0. SMSDT, Parkstraat, Den Burg. 0 iTb £j VROUW Iletiheste, goedkoopste ea si gesorteerde adres voor Nitrophospka SG, Kalkamonsalpeter IG Ureum Gemalen Gemengd Nieuws Baby- Dames- Heeren- is Voorradig te Gudeschild C. R. KEIJSER Co. Wat een orkaan vermag. Een der eerste foto's, genomen onmiddellijk nadat een orkaan het stadje Dun can in het Zuiden der Ver. Staten zoo zwaar teisterde. Elf inwoners vonden de dood. Uitslag verkooping. Donderdag liecit Notaris Mulder hier ten verzoeke van de Nat. Bankver. te Utrecht krachtens art. 1223 B.W. publiek verkocht het voormalig, in den Binnen- burg gelegen kantoorgebouw van die Bank, met erf en schuur, tezamen groot 2 A. 50 cA.. Kooper Joh. de Vries qq. te Groningen Voor f8200,—. UIT ONS ZONDAGSBLAD. Vandaag wordt in ons Zondagsblad een nieuw vervolgverhaal begonnen, „Om de hooge inzet", uit het Engelsch vertaald. Verder werden opgenomen twee boeien de novellen De edelmoedige Zeeroover en Het Lot met de Prijs. Aan de pagina's Voor de Vrouw en Voor de Jeugd is we derom alle zorg besteed. Penteekeningen „Mooi Texel" vaiiSjoerd Kuperus. Binnenkort zullen verschijnen een zes tal „juweeltjes van penteekenkunst" van de hand van de bekwame teekenaar, de oud-Texelaar Sjoerd Kuperus. Ze zullen alle betrekking hebben op Texel en in beeld brengen De Petten, De Bol, de Koog, de Molen in het Noorden, een Kemphanengevecht op de Motwegen een Texelsch boerenerf. Ons Texelsch dialect. VI. De heer S. de Boer, in vroeger jaren onderwijzer alhier, thans te Sneek woon-i achtig schrijft or.s het volgende: Hosseldoekie (okseldoekje) is een merk waardig woord. Ten eerste omdat het in tegenstelling met het Nederlands, met een li begint; zulke woorden zijn er niet veel: heend, heendekukeltjeswecr, hove oven). Wie kent er meer? Op Vlie land komt deze voorvoeging van de let ter h vaker voor, in Drente en Gronin gen is ze zeer gewoon, in 't Fries zekt-i zaam: hokse is buiging van de knie. Hieruit blijkt de overeenkomst in beteke nis met ons woord hossie. Let ook op de ss in plaats van ks. Dit is echt Nederlants: in een groot aantal woorden heeft het Nederlands een s, terwijl in 't Fries, Engels en Duits de klank ks voorkomt: os, okse, ox, Ochs; was, waaks, wax, Wachs. Het is ook echt Texcls: dit blijkt uit de woorden Kosdorp, een ketel zonder dessel, Tessel. Wie kent meer zulke woorden De echt Nederlandse en Texelse naam van ons eiland is dus Tessel. Dit blijkt ook uit de naam der vereniging Tessel- schade, genoemd naar Maria Tesselschade Visser, die geboren werd tijdens een he vige storm, die grote schade aanrichtte op de ree van Tessel, ook onder de sche pen van haar vader Roemer Visser, een Amsterdams koopman. De officiële schrijfwijze van het woord is thans Texel; ook op oude kaarten vind. men l'exel of Texla. Het beteekent waar schijnlijk rechter, n.l. het land rechts van de rivierarm die uit het meer Flevo naar de Noordzee voerde, de tegenwoor dige Texelstroom De Gotiese woorden taihswo en hleidumai betekenen rechts en links; dus zou Helder kunnen bete kenen: linkeroever. Ik heb het ook wel eens horen verklaren als: plaats, waar men de schepen op het strand haalt, of helling, (het Goties is de oudste Ger maanse taal, die men kertt). Als een Texelaar gewoon spreekt, zegt hij: Tessel; het oude dansdeuntje luidt: As je wat van me denkt dan ken je me niet, dan ken je m'n Tesselse streken nog niet. Als hij mooi, beschaafd spreken wil, dan zegt hij: hotel Teksel. Flij laat zich misleiden door de schrijfwijze. Dit is een gewoon verschijnsel: men hoort de woor den Stavoren en Joure, die presies rijmen op daveren en brouwer, zelfs door Frie zen dikwijls verkeerd uitspreken. Als we op die weg Voortgaan, zullen we eerst daags uitspreken: Tekselsche kourant, in plaats van: Tesselse krant. (Vereenvoudigde spelling.) 'We vinden deze meening bevestigd in het mooie boek van prof. Verdam „Uit de Geschiedenis der Nederlandsche taal." Ook in het woord Teisterbant in de 7e eeuw een gouw, gelegen tusschen Tiel, Dordrecht en Vlaardingen zou die be- teekenis van „rechter" bewaard gebleven zijn. Te gelegener tijd komen we op de spelling van „Texel" „Tessel" nog eens terug. Re(J. Giften Algemeene Wijkverpleging. N.N. den Burg f 30; N.N. den Burgf7.50; N.N. den Burg f 1.50C.K. Oosterend f5.N.N. Oosterend f 10.T.D. Nieu- weschild f7.50. DE MOK. De marine-vliegtuigen, op weg naar Indië, worden wegens een defect aan een der motoren eenige dagen te Bordeau op gehouden. VOORNE's DUIN. De Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten is dezer dagen door aankoop in het bezit geko men van het meertje de Waal bij Rockan- je, bekend om zijn modder en kalksmter-' vorming, en tegelijk een belangrijk over blijfsel van de oude wateren van Voome. ESPERANTO-EXAMENS. Dit jaar zullen espcranto-examens gehouden wor den op 4 Mei den Haag, 9 Mei Gronin gen, 8 Juni Nijmegen, 21 Juni Maastricht, 1 Aug. Utrecht. Aanmelding schriftelijk veertien dagen voor elk der examens bij de secretaris der examencommissie de heer H.J.Bulthuis, Kamillenstraat 37, den Haag. BUITENLAND. DOKTER GEDOOD. Gemeld werd, dat een inwonend geneesheer van het ziekenhuis te Ruttenburg, onlangs onder verdachte verschijnselen gestorven, ver moord was. Men had fijngemalen glas in zijn voedsel gemengd. Thans wordt be richt, dat drie pleegzusters gearresteerd zijn. OP HET DAK. Er is een zwembassin gebouwd op het dak van een hotel in de bergen bij Pasadena in Californië. Het bevat alle moderne hulpmiddelen e:i is bovendien zeer luxieus ingericht en geeft tevens, zeldzaam voorrecht voor"n zwem gelegenheid, die toch over het algemeen op laag gelegen plaatsen voorkomen, een prachtig uitzicht over de stad en de om liggende bergen. INBRAAK. Te Parijs is een vermetele inbraak gepleegd in een juwelierswinkel op de Boulevard Haussmann. Een jonge man maakte eerst de winkelhoudster weer loos en roofde vervolgens een tasch, wel ke geld en edelsteenen ter waarde van een millioen francs bevatte. KOSTBARE LADING. Te Batabano bij Havanna waren visschers bezig met uitbaggeren, toen zij op een biezonder groot en hard voorwerp stuitten. Bij onderzoek bleek het een oud kanon te te zijn, in welks loop verschillende kost bare voorwerpen en juweelen verborgen waren. De totale waarde der gevonden kostbaarheden bedraagt ongeveer f 10.000. Het kanon droeg het jaartal 1687. Men veronderstelt te doen te hebben met een van de kanonnen eertijds door West-In dische zeeroovers als schatkamer gebruikt. RUWE AGENTEN. - Te Aurore in Illi nois drongen drankwetagenten een lokaal binnen, waarin zij vermoedden, dat alco holische dranken werden geschonken. Zij sloegen met hun knuppels de eigenaar bewusteloos en toen diens vrouw zich over de bewustelooze heenboog, schoten zij haar met hun revolvers neer. Een jon getje van negen jaar werd door de scho ten gewond. AFSCHUWELIJK. - In Kischutz-Neu- stradt werd door 'n veertigjarig landloo- per een inbraak gepleegd. Toen de bei de kinderen, die in de woning aanwezig waren, één van vier jaar en het andere van acht maanden begonnen te huilen, sloeg de inbreker ze met een houweel dood en nam de vlucht. Twee uur later werd de man gearresteerd door gendar mes, die slechts met groote moeite kon den beletten, dat de lanJlooper door de bewoners van het plaatsje werd gelyncht. FORD gebruikt drie millioen klinknagels per dag, en de nagels, die vallen mogen niet worden opgeraapt; zij worden opge vangen en automatisch op transportban den teruggebracht. Geen van de arbei ders in het fabricageproces wordt geacht zich te bukken om dingen op te rapen. Alg. Handelsblad. DE DOOD. Volgens een statistiek zijn verleden jaar in de Ver. Staten 25.000 menschen gedood en 75.000 gewond bij auto-ongelukken. Het aantal doodelijke ongelukken veroorzaakt door auto's steeg tot 17 per 100.000 inwoners, tegenover 15 in 1024. „New York Tribune". DESKUNDIGEN voorspellen, dat op de duur geperfectioneerde passagiersvlieg tuigen op zeer groote hoogte vliegend, een snelheid van 300 mijl per uur zullen kunnen afleggen; d.w.z. dat dan de af stand Londen-Australië in ongeveer 30 uur zal kunnen worden afgelegd. Prof. Sampson. IN 1924 werden in Engeland per hoofd der bevolking gemiddeld 100 appelen, 70 sinaasappelen en 30 bananen verbruikt. MET EEN geweer en een revolver gewa pend stormde een aan vervolgingswaan zin lijdende kleurling door de straten van Newark, schoten lossende op drie voorbij gangers. Twee mannen werden gedood een derde zwaar gewond. Ten slotte in het nauw gedreven joeg hij zichzelf een kogel door het hoofd. IN DECEMBER is de gemeentekas van Westeregeln driemaal leeggeroofd. De dader werd niet opgespoord. Op 25 Maart 1.1. brak in het raadhuis te Westeregeln driemaal brand uit. Aten kon vaststellen, dat er brandstichting in het spel was en bracht deze in verband met de diefstallen. Thans is het hoofd der gemeente gearres teerd. Hij is opgesloten. VERDRONKEN. Te Frankfort is door de golfslag op de Main een boot met drie jongens omgeslagen. Eén der jongens, die kon zwemmen, kon zich redden, terwijl de twee andere, res pectievelijk 16 en 10 jaar oud, verdronken. OVERVAL. Volgens mededeelingen uit zeer betrouwbare bron te Jeruzalem zijn bij de eenige dagen geleden gemel de overval der Wahabieten nabij Job el Boïb 500 Bedoeinen gedood. De overval vond plaats op een groot legerkamp der Howeitatstam. Alle leden van deze stam, drie a vierhonderd perso nen, werden omgebracht, slechts vijf hun ner zou het gelukt zijn te ontkomen. DRAADLOOS. De eerste telefoon diensten op de Italiaansche treinen zijn ingewijd. Iedere slaapwagen op het tra ject Berlijn—Rome over Milaan is voor zien van een telefoon waardoor gesprek ken met alle steden van Italië gevoerd kunnen worden, terwijl ook telegrammen langs deze weg kunnen worden verzonden. VOORSPOED. De leerling Kirchhei- mer, uit op één na de hoogste klas van de H.B.S. te Giessen, heeft wegens het schrijven van een voortreffelijke publica tie op botanisch gebied bij besluit van het ministerie van onderwijs en eeredienst in Hessen, het einddiploma gekregen, zoo dat hij de hogste klasse niet behoeft te doorloopen en geen eind-examen behoeft af te leggen. TE PETERSBURG is de laatste maanden de particuliere handel sterk achteruitge- loopen; bij elkaar zijn 500 winkels ge sloten, voornamelijk manufacturer-, le vensmiddelen- en schoenwinkels. Het be zwaar voor de bevolking is dat het co- operatieve net zich niet in een tempo uit breidt, dat aan de aldus ontstane behoef te beantwoordt. ONDÉRAARDSCH MEER. Bij Koe tais, in de Kaukasus, is bij de aanleg van een spoorwegtunnel 'n onderaardsch meer ontdekt. Gemeld wordt, dat er een tot dusver onbekende vischsoort, zonder oogen leeft. Spoedig gaat er een commissie heen voor onderzoek. VOOR DE SCHATKIST. In het En- gelsche graafschap Surrey is in één jaar tijds voor 2S.710 pond aan boeten van automobilisten binnengekomen. VERBANNEN. De sowjetregeering heeft, volgens een Italiaansch draadloos bericht uit Moskou, besloten 45 gewezen grootgrondbezitters, onder wie een prins Öbolenski naar Siberië te verbannen, met verbeurdverklaring van hun bezit. BRUG INGESTORT. Toen ongeveer veertig personen in vervoermiddelen over de hangbrug van Cotherstone (Durham) reden, brak een der kabels, waardoor een gedeelte van de brug omlaag stortte en allen in de rivier de Tees werden gewor pen. Twintig personen werden gewond. REUTER meldt uit Tokio, dat de keizerin een baby verwacht. De gebeurtenis wordt in September tegemoet gezien. VERDRONKEN. Naar uit Moskou ge meld wordt is op de rivier Osseri in het Amoer-gebied een veerboot gezonken, waarop 19 boeren overvoeren. Zij zijn allen om het leven gekomen. Een goed en goedkoop Modeblad. Abonnees op de Texelsche Courant kunnen zich abonneeren op het Nieuwe Modeblad; dit verschijnt tweemaal per maand in groot formaat met 16 blz., be vattende tientallen modellen van dames- en kinderkleeding, nuttige en fraaie hand werken met kosteloos knippatronenblad. Prijs afgehaald 95 cent per 6 nummers. Per post f 1.25. Nuttige wenken. Transparant- of glaspapier kan men van de ruiten verwijderen door middel van een sterke loogoplossing. o— Zijden kousen wascht men eerst in warm, daarna in koud water; in beide moet dan een scheutje azijn zijn gedaan. Wring ze nooit, maar knijp het water er uit en rol ze in een droge doek om te drogen. De kousen worden daarna aan de verkeerde kant opgestreken. bevattende 16,5 pCt. stikstof, 16,5 pCt. phosphorzuur en 20 pCt. kali. bevattende 20,5 pCt. stikstof, waarvan ongeveer de helft als ammoniak en ongeveer de helft als salpeterstikstof en bovendien ongeveer 35 pCt. koolzure kalk. bevatende 46 pCt. stikstof. 6 April 1929, Brochures ten onzent verkrijgbaar. „Times."

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 6