Als men de wasch met Henco in de week zet! No 4318 Zaterdag 6 April 1929 42ste Jaargang voofftel m ole week ze ff err c/er wosck EERSTE BLAD. Voor de Zondag. Uit de Pluimveeteelt. Texelsche Berichten ABONNEMENTEN: UITGAVE:N.V v/h LANGEVELD&DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIÊN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°. 652 POSTBUS: N°. 11 Wordt 't wasschen gemakkelijker Zet 's avonds voor den waschdag de wasch in de week in een koude Henco oplossing. Henco lost 's nachts alle vuil op. Voor hoofd en hort. ZONDAG. J. v. S. TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. pest door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ct. ledoro regel meer: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal berokond. Bil abonnomont lagoro rogelprljs. ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN V-ti:"/ Eenig Importeur E Oetermann Co'e Handel Mij. Amsterdam Fabnkontc Henkei fit Cic. A G,, DOsseldorf Wanneer zijn wij eenzaam? Eenzaamheid heeft maar heel weinig met getal te maken. Eenzaamheid is niet hetzelfde als één-zaamheid. Dit is stellig wel vaker opgemerkt. Er ligt in elk geval waarheid in. Men kan geheel alleen zijn, en zich toch in het geheel niet eenzaam gevoelen. Men kan verkeeren te midden van een veelheid van menschen en toch overvallen worden door een gevoel van eenzaamheid. Op onze eigen kamer, in de intieme om geving, waar alle dingen ons vertrouwd zijn, met onze bezigheden en liefhebberij en, kunnen» we het „alleen", soms zoo echt „gezellig" hebben. In het stille duin, aan het eenzame strand, op de verlaten hei, kan het ons zoo goed zijn, „alleen", dat we naar niets zoo weinig verlangen als naar „gezelschap". In het gewoel der wereldstad, in de drukte van een volle straat, in het gewe mel van een groote bijeenkomst, besluipt ons somwijlen een beklemmend besef van verlorenheid. In een levensfeer, een werk kring waar een mensch niet thuis kan ra ken, waar hij geen innerlijk contact kan krijgen met degenen die hij telkens weer ontmoet, voelt hij zich in toenemende mate vereenzaamd. Het allerbitterst is wel de eenzaamheid met z'n tweeën. Als twee menschen op elkaar aangewezen zijn, dag in dag uit met elkaar moeten omgaan, en ze elkaar niet verstaan, innerlijk vreemd •aan elkaar blijven, dan groeit daaruit een zoo tergend, ondragelijk gevoel van ver eenzaming, dat er haast bovenmenschelij- ke kracht toe noodig is om dat uit te hou den. Evenwel, dat gevoel kan ook over ons ons komen als we alleen zijn op onze eigen kamer, in het duin, aan het strand, op de hei. Het kan zijn, dat we de een zaamheid in numerieke zin, ontvluchten uit alle kracht. Er is er dan maar één. En die ééne is nog te veel. We zoeken de verstrooiing. We zoeken niet de ander, maar we ontvluchten onszelf. We trach ten onszelf te verliezen in de vergetelheid. En we voelen ons ten slotte eenzamer dan ooit. Wat zou er toch liggen achter deze op merkelijke en schijnbaar zoo tegenstrijdige verschijnselen? Zou het ook dit kunnen zijn, dat vereenzaming in de grond ver vreemding is, verbreking van de contacten, gemis aan waarachtige, innerlijke gemeen schap, en dat een mensch zonder deze niet leven kan? (Slot volgt.) Zondag 7 April. Wat kunnen wij ons gestreeld voelen door de achting der grooten. Alsof niet menigmaal de achting der kleinen ons 't meest vereert. Petit Senn. MAANDAG. Alleen wie eerbied koestert voor de geestelijke persoonlijkheid van een ander, die kan werkelijk voor een ander iets zijn. A. Schweitzer. DINSDAG. De vreugde stoeit met hare leerlingen en laat ze kinderen blijven de smart voedt ze op en vormt ze tot menschen. WOENSDAG. Heb ik mij niet verrekend? zal de laat ste vraag zijn van een gierigaard die met bewustzijn sterft, en hij heeft zich ver rekend. V i n e t. DONDERDAG. Hebt ge geen woord om op te beuren Wie onder rouw gebogen gaan, Och, heb dan maar voor hen, die treuren Een handdruk en een traan. N. S. VRIJDAG. De meeste menschen worden niet onge lukkig, omdat het hun aan de noodige kennis, maar wel omdat het hun aan de noodige kracht ontbreekt. Niet alleen het verstand, bovenal de wilskracht moet wor den ontwikkeld. E t v s. ZATERDAG. Een gemoed, dat zich gewend heeft open te zijn voor het goede dezer aarde, zal daarin een kracht vinden tot het dra gen van het kwade. v. Feuchtersleben. De opfok van kuikens. Hoewel de laatste jaren onze landbou wers zeer veel verbeteringen hebben aan gebracht in de pluimveehouderij en -fok kerij, vooral ten aanzien van de huisves ting der dieren, laat de opfok der kuikens in de regel nog zeer veel te wenschen over. Dit is een groote fout, daar de wijze van opfok voor een groot deel over de waarde van het volwassen dier beslist. In verband hiermede worde gewezen op de noodzakelijkheid van een behoorlijk opfokhuis met afzonderlijk uitloopterrein, waar geen oude kippen kunnen komen. Anders zal mislukking nog niet uitblijven. Zijn de dieren alle van één leeftijd, dan kan men elk dier de voeding geven, die het behoeft en groeit het voorspoedig op. Tot dicht bij de eerste leg mogen de hoenders niet onder de dieren loopen, die met hen in leeftijd verschillen. Kuikens, die van jongsaf aan tot de legtijd, onge stoord konden doorgroeien, zijn de sterk ste en houden het als productiedier het langst vol. Verder moeten de haantjes bij tijds worden verwijderd. De plaats van het opfokhuis is bij voor keur in een weide of in een niet te dicht beplante-boomgaard. Er moet voldoende uitloopterrein zijn, afgemaakt met gaas werk, dat onderaan heel fijn moet zijn, zoodat zelfs het kleinste kuiken er met doorheen kan of zich kan verhangen. Zijn de kuikens bijna aan de leg, dan moeten 1 ze het opfokhuis verlaten; dit wordt als dan grondig schoongemaakt en ontsmet. Nederlandsche Maatschappij voor Nijver heid en Handel, departement den Helder en Omstreken. Aan het Jaarverslag over 1928 ontke nen we: We meenen te mogen constateeren, dat gebleken is, dat door de oprichting van- ons Departement in een behoefte is voor zien. Het vormt een band tusschen de grootste Gemeenten in de kop van Noord- Holland, een band, die nog versterkt wordt, doordat de Burgemeesters van Texel, Anna-Paulowna en Wieringen deel uitmaken van ons bestuur. Mede, door dat de economische belangen van deze gemeenten vrijwel parallel loopen kan 't jongste Departement van de Maatschap pij hier goed en vruchtbaar werk verrich ten. Speciale aandacht schonk ons Departe ment aan de visscherijkwestie, ontstaan door de a.s. drooglegging van de Zuider zee en aan een richtige oplossing van deze materie in het belang van Den Hel der, Wieringen en Texel. Een goede op- oplossing kan gevojiden worden door den Helder als centrum aan te wijzen door de gunstige ligging van die haven, waarbij echter de Regeering steun dient te ver kenen in de geest van de Zuiderzee- steunwet. Ook de bloeiende bloembollencultuur in Breezand, welke zicli ook reeds gaat ont wikkelen op Texel, had de volle aandacht van ons Departement. Een punt, dat eveneens regelmatig onze aandacht heeft, is de propaganda voor 't natuurschoon in ons district, het eiland Texel met de badplaats de Koog en de ontwikkeling van Zeebad Huisdinen. DE MOK. Het vertrek van de Dornier Wal vlieg- booten. Wij hebben meegedeeld, dat Dinsdag middag, daags voor het vertrek der drie Dornier Walvliegbooten naar hun bestem ming in Nederlandsch Indië officieel af scheid van de inzittenden zou worden ge nomen. Op het vliegveld zelf, waar een groote bedrijvigheid heerschte en waar men bezig was de laatste hand te leggen aan het ge reedmaken van de toestellen voor de lange vlucht, bevonden zich behalve tal van burger en militaire autoriteiten, onder wie onze burgemeester een groo te massa fotografen en filmoperateurs. Fier lagen twee der sierlijke groote vlieg- booten, in het water, de derde, nog op de wal, gat ons een denkbeeld van de solidi teit en de omvang van deze watervogel, waarmede men over weinige uren de eer en de goede naam der Nederlandsche Ma rine hoopt hoog te gaan houden. Generaal. Snijders nam het eerst het woord om de bemanning een goede reis te wenschen. Kolonel Hardenberg, commandant van de luchtvaartafdeeling Soesterberg, bracht namens de vliegers van Soesteroerg de beste wenschen over, De burgemeester van den Fielder sprak namens het gemeentebestuur, waarna een vertegenwoordiger van de Aviolanda-fa- brieken het woord nam. De lieer Kolster sprak namens de Ka mer van Koophandel, de heer D.H.Grun- wald namens het bestuur van de Am bachtsschool en overhandigde drie vlag gen voor de booten, door de Ambachts school aan de vliegers aangeboden. De burgemeester van PapendrecTit, na mens zijn gemeente sprekend, gaf de vlie gers drie wenschen mee: het woord van de Leidsche burgemeester van der Werff: wij geven ons nooit over; het woord van Jean Paul: Evenals de adelaar zweeft bo ven de steilste rots zoo laat gij ook de liefde voor uw taak zweven boven de plicht; Neerlands vlag zult gij het hoogst cn veiligst van alk vlaggen door de lucht naar Nederlandsch-Indië dragen. Namens de maatschappij voor Nijver heid voerde de heer M.Grunwald het woord en overhandigde een medaille, voorzien van een mercuriusfiguur, sym bool van de handel, ter bevestiging aan de vliegboot van de eskadrilkcoriniiandant Namens de onderofficieren van de Kooy sprak sergeant Mozcs, namens de lucht macht adjudant Zander. Tenslotte betuigde de eskadrillecom- mandant, luitenant ter zee Tetenburg zijn dank voor de goede wenschen en de be langstelling. '1 ijdens de toespraken cirkelde een es- kadrille vliegtuigen van het vliegkamp de Kooy boven liet vliegkamp de Mok. Des morgens had de commandant van het vliegkamp de Mok, luitenant ter zee eerste klasse J.C.Jager bij een „alk héns" de bemanning der vliegbooten toegespro ken. Daarbij wees de commandant erop, dat deze belangrijke vlucht in liet brand punt zal staan van de belangstelling van velen over de geheele wereld. Het was vroeg dag Woensdagmorgen voor de marine cn voor hen, die bij het vertrek der drie marincvliegtuigen van het vliegkamp de Mok tegenwoordig wilden zijn. De vorige avond hadden de familiele den der vliegers, welke thans de groote reis gingen aanvaarden, reeds afscheid ge nomen, maar niettemin hadden nog heel wat dames het vroege nachtelijke uur ge trotseerd en mede de tocht naar de Mok aanvaard. Aan de Mok heerschte, zooals te be grijpen is, groote bedrijvigheid. De lich ten' brandden, want hoewel de komende dag zich aanmeldde, was nog het duister van de nacht niet geweken. Toen alle manschappen zich in carré hadden geschaard, trad minister Lambooy naar voren om zijn beste wenschen voor het welslagen van de tocht mede te geven. De minister drukte alle opvarenden per soonlijk de hand, waarna de vice-admiraal het sein tot vertrek gaf. Flet allerlaatste afscheid had plaats. Een grijze moeder en jonge vrouwen om helsden weenend, die zij gingen afstaan aan onbekende machten. Een haastig ge-

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 1