Texelsche Courant van Woensdag 10 April 1929, k TWEEDE BLAD MMBETJE FLIELANDS. Texelsche Berichten Gemengd Nieuws LENTELIEDJE. De lente is er ik heb 't gevoeld, Geroken haar zachte geuren! 't Is mij verteld door de bloemekes klein, Die alom de velden nu kleuren. De lente is er ik heb 't gehoord, Uit de roep van de vogels vernomen! Hoog in de bergen weerkaatste hun lied; „De lente de lent' is gekomen!" 'De lente is er ik heb 't gezien Aan de bloemen, de dieren, de menschen Blij straalt er de zon en legt in 't hart Een rijkdom van stralende wenschen. „De Vrouw en Haar Huis." Een Texelsche novelle uit het jaar 1S64 D. DEKKER. 9 o Van lieverleden overwon zij hare vrees; en de minzaamheid en tact om met men schen om te gaan welke de student in zoo ruime mate bezat, brachten er weldra ook iets toe bij, dat hij met het meisje op een goeden voet geraakte. Nu eenmaal de scheidsmuur tusschen haar, een eenvou dig Texelsch meisje, en hem, de student, den man naar de wereld, was gevallen, verloochende zij haren aard niet meer, en toonde, als zij altijd gedaan had, dat zij van de mannen lang geen afkeer had. Wanneer de heer Boers door beroeps bezigheden verhinderd was met zijne lo- gée uit te gaan, bood de student zich aan, het meisje op wandelingen of ter bezich tiging van het een en ander tot geleider te zijn. Zij zag dit niet ongaarne, en naar mate van den duur van haar verblijf te Leiden werd de omgang met den heer Devil steeds intiemer; het meisje had wel reden te hopen, dat hij haar zijne hand zou aanbieden, en meermalen zeide zij in ^ichzelve: „Deuze zei nou de rechte Jo- zep weze." Acht weken had zij te Leiden doorge bracht, toen zij zich weder huiswaarts moest begeven. Haar kostte het vele tra nen; de familie Boers, reeds zoo aanha ren omgang gewoon, veroorzaakte het veel smart; maar het scheen wel dat de heer Devil door het vertrek nog het aller meest getroffen was. Heimelijk deed haar vertrek hem in de gegevene omstandighe den genoegen, en nauwelijks was het meisje vertrokken, of zijne smart over hare afwezigheid was gelenigd, daar an dere vermaken, andere genietingen, de plaats innamen van het genoegen, dat hij aan de zijde van dit eenvoudige meisje ge smaakt had. o— Voor Jantje Dirks was haar verblijf te Leiden noodlottig geweest. De vader van het meisje, die lang niet onbemiddeld en de heer Boers, die rijk en, zoo we weten, kinderloos was, deden bij de ouders zelve een poging, door de jonge Devil een on afhankelijk bestaan en het vooruitzicht op een belangrijk fortuin aan te bieden; maar zij, die ofschoon onbemiddeld, tot aanzienlijken stand behoorden, wilden van geen voorstellen, hoe schitterend ook, een enkel woord hooren. Het bleef er dus donker uitzien voor het arme kind, en de spot en smaad, die zij te verduren had, maakten haar schier waanzinnig. Het huwelijk der dochter van kapitein Flas met Bense, den gezagvoerder van „de jonge Anna", en haar vertrek naar Indië had plaats gehad tijdens het ver blijf van de ongelukkige te Leiden. Wan neer zij over haar treurig lot nadacht, kon zij niet nalaten te denken aan de avond der waarzeggerij van Marretje Flielands. De tweede voorspelling van de oude vrouw kwam letterlijk uit: want Jantje Dirks werd moeder van een zoon. V. „Hè je 't meike ol ereis onder hande nome, en hè je er ol wat uutkrege?" „Nin 'k, ziel. Ze is zoo dicht as lever, en, er is niks niemendol uut te kriege. Ze zeit, ik gaan sturve, maar ik gaan na deni hemel, en dan begint ze weer verskrikke- lek te graaijen; 't arme kiend gunt 'r heelkedol te water." 't Is toch misera bel, dat we er niet achter komme kenne, wat er eigelek skeelt." Dit gesprek werd gevoerd door twee ec'ntgenooten over hunne dochter, die, vroeger de opgeruimdheid in persoon, thans sedert eenige maanden hare vroo- lijke luim scheen verloren te hebben, ter wijl zij zichtbaar verbleekt en vermagerd was. De ouders hadden eerst gedacht, dat er eene genegenheid in het spel was, die niet beantwoord werd; ze hadden alles ge daan wat in hun vermogen was, om hare eigenlijke kwaal te ontdekken; dan wil den zij haar troosten en afleiding bezor gen; maar al hunne pogingen hadden schipbreuk geleden op het hardnekkig zwijgen van het meisje en als zij sprak, Briand en Kellogg. Bij Volksfeesten, welke onlangs te Parijs geliouden werden, trok de voorstel ling, hierboven in beeld gebracht, het meest de aandacht: Briand maakt de Vredes-engel Kellogg het hof. waren hare eenige woorden: „Mij skeelt eigelek niks-niemedól: ollien foei ik dat ik vroog, meskien heel gauw, binne 't jaar sturve zei; maar deerover moet jullie niet graaije en niet bedroefd weze, want ik het en foei dat ik na den hemel gaan. 't Is wel akeleg, zoo jong te sturve; maar ik hew me nou al lang an deuze gedachte wend, en nou is het voor mien nies akeleg meer." (Wordt vervolgd.) Texelsche Kermis 1929. Van officieele zijde wordt ons meege deeld dat burgemeester en wethouders voor de a.s. kermis standplaats hebben toegezegd aan de houders van de volgen de kramen en spellen: Automobielcarrousel-Kooistra, cake walk, De Jong's Bioscoop, Delmonte's Schouwburg, gebakkraam, Entos-spel, luchtschommel-Vallentgoed, nougat- en suikerwerkkraam, paardenwedrennen, pa- lingkraam, draaimolen, hoofd van Jut, koekhaktent, hoeplatent, zuurkraam, weeg- stoel en een schiettent. Er zal geen zweefmolen komen. Sportnieuws. De voetbalwedstrijd Texel Il-Oudesluis I werd Zondag met 32 in het voordeel van Oudesluis beslist. Een V.A.R.A.-afdeeling. Naar ons gemeld wordt worden pogin gen in het werk gesteld op Texel een afdeeling van de V.A.R.A. (Vereeniging v. Arbeiders-Radio-Amateurs) te stichten. Wijzerplaat-puzzle. In de Haagsche Rost van 30 Maart tref fen we een aardige puzzle aan. De termijn van inzending is door dat blad reeds ge sloten, waarin we aanleiding vinden de puzzle ook onder de aandacht van onze lezers te brengen. De oplossing zal in de Haagsche P. nog tot 20 April 'op zich la ten wachten. Een porceleinen wijzerplaat met Ro- meinsche cijfers is in vier stukken geval len, welke zoodanig naast elkaar kunnen worden gelegd, dat het volgend stuk tel kens vier punten meer telt dan het voor afgaande. Gevraagd wordt nu aan te ge ven hoe de wijzerplaat gebroken is. We meenen onze lezers een genoegen te doen met dit vraagstuk hier een plaatsje te geven. Zij kunnen hierop hun geest scherp slijpen. DE MOK. De Marine-vliegtuigen. De vlucht HourtinBerre (bij Marseil le) is Zondag zeer voorspoedig geweest. Het weer was prachtig. Bij aankomst bleek de voormotor van de D 23 weder niet geheel goed te zijn. Een ingenieur, van de Lorraine-fabriek was aanwezig, die adviseerde een nieuwe motor uit Pa rijs te laten komen. De tocht zou morgei! naar Napels worden voortgezet. OUDESCHILD. De Marsdiep naar Amsterdam. Maandag is de Marsdiep naar Amster dam vertrokken. Ze zal daar in het dok vermoedelijk stevig onder handen worden genomen, daar stellig de achterliggende winter haar niet ongemoeid gelaten heeft. JEUGD. De Bossche recherche heeft drie meisjes van 8 en 12 jaar uit Amster dam aangehouden die per trein naar den Bosch waren gekomen en in een hotel lo geerden, voorgevende dat hun vader, die m Den Bosch een betrekking zou hebben gekregen, de volgende dag zou komen. Van het verhaal bleek niets waar. De avonturiersters zijn op transport gesteld naar Amsterdam om aan hun ouders te worden teruggegeven. KOKENDE THEE. Een 3-jarig kind was te den Haag in de huiskamer zijner ouders met de poes aan het spelen. Daar bij liep het ventje tegen de theetafel op en kreeg een pot kokende thee over zich heen. Deerlijk verwond werd de jongen naar liet ziekenhuis overgebracht. Eenige uren later is hij aan zijn brandwonden overleden. GEWETENSGELD. De inspecteur der directe belastingen te Beverwijk heeft on der de letters N.N. een bedrag van f 12.500 ontvangen. NAAR ROME. Zaterdagmorgen is Mgr. J.D.J.Acngenent, bisschop van Haar lem, naar Rome. vertrokken. BROEDCENTRALE VERBRAND. - Te Rolde is de centrale van 't Amerikaansch Hoenderpark 's nachts in vlammen opge gaan. Twee machines welke met een to taal van 12000 eieren gevuld waren, gin gen verloren en een 120-tal kippen, op een bovenverdieping gehuisvest kwamen eveneens in de vlammen om. Verzekering dekt directe schade. GEDOOD. Aan de halte „Halfweg" (Midden-Beemster) stapte een reiziger in verkeerde richting uit de nog in beweging zijnde tram. De man verloor zijn even wicht, waardoor hij tusschen twee wagons geraakte. Hij werd overreden en was op slag dood. Het bleek dat hij schedel breuk had bekomen en dat zijn borstkas was ingedrukt, terwijl de tram hem over een der handen was gereden. Het slacht offer was de heer C.Bleeker, 69 jaar oud, afkomstig uit Purmerend en verpleegde in de St. Luidinastichting aldaar. BUITENLAND. WONDERLIJK.- Te Boedapest heeft een merkwaardige operatie in vakkringen zeer groot opzien gebaard. Dr. Ellener Pol- laczek was op bezoek bij zijn collega prof dr. Ballint, die reeds eenige tijd lijdende is aan keelkanker, toen plotseling de pa tiënt een aanval van hevige benauwdheid kreeg. Dr. Pollaczek zag, dat prof. Bal lint slechts door onmiddellijk operatief ingrijpen te redden zou zijn, greep zijn zakmes en door daarmee het strotten hoofd van de patiënt te behandelen, redde hij deze liet leven. Prof. Ballint werd on middellijk naar een ziekenhuis overge bracht, waar de operatie werd voltooid. De toestand van de patiënt is iets verbe ter. VALSCHE MUNTERS. Drie 17-jarige werkloozen te Berlijn, die valsche stukken van vijf mark hadden vervaardigd en deze in omloop poogden te brengen, werden hierbij op heeterdaad betrapt en in hech tenis genomen. OVERSTROOMINGEN. Bij de over stroomingen in Ontario zijn acht men schen omgekomen en is een schade van een millioen dollars aangericht. De overstroomingen in Tasmanië ne men af, maar de toestand blijft vreeselijk. Alleen in Lauceston zijn 4500 menschen zonder onderdak. SCHEEPSRAMP. Een Russisch stoom schip is tengevolge van de storm, die in de Adriatische zee woedde, op drift ge raakt en op de rotsen van het eiland Bago geslagen. Het schip brak midden door. De geheele bemanning, bestaande uit 37 koppen voor het grootste deel Rus sen, is omgekomen. Tot nog toe zijn 5 lijken gevonden. HOTELBRAND. Er is in een hptel in Kagozchitna brand uitgebroken, waar bij 6 menschen zijn omgekomen; 19 ande ren kregen brandwonden, sommige van ernstige aard. Omtrent de oorzaak staat nog niets vast. HITTEGOLF. New-York en andere steden der Ver. St. registreerden tempera turen van 30 tot 40 gr. C. (86 tot 104 gr. F.), een record-warmte zooals die se dert meer dan een halve eeuw in dit jaar getijde daar niet is voorgekomen. Bijna een half millioen menschen bezochten Co ney Island en andere badplaatsen. Duizen den baadden en er ontwikkelt zich 'n reus achtig verkeer. Over een der bruggen van Philadelphia reden meer dan 50.000 auto's IN EEN ETALAGE. - Te Berlijn raakte een chauffeur de macht over zijn wagen kwijt en kwam terecht in een étalage van een rijwielwinkel, welker inhoud geheel werd vernield. Twee vrouwen werden meegesleurd in de étalage. Een van haar, een 44-jarige naaister, is overleden. DROEVIG. Erfurt. Bij een twist wierp een arbeider zijn vrouw met een branden de petroleumlamp. De lamp ontplofte en de kleeren der vrouw vatten vlam. Met zware brandwonden werd de vrouw naar het ziekenhuis gebracht, waar zij overleed. BOOT OMGESLAGEN. 's Nachts is op de Oostzee bij Ahlbeck een visschers- boot in een sneeuwstorm omgeslagen. De vier inzittenden verdronken. UIT DE TREIN GEVALLEN. - Op één der kindertransporten, die elk jaar van Midden- en Zuid-Duitschland uit naar de Noordzee-eilanden gaan, hebben zich twee droevige ongevallen voorgedaan. Bij Pin- nenberg stortte een kind in een onbe waakt oogenblik uit de rijdende trein en werd zwaar gewond en elders gebeurde een weinig later hetzelfde. DIEFSTALLEN. Te Los Angelos is een man gearresteerd onder beschuldiging van meer dan 10U diefstallen te hebben gepleegd. Hij zocht zijn slachtoffers voor namelijk onder filmsterren, o.a. Jackie Coogan en Jack Pickford, die voor een waarde van 80.Ü00 dollar aan kostbaar heden verloren. ONGELUKKEN. ln een ververij in Brussel is een kan met een vloeistof onN ploft. De kleeding van 2 vrouwen, die daaf juist een klecdingstuk schoonmaak ten, vatte vlam. Het gelukte een jonge man een der beide vrouwen te redden, ter wijl hijzelf zware brandwonden opliep. De vrouw kwam in de vlammen om. Het magazijn brandde geheel uit. ONZINNIG. Te Lyon hadden twee arbeiders gewed om twaalf uur des mid dags bij het slaan van de klok bij elke; klokslag een glas brandewijn leeg te drin ken. Eén van beiden had met de waard afgesproken, hem inplaats van brandewijn water in te schenken ch ondervond na tuurlijkerwijze geen schade van de wed denschap. De ander moest in hopelooze toestand naar een ziekenhuis worden overgebracht. INGESNEEUWD. Het dorpje Pierre in de Zvvitsersche Jura dicht bij het Meer van Genève werd door een hevige sneeuw storm getroffen, zoodat het volkomen van de buitenwereld werd afgesloten. De trein die bergafwaarts naar het meer reed, moest de strijd tegen de sneeuw opgeven en de weinige passagiers konden slechts met moeite de terugtocht aanvaarden. De twee hulptreinen bleven ook in de sneeuw steken. Honderd man troepen zijn thans bezig de spoorbaan te bevrijden en levens middelen aan te voeren. In sommige wij ken van het stadje ligt de sneeuw een me ter hoog. VERIJDELDE BOMAANSLAG. Op 't hoofdpostkantoor te New-York werd een helsche machine ontdekt die als postpak ket was afgegeven en geadresseerd was aan Roosevelt, de gouverneur van de staat New-York. Bij het opruimen van pakketten had een postbeambte met een stok tegen het bewuste pakket gestooten, waardoor rook uit het pakket naar buiten drong. De beambte had de tegenwoordig heid van geest het pak onmiddellijk in het water te werpen. De politie vond in het pak een 15 cM. lange bom. Zij was be dekt met een in zeer licht ontbrandbare vloeistof gedrenkt schuurpapier, waarop drie lucifers lagen, die aan een veer ver bonden waren, zoodat een lichte druk voldoende was om de lucifers te doen ontvlammen. Liet huis van een zuster van de gou verneur van de staat New-York, Roose velt, mevrouw Dall te Tarrytown in de staat New-York is door brand geheel ver nield. De politie heeft een onderzoek in gesteld, teneinde na te gaan of er ver verband bestaat lusschen deze brand en het vinden van het aan Roosevelt ge adresseerd postpakket. OP DE VLUCHT. Benghasi. Een lich te Italiaansche colonne, die haar politie- arbeid in Cyrenaika voortzette, heeft de rebellen op de vlucht gedreven. Er wer den 160 man gedood, terwijl een -groote buit vermeesterd werd. Aan Italiaansche zijde werden 15 personen gedood. DE HANDKUS. De officieren van het Litausche vierde regiment infanterie heb ben besloten het gebruik van de handkus af te schaffen en hun dames voortaan slechts de hand te geven. Want de hand kus is een Poolsche zede, welke de Li- tauers eigenlijk vreemd is. Ook deze Poolsche smet is dus afgewasschen.

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 5