Texelsche Courant van Zatrrda^ 9 Maart 1929» TWEEDE BLAD Texelsche Berichten Ik ¥örst is Leve ös Lente! GIFTEN VOOR HET WITTE KRUIS. N.N. Oosterend f2.K. den Burg f25. Bekroonde kippen. Onze plaatsgenoot, de heer A.C.Witte, behaalde op de vijfde Legwedstrijd te W.Graftdijk in de klasse B met Reds als eerste prijs, tevens eereprijs, een gouden medaille, benevens een geldprijs. Voor een tweede koppel dat het hoogste aantal eieren legde werd hem een zilveren medaille toegekend. Van eerst genoemd koppel vertegenwoordigden de eieren de hoogste waarde. Schoolnieuws. Wegens ernstige ongesteldheid van de heer P. Vijn, directeur onzer Z.V.S., zul len diens lessen tijdelijk worden waarge nomen door de heer J. W. Duinker,. uit Amsterdam, voorloopig tot 1 Mei a.s. We spreken inmiddels voor een spoe dig herstel van de directeur onze beste wenschen uit. Stille Omgang. Donderdagavond j.l. werd in het St. Janshuis alhier een vergadering gehouden door de vereeniging „Stille Omgang";. Wegens ongesteldheid van de voorz., de heer Jb. van Heerwaarden, werd de ver gadering geleid door de heer H.C.A.Kie- vits, die te kwart over acht de bespre king opende met de Christelijke groet. Hij heette allen welkom, in het biezonder de eerw. heer kapelaan Eeken, die een voordracht zou houden over „de Stille Omgang". Na lezing en notulen van jaarverslag door de secr., de heer N.Ran, volgde re kening en verantwoording door de pen- mngm., de heer B.Graaf. Ontvangen en weer uitgegeven was een bedrag van f 399.95. De bescheiden werden nagezien en in orde bevonden door de heeren j.Buisman en Jac.Graaf. Hierna verkreeg de eerw. heer kapelaan Eeken het woord, die op ontroerende wij ze het eerste wonder van het H. Sacra ment van Mirakel schetste en een duide lijk beeld gaf van het ontstaan van de Stille Omgang. Met diepe aandacht werd geluisterd. Na deze boeiende voordracht werd kor te tijd gepauzeerd. Daarna volgde bestuursverkiezing. De heer B. Graaf stel de zich wegens vertrek naar elders niet weer beschikbaar. De heer Kievits werd herkozen. In de plaats van de heer B. Graaf werd benoemd de heer J.Rijk (als penningm.) na met de heer J.Buisman in herstemming te zijn geweest. De nieuw gekozene werd gefeliciteerd door de voorz., die tevens dank bracht aan de af getreden penningm. voor de goede diens ten de vereeniging bewezen. De voorz. deelde mee, dat een dertig tal leden tot de vaste betalers behoort, maar verwachtte, dat dit aantal stijgen zal. Aangaande de reis werd medege deeld, dat bij doorzettende dooi weer een extra boot besproken zal worden, die te ne^eii uur van Texel vertrekken zal. De datum is bepaald op 16 Maart a.s., dus op de eigenlijke dag. Reeds hebben 37 personen zich als deelnemers opgegeven. Aan de Z.Eerw. heer pastoor zal ver zocht worden die dag een kort Lof te houden. Voor het vertrek zullen de deel nemers zich in het St. Janshuis verza- melen. Na deze mededeelmgen hield Z.Eerw. het tweede deel van zijn voordracht, voor namelijk een krachtig en ontroerend woord ter opwekking. Spr. gaf een klaar beeld van doel en beteekenis van de aan grijpende plechtigheid en bracht zijn toe hoorders zichtbaar onder de indruk van zijn priesterlijk woord. De voorz. bracht Z.Eerw. dank voor de genomen moeite en zeide dat voor hem0gebeden zou worden. Bij de rondvraag informeerde de heer Schrama naar de wijze waarop "het ver trek van de boot bekend zou worden ge maakt. De voorz. deelde mee, dat het be stuur hierin wel zal voorzien. We hopen in dit blad een desbetreffend bericht op te nemen. Hierop sloot de voorz. de vergadering, het vertrouwen uitsprekende, dat het priesterlijk woord zijn uitwerking niet zou missen en dat ieder de intentie, „De Paus en zijn gouden jubeljaar", indach tig zou zijn. Na de Christelijke groet ging hierop de vergadering uiteen. Woningbouw. De heer C.Moojen is voornemens op de plaats van het thans door hem be woond perceel in de Parkstraat een twee tal nieuwe huizen te doen optrekken. De teekening is reeds gereed en goedgekeurd. „In Woord en Beeld". „Aanschouwelijkheid is een der eerste kenmerken van deugdelijk onderwijs". Deze week heeft de heer Usi, onderwijzer aan de o.l. school alhier, de leerlingen onthaald op een lichtbeeldenavond, waar bij hij zich bediende van een z.g. epidias coop, een apparaat voor opzichtprojectie. De kinderen hadden niet alleen een pret tige," maar ook een zeer leerzame avond. Ons doel is de aandacht van heeren onderwijzers op het nut en het gemak van zoo'n epidiascoop te vestigen. Zoo'n projectielantaarn maakt het mogelijk pla ten uit boeken, prentbriefkaarten, enz. op het doek te brengen. Glazen platen (diapositieven) heeft men niet noodig. DEN HOORN. Lezing Ds. Raabe. Dinsdagavond hield Ds. Raabe in de Ned. Herv. Kerk alhier een lezing over Guido Gezelle. In zijn openingswoord wees ZEerw. er op, dat hij zou trachten een juist beeld te geven van het leven en sterven van een der grootste Vlaamsche dichters, Guido Gezelle, geboren de le Mei 1830. Zijn jeugd kenmerkte zich door zijn groote liefde jegens zijn ouders en verder door zijn zwakke gezondheid. Op zijn 15e jaar was hij de lagere school doorloopen en daar zijn ouders maar ge wone menschen waren en niet bij machte om kost en leergeld voor hun zoon te be talen, opdat hij elders hooger onderwijs zou ontvangen, scheen het wel, dat van verder studeeren moest worden afgezien. Maar door voorspraak werd hij aange steld als portier van een Seminarie en kon hierdoor zijn eigen kost en leergeld verdienen. Gedurende zijn studietijd toon de hij zich een der beste leerlingen, die zoowel bij leeraren als mede-studenten hoog in achting stond. Reeds uit die tijd zijn vele gedichten van hem bekend. Op 24-jarige leeftijd werd hij benoemd tot leeraar aan een handelsschool te Brugge. Ook als leeraar genoot hij de hoogste achting zijner leerlingen; maar zooals nu eenmaal 's werelds beloop is, moest ook hij ondervinden, dat afgunstige lieden tot alles in staat zijn. Na 5 jaar, op 29-jarige leeftijd dus, werd hem ontslag gegeven als leeraar. Als reden werd opgegeven, dat hij te eigenmachtig optrad. Verschil lende betrekkingen werden hem nog op gedragen en scheen het eerst of door zijn achteruitzetting ook zijn liefde tot de dichtkunst een gevoelige knak had gekre gen, na verloop van tijd werd ook die liefde in hem weder wakker. Op 68-jarige leeftijd overleed Guido Gezelle te Kort- rijk, nadat verscheiden gedichten van hem het licht hadden gezien. Verschillende dezer gedichten werden door Z.Eerw. voorgedragen, welke alle 1 met groote aandacht werden gevolgd. In de pauze werden op de His Masters Voice eenige prachtige muziek- en zang nummers ten gehoore gebracht. Z.Eerw. heeft zijn hoorders weder een aangename avond bezorgd. De vorst schijnt op sterven te liggen. Laat ons hopen dat het niet wordt: „de vorst is dood, leve de vorst!" Wenschen wij liever dat hij weldra dooier zal zijn dan dood. Inmiddels herdenken we tiu reeds dank baar het goede uit zijn regeering. Milder dan de Romeinsche keizers met hun spe len schonk hij ons vele weken van ijs- pret, tot oververzadiging toe. Hij bouwde eindelooze bruggen over de breedste ri vieren, hij maakte de Zuiderzee tot vaste land, alles zonder kosten en in een hon derdste deel van de tijd, welke al onze aannemers er voor noodig hebben. Hij wekte op tot liefdadigheid die uitbarstte in stroomen van erwten, rijst, meel de deken der liefde werd uit de kast gehaald en behoeftigen over de schouders gelegd. Ja, men hield hardrijderijen om aan de armen spek en boonen te kunnen verstrekken. De vorst is dood! Wij hebben de plicht Z.M.'s eerbiediger nagedachtenis te eeren door zijn goede instellingen te handhaven. „Den Gevers Heil"! Naar men ons meedeelt heeft het Co mité tot leniging van de nood der werk- loozen, gevestigd alhier, nog de beschik king gekregen over een aantal bonnen, waarop bussen erwtensoep, pakken ha vermout, tabak en sigaren kunnen wor den bekomen; verder kwam een rijke zending binnen, bestaande uit 70 pond boter, 100 pond rijst, 50 Kg. groene erw ten, 25 pak havermout, 25 pond boekweit en 25 pond boekweitmeel. Een en ander is door de heer Jn. Kortenhoeven in overleg met de overige comitéleden op de beste wijze onder de behoeftigen ver deeld. Wij hopen tal van lezers door publi catie van het bovenstaande te hebben op gewekt ook eens in de buidel te tasten. Dat waren „ouderwetsche" winters! Aan een oude „Kronyck" willen we nog één en ander ontleenen omtrent win ters, welke reeds meer dan driehonderd jaar achter ons liggen en in dubbel op zicht als „ouderwetsch" betiteld zouden kunnen worden. 1617. „Ongemeen fel was de vorst in deze winter, 't Begon de 8ste van De cember te vriezen en duurde omtrent 14 weken, te weten, tot de lSe van Maart des volgende jaars 1618. Alle rivieren en wateren waren met ijs besloten, men liep over Zuiderzee met paarden en sleden: groote benauwdheid veroorzaakte de lang durigheid van deze vorst omdat er geen Granen, Gerst, Hop noch Boekweijt wa ren; ook ontbrak er Turf, Hout en Kolen om bier te brouwen: dies moest men in de steden en dorpen van dit Noorder- quartier bij gebrek van bier water drin ken." 1620—'21. „Men had te dezen tijd een lange en strenge Winter, 't Begon de 15e van December reeds fel te vriezen. Dan in het laatst van Januari des volgende jaars ontstond er met sterke Oosten wind zulk een strenge vorst, dat het zich liet aanzien alsof Menschen en Vee van kou de zouden moeten vergaan en duurde 14 etmaal lang eer de lucht iets vermilde. De Zuiderzee en alle rivieren vroren dicht en het Ijs wierd in korte tijd ccnigc voeten dik. Men reed met Paarden en Sleden van Vriesland op Vlieland, van Vlieland op Texel en van daar op Wie» ringen. Ook wierd de zee tot aan Eilan den van der Schelling, Ameland, Grijn en tot de Abt toe met Paarden en Sleden bereden. De Noordzee was langs de strand geheel bevroren tot op acht en dertig vadem diep. Graaf Ernst Casimier, stadhouder van Vriesland reed op de derde van Februari met zijn Geinalinne en de jonge Koning van Bohemen, wel met honderd sleden vergezelschapt zijnde, van Leeuwarden naar Harlingen, en voorts op Zee: daar een Compagnie Soldaten, ten aanzien van etlijke duizend Menschen, zich in de wa penhandel oefende." De boot weer in de haven. De poging, Woensdagmiddag door „de Marsdiep" in het werk gesteld om de haven binnen teloopen werd niet met succes bekroond. Ze kon het niet verder brengen dan vooraan in de mond, zoodat laden en lossen met groote moeilijkheden gepaard gingen. Aanzienlijke hoeveelhe' den steenkool verscheiden kolenhan delaars moesten hun klanten reeds op rantsoen stellen of konden de gewenschte brandstof niet leveren en vaten bier werden ontscheept en moesten langs de betrekkelijk smalle steiger worden weg gevoerd. Het kostte de boot veel moeite de mond te bereiken, want een groot ijsveld, dat zich uitstrekte tot de plaats waar tot voor eenige tijd zich het baken bevond, bemoeilijkte de vaart ten zeerste. Geen wonder, dat tal van personen dit ijsbre- kende werk dat het personeel ver moedelijk ook wel eenig hoofdbreken zal hebben gekost met belangstelling ga desloegen. Donderdagmiddag kon de boot in de haven op haar oude plaatsje aanleggen. Dat was voor het eerst sinds 17 Febru ari (morgen zou het vier weken geleden zijn geweest, dat „de Marsdiep" voor het laatst de haven kon binnenloopen.) Gisteren werd al dadelijk viermaal daags gevaren en hiermee zal een periode van geregelde dienst stellig aangebroken zijn. Hoe de haven opengebroken werd. Donderdagmiddag dus liep de boot de haven binnen. Dit vereischt eenige toe lichting, want wie Woensdag aan de ha ven eens een kijkje had genomen zou dat onmogelijk hebben geoordeeld. Het ijs had een dikte bereikt van plm. 28 cM'. en had alle schepen vastgekneld. Evenwel zoo kon en mocht het niet blijven. De Visschersvereeniging stelde zich in verbinding met de havenopzichter Hemelrijk, met het doel te bevorderen, dat de haven van rijkswege zou worden opengebroken. De heer Hemelrijk moest echter meedeelen, dat zijn instructie hier in niet voorzag. De haven, zoo hield dit stuk in, zou alleen kunnen worden open gebroken, wanneer het Noordhollandsch kanaal voor de scheepvaart geopend zou zijn en dan nog slechts bij volle mede werking van de schipperij. De heer He melrijk verklaarde zich echter bereid zich in dezen met zijn superieur, de heer Zeijl- stra, technisch ambtenaar te den Helder te verstaan. Aldus geschiedde en wel met het resultaat dat Donderdagmorgen in overleg met de heer Zeijlstra een veer tiental personen van rijkswege met het openbreken belast geworden zijn. Door de gemeente werden vier personen te werk gesteld. Met behulp van de motor schepen van de heeren J.Zuidewind en J.Bruin en nog een aantal personen, die belangeloos een handje meehielpen, kon op deze wijze nuttig werk worden ver richt. Met zagen en groote bijlen werd het ijs bewerkt en in betrekkelijk korte tijd was een geul opengewerkt. De stoomboot van de heer D. Mets, aanvankelijk geheel door het ijs ingeslo- sloten en daardoor niet in staat de beide andere motorschepen te assisteeren, kreeg nu de ruimte en was de eerste, welke de haven verliet. Ze was geladen met kaas. Deze werd naar den Helder vervoerd, vanwaar per auto voor het verdere trans port zorggedragen werd. Ook eenige visschers maakten van de gelegenheid gebruik en kozen liet ruime sop om te trachten een deel van de ge» leaen schade tengevolge van de werk loosheid door garnalenvangst in te halen. Of zij er in slaagden? We kunnen het nog niet berichten. Inmiddels werd het oiitruimingswerk voortgezet. De moeilijkheden waren niet gering. IJszagen is een zwaar werk, dat langzaam vordert. Liet is verder opmer kelijk, dat het ijs zich zoo onwrikbaar aan de visschersschuiten kan vastzetten. Niet dan met groote moeite kon men het ver wijderen. 'sMiddags kon bij eb een massa ijs, naar de mond gestuwd, worden geloosd, zoodat tegen de avond van die dag de haven nagenoeg ijsvrij geworden was. Gelukkig! Nu kunnen handel en beurt vaart weer opleven. Te lang reeds moest hierop worden gewacht. Tal van nering doenden (wij kunnen ze noemen bij name en behooren ook zelf tot dezulken) wer den min of meer gedupeerd, daar vracht goed van eenige omvang niet kon worden verscheept. Aan het Horntje immers zou men groote balen en kisten niet kunnen lossen. '1 De misère kan thans gelukkig „aan de historie worden overgeleverd". We hopen dat de visschers er nu maar in slagen nog een goed daggeld te verdienen. De strijd zal niet gemakkelijk zijn, want reeds voor het invallen van de vorst waren de vangsten en de inkomsten verre van vet. Donderdag verlieten ook de haven de schippers J. Bruin, met een verhuisboel aan boord, bestemd voor den Fielder, en de Wit en Klein, die voor Kcijser en Co. veevoer zouden Iaden. Schipper Mets, als eerste uitgevaren, keerde als eerste om 4 uur 'smiddags weer terug en brak daarbij de laatste groote ijsscTiol, welke toen nog de vaart kon be lemmeren. Toen was het pleit beslist. DIENSTREGELING TESO. De dienst voor heden (Zaterdag) Van Texel: 8,11,15; 2,30 en 5,40. Van den Helder: 7,— 9,55; 12,15; 4,15 en 6,40. De dienst voor morgen (Zondag) Van Texel: 8,— 11,en 5,40. Van den Helder: 9,12,en 6,40. Met ingang van morgen zal de dienst overeenkomstig de zomerdienstregeling worden uitgevoerd. Op werkdagen ver trekt de eerste boot dan te zes uur vm< van Texel. De heer directeur van TESO verzoekt ons er wel de aandacht op te willen vestigen, dat ijsgang de heele re geling in de war kan sturen. Het zal voor loopig dus aanbeveling verdienen, zich steeds te bevoegder plaatse van de juis te vertrekuren op de hoogte te stellen, wanneer men daarbij belang heeft. De T.X. 16 beschadigd. De T.X. 16 van M.A.Kolster, schipper Fr. Blom, was in de knel geraakt en liep een zoodanige beschadiging van zijn voor steven op, dat reparatie dringend nood zakelijk was. Zoodra de schuit zich roe ren kon, werd zij dan ook naar de hel ling gesleept. Het schip maakte nog geen water. Kruiend ijs. Woensdagavond oinsfrecks half negen werd Oudeschild opgeschrikt door lawaai als van een aanrollende trein. Het bleek te worden veroorzaakt door een gewel dige massa ijs, welke zich in de richting van de dijk bewoog en spoedig zich tot aan de kruin op de steenen stapelde over een aanzienlijke lengte, vanaf de Zeven Provinciën in de richting van de haven, Iii weinige minuten speelde het schouw spel, bijgewoond door tal van ingezete nen, zich af. Ook aan het Westeind van Oudeschild werd een groote hoeveelheid ijs op de dijk geworpen. Op sommige plaatsen werden daarbij steenen uitge rukt. Ter herinnering. In verband met de buitengewoon stren ge winter, welke we thans achter de rug hopen te hebben zal Maandag een serie prentbriefkaarten het licht zien. Ze zal bestaan uit een zestal kaarten, welke te gen vier cent per stuk in Boekhandel Parkstraat verkrijgbaar zullen zijn. De kaarten geven een duidelijk beeld van de geheel toegevroren haven te Oudeschild, van de groote bedrijvigheid bij de ver scheping aan de dijk bij het Horntje, enz. Bevroren piepers. Naar we vernemen is bij inspectie van het met 1800 H.L. aardappelen geladen schip te Oudeschild gebleken, dat nog geen 50 Fl.L. bevroren is. Van de aard appelen uit de kuilen van ir. Dijt zou niets of hoogstens 5 pet. bevroren zijn. We merken terloops op, dat volgens: regeeringsberichten in Duitschland wel eenige miljoenen tonnen aardappelen door vorst daar verloren zijn gegaan.

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 5