrouw was liet eene opoffering, hare moeder voor zoo langen tijd te verlaten; doch zij had liet vooruitzicht om althans haren va der in Indië te ontmoeten, en alzoo zou de scheiding van hem maar betrekkelijk kort duren. De toebereidselen voor de reis waren weldra gemaakt; de schepen van Flas en Bense lagen te gelijk zeilreê in het Nieuwe Diep; en toen de jonge vrouw, vóór zij de reis ondernam, haar laatste bezoek op Texel had gebracht en naar de haven toog, stond Marretje Flie- lands bij „Oijs-es-huus," en terwijl ze beleefd voor de vrouw van den kapitein neeg, zeide zij zacht: „As nou de drie kiendertjes er benne, is 't heelekedol uut- komme; ik hoop dat ik het nog beleve zei. „Goeie reis, en geluk hè je er zeker op."' IV. „Flic- Fla- Fluitje, Jantje Dirks moet om 'n buitje; Ze segge dat het waar is. Wie weet er wie de vaar is." Deze woorden werden verscheidene avonden achtereen op eentonig zangwijze opgedreund voor de woning van Dirk Roper, door een aantal jongelingen, ken nissen van de dochter des huizes. De in houd er van, die ge misschien raden kunt, lezer, beteekende dat de tweede voor spelling van Marretje Flielands, op den bewusten avond, ten huize van Hendrik Voet, aan de drie meisjes gedaan, binnen kort zou vervuld worden. Ten aanzien van den tekst van het eerste couplet van dit curieuze lied moe ten we aanmerken, dat het woord „waar" eene Texelsche dichterlijke vrijheid is; want in het dialect klinkt het anders al tijd als „weer". Omtrent de beteekenis en de afkomst van het woord „buitje" nog dit: het beteekent kind, klein kind, pas geboren kind, en daar men een kind van wettige ouders een schat, een buit, bij verkleining een buitje kan noemen, hou den wij dit voor de afkomst van het woord, ofschoon wij u dit niet niet zeker heid durven vertellen. (Wordt vervolgd.) verschillende provincies behooren, op 20 millioen. Deze vreeselijke ramp heerscht niet Overal met dezelfde hevigheid, doch tast vooral een sector aan die 12 districten van Honan omvat, ten Noorden van de Gele Rivier, en bediend wordt door de priesters van de Vreemde Missiën van Milaan. Uit Saratsi, een provincie in Shansi, meldt men dat de dooden daar zoo groot in aantal zijn, dat het niet meer mogelijk is ze te begraven en de lijken buiten de muren der stad liggen op gehoopt, waar ze door de wolven en hon den worden verslonden. In één week heeft men in de straten der stad zelf 40 lijken opgenomen. Uit het Apostolisch Vicariaat van Suiy- nan, in Shansi, bereiken ons vreeselijke verhalen over de verkoop van vrouwen en kinderen op de markt. In twee weken zijn 10 kleine kinderen voor de deur van het missiegebouw te vondeling gelegd. En tot overmaat van ramp is er nog geen kans op de noodige hulp in deze verre mis sie in 't Noorden van China, waar de ver bindingen nog zeer primitief zijn. o China mag wel het klassieke land van de hongersnood worden genoemd: de oude kronieken van Santoeng, een der thans geteisterde provincies, brengen aan het licht, dat in duizend jaren, van 620 1643, er als gevolg van droogte, één op de 16 jaren er een van hongersnood was, en, als gevolg van overstroming één op de 8 jaren. Deze zelfde provincie San toeng, heeft tengevolge van droogte in 1920 en '21 onder een verschrikkelijke hongersnood te lijden gehad. De verlie zen, geleden tengevolge van de over stroomingen van 1924, die door'n nieuwe hongersnood werden gevolgd, schat men op 100 millioen. In 1925 teisterde een nieuwe overstrooming 1000 dorpen en liet een algemeene schaarschte na. In 192S brachten de nachtvorsten in het voor jaar groote schade toe aan plantages; daarop volgde een overstrooming, en toen zetten geweldige stortregens de lan derijen onder water; en ten slotte streek een leger sprinkhanen neer op deze ge teisterde streken. Bij al deze plagen komen nog de ver woestingen die de burgeroorlog na zich sleepte en het doortrekken der roovers, waardoor deze beproefde provincie aan de diepste ellende werd prijsgegeven. ONTPLOFT. In Atlanta in de staat Georgië, is een ketel met samengeperste lucht ontploft. Er waren 18 dooden. De vervalschte Documenten. „Stille Omgang". Ten gerieve van onze katholieke lezers verzoekt men ons er aan te herinneren, dat de vergadering van de „Stille Om gang" is bepaald op morgen Donder dag en gehouden wordt in het Sint- Janshuis. Aanvang te acht uur. Nieuwe deelnemers kunnen zich die avond nog opgeven. Kerknieuws. Op verzoek brengen we ter kennis van de Texelsche Doopsgezinden, dat de Doop door biezondere omstandigheden tot 24 Maart is uitgesteld. OOSTEREND. Wedstrijden—IJsclub „Oost". Niettegenstaande de lust tot schaatsen rijden bij velen minder wordt, blijft toch de IJsclub „Oost" paraat. Op het gebied van wedstrijden heeft zij telkens weer wat anders. Zoo werd Vrijdagmiddag een wedstrijd in hardrijden gehouden voor jongens van 1316 jaar. De prijzen 1. een paar schaatsen, 2, een fietslantaarn en 3. een sigarenkoker werden gewonnen door B.v.d.Berg, de Waal, D.EelmanADz., Harkebuurt en Adr.BakkerDz., Oosterend. Door de heer H.Steigstra werden de prijzen met een kort woord uitgereikt, terwijl tevens werd medegedeeld, dat de 1 |sclub „Oost" dank zij haar gunstige financieele positie in staat is, steeds Wed-, strijden te organiseeren. Voor Zaterdag stond op het program ma Prikslee-wedstrijd met hindernissen. Dat deze sport nog vele beoefenaars telt, bewees het aantal deelnemers. Niet min der dan 40 personen hadden zicli hier voor opgegeven. De hindernissen beston den in het gaan met de prikslee om drie in een driehoek geplaatste flesschen; ver volgens moesten een bal en een sinaas appel op een bepaalde plaats worden neergelegd, welke voorwerpen op de terugreis weder moesten worden opge raapt, terwijl om de flesschen weer de zelfde manoeuvre moest worden uitge voerd. Als winnaars traden uit het strijd perk: J.VlamingGz., Oosterend, f 5.—, Ant.Eelman Gz„ Oost, f4.—, J.Eelman Gz., Oost, f3.—, A.Ellen, Oost, f2.— en j.DaalderJbz., Oost, fl. Na de uitreiking der prijzen door de heer Steigstra werd tevens de heer Hal- sema dank gebracht voor het steeds gratis beschikbaar stellen van zijn tent, zoowel voor het tentoonstellen der prijzen, als voor de prijsuitreiking. We willen hopen, dat met het eindigen van deze wedstrijden ook de wintercam- pagne 1928—1929 een einde heeft geno men. Damwedstrijd. (n het gebouw voor Chr. Belangen werd j.l. Vrijdagavond een damavond ge houden, waarbij de heer J.VismanCz. als simultaanspeler optrad. Van de 26 spe lers wist de heer Visman er 18 te ver-, slaan, 3 partijen werden remise gespeeld, terwijl 5 partijen door hem werden ver loren. Wij dienen hieraan terloops toe te voe- oen, dat de meeste spelers nog jeugdige personen waren, die zeer zeker nog niet allen tot de goede dammers kunnen wor den gerekend. Zangvereeniging „Nieuw Leven". In de Zaterdag gehouden vergadering van de zangvereeniging „Nieuw Leven" is besloten de zangrepetities eenige maan den niet te doen plaats hebben, legen liet a.s. winterseizoen hoopt men met het oefenen weer een aanvang te maken. Een Texelsche novelle uit het jaar 1864 D. DEKKER. 8 0 Dewijl de vader van het meisje zoowel als kapitein Bense nog eenige maanden binnenbleef, werd besloten, dat het hu welijksfeest over drie maanden, dus nog vóór beider vertrek, zou plaats hebben. Natuurlijk moest het op Texel gesloten worden, en kapitein Bense, die Am sterdammer van geboorte was, onder wierp zich aan al de formaliteiten, al daar bij dergelijke gelegenheden gebrui kelijk, en die zeker voor den bruidegom nocral lastig waren; maar hij was zoo overgelukkig, dat hij dien last v, einig merkte, ja zich niet eenmaal ergerde aan het geschreeuw, dat de jongens aanhie ven, wanneer hij zich met zijn bruid aan tden' arm op straat vertoonde. Aan de festiviteiten kwam een einde; het huwelijk -was gesloten, en de jonge vrouw had de -wensHi te kennen gegeven om haren echt genoot op zijne reis te vergezellen. Niet weinig was hij met dit plan ingenomen, HISTORISCH KASTEEL IN VLAA4MEN. (bij de foto). Het oude historische kasteel te Limburg is voor het grootste gedeelte door vuur verwoest. Omstreeks half drie des mor gens werd brand in het kasteel ontdekt. De brandweer verscheen met veel materi aal, doch was nagenoeg machteloos. Het blusschingswerk werd bemoeilijkt door dat de vijvers en de grachten bij het kas teel waren dichtgevroren, zoodat het wa ter uit de Lahn moest worden gehaald. Eerst anderhalf uur na het uitbreken van de brand kon water worden gegeven. Het geheele kasteel met uitzondering van een een der vleugels is tot de grond toe af gebrand. Door de vonkenregen bestond ernstig gevaar voor een blok huizen. Eerst tegen zeven uur in de morgen was de brandweer het vuur meester. Een in het slot wonende familie kon nog tijdig in veiligheid worden gebracht. Behalve vele kunstvoorwerpen, welke tot het kasteel behoorden, is nog een ge heel museum door het vuur verwoest. De schade is zeer groot. DE HONGERSNOOD IN CHINA. - „Agentia Fides" meldt: Bijna een half millioen katholieken bewonen het gedeel te van China dat thans aan een vreeselijke hongersnood ten prooi is. Men schat de slachtoffers van de voedselnood in dit gebied, dat ongeveer de loop van de Geie Rivier volgt, en waartoe deelen van 9 In de nacht van Zaterdag op Zondag is te Brussel gearresteerd, verdacht van ver- valsching van een z.g. geheim Fransch- Belgisch militair verdrag zekere Frank Heme. Hij werd naar het Paleis van Justitie overgebracht en bekende de ver vaardiger te zijn van de documenten, welke alom in de wereld zulk een heftige beroering hebben te weeg gebracht na de publicatie door het Utrecntsch Dag blad. Hij verklaarde hierom hartelijk te hebben gelachen en zeide de bedoeling te hebben gehad, de Duitsche en Bel gische spionnen er in te laten loopen.' Bij een onderzoek te zijnen huize werd gevonden een afschrift van het gepubli ceerde verdrag en nog andere documen ten. Op de gearresteerde werd een be langrijke som gelds en het z.g. originee document bevonden. Heine's medeplichtige. Heine, die steeds in geldnood ver keerde, zou het oorspronkelijk of een copie van het oorspronkelijke valsche do cument aan Ward Hermans, die hij uil activistische kringen kende en die redac teur is van „De Schelde", hebben toe vertrouwd om het te versjacheren. Zco kwam het in handen van een Nederlanci- sch.e liefhebber en langs die weg kwam het bij het „U.D." terecht. Volgens een Vaz-D. bericht van gis- stermiddag deelt de „Independence bei ge" onder voorbehoud mee, dat Hermans, die spoorloos verdween, bij de Ncder- landsche grens zelfmoord heeft gepleegd Wat Heine verklaarde. Heine, de documentenvervalscher ver klaarde: „Ik geloof niet, dat ik een groote misdaad heb begaan. Ik heb noch tegen over Frankrijk, noch tegenover België verraad gepleegd. Ik heb eenvoudig mijn koopers bedrogen en dat is een gewone zaak van bedrog. De handteckeningcn lijken in het geheel niet op de echte hand- teekeningen. Ze lijken net zooveel op de echte als dr. Ritter (Hoofdrcd. „Utr. Dagbl.") op een man met hersens. En daar is generaal Snijders ingevlogen. Welk een eer voor mij Heine's verhaal gelogen? Enkele bladen geven uiting aan hun wantrouwen jegens Heine's uiteenzetting en vinden zijn verrassend spoedige arre statie op zijn minst verdacht. Vooral wekt het bevreemding, dat hij naar Brus sel reisde, wetende daar te worden ge arresteerd. Het kleine krantje spreekt echter als zijn innige wensch uit, dat voor dat wan trouwen geen plaats meer zal zijn en dat zij, die door vervalsching en door wel licht nog verdraaide weergave van het sensatiestuk de wereld zoo'n slechte dienst bewezen, een zware straf niet zul" len ontloopen. Geen contact, geen geld. De directie van het „Utr. Dagbl." ver klaart, dat niemand van het blad ooit con tact had met de gearresteerde en dat zij nimmer ook maar een cent voor het ge publiceerde stuk heeft betaald. Namens de Duitsche Hugenberg-pers, van heulen met de vervalsciier verdacht, wordt een dergelijke verklaring gepubliceerd. Dr. Ritter in de knel? In het „Utr. Dagbl." werd vóór de vol ledige publicatie van het z.g. Geheim Verdrag een uittreksel opgenomen, dat op verscheiden punten van liet eigenlijke stuk in liet oogloopend afwijkt en de pu blicatie nog afschuwelijker maakt, dan ze toch al reeds was. In verband hiermee heeft de Ned. Journalistenkring 0.111. het volgende aan dr. Ritter getelegrafeerd: „Daar bij deze diep-ernstige aangele genheid het belang en het aanzien der Nederlandsche pers betrokken is, achten wij ons verplicht, u te vragen, of u zich beschikbaar stelt voor elk onderzoek door bevoegden naar de echtheid der docu menten en naar de wijze, waarop de eerst gepubliceerde samenvatting tot stand is gekomen." Deze stap heeft te Genève een uitste kende indruk gemaakt. Later bericht men ons: Het bestuur van de Nederlandsche Jour nalisten-Kring dat nog geen antwoord ontving op het Zaterdag aan dr. Ritter gezonden telegram, is in verband met de Utrechtsche publicatie tegen Dinsdag in spoedvergadering te 's Uravenhage bij eengeroepen. Zelfs generaal Snijders er in geloopen. Als een bewijs voor de knappe manier, waarop de vervalscher te werk is gegaan, kan nog gelden het oordeel van oud-ge neraal Snijders. Vóór de onthulling van het mysterie schreef hij o.m.: „Het proces-verbaal houd ik voor echt, ik kan het niet bewijzen, maar de indruk dringt zich onweerstaanbaar op. Dit stuk is van een verpletterende re aliteit. Men zal natuurlijk de echtheid be twisten Maar dit zal niet baten. Zoo'n stuk verzint men niet. Zoo aanvaard en handhaaf ik danook de meening omtrent de Fransch-Belgi- sche plannen tegen ons land, zooals ik die nog in mijn vorig opstel (in het blad „het Vaderland") nog onder voor behoud heb uitgesproken. En met meer weerzin dan ooit te voren keer ik mij af van de vredeshuichelarij der groote po litiek". Ja, lezer, boven deze regelen prijkt nu wel veelzeggend „In de Lentemaand"* maar we behoeven stellig niet op te mer ken, dat zulk een vermelding niet vHj is van ironie. Wel zou de laatste Maandag een dooidag kunnen heeten, maar tegen de avond gluurde de vorst weer om een hoekje. Gisterenmiddag verblijdde ons zoowaar eenige regen, niet alleen omdat naar water reikhalzend wordt uit gezien, maar ook omdat die een voor bode kan zijn van een spoedig nu inval lende dooi. Gelukkig is er meer dat op verbetering wijst. We hebben de leeuwerik gehoörd en konden niet twijfelen of de lente zal nu wel spoedig de wintersche boeien gaan oreken. Toch mogen we er niet al te veel op bouwen. Dat blijkt ons uit een bericht, uit Akkrurn, volgens hetwelk vorige week Woensdag de kieviten daar bij twaalf gra den vorst hun intrede hebben gedaan.

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 5