De „Zuiderzeefilm" komt Woensdag 3 April in Hotel Texel. GRATIS No 4313 Woensdag 20 Maart 1929 428,8 Jaargang Van week tot week Texelsche Berichten De handel in wolvee in 1928. ABONNEMENTEN: UITGAVE;N.V.v/h LANGEVELD DE R001J DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIÊN: TELEFOON: N°.11 :s POSTGIRO: N°.652 is POSTBUS: N°. 11 Zaterdagavond. Uit velerlei oorden. Rond Utrecht. Gelukkig is de storm, wel ke alom opstak na de publicatie van het z.g. geheime Fransch-Belgisch Verdrag, algemeen al aardig geluwd. Maar toch zijn er nog couranten, die stokstijf vol houden, dat zich in Nederland documen ten zouden bevinden, waardoor de juist heid der „Utrechtsche documenten" on weerlegbaar zou worden aangetoond. Het komt ons, op grond van wat ons hierom trent ter oore kwam, heel nuttig voor, dat de regeeringen van Nederland en België „tezamen en in vereeniging" de duistere zaak nu eens tot klaarheid bren gen. Het wordt hoog tijd, dat alles, wat reden kan geven tot twijfel en ongerust heid, waardoor de goede verhouding van ons land tot België zou kunnen worden ver stoord, uit de wereld wordt gebannen. Genève. We geven kennis van de ge boorte van een commissie tot onderzoek van het teere vraagstuk der Nationale minderheden. In Duitsch-Silezië zijn 't de Polen, die reden tot klagen meenen te hebben, in Polen echter zou een Duitsche minderheid door de meerderheid worden verdrukt, in Spanje zouden de Cataloni- ers, in Italiaansch Tirol de Tirolers hun nood moeten klagen, gelijk de Duit- schers in de Elzas. Vandaar dat vanwege de Volkenbond nu eens zal worden on- zocht in hoeverre hier nuttig werk kan worden verricht. Jammer, dat de samen stelling der comm. eenige critiek heeft uitgelokt. Er hebben n.l. zitting gekregen behalve Japan Engeland dat met Frank rijk zulke dikke vrienden is, en Spanje, welke landen resp. om Elzas en Catalo- nië te nauw bij de netelige kwestie be trokken zijn om zich daardoor niet eeni- germate te laten beïnvloeden. Madrid. Na de artilleristen en de infan teristen hebben de studenten der Staats- hoogescholen in Spanje getracht een op roer te ontketenen. Zij vingen aan te sta ken, roerden de groote trom, eischten het aftreden der regeering zij hebben vooral op Primo, de dictator, een kijkje en raakten slaags met de politie. De heeren-oproerlingen zouden aanleiding gevonden hebben in het regeeringsbesluit, waarbij de biezondere R.K.Hoogescholen met de andere gelijk werden gesteld. Intusschen schijnt Primo de Rivera zich naar zjjn woord te oordeelen al thans over het geval niet druk te ma ken. Hij schrijft de opstootjes toe aan „een handjevol liberale aanstellers" en slaapt de slaap des gerusten. We zouden er ons echter geenszins over verwonderen, wanneer hij vandaag of morgen onzacht uit zijn dutje wordt wakker geschud. Want dat er wat broeit, „ver in 't Zuiden, in 't schoone Spanje," staat vast als een paal boven water. Barcelona zal straks een wereldten toonstelling te aanschouwen geven, zooals nog zelden is aangericht. We hopen er te gelegenertijd een beeld van te geven. Dat de strubbeling in Catalonië op de voorbereiding van deze grootsche expo sitie een nadeelige invloed zal uitoefe nen, is geenszins denkbeeldig. Parijs. Het Poincaré-kabinet zal in de komende dagen een zware dobber hebben. Niet alleen zal het bij de behandeling van de belangrijke zendings-orden stevig aan de tand worden gevoeld, maar ook in verband met de groote sterfte onder de lagere rangen in het bezettingsleger aan de Rijn zal het harde noten moeten kra ken. Wellicht zal men er zich doorslaan door het formeeren van eenige commis sies van onderzoek, maar «- de storm van verzet voorgoed bedwingen zal vermoe delijk meer moeite geven dan waartoe het kabinet-Poincaré in staat is. Berliin. Ook de Duitsche soc. Min. van Financiën Hilferding komt in de ko mende dagen voor heete vuren te staan, Uit de Volkenbondsstad. Rond het probleem der nationale minderheden (zie het Weekoverzicht.) tatym ksslfüfnJ De man heeft zich n.l. in het hoofd ge zet, de honderden miljoenen, welke hij te kort komt op de Rijksbegrooting, door belastingverhoogingte vinden. Hij zal wel zeer vast in zijn schoenen moeten staan, want de machtige volkspartij wil van een dergelijke aanslag op de portemonnaie niets weten en ook de Hansabund, welks invloed zeer groot is, heeft er geen ooren naar. Bovendien verzetten Rein hold en Dernburg, invloedrijke personen in den lande, zich ten sterkste tegen de plannen van Hilferding. Eerstgenoemde geeft aan een verdoorgevoerde bezuiniging, waar mee 150 tot 200 miljoen per jaar te win nen zou zijn, de voorkeur; de ander oor deelt belastingverhooging onder deze om standigheden geheel uit den booze en keurt af de methode der comm. van Her stel, die haar berekeningen baseert op Duitschlands begrooting. Men behoeft waarlijk geen zwartgallig mensch te zijn om toe te geven, dat het er met Duitsch- land, van economisch en fiscaal stand punt bekeken niet rooskleurig voorstaat. G. J. D. Een goedgeslaagde Soirée. De Soirée, door de Dansclub op Zater dag j.l. in hotel Texel georganiseerd, had een zeer gezellig verloop. Ze was groo- tendeels voorbereid door de heer van Heiten, die in zijn openingswoord ook sprak van de heeren Jn. Kikkert en H. Bruijn, die in de organisatie een werk zaam aandeel hadden. De avond werd grootendeels gewijd aan de dans, „de kunst van Terpsichoré". Ter afwisseling gaf de heer N.deGraaf een paar oolijke zangnummers op verdienstelijke wijze ten beste; mej. M.Rab verzorgde de pianobe geleiding. Omstreeks één uur namen de feestelijkheden een eind. Daar nog een batig saldo rest, zal Dinsdag a.s. nog een fuifje voor leden en genoodigden worden gegeven. Aan dit onder-onsje zullen aardige attracties ver bonden worden. Er zal namelijk voor ballonnen worden gezorgd, waarmee men zich voorstelt veel tot het welslagen te kunnen bijdragen. zenden wij de Texelsche Courant tot 1 April a.s. aan ieder, die zich met ingang van die datum op ons blad abonneert. DE ADMINISTRATIE. De gevolgen der leverbotziekte Afname van de export. De triomf van „de Texelaar". Het blatende deel van Noordholland's veestapel is niet het meest winstgevende geweest, vnl. door de minder goede ge zondheid der schapen. Reeds in de herfst van 1927 deden zich de gevolgen van de leverbotziekte ernstig gevoelen, terwijl in het vroege voorjaar van 1928 daaraan nog vele slachtoffers vielen. Dientengevolge vertoonden de markten van Januari-Maart groote aanvoeren van minderwaardig slachtvee, die tegen ma tige prijzen een vrij regelmatige afzet vonden, vooral in de grootere steden van ons land, terwijl ook Duitschland, België en soms Noord-Frankrijk afnemers wa ren. De weidevee-aanvoe'ren, die in April volgden waren betrekkelijk klein, voor al in vergelijking met de aanvoeren van 1925 en 1926. Niettegenstaande de gerin ge aanvoeren waren de prijzen niet bij zonder hoog. De koopers, in casu de vet weiders, waren niet talrijk en tevens te rughoudend met het oog op de gezond heidstoestand der dieren. Wel liepen te gen Mei de prijzen iets op, doch van een vlugge markt kon niet worden gesproken. De prijzen bleven zelfs beneden het ni veau van 1927. Noteeringen van ongeveer f 40.voor 1-jarige dieren waren uit zonderingen, alhoewel het bijproduct de wol een gunstige prijsmarge liet. Ook het zesweeksche materiaal, dat even eens in mindere getale ter markt kwam, vond een grage markt. Na de aankoopen op de Mei-markten voor kerkelijke- en andere instellingen trad een lustelooze houding bij de koopers in. In Holland's Noorderkwartier, waar het sterftecijfer voor jonge lammeren bijzonder hoog was, waren de eerste Mei-markten het gun stigst. Alhoewel de exportslachterij, wel ke de laatste jaren menig vetzuiglam on middellijk ter dood veroordeelde, achter bleef om eenige invloed uit te oefenen, konden toch prijzen tot f 20.— bedongen worden voor het beste weide-materiaal. In Mei was de exportslachterij wél ter markt voor het goed bevleeschde éénjari ge schaap, dat zij ook behoorlijk goed be taalde, zoodat menig dier (met éénjarige vacht erop) voor het scheren werd opge ruimd. Zoodra er meer zonnewarmte kwam, was het echter spoedig met deze betere prijzen gedaan. Het scheren is der halve niet loonend geweest. In dezelfde periode kwam ook Texel met zijn pro duct ter markt, welks besomming zich de eerste twee weken niet ongunstig liet aan zien. Zoodra de bevleeschde schapen echter in prijs daalden, werden ook de Leidsche markten flauw. Zij brachten verlies, het geen zich onmiddellijk op de Texelsche markt deed gevoelen. De lammerprijzen daalden f2.— af 3.— Vraagt pepermunt de origineele. I per stuk en vonden lOeii inoemjK Koo pers. Zoowel de vrees voor de leverbot- ^icKte ais de matige w.nstoedragen, maak te dc koopers vrij onverschillig. Menig, iets-afwijkend lam, werd dan ook tegen de niet loonende prijzen van 1315 gld. verkocht. Intusschen was de afzet in de zomer maanden zeer gering. De afname van de export viel in het oog, Dat zonder ex- port-concurrentie voor het binnenland ma tige prijzen werden besteed, valt niet te verwonderen. Evenmin baart het opzien, dat onder deze omstandigheden de weide- dieren langer dan gewoonlijk bleven loo- pen, hetgeen de weiders echter niet alge meen voordeel bracht, daar de schapen in het algemeen in 1928 minder gunstig groeiden en de prijsverbetering te laat in trad. Zoo werden in begin October de allerbeste éénjarige slachtschapen ternau wernood met 70 ets. per kilo slachtge- wicht betaald. In onmiddellijk verband hiermede wa ren ook de „overhouders" (halfjarige die ren) slechts matig gevraagd en prijzen boven f 30.per stuk behooren tot de uitzonderingen. Pas in December verle vendigde de vraag, met betere prijzen, welke tot het einde des jaars stand hield. Als lichtpunt mag zeer zeker de toene mende vraag naar Texelsch fokmateriaal worden beschouwd. Niet alleen betrokken uit ons land, Friesland, Zeeland, Limburg, Noord-Brabant en Gelderland, doch ook het buitenland betoonde belangstelling voor de „Texelaar". Meerdere zendingen gingen naar Frankrijk en België, terwijl ook proefzendingen naar Brazilië en Ar gentinië werden gezonden. Zoowel de ten toonstellingen te den Haag, als te Rio de Janeiro, waren voor het T exelsche schaap een waar succes. Texelsche schapenfokkerij in 1928. De gang van zaken in 1928 toonde vrij wel een herhaling der uitkomsten van de jaren 1926 en 1927. Het blijkt dan ook meer en meer welke een groote terugslag deze tak van bedrijf door het Engelsche invoerverbod ondervindt. De slechte re sultaten over de laatste jaren maken, dat vele fokkers hun schapenstapel inkrim pen, om plaats te maken voor koeien, kip pen, akkerbouw of bloembollenteelt. Dwingt de noodzaak hiertoe, uit econo- nomisch oogpunt is dit verloop waar schijnlijk ook toe te juichen. Het risico wordt meer verdeeld, en de bruto op brengst per H.A. grooter. De productiekosten waren in 1928 ta melijk hoog; veel winter- en koud weer in het voorjaar maakten dat veel moest wor den bijgevoederd, waarvan de kosten hoog waren, vooral in Maart en April. De prijzen van de lammeren waren wel iets hooger dan in 1927, doch het alge meen beeld der markten was wederom lusteloos. Op de eerste marktdag (22 Mei) liepen de prijzen van f 14 tot f. 18.50; tweede marktdag f 13 tot f 19; derde marktdag f 15 tot f 20; vierde marktdag f 14.75 tot f 20; vijfde marktdag f 14.50 tot f 19.50; zesde marktdag f 14 tot f 19. De handel in oude schapen begon laat, doordat de zomer van 1928 geen milde graswei gaf. De handel begon met prij zen van f 23 tot f 26, om later op te loopen tot f28 tot f31. Gemiddeld waren de prijzen plm. f 2 per stuk minder dan het vorige jaar. In tegenstelling met de gewone handel- TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 cl. per drie Maanden. Franco p. poat door geheel Nederland 75 et p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG. EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 rogols: 50 ct. lodore rogol meer: 10 et. Dezelfde advertontle 4 maal geplaatst wordt 3 maal berekend. BIJ abonnoment lagere rogelprlja. ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN 3 /tz/vtr ^iit^.j j. v. LiLMimu i /vnunaar cn Fa. JAC. VET F AH,IF den Hc'/lor.

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 1