Texelsche Courant van Zaterdag 6 April 1929, ITALIAN® TWEEDE BLAD MMEETJS FUEUHDS. geneeskrachtig en lekker Uit de CMe Doos. Texelsche Berichten Gemengd Nieuws Grondbelasting. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ter secretarie dezer gemeente vanaf j heden gedurende 30 dagen ter inzage ligt eene opgave der schattingen en metingen in deze gemeente over het dienstjaar 1028. De verzoeken om herschatting en her meting op kosten van ongelijk en die om vernietiging van schattingen, welke ge acht worden in strijd met de wet te zijn verricht, de bezwaarschriften tegen ambts halve verbeteringen van misstellingen in de belastbare opbrengst en van de on juiste metingen en berekeningen, zoomede de bezwaarschriften omtrent de onderwer pen, bedoeld in art. 43 der wet van 26 Mei 1870, Stbl. 82, behooren luidens de artt. 16 no. 1, 10 no. 1, 23, dierde lid en> 44 bij Gedeputeerde Staten dezer pro vincie te worden ingediend binnen 30 dagen na heden. Texel, 4 April 1929. De Burgemeester voornoemd \V. B. OORT. Een Texelsche novelle uit het jaar 1864 D. DEKKER. 8 —o „Law ers singe, dan komme de jonges"! had ze op de avond van de visite, toen toen wij het eerst met het meisje kennis maakte, gezegd, en dit bewees reeds, dat zij verlangen had om in gezelschap van de vrijers te zijn. In het algemeen stond Jantje Dirks bekend voor ,,'n jongens- gek", want toen ze nog heel jong was, liep zij ze reeds na. Toen, dat is in den tijd waarvan wij spraken, was Pieter Leenderse haar charme; maar dat was maar voor korten tijd, want als het nieuwtje er af was, kreeg weer een andere aanbidder de voorkeur, en aan liefheb bers om met Jantje Dirks „uut joks te vrijen", ontbrak het doorgaans niet; want ze kon gerust onder de knapste, wat zeg ik, onder de mooiste „meikes van 't Skil"' geteld en gerangschikt worden. Als we het drietal, op den avond van de waar zeggerij, met elkander vergeleken hadden, zouden wij misschien, wegens schoon heid, aan Jantje Dirks den palm der overwinning hebben moeten toereiken. Verscheidene jongelieden waren achter eenvolgens hare gunstelingen geweest; maar vreemd was het, dat de een telkens voor den ander plaats maakte, en te meer opmerkelijk was het, dat de jonge lieden die van haar geen congé kregen, na ver loop van eenigen tijd zelf van koers ver anderden en de baan voor anderen open lieten. Vader en moeder hadden haar er al meermalen over onderhouden, dat zij door zoo te handelen en zich met allerlei soort van jongelieden af te geven „heur fatsoen te grabbel gooide, en dat de jonges heur op°'t lest ollegaar links zowwe late leg- ge", maar zij wist te goed, dat hare schoonheid te veel heerschappij over hen voerde, om zich aan de reden harer ou ders te storen. Velen dongen in ernst naar hare hand; maar zij wilde niemand haar woord verpanden, want de „regte Jozep" was nog niet gekomen; als die, haar ide aal namelijk, verscheen, dan zou zij zich wel moeten verbinden, maar eerder, neen, wilde zij hare vrijheid niet prijs geven. Haar vader, die eene boerderij bezat en veel handel dreef in wol en lammeren, had een goed vriend in Leiden, met wien hij zaken deed. Deze had, wanneer hij op Texel kwam om af te rekenen, er reeds dikwijls op aangedrongen, dat de dochter des huizes eens bij hem zou komen logee- ren. Het meisje wilde dit wel gaarne, maar vader en moeder hadden er op te gen. Eindelijk kon men het herhaald ver zoek niet meer weigeren, daar de dochter in het bijzijn van de heer Boers verklaard had, dat zij zooveel verlangen had om eens „na butene" te gaan. De toestem ming was dus verleend. Het meisje was opgetogen over deze .vergunning, de toe bereidselen voor de reis waren weldra ge maakt, en de week na pinksteren zou zij afreizen; dit gebeurde alzoo, en met veel hartelijkheid werd zij ten huize van den heer Boers ontvangen. Wat was hier alles vreemd en nieuw voor het meisje, dat vroeger het eiland barer geboorte nog nooit had verlaten. De gastheer en zijne echtgenoote deden alles, om het schoone kind het verblijf in de sleutelstad genoeglijk te maken. Alles moest zij gaan zien; dagelijks deed men uitstapjes met het rijtuig, dat de heei Boers 'bezat, omdat hij verplicht was, ter uitoefening zijner zaken, kleine tochtjes in den omtrek der stad te doen. Daar de heer Boers een groot huis bewoonde, en geen kinderen bezat, had hij aan een zoon van Minerva, aan den heer Devil, die in de rechten studeerde, kamers verhuurd. De student bracht vele uren in de schoot van het huisgezin door; hij werd er altijd door de vrouw des huizes met veel harte lijkheid ontvangen, omdat hij zeer spraak zaam en vriendelijk was, twee hoedanig heden, waardoor de vrouw van den heer Boers met hem dweepte. Het kon dan ook wel niet anders, of de Devil moest weldra de lieve logée, waar van hij vóór hare komst zooveel verno men had, ontmoeten; en waarlijk, hij was opgetogen over de frischheid en natuur schoonheid van dit meisje. Hij deed alles om haar gunst te winnen; maar zij scheen afkeerig van hem te zijn; het kwam ech ter omdat zij in den beginne tegen hem, „zon meneer", zeer hoog opzag. (Wordt vervolgd.) Overzicht Wolveemarkten 28 Maart—3 April. Het is Paschen geweest. In verband met het Paaschfeest als mede door de daaraan voorafgaande Goe de Vrijdag moesten verschillende markten worden versteld. Verstelde markten geven gewoonlijk geen goed overzicht van de handel. Vraag en aanbod zijn dan vaak zeer ongeregeld, zoodat het moeilijk is daarop eenig peil te trekken betreffende het handelsverloop. De wolveehandel was overal stil. Leeuwarden was bij kort aan-< bod minder, doch Rotterdam, Sneek en Groningen waren flink prijshoudend, eveneens bij gering aanbod. Welvarend Oostvoornc. Onlangs trof ons in de rubriek „Rechts zaken" van een onzer groote bladen de uitlating van een rechtsgeleerde Mr. Hoek, die te kennen gaf, dat Oostvoorne de gemeente van onze vroegere burge meester Buysing Damsté tot voorkort een heel aardig bloeiend plaatsje was, maar nu financieel enorm achteruit was gegaan. Er zou ook nog slechts weinig publiek komeii We hebben ons hierover ten zeerste verwonderd, daar we Oost-Voorne steeds voor een kleine doch bloeiende gemeente hielden in welke meening wij bij een be zoek nog werden versterkt. Terecht heeft de burgemeester tegen zulke ondoordachte critiek danook pro test aangeteekend en wel in deze bewoor dingen: Als burgemeester van Oostvoorne moet ik ten sterkste protesteeren tegen deze opmerkingen welke in flagrante strijd zijn met de waarheid. „Oostvoorne is een gemeente, die sta dig aan vooruitgaat. Van financieele ach teruitgang is geen sprake integendeel. Het bezoek aan dit inderdaad heel aardige bloeiende plaatsje neemt hand over hand toe. Wanneer straks de z.g. Groene Kruis weg tot stand gekomen zal zijn de mo derne verbindingsweg met Rotterdam dan gaat ongetwijfeld Oostvoorne een goede toekomst tegemoet en zal de stadi ge vooruitgang wel'n vlugger tempo aan nemen. Ik ben gaarne bereid Mr. Hoek de juistheid mijner stellingen op overtuigen de wijze aan te toonen en ik betreur het, dat de verdediger niet één van de vele dagen die hij zoek bracht om een zekere acte te vinden, besteedde om zich op de hoogte te stellen van de toestand mijner gemeente. Want waarlijk, geachte Re dactie, ik kan tot mijn groote blijdschap besluiten met een varianf op een bekend, gezegde te richten tot Mr. Hoek: „La commune que vous avez tué, se porte assez bien." OUDESCH1LD. Veevervoer. Gedurende de laatste week zijn van Texei verzonden: 12 koeien, 43 varkens, 46 kalveren, 25 schapen, 6 lammeren, 2 paarden. Visscherij. De garnalenvangsten gaan de laatste tijd wat minder slecht maar er zijn toch ver schillende visschers, die op andere wijze door werken een daggeldje trachten te verdienen. De laatste dagen gaat het even beter en dan wordt met visschen al gauw een daggeldje verdiend. Deze week wer den aangevoerd ruim 4200 Kg. garnalen en plm. 70 Kg. wulken. Met de 'naringvisscherij ging het de laat ste dagen, wat de kommenvisscherij be treft, even minder. Die visschers hebben anders mooie vangsten gehad. Het is wel eigenaardig zooveel als er dit voorjaar op haring gevischt wordt. Onder „Onrust" liggen o.a. een tweetal Wieringer schuiten, welke een vlet bij zich hebben en ook ha- ringtrekken, juist als de Heldersche vlet- terlui. Zij slapen in de eene schuit, ter wijl de andere schuit gebruikt wordt om er eten te koken. De trekkers vangen weer veel haring, ook zijn deze week een paar zalmen aangebracht. Vier kievitseieren. Woensdag was de heer B.Beumkes zoo fortuinlijk op het land van Brakenstein in één nest vier kievitseieren te vinden. Voorwaar geen alledaagsch geval zoo kort na een uiterst strenge winter. S»V i r." Engros bij J. F. v. LIESHOUT Alkruaar en Fa. jAC. VERFA1LLE den Helder. Vóór veertig jaar. We lezen in de Texelsche Courant van 30 Maart 1S89: Aan de Hors ving een ha ringboot op 28 Maart zooveel haring, dat men verplicht was, daar alles niet gela den kon worden het grootste deel weer in zee te werpen. De opbrengst was ech- tef zeer gering. Een andere haringtrek ker ving twee zalmen, die hij voor f40 te gelde maakte. o In hetzelfde nummer werd melding ge maakt van de benoeming van niej. A.Boon, onderwijzeres te de Waal tot onderwijze res aan de Normaalschool te den Burg. o— In het nummer van 3 April treffen we een berichtje aan van deze inhoud: In de 71e Alg. Vergadering van de Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur te Haarlem is met bijna algemeene stemmen besloten de vastgestelde maatregelen tegen het ver zenden van afgesneden bloemen als han delsartikel in te trekken. o— Aan het verslag van de raadszitting van 2 April 1889 ontleenen we: De waarn. voorz., Weth. Coninck Westenberg, deelt mee, dat Ged. Staten het raadsbesluit, waarbij het tractement van een te benoe men onderwijzeres van f600 op f450 werd gebracht, te ingrijpend achten. Zij vreezen, dat zoo'n regeling de lust voor de betrqkldng niet bevorderen kan en het onderwijs zal schaden. Zij stellen de raad voor het tractement op f500 te brengen. B. en W. wendden zich echter opnieuw tot Ged. Staten, wijzende op de financi eele toestand der gemeente en op de mo gelijkheid voor f450 een onderwijzeres te bekomen. Wordt voor kennisgeving aangenomen. (Deze kroniek wordt voortgezet.) HET PENSIOEN VAN MEVR. FOCH. De Kamer heeft zonder debat het wets ontwerp aangenomen, strekkende tot het toekennen van een buitengewoon pensi oen van 100.000 francs aan mevrouw Foch, dat ook aan haar kleinkinderen tot hun meerderjarigheid kan worden uitge keerd. (Mevr. Foch is de weduwe van de overleden maarschalk Foch.) NAAR ROME. Naar het „Haarl. Dag blad" meldt, heeft mgr. Aengenent, bis schop van Haarlem, het voornemen om spoedig een bezoek aan Rome te bren gen en de Paus te bezoeken. De reis zal ongeveer drie weken duren. Voorts heeft de bisschop het besluit genomen, in de maand Juli mede te gaan met een der bedevaarten naar Lourdes. SCHEEPSBRAND. Er ontstond 's nachts in het logies van het te Horsens (Denemarken) voor anker liggende, 4000 ton metende stoomschip „Etna" brand. Een lid der bemanning, die de brand ontdekte, trachtte zijn veertien kameraden te redden, doch slechts elf hunner gelukte het de steile trap op te komen. De ove rige drie werden door de brandweer als verkoolde lijken gevonden. WOLVEN. In de Woud-Karpathen lreerscht nog steeds een strenge winter, die op verschillende wijzen slachtoffers eischt. Zoo is in een dorp een jong meisje door wolven overvallen en ver scheurd. Het meisje was naar een beel. gegaan om een bijt in het ijs te hakken om wat waschgoed uit te spoelen. Plot seling zag zij uit liet naburige woud drie wolven op zich toekomen. Het meisje zette het onmiddellijk op een loopen, doch kon de huizen niet meer bereiken. Dicht bij het eerste huis werd zij door de wol ven ingehaald. Een ervan greep haar en beet haar de keel af. De dieren hebben de ongelukkige letterlijk in stukken ge scheurd en opgevreten, nog voor de toe snellende dorpsbewoners ze konden ver drijven. TRAANGAS. De Mexicaansche regec- ring heeft bij Amerikaansche fabrieken groote partijen oorlogsmateriaal, speci aal'traangas, besteld. De Mexicaansche autoriteiten geven de voorkeur aan traangas boven doodelijk gas. Vermoedelijk zullen de opstandelin gen althans op dit punt met de regeering niet verschillen. INBREKERSBENDE. De politie te Hannover heeft gearresteerd een inbre kersbende, welke uit acht leden bestaat en niet minder dan S9 inbraken en dief stallen in Hannover en omgeving op haar geweten heeft. De buit, die 70.000 mark groot was, is bij helers in beslag geno- genomen, welke laatsten eveneens gear resteerd zijn. MILLIOENEN. Het kamermeisje van graaf von Guzmann, de Spaansche gc- zantschaps-attaché te Parijs, is met mede neming van een aantal sieraden tot een waarde van ongeveer één miljoen frank en een bijna even groot bedrag aan geld, verdwenen, vermoedelijk naar Brussel. STERREKIJKER. Op de Monte Mario te Rome zal een sterrewaclit verrijzen met een telescoop met een diameter van 65 cM. De inrichting van het observato rium vormt een deel van de schadeloos stelling, welke Duitschland Italic had af te doen na de oorlog. VERDRONKEN. Tengevolge van een overstrooming sloeg een bootenhuis om, waarin 28 padvinders kampeerden. Van de knapen zijn er 8 verdronken. Buren heb ben de jongens om hulp hooien roepen, maar ze waren machteloos tegen de macht van het water. DOOR BRAND, uitgebroken in een bi oscoop in het dorp Igelkinof, provincie Wladimir, zijn 114 menschen omgekomen en 11 gewond. De brand ontstond, door dat de film in brand vloog. Hij breidde zich zeer snel uit in het houten gebouw. Onder de bezoekers ontstond een paniek. Slechts 17 menschen konden, gewond, ontkomen. Het gebouuw had slechts één uitgang. BOMMEN. In het Centraal Station te New York werd een pakje' met vier bommen gevonden, geadresseerd aan 'n adres te Chicago. Vermoedelijk werd het door bandieten uit de hoofdstad aan hun collega's te Chicago gezonden. De la ding was groot genoeg om in het cen trum van de stad groote verwoestingen aan te richten. KANAALTUNNEL. Wijlen maarschalk Foch zou aanstonds na de oorlog als zijn meening hebben geuit, dat een Ka naaltunnel het mogelijk zou hebben ge maakt, 70.000 tot 80.000 man per dag uit Engeland naar Frankrijk te sturen, waardoor de oorlog waarschijnlijk twee jaar zou zijn bekort. Wanneer zoo'n tunnel zou worden aangelegd, zal een oorlog in W.Europa onmogelijk worden. Ook deze woorden zouden eenmaal door Foch gesproken zijn. TORNADO. Merillton en Maxwell- town in Alabama werden door een tor nado bezocht, waardoor in de eerste stad dertig huizen werden vernield. Twee per sonen werden gedood, 20 gewond. In dfe andere stad werd de kerk vernield; stukken werden een halve mijl wegge slingerd. Door het instorten van een school werden 12 kinderen gedood. TERUGGEKEERD. In Shikotoe zijn 13 Japansche visschers aangekomen, die December jl. waren uitgevaren en sinds dien officieel als overleden geboekt wa ren. Elun families hadden reeds herden kingsplechtigheden gehouden. De vis schers zijn destijds op een eiland in de Stille Zuidzee gestrand. EIGENAARDIGE LADING. Met het dezer dagen van Hamburg naar New- York vertrokken s.s. „Deutschland" der HamburgArnerika-lijn werden niet min der dan 28000 kanaries tegelijk ver scheept. De vogeltjes zijn in voor dit transport bijzonder ingerichte ruimen on dergebracht en worden tijdens de zeereis door een 14-tal personen verzorgd. GEDOOD. Tijdens de race-motoren wedstrijd te Hannover wilde de Hollan der Baar een concurrent voorbijvliegen, toen zijn machine begon te slingeren, waardoor hij tegen een boom op vloog. Baar bekwam een schedelbreuk en was onmiddellijk dood. act-. - ""t

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 5