Heersn- en lioiercoÉciie ons smmoMJB. fa. I. DEKKER, Sieenenplaats. Landbouw en Veeteelt. gnivelfabriek „Be loop". Vergadering Allen welkom, 't Is ook voor n bij inschrijving te verkoopen de lammeren-, schapen- en kalfshuiden, 12 beste lamschapen. een beste houten hooihark. Prima KOOLRAPEN per Wm IB. f 10,- een nette dienstbede. ADVERTENTIËN Samenkomsten te houden door den Heer R0SEH0AL uit Sneek. Wederom ruim gesorteerd in Tevens een prachtcollectie STALEN voer C0STUUMS. esn flinke werkster. huis en tuin met ruime schuur, een zware pasafge- kalfde 7-jarige koe. een zeer productieve, op kalven staande koe. Toch willen we niet versagen, in weer wil van de weinig bemoedigende berich ten, welke ons nog gistermiddag Dins dag door Vaz D. uit Duitschland be reikten. De heele dag stond het kwik bij onze Oostelijke buren beneden nul. Te Berlijn vroor het van vijf tot elf gra den, in Silezië en O.Pruisen zelfs tot veertien. Zelfs zou gisteren in Italië nog zeer slecht weer alle gedachten aan de lieve lente op de vlucht jagen. Maartsche Marsdiep-misère. Op gevaar af van vervelend te worden nog een enkel woord over de eenmaal- daagsche tochten van de Marsdiep. Het beloofd een record te worden! Al in meer dan een maand is de boot de haven niet binnengevaren en zelfs nu het zes Maart geworden is, onze winkeliers zich op de Paaschdrukte prepareeren en de jeugd reeds geniet bij het vooruitzicht spoedig Paascheieren en Paaschvacantie te zul len genieten, is er nog van een „Zomer dienst" geen sprake. Wel begon het ijs in haven en mond al los te raken, maar zeer vermoedelijk vaart de boot nog wel een dag of wat over het Horntje. Van daag zou de autobus te twaalf uur van den Burg, de boot te zelfder tijd van den1 Helder vertrekken. Tenzij de haven vrij van ijs mocht raken. We geven be langhebbenden daarom in overweging zich eerst te bevoegder plaatse van de juiste uren te vergewissen. Hoe koud Februari wel was. Naar men ons uit de beste bron mede deelt inzake de weerstoestand in de af- geloopen maand, was de temperatuur alle dagen beneden het vriespunt behalve op 24 Februari. Gemiddeld was de temp. 8,5 beneden normaal. De vij fdaagsche pe riode van 1115 Febr. was te de Bilt de koudste sinds het begin der waarne mingen in 1849 Weinig regen. Tengevolge van de uiterst geringe re genval in de laatste weken doet zich bij een steeds grooter aantal ingezetenen nij pend gebrek aan water gevoelen. Zelfs zij, die anders prat gingen op hun wel haast onuitputtelijke voorraad, komen nu tot de ervaring, dat ook hier geldt, dat alles zijn grenzen heeft. De regenval in Februari was ook niet in staat de toch al reeds geringe hoeveelheden water belang rijk aan te vullen. De neerslag was vijf a tienmaal geringer dan die maand ge woonlijk geeft. Alleen Friesland, Gro ningen en Zeeland werden wat beter be deeld. Daar werd resp. 30, 30 en 35 pet. van de normale hoeveelheid bereikt. Meer zonneschijn. Wat de zonneschijn een niet minder belangrijk waarnemingsobject voor onze weerkundigen betreft, hebben we ons portie wel gehad, althans de Bilt, waar 111 uur zonneschijn werd geregistreerd tegen 68 normaal. Zwanen en eenden. Een waarschuwing. In de laatste tijd moeten in ons land veel wilde zwanen zijn bemachtigd, dik wijls in min of meer uitgeputte toestand. In verband daarmee verzoekt de secreta ris der NederJandsche Verecniging tot be scherming van Vogels er de aandacht op te vestigen, dat de jacht op alle soorten zwanen gesloten wordt op 17 Februari, en dat derhalve het dooden, vervoeren, verkoopen, enz. van dergelijke vogels 'n overtreding van de jachtwet vormt. De gewone jacht op alle soorten een den, met inbegrip van de duikeenden, is ook op 17 Februari gesloten. In de loop van gisteren deelde de ra dio-dienst van Persbureau Vaz Dias ons o.m. het volgende mee: BUITENLAND. Geweldige overstroomingsramp. Tokio, liet water van de Gele Rivier'is zoo ge stegen, dat 19 dorpen overstroomd zijn. Hef Japansche consulaat te Tjantoeng •meldt, dat alleen Zondag reeds 300 per sonen de dood in de golven vonden. Amerika's nieuwe president. New-York. President Hoover is Maandag door Taft beëedigd. Wel 500 treinen en on telbare auto's hebben voor deze gelegen heid 200.000 vreemdelingen aangebracht. Coolidge zal zich in het particuliere leven terugtrekken. Groote ontploffingsramp. Sofia. Door onvoorzichtigheid met buskruit is een ar senaal door ontploffing totaal verwoest. Het personeel bestond meest uit vrou wen, van wie minstens 28 de dood von den door verstikking. Ernstige toestand in Mexico. New-York. Rebellen hebben zich meester gemaakt van de staten Veracruz, Sonora en de landengte van Tehuantepec. Het heele Mexicaansche leger is gemobiliseerd, maar of men er op rekenen kan is onzeker,. Daar de rebellen nergens op tegenstand zijn gestuit, is het nergens tot een treffen gekomen. Gandhi gevat. Bombay. De bekende lei der der Swarajisten, in Britsch-Indië, Gandhi, is te Calcutta gearresteerd. Elck wat wils. TEGENSTRIJDIGHEDEN. Een trompetter die van toeten noch blazen weet. Een helderziende, die de toekomst don ker inziet. Een blinde, die te diep in het glaasje heeft gekeken. Een landlooper, die zich niet uit het veld laat slaan. Een meubelmaker, die dik in de slappe was zit. Een bekende schoonheid, die leelijk op haar neus kijkt. Een kapper, die nooit met de handen in het haar zit. Een vegetariër, die het neusje van de zalm wil hebben. INBREKERS-LOGICA. „Geld alleen maakt niet gelukkig", Sprak de ongewenschte gast, Daarom stal hij duizend gulden En de heele zilverkast. IEDEREEN TEVREDEN. Niets is gelukkiger verdeeld Van alles hier beneden, Dan het verstand, want iedereen Is met zijn part tevreden. DE MOEDERTAAL DER DOCHTER. Dof zilver vindt ze „schitterend", Elk kleinood noemt ze „reuze", Van alles vindt ze „idioot", Doch niet haar woordenkeuze. TRAMHALTE-DILEMMA. Zij staat er op dat ze in de tram kan zitten, Doch zit er mee, dat zij zal moeten staan; Er zit voor haar niets op dan lang staan wachten Dan wel op staande voet in een taxi zitten gaan. ZWAARGEWICHT KAMPIOEN, 't Record in ,t heffen van gewichten Staat thans op naam van Liebermann; Meer dan 'n ton vermocht hij op te lichten, Geen, die hem dat verbeet'ren kan. HERINNERING. De namen worden gauw vergeten Van al de helden van de lucht, Maar wie, dat zou ik willen weten, Vergat er ooit „Elisa's vlucht". Witte Leghorns kan men ook vetmesten!! Dan is de leg vertrokken. Als de bezem niet deugt, gaat de boer te niet, zegt een oud spreekwoord. Van de boerin hangt het grootendeels .af, hoe het bedrijf gaat. Vooral nu van het vee de groote inkomsten moeten gehaald worden. Daarom is het zoo noodig, dat ook de boerendochters veel leeren. Een landbouwhuishoudschool is een zegen voor ieder. Ze leeren er goed, wat ze in de boerderij moeten weten. Ze behoeven later niet meer te probeeren of het wel lukken zal. Leergeld komt in slechte tij den veel te duur uit en in nieuwe bedrij ven komt gewoonlijk geld te kort. Kali. Als ge aardappelen jaar op jaar zwaar met kali hebt bemest, moet ge eens een jaartje overslaan, of maar de helft geven. Buitenlucht voor varkens is een eerste vereischte. Kunstmest. De grond is zeer droog geworden en velen zijn thans bezig met kunstmest te strooien. Sommigen vreezen, dat van het zoo vroeg gestrooide meng sel: thomasmeel en kalizout, nog een aanmerkelijk deel zal kunnen verzakken. De tijd vordert toch al ver en dan zal er toch zeer veel neerslag moeten komen eer van verzakking sprake kan zijn. Wat het fosforzuur betreft is er zoo goed als geen gevaar en wat de kali aangaat zal er op goede grond weinig of geen ver lies zijn. De ondervinding leert, dat men ook van herfstbemesting goede resultaten ziet en dat is de hoofdzaak. Het is niet mogelijk de tijd van strooien precies aan te geven; daarvoor zou men met de weers toestand op de hoogte moeten zijn en moeten weten, welk vochtgehalte de bo dem bevatten kan en: hoe vochtig de grond is. Ook heeft de ondervinding ge leerd, dat allen, die niet bang waren om. diep in de kunstmestzak te tasten, het best hebben gebouwd en het meeste heb ben verdiend. o— Wist ge dat „uitwinteren" van koren eigenlijk „uitdragen" beteekent. Bewerk uw grond diep, dan hebt ge weinig last van uitwintering. o— Een goede huisvrouw moet zorgen voor 5 K's Een goede huisvrouw moet zorgen voor 5 B's. Brood, Boter, Brand, Beurs. Kinderen, Kamer, Kolen, Kelder, Klee deren. Mest uw kippen toch niet te vet. o Deze rubriek is er niet enkel om gelezen te worden. Die moet ook besproken wor den om met elkaar te overleggen wat er uit kan genomen worden in het eigen be drijf. Wat er aangeraden wordt, is ge woonlijk ondervinding die na vele proe ven opgedaan is en dan na veel verbe teringen aan bedrijfsgenooten wordt be kend gemaakt. Nu het zooveel slechter gaat met de boeren, doet ieder een goed werk als hij zijn gunstige ondervinding zooveel mogelijk ter- kennis brengt. Het is dikwijls helpen in groote nood. o— Het winterkoren. Het is slecht weer voor het winterkoren. Kale, onbedekte velden, veel wind, afwisselend dooi en vorst. Er zal degelijk op gelet moeten worden, hoe het er mee staat als de dooi weer intreedt. Vooral waar vele plantjes bezweken zijn, zal zeer vroeg salpeterbe mesting noodig zijn. Dat sterkt de nog levende plantjes en helpt ze tot flinke uitstoeling, zoodat het land nog vol doende begroeid is. Omploegen en an der gewas telen geeft veel arbeid en wei nig kans op goede oogst. „Het is ge woonlijk een halve schaar" zei men vroe ger. -o— Kippenhouden. Wc hebben het toch maar aan de kippen te danken dat dc boeren op een kleine boerderij hun be staan kunnen vinden. o— Duur betaalde eieren. Doordat liet voe der zoo duur blijft, is de groote winst van het kippenhouden er af. Toch aan houden, toch moed houden. Er komt wel weer eens een tijd dat het voeder goed- kooper wordt. We voorzien echter nog niet spoedig goedkoope maisprijzen. o Grasland-bemesting. Door jaren ach tereen grasland, zelfs op klei zw. am moniak te geven kan men het grasland bederven. We weten dat gras kalkrijke grond noodig heeft. Als ge toch zw. am moniak wilt gebruiken, vergeet dan de kalk niet. o— Goed hooi. Het is opmerkelijk, hoe groot het verschil is tusschen goed en slecht gewonnen hooi. Goede en tijdige zorg geeft bijzonder goed loon. Geen verlies van voedende stoffen, geen schimmel, verrotting. Zoo was het ook nu weer met erwten. Ruiters, die ongedekt stonden, waren ingeregend en men zag er ver scheidene, waarvan de helft afgenomen en rondom de ruiter uitgespreid was, zwart en half of driekwart bedorven. Ter wijl die met een strooie muts in het ge heel geen schade ondervonden hadden. Dat is wel niet ieder jaar zoo, maar het kan ieder jaar zoo. Het is toch waarlijk een kleinigheid een strooie muts te zet ten om de zaak zeker te hebben. Een boer, die veel onnoodig waagt, krijgt veel ongelukken. Oplossingen der laatste raadsels. 1. ijsbloemen op de ruiten. 2. Violist. 3. Tulband. 4. Een steenbakker bakt stec- nen. 5. Gerookte paling. Nieuwe raadsels. 1. Welke koekoek laat zich ook in de winter hooren 2. Uit welk glas kan niemand drinken? 3. Welke bladen zie je nooit aan hoo rnen 4. Wie heeft twee beenen zonder er ooit op te loopen? 5. Welke groentenaam kun je maken van de letters: repegsa? Uitslag Prijsraadsel-wedstrijd. Geheel goede oplossingen ontving ik van Gerrit Coevert, 11 jaar, Betsie Dop, Arie Lap, Dik Lemstra, allen te den Burg, cn van Piet en Marie Roeper te Driehui zen. Bij loting viel het prijsje ten deel aan Betsy Dop, die tevens een pluimpje ver dient om haar net geschreven briefje. Want dat heeft oom Ko al eens eerder geschreven: ik ben buitengewoon gesteld op net werk. Briefjes, slordig geschreven en onooglijk door vlekken en strepen, tellen niet mee. Net werken is geen kunst Wie wil die kan. Willen al mijn jonge vriendjes en vriendinnetjes hier wel aan denken. Netjes schrijven kan ieder meisje en jongen leeren. Als zij en hij hun best maar doen. Brievenbus. Ik moet Cornells Dalmeijer, die in Sta voren woont, nog antwoorden. Hij schreef mij bij een hardrijderij op schaat sen een dominospel te hebben gewonnen. Ot hij ook al over het ijs naar Enkhuizen is geloopen, weet ik niet. Ik betwijfel het, want dan had hij het wel geschreven. Hef zal ook wel een gevaarlijk tochtje zijn. Je kunt nooit te voorzichtig zijn. Wanneer je te water raakt en een nat pak krijgt, is dat al erg genoeg, want daar kun je zwaar ziek door worden. En dat is toch niet prettig. Ik dank Cornelis voor zijn briefje en zal hem eens een mooie prent briefkaart sturen. Hartelijke groeten van OOM KO. DANKBETUIGING. Onzen hartelijken dank aan allen, die ons hun deelneming hebben betoond na het overlijden van onze zeer geliefde Dochter en Zuster NELLY DE VVILDT-Bakker. W. J. BAKKER. J. BAKKER-Winter. en Kinderen. Den Hoorn, Maart '29. van Aandeelhouders op Vrijdag 8 Maart, ten 10 uur vm. in café „Bellevue". Agenda Regeling melkvervoer. A. Brans als aandeelhouder. Uitbetaling. DE VOORZITTER. Woensdag en Donderdag, 6 en 7 Maart 's avonds 7.30 uur in de Ned. Herv. Kerk te Oudeschild. Vrijdag, Zaterdag en Zondag, 8, 9 en 10 Maart 's avonds 7.30 uur in het gebouw „Eben Haëzer" te den Burg. Brengt uw zangbundel van Joh. de Heer mede. P. S. Vrijdagavond 7 uur vertrekt een Autobus van de Koog. De Afd. Texel en Eierland H. M. v. L. en de L. T. B. zullen trachten vanaf 22 Maart tot 1 Mei. Voorwaarden iedere dag ophalen en contant betalen, tot meerdere zekerheid van betaling moet de kooper f300 storten bij de Boerenleenbank. Inschiijvingsbiljetten vóór 16 Maart a. s. bij C. KEIJSER HzDen Burg. TE KOOP Tevens aan het zelfde adres Te bevragen bij jac. BAKKER Pzn., Den Hoorn. nieuwste modellen en stoffen. Te bevragen P. J. GEENSE, Nieuwe Wamberg. Voor direct gevraagd wegens huwelijk der tegenwoordige ALG. WEESHUIS. Aan het zelfde adres gevraagd tijdelijk Te koop aangeboden een voor vele doeleinden geschikt in het centrum van den Burg. C. DROS Pz. TE KOOP C. DE WIT, Operen. TE KOOP MELKSTATEN TER INZA3E. S. KUIPER, de Waal.

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 6