Vereeniging „Mooi Texel". Tevredenlieidsvorklaring. Motorschip Voor Allovernets, Pluchette, Gordijn-damastfranje, Watertwist. KI. BOOK, Oen Hoorn. Uit de Oude Doos. KI HG pepermunt I I worden geen kunstmicL ADVERTENTIEN Jaarvergadering der Vereen. „Mooi Texel" NOBLINE-SIROOP 10 biggen, 8 schrammen en 2 drachtige zeugen. vaart Zaterdag 13 April naar Alkmaar, afvaart 10 oor een Ford Sedan en een nieuwe Harley Davidson 7-9 een meisje voor dag en nacht of een dagmeisje. Woon- en Winkelhuis en volledige drogistinventaris [By de bereiding van (delen toegepastvam daar de fijne, origin eele smaak.r*""—d Engros bij J. F. v. LIESHOUT Alkmaar en Fa. JAC. VERFAILLE den Helder. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor den Burg-Texel en de daaronder ressorteerende hulppostkan toren werd gedurende de'maand Maart 1929 Ingelegd f 1753.37 Terugbetaald 4277,16 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 5. Uit het Maandblad „Onze Kleine". In het laatste nummer van Onze Kleine, tijdschrift voor kinderhygiëne schrijft dr. 1-. v. d. Zande, kinderarts, een zeer le zenswaardig artikel over een alleszins be langrijk onderwerp „Waarom eten zoo- veel kinderen slecht?" Van S. van Steen- bergen treffen we een aardig schetsje uit het kinderleven aan, „Robbie" getiteld. Dr. H.B.L. Vos besluit zijn belangwek kend artikel over „Het kinderlijke den ken." Het zoen-probleem (het kussen van van kinderen en wat daarmee verband houdt n.l.) behandelt de medewerkster H. Donker-van Hengel. Dr. P. van üilse be spreekt de middenoorontsteking, waai mee menigeen in de grieptijd wellicht kennis zal hebben gemaakt. Ten slotte schrijft H. Berinsohn over „Vóór de geboorte", welk artikei door merkwaardige foto s wordt geïllustreerd. Ook de andere foto's in dit nummer verdienen de aandacht. Gaarne voldoen wij aan het verzoek van de uitgever uw aandacht te vestigen op dit tijdschrift, waarvan de abonn. prijs f 4.— per jaar bedraagt en waarvan „Nieuw Vrouwenleven" schrijft: We be schouwen de verschijning van Onze Kleine als een geluk voor het Kind, dus ook als een geluk voor de moeder en heel het gezin. Levy, Chef en „Kees Barents". De Liga-beschuitfabrieken te Bergen op Zoom hebben ter propaganda van haar producten in het licht gegeven, een nieuw werkje getiteld: „Kees Barents". Geïn spireerd door de bekende tocht naar het hooge Noorden van onze landgenoot Jan Andriessen, heeft de populaire Heldersche auteur Levy Grunwald deze boeiende ver telling geschreven op zulk een levendige wijze dat „Wahrheit und Dichtung" wel haast niet te onderscheiden zijn, terwijl onze nationale Poolheld, Sjef van Don gen er een voorwoord aan toevoegde. Hierin noemt hij het boekje voor jong en oud om te smullen. Leerkrachten, verbonden aan de lagere scholen, kunnen het boekje bij aanvrage gratis toegezonden krijgen. Zij behoeven daarbij slechts naar dit berichtje te ver wijzen. De Liga-fabrieken zorgen voor de rest. (Ons Esperanto-hart dwingt ons er toe terloops even op te merken, dat blij kens het briefhoofd de Liga-fabrieken ook in Esperanto correspondeeren. Wie volgt? Red.) Een Texelsch Museum. „Hoe staat het toch met de plannen tot stichting van een locaal museum op Texel?" Wc kunnen belangstellenden meedeelen, dat zij gerust kunnen zijn. „Er wordt aan gewerkt" en vermoedelijk is de dag niet ver af, dat de plannen vaste vorm zullen hebben aangenomen. Het spreekt vanzelf, dat deze plannen alleen dan voor uitvoe- rng vatbaar zullen zijn, wanneer heel Texel zijn volle medewerking verleent. Op welke wijze dit kan geschieden, vindehier in het kort vermelding. Men stelt zich voor in het museum bij een te brengen al datgene uit het verle den wat de vreemdeling niet alleen, maar ook de Texelaar zelf interesseert. We denken hierbij aan oude prenten en kaar ten, welke spreken van toestanden en ge beurtenissen uit lang vervlogen dagen. Stellig zullen ingezetenen, die zulke pla ten en kaarten in hun bezit hebben, be reid gevonden worden die aan het mu seum in bruikleen af te staan. Ook foto s houtsneden en teekeningen, welke het te genwoordige Texel in beeld brengen, zou den in ons museum haar plaatsje waard zijn. Het zal niet moeilijk vallen hiervan een groote collectie aan te leggen. Een verzameling vogelnesten met eieren zou o.i. in een Texelsch museum met mogen ontbreken. Volledig en goed ge rangschikt zou een zoodanige expositie voor tal van vreemdelingen een groote attractie uitmaken. Ook een reeks opge zette vogels, zoo mogelijk ieder exem plaar geplaatst in zijn natuurlijke omge ving, zou eveneens noodzakelijk aanwezig moeten zijn. En onze terecht befaamde flora dan Ook die zou in de vorm van een zoo vol ledig mogelijk herbarium aanwezig moe ten zijn. Bekend mag worden veronder steld, dat door de heer Ir. Dijt in over leg met heeren schoolhoofden reeds tal van Kinderen Flora's bijeengebracht zijn. Vermaard is Texel om zijn coleoptera- fauna, Om zijn schildvleugelige insecten, zijn kevers. Lees maar eens wat dr. Jac. P. Thijsse daarvan in het mooie Texel- album van Verkade schrijft. Het'ligt o.i. ook voor de hand, dat het museum wordt verrijkt met een pracht-verzameling ke vers „van diverse dekkage". In vroeger jaren zijn bij graafwerken niet zelden merkwaardige voorwerpen uit lang voorbije dagen aangetroffen. De lezers van Brieven over Texel van Pieter van Cuyck zullen zich herinneren hoe bij het afgraven van de Sommeltjesberg bij de Waal verscheiden antieke voorwerpen voor de dag kwamen. Ook zulke voorwer pen behooren in een Texelsch museum thuis. We doen trouwens maar een greep, want stellig is er nog veel, dat met recht zijn plaatsje daar verdient. Morgen zal het museum-vraagstuk ze ker ter vergadering van Mooi Texel wel ter 'sprake worden gebracht. We hopen, dat velen van hun belangstelling in het werk van die vereeniging zullen doen blijken. OUDESCHILD. Een vrachtauto van het goede pad. Maandagmorgen liep op het haventer rein de vrachtauto van de heer A.Backer achteruit. Ze kwam op een motorschip te recht. De auto werd een weinig bescha digd, doch persoonlijke ongelukken kwa- niet voor. DE COCKSDORP. Redevoering C. Thomassen. De vergadering van de S.D.A.P. op Vrijdagavond 5 April in hotel De Hoop alhier gehouden, was slecht bezocht. Er waren plm. 20 personen aanwezig. Nadat door de heer Henkes, bestuurs lid van de afd. Texel van de S.D.A.P. een kort openingswoord was gesproken ver kreeg de heer Thomassen uit Bussum het woord. Deze verklaarde als stelregel te hebben aangenomen, op een vergadering te spre ken, wanneer er 12 personen aanwezig waren. Spr. had als onderwerp van zijn rede gekozen: De a.s. verkiezingen. Eerst hield spreker aan praatje over algemeen kiesrecht. Hij drukte de arbei ders hierbij op het hart, dit, voor een groot deel door toedoen van de S.D.A.P. met zooveel moeite en strijd verkregen recht, vooral in eere te houden. In dit opzicht tocht staat de" minste ar beider gelijk met de grootste kapitalist. Dat dit een doorn in het oog is van laatst genoemden, bewijst een onlangs in zeker dagblad voorkomend artikel, waarin men zijn misnoegen hierover te kennen gaf. Het ging toch eigenlijk niet aan, zoo heette liet, dat b.v. een man als Philips, die duizenden arbeiders de kost geeft, aan de stembus evenveel gewicht in de schaal legt als de minste zijner arbeiders. Arbeiders, weest op uw hoede, Iaat u dit recht toch nimmer weer ontnemen. Vervolgens brak spr. een lans voor ge meenschappelijk bezit. De arbeiders, zei spr., ontvangen veel te weinig voor het geen moeder aarde oplevert. Tenslotte he kelde spr. het militairisme, niet alleen uit een oogpunt van geldverspillerij, spr. staaft hierbij zijn beweringen met enkele uitspraken van hooggeplaatste militaire legerleiders, doch ook van onmenschelijke wreedheid. Aan het einde van zijn rede leest spr. een adres voor, gericht aan de Volken bondsvergadering te Genève, waarin op spoed aangedrongen wordt inzake de ont wapeningskwestie. Ook van deze vergade ring op het Noordelijkste plaatsje van Texel zal dit adres naar Geneve gezonden worden. Van de opengestelde gelegenheid, om met spr. te debatteeren, of hem vragen te stellen, werd geen gebruik gemaakt, zoo dat te ruim 9 uur het sluitingsvvoord kon worden uitgesproken. Muziekavond „Excelsior." Zaterdagavond gaf het muziekgezel schap van Oudeschild, onder leiding van de heer Boom een uitvoering in hotel De Hoop. De zaal was flink bezet. Wat b.g. gezel schap ten gehoore brengt is van genoeg zame bekendheid. Meermalen toch trad het op verschillende dorpen op Texel op en steeds met succes. Zoo was het ook Zaterdagavond; de muziek, die aan de in strumenten werd ontlokt, was prachtig; jammer dat door wat veel luidruchtigheid van enkele jongelui, voor de echte mu ziekliefhebbers veel verloren ging. TENTOONSTELLING. De afdeeling Beverwijk van de Alg. Ver. voor Bloem- bollencubtuur heeft besloten aldaar in 1930 een groote bloembollententoonstel ling te houden. DANSVERBOD. Door de gemeente raad van Denekamp werd de politie-ver- ordening aangevuld met een artikel, waar bij het verboden wordt op Zaterdag in openbare gelegenheden te dansen. Een Cocksdorper abonnee vraagt voor het volgende een plaatsje in onze rubriek „Uit de oude doos.": —o 6 Juni 1841 verzamelde de Ned. Herv. Gemeente van Eijerland zich voor 't eerst in het bedehuis te de Cocksdorp. Door ds. Begeman, predikant in de Waal en con sulent van deze gemeente, werd toen dit kerkgebouw ingewijd, 's Middags deed ds. Hazebroek zijn intrede. De kerk met toren en pastorie zijn ge bouwd door Jacob van der Kloot, wonen de te Eijerland uit een fonds van acht duizend gulden, door het gouvernement verstrekt. Het ameublement der Kerk is aangeschaft door vriendschappelijke bij dragen van leden der gemeente, van wie het meest hebben bijgedragen de heeren P.Langeveld, As. van der Kloot, E.C. de Koningh, C. Kievit en P.Lanser, samen met de bijdragen van anderen, f455.— De schoone preekstoel is aangekocht te 's Gravenhage uit een Presbyteriaansche kerk voor de som van f 200.en strekt zijn standplaats tot eer. In 1843 is door As. v.d.Kloot in de toren een nieuw uur werk geplaatst, in 1863 werd de kerk ver groot. Dit jaar zal het juist vijftig jaar geleden zijn, dat het fraaie en welluidende orgel werd geplaatst. —o Bijdragen uit alle kringen onzer le zers stellen we altoos op hooge prijs. Er zijn tal van gebeurtenissen van jaren her van de meest uiteenloopende aard, welker beschrijving thans nog velen kan boeien. We hopen van harte dat nog vele lezers deze gelegenheid zullen aangrijpen om publiciteit te geven aan merkwaardige, interessante biezonderheden, opgediept uit het grijs verleen, (de lezer vergeve ons deze overdrijving). Het zijn wellicht niet steeds „paarlen", opgevischt uit „de zee van de tijd", maar laat dit u niet weer houden aan onze uitnoodiging gevolg te geven. Ge doet niet alleen ons, maar ver moedelijk ook tal van lezers een groot ge noegen. DANKBETUIGING. Hiermede betuigen wij onzen oprechten dank voor de zeer vele bewijzen van be langstelling en deelneming betoond bij de ziekte het overlijden en de teraardebestel ling van onze lieve vrouw, moeder, doch ter, zuster en tante, MARRETJE van der WERF-Thomassen. Inzonderheid betuigen wij onzen dank aan dokter Keidel voor zijn onvermoeide hulp, aan ds. Plug voor de troostwoorden ons toegesproken, en verder aan buren, dragèrs en kleedoplegsters voor de laat ste eer, de overledene bewezen. Uit aller naam, A. v. d. WERF Dz. Eierland, Texel, April 1929. Keuring voor den dienstplicht. De Burgemeester van Texel maakt be kend, dat de Keuringsraad voor de inge schrevenen voor den dienstplicht, lichting 1930, dezer gemeente zitting zal houden te Texel, den Burg in de O.L. School aan de Nieuwstraat, op Vrijdag 26 April 1929, des voormiddags te negen uur voor de in geschrevenen wier geslachtsnamen aan vangen met een der letters A tot en met K met uitzondering van Van der Kooij op dien dag des namiddags 1 uur Van Van der Kooij en zij wier geslachtsnamen aanvangen met een der letters L tot en- met Ve; op Zaterdag 27 April 1929 des voormiddags 9 uur de overigen. Ingeschrevenen, die reeds vrijgesteld werden van den dienstplicht wegens broe- derdienst, behoeven niet voor den Keu ringsraad te verschijnen. Voor nadere bijzonderheden wordt ver wezen naar de aangeplakte openbare ken nisgeving. Texel, 9 April 1929. De Burgemeester voornoemd W. B. OORT. CORRESPONDENTIE. N.N. te „Strent" Hartelijk dank. Wordt beslist geplaatst. Zien gaarne meer dere bijdragen tegemoet. Red. GEBOREN; JAN zoon van J. BAKKER D.Pz. en A. C. BAKKER-Keijser. Den Burg, Texel, 6 April 1929. GEBOREN: CORNELIS NAN zoon van J. DE WIT M. DE WIT-Lont. Den Burg—Texel, 7 April '29. Heden ontsliep zacht en kalm onze geliefde Echtgenoot en Vader, KORS LIST Jbz. in den ouderdom van 87 jaar en 6 maanden. B. LIST—Koppen. T. LIST. Den Burg, Texel, 6 April 1929. op Donderdag 11 April, ten 8 uur nm. in hotel „de Lindeboom". Agenda Vaststelling statuten. Finantieel verslag. Voorstellen van de commissie. Bestuursverkiezing Benoeming secretaris. W. B. OORT, Voorzitter. W. H. LAP, Secretaris. Hiermede betuig ik mijn hartelijken dank aan den fabrikant der NOBLINE-SIROOP voor de SCHITTERENDE vooruitgang, die bij mijn dochtertje valt te constateeren, dank zij het gebruik van het geneesmiddel tegen klierziekten. w.g. R. KOSTER, Langestraat 40 den Helder. Verkrijgbaar in alle goede zaken. Voor Engros bij Gebr. Rotgans te Schagen. TE KOOP: J. ZEEMAN, „Vlijt". H. KEESOM. TE KOOP Beide loopeu schitterend. H. DAALDER, de Cocksdorp. Wat de stoom is voor de industrie, Dat is adverteeren voor de handel: De groote, voortbewegende kracht, —o De Texelsche Courant (oplaag 1650 ex.) wordt gelezen in alle kringen en voornamelijk verspreid in de gemeente Texel, welke nog geen 1900 gezinnen omvat. Mevrouw EBBINOE WUBBEN, Villa Pomona, vraagt tegen Mei Te koop of te huur direct zeer billijk over te nemen. Inlichtingen bij Sijbr. C. EELMAN.

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 2