Kaarten f1,~ 42ste J aargang No 4315 Woensdag 27 Maart 1929 ¥rouwenhanden Pit de Oude Boor. Van week tot week DE ZUIDERZEEFILM Ouwe Sunderklaas op Texel Slechts één avondWoensdag 3 April, in hotel „Texel" Texelsche Berichten ABONNEMENTEN: UITGAVE: N.W/h LANGEVELD&DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°11 POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: N°. 11 WAARHEEN „Haast u langzaam" is geen raad, Die meer gegeven wordt. Men streeft slechts naar verbetering Van elk bestaand record. En weer vooruit en meer vooruit Waar men het oude sloeg. En gansch mistroostig hoort men nog: „Het gaat niet snel genoeg". Geen auto, bus, en tram of trein, Die aan de eisch voldoet. En koortsig zoekt men met raket Naar d'allergrootste spoed. Efficiency vermors geen tijd. De arbeid moet versneld. De handel heeft alleen tot doel: In weinig tijd veel geld. Men annonceert een uitverkoop, Men concurreert je dood, Want door de groote omzet wordt Het vlugst de winst vergroot. Men wil vooruit, een beetje vlug. Promotie, een, twee, drie. Minister, prof, of directeur Dan wel erkend genie. Reclame en de groote trom Of humbug zelfs, dat lijkt; 't Is slechts de kwestie of en hoe Men vlug zijn doel bereikt. Fortuin, positie of een man.... O, is de mensch nog jong. Kon hij de jaren overslaan, Dan waagde hij de sprong. Doch telkens stopt er een zijn vaart En wil het liefst weer t'rug. Maar krijgt geen kans, want maagre Hein Is ieder mensch te vlug! „De Tijd". MARTIN BERDEN. Zaterdagavond. Waarom zweeg de Belgische regeering De schrikbarend duistere kwestie van de vervalschte-vervalschte documenten,- waardoor het Utrechtsch Dagblad en eeni- ge groote mannen zich zooals de Haag sche Post het noemde „onsterfelijk hebben geblameerd" is nog alsmaar niet opgehelderd. We willen er nu echter het zwijgen toe doen, maar meenen een enke le biezonderheid nog zwart op wit te moe ten zetten: Deze week is de geruchtma kende zaak in de Belgische Kamer nog eens ter sprake gebracht. De soc. oud- min. Huysmans stelde de vraag, of het waar was, dat de thans berucht gewor den schavuit „Heine" als regeeringsspion 5000 frs. ontving. En wat antwoordde de regeering? Niks-niemendal Dat geeft te denken en maakt de kwestie er niet fraaier op. Ter wille van Mussolini's hachje. Wat evenmin aan „sehoone kunsten" doet denken is de wijze, waarop de Ita- liaansche regeering bij herhaling de we reld er van tracht te overtuigen, dat zij door de liefde, de toewijding en de eens gezindheid van het volk gedragen wordt. Van het volk, „geheel ende ganschelyck". Zulke ontboezemingen doen wel wat onbehaaglijk aan, wanneer men weet, dat diezelfde regeering alle mogelijke voor zorgen neemt voor de veiligheid van Z.Dict.H. Benito Mussolini, wanneer hij zich in het openbaar zal vertoonen. Toen hij onlangs een redevoering in het Opera gebouw te Rome zou houden voor een 4000 koppen tellende menigte werden te zijner eer en veiligheid duizenden soldaten rond het gebouw opgesteld, in een achtdubbele haag nota bene, terwijl ten overvloede tot ver in de omtrek pos ten waren uitgezet, om bij ieder verdacht teeken onmiddellijk alarm te kunnen bla zen. Evenwel we herinneren ons van Mussolini gelezen te hebben, dat 'n waar zegster hem een natuurlijke dood heeft voorspeld. Zou men wellicht niet veel vertrouwen hebben in de woorden van die profetes? Teekenend is wel, dat op het laatste moment bepaald werd, dat de bijeenkomst niet in het Augusteum, maar in de Opera zou worden gehouden. Vrees voor snoode plannen van eventueele bela gers is hieraan vermoedelijk niet vreemd. Prima's perikelen. Over belagers gesproken: ook Primo Verzuimt vooral niet te gaan zien waarin opgenomen de viering van (Toegang voor hoogstens 300 personen) de Rivera kan daarover een woordje mee praten. Het gaat de laatste tijd in Spanje niet goed. Opstootjes, groot en „in zak formaat" zijn er schering en inslag en Primo heeft er naar het schijnt geen slag van om ze voor goed de kop in te druk ken. We schreven laatst over de studen ten-oproeren en kunnen thans meededen, dat verscheiden studenten gevangen gezet en menig prof. op andere wijze gestraft geworden is. Zelfs is de Staatshooge- school te Madrid gesloten. Of de dictator er veel mee zal bereiken? We lazen, dat tal van hoogleeraren hebben gedreigd, hun colleges te beëindigen, wanneer Pri mo niet gauw uit een ander vaatje tapt: mocht hij hiertoe niet in staat blijken, dan zullen de profs trachten een republiek in het leven te roepen. Frankrijk: Oorlogsslachtoffers in vredes tijd. We schreven onlangs over de groote sterfte van „minderen" in het Fransche bezettingsleger aan de Rijn en voegden er aan toe, dat de kwestie te Parijs onder de loupe zou worden genomen. Dit is thans geschied en wel met droevig resul taat. Immers is. gebleken, dat heeren offi cieren zich op schromelijke wijze aan ernstig plichtsverzuim hebben schuldig ge maakt. Het groot aantal sterfgevallen bleek veroorzaakt te zijn door 1. zware oefeningen bij 20 tot 30 graden vorst, waarbij niet zelden sneeuw het voortgaan bemoeilijkte. 2. onvoldoende voeding. 3. onvoldoende kleeding. 4. onvoldoende huisvesting. 5. onvoldoend verwarmde kazernes. De regeering en dat is eveneens 'n reden tot droefenis bepaalde er zich toe de betrokken officieren een standje te maken en een enkel exemplaar over te plaatsen. We besluiten met een citaat uit een blad van onverdachte kleur, uit de „Haagsche Post" n.l., dat een desbetref fend artikel eindigt met deze woorden: Het blijkt in Frankrijk nogal goedkoop te zijn om een paar honderd minderen naar de andere wereld te laten verhuizen, en de minister van oorlog, Paul Painlevé zal in later jaren nog wel eens terugden ken aan de talrijke Fransche militaire graven, welke in de barre winter van 1929 in Rijnland gedolven moesten worden. G. J. D. Wanneer het „hart" tot spreken dringt! Sedert de vorige opgave in dit blad zijn bij de Inspecteur der Directe Belastingen te den Helder de navolgende bedragen aan „gewetensgeld" ontvangen: f200 onder de letters B.L., f 180 onder R.N., f2500 onder K.S., f300 onder P.V.; f600 onder B.X., f900 onder W.F., f500 onder W.M., f 200 onder K.Q., f 500 onder W.S., f200 onder K.X., f100 onder Z.IJ., f140 onder S.G., f200 onder Z.O., f125 onder D.P., f 500 onder B.Q. Bestrijding van de Rundertuberculose. (Ingezonden.) Voornamelijk om twee redenen is de bestrijding van TBC onder het rundvee van zeer groot belang. Ten eerst, uit een oogpunt van volks- Een fantastisch plan. Volgens berichten uit New-York zou den invloedrijke Amerikanen met de rijke Duitsch-Amerikaan Kroeger arbeiden aan de verwezenlijking van een fantastisch plan. Zij zouden n.l. in de nabijheid van New-Yor. dicht onder de kust een monu ment willen stichten als een symbool van de vooruitgang, van de hedendaagsche cultuur. Elet monument zou moeten be staan in een toren ter hoogte van 500 M., dus 200 M. hooger dan de beroemde Eifeltoren te Parijs. In de spits zou een schijnwerper moeten worden aangebracht, waarvan het licht op 300 mijl afstan'd zichtbaar zou moeten zijn. De toren zou in zijn geheel door electrisch licht ter sterkte van 24 miljoen kaars moeten wor den verlicht. De kosten van het bouw werk, waarin men tentoonstellingen zou willen organiseeren, worden begroot op 52 miljoen dollar. We brengen het echt Amerikaansch project hier voor onze le zers in beeld. gezondheid en dan wel in het bijzonder voor de bestrijding der TBC onder de mensch. De wetenschap neemt aan, dat het ge bruik van melk, melkproducten of vleesch afkomstig van door TBC besmette run deren, gevaar kan opleveren voor men- schelijk gebruik. Wel is dit gevaar te ondervangen door goed koken, maar daardoor gaat vooral bij melk wel een deel der voedingswaarde verloren. In het bijzonder voor jonge kinderen, kan dit een vrij groot bezwaar zijn. Ook voor personen, die door hun werk zaamheden met TBC-dieren in aanraking komen is het gevaar hierdoor te worden geïnfecteerd, lang niet denkbeeldig. Als tweede reden waarom bestrijding noodzakelijk is, moet worden genoemd, de directe financieele schade, die de vee houders lijden bij voorkomen van de ziekte onder hun veestapels. In de eerste plaats zij opgemerkt, dat TBC een zeer besmettelijke ziekte is en dat wanneer onder de koppel een of meer clinisch zieke dieren de zoogenaamde open vor men voorkomen, het gevaar van be- welke door de schoonmaak ruw, rood of beschadigd zijn, worden weder gaaf, zacht en blank door Djos 30-60 ct. Tube 80 ct. PPBOL smetting voor de andere runderen zeer groot is en het kan gebeuren, dat in een betrekkelijk korte tijd een vrij groot aan tal van het beslag is aangetast. Dat TBC financieel verlies kan geven, ondervindt elke veehouder die de ziekte onder de dieren krijgt en vooral bij de open vormen. Langzame vermagering, minder melk, onvoordeelige voederbenut- ting, met vaak als eindresultaat een vroeg tijdige dood komen bij deze dieren voor en geven dan de financieele schade. Tentoonstellirig—Noorder Kunstkring. Men schrijft ons: Er moet nog flink aangepakt worden voor. de tentoonstelling gereed zal zijn. Maar met goede moed kan veel bereikt worden, en zal het publiek Zaterdag a.s. om 4 uur*) gelegenheid krijgen, naar wij meenen voor 't eerst, een tentoonstelling van beeldende kunst té bezichtigen, waar aan verschillende inzenders deelnemen, allen leden van de Noorder Kunstkring. Elet zijn: Elan Krug (den Elaag) en Arie Mets (Amsterdam) voorts (alpliabetische volgorde:) Johan Bakker, Goes, Kuiper, Pinkhof, Simon en Steeman, allen te den Helder. Mogelijk zal ook nog werk ko men van W.Schoonhoven en v.d.Wouw. Men zal een indruk krijgen van de ijverige studie, die noodig is geweest, om schilderstukken en teekeningen of li no's te maken, zooals die zullen worden geëxposeerd. Men zal ook kennis maken met de modernere richting in de kunst, waarbij het onderwerp naar de wil van de maker wordt gewijzigd om mooiere ruimteverdeeling en diepere kleurcombi naties te krijgen. Ten slotte: komt en toont uw belang stelling. Komt in grooten getale, opdat deze eerste tentoonstelling niet de laatste zij. Komt allen en bewijs door uw aanwezig-, heid, dat op Texel belangstelling bestaat, voor Kunst.KOMT zie de advertentie voor openingsuren. Een lezeres schrijft ons: Naar aanleiding van uw berichte onder bovenstaand opschrift in uw blad van 20 Maart j.l. zou ik in herinnering willen brengen, dat de Texelsche lammerenmarkt door de heer P. Boon Pz. in het leven; is geroepen. Met veel ijver en toewijding moet hij hiervoor hebben gewerkt. Zoo weigerde hij b.v. steeds pertinent zijn lammeren in de wei aan kooplieden te verkoopen; zijn stelregel was: „Ik ver koop alleen op de Groeneplaats". Wan neer de markt voor het eerst gehouden werd, weet ik zoo juist niet, maar ik meen van vóór 1880. (Wie onzer lezers weet het?) In de jaren vóór de markt er was, wer den de lammeren gewoonlijk naar Leiden verscheept, maar de heer Boon was van oordeel, dat Texel zelf beter een markt kon hebben en dat de kooplui maar naar den Burg moesten komen. De dieren gin gen er op de lange reis naar Leiden niet op vooruit; de fleur was er af, wanneer ze ter markt kwamen. De heer H.W.Keesom zou de heer Boon in zijn plannen hebben gesteund en wel dra vielen meerderen hem bij, toen bleek, dat ook met de verkoop op Texel goede resultaten konden worden bereikt. Sindsdien groeide de markt jaar op jaar tot ze werd, wat zij thans geworden is: Texels roem, Neerlands belangrijkste en grootste markt voor het Texelsche schaap. Met welgevallen sloeg de heer Boon in zijn dagen de toenemende bloei van het Texelsche marktwezen gade. Hoewel ver lamd, ontbrak hij er nooit, daar hij er zich in een rijstoel heen liet brengen. TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN V Van 1-5 regels: 50 ct. Iedere regel meer: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal berokond. BIJ abonnomont lagere regelprljs, ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 1