Ül) No 4320 42ste Jaargang L BEHOORT U Zaterdag 13 April 1929 TWEEDE BLAD Overspannen MIJNHARDT's Texelsche Berichten H ABONNEMENTEN: UITGAVE: N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ !J DEN BUP.G OP TEXEL ADVERTENTIÊN: TELEFOON: N°11 POSTGIRO: N°. 652 .1 POSTBUS: N°. 11 i i - SM U rUeé êete/uf" ZRNUWTABLETTEN ïiEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. pest door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN I Van 1-5 regels: 50 ct. Iedere regol moor: 10 ct Dezelfde advertentie 4 maal goplaatst wordt 3 maal berekond. BI] abonnement lagore regelprijs ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN Doodelijk ongeval op de Steenenplaats. Woensdagmiddag te half zes heeft op de Steenenplaats alhier een ernstig ongeval plaats gehad, dat de jeugdige Corrie, het jongste der vier kinderen van de heer W. L. van den Berg alhier, het leven kostte. Op gemeld tijdstip kwam een met bussen melk geladen auto, bestuurd door de heer Jb. van Lenten, uit Eierland, met een vaart van 15 i 20 KM. de Koogerstraat uitrijden. Ze zou zich naar de haven begeven en reed nu in de richting van den Binnenburg. Op dit moment zou juist de kleine Corrie de 21e van deze maand zou hij drie jaar geworden zijn de straat oversteken. Echter werd hij voor de woning van Mej. de Wed. Vlaming door het linkervoorwiel van de auto gegrepen, twee M. voortgesleept en vervolgens door het achter wiel over de borst gereden. De auto kon eerst, nadat het ongeval had plaats gehad tot stil stand worden gebracht. Het knaapje werd door Joop Huizinga Pz., ijlings toegeschoten, opgenomen en in de wo ning van mej. de Wed. Hin binnengedragen. De inmiddels telefonisch ontboden arts kon slechts de dood constateeren; deze moet door het breken van de halswervel onmiddellijk zijn ingetreden. Het lijkje werd per auto naar de ouderlijke woning aan de. Witte Kruissingel vervoerd, waar de geineente-politie onmiddellijk na de aanrijding ter plaatse zich kwijtte van de alleszins zware taak de ouders van het ge beurde te verwittigen. Wij betuigen van deze plaats de ouders op recht onze deelneming met het voor hen zoo smartelijk verlies. De auto is in beslag genomen, voorloopig opgeborgen in het gemeentepakhuis aan de Hallerweg alhier en zal voor een gerechtelijk onderzoek ter beschikking van de justitie wor den gesteld. De bestuurder is aan een verhoor onderwor pen. Het onderzoek duurt nog voort. We ho pen dat onvoorziene omstandigheden van dit droevig ongeval de oorzaak zijn geweest. Jaarvergadering „Mooi Texel".- Bedroevend geringe belangstelling, vooral van de zijde der pensionhouders en hoteliers. De jaarvergadering van mooi Texel, Donder dagavond in „De Lindeboom" gehouden, werd slechts door 19 personen bezocht. Na opening door de voorz., de heer burge meester, en het lezen der notulen kwam vast stelling der statuten aan de orde. Dit punt gaf geen aanleiding tot discussie, waarop besloten werd op de statuten in deze vorm de konink lijke goedkeuring aan te vragen. Uit de rekening en verantwoording bleek, dat een nadeelig saldo werd geboekt van f 73. Hier tegenover staat echter een bezit van 2700 gidsen ter waarde van ruim f 1000,—. De op brengst van deze gidsen wordt afzonderlijk beheerd om hieruit later de kosten van een nieuwe oplaag te kunnen bestrijden. De begrooting werd in inkomsten en uitga ven vastgesteld op ruim f 1000.— De heer R. P. Keijser stelde de vraag of niet besloten was de secr. voor zijn vele werk een vergoeding te verstrekken. De voorz. gaf toe, dat hierover gesproken is, maar de heer Lap gaf te kennen geen vergoeding te willen ont vangen. De voorz. zeide de heer Lap dankbaar te zijn voor de vele moeite, welke hij zich voor Mooi Texel getroostte. De secr. kon zich echter niet duurzaam met dat zware en tijd- roovende werk belasten. Het vereischt een volle kracht, vooral 's zomers. De voorz. meende niet beter te kunnen doen dan te trachten een gepensionneerde hiermee te be lasten tegen een vergoeding van f 500 per jaar. Zoo'n persoon meende spr. het best aan de vaste wal te kunnen vinden. Een geboren Texelaar zou z.i. niet ver genoeg zien. Uit de vergadering werd opgemerkt, dat een Texelaar de voorkeur verdient. Deze zal zich uit liefde voor zijn geboortegrond wellicht meer inspannen en is plaatselijk beter bekend. Besloten werd f500 te voteeren en sol licitanten per advertentie ook in de Texelsche Crt. op te roepen. Het finantieel verslag werd goedge keurd. Omtrent de resultaten van de arbeid der zes commissies, het vorige jaar ingesteld, deelde de voorzitter het volgende mee: Het strandfeest te de Koog werd dooi de comm. voor vreemdelingenverkeer op touw gezet met krachtige steun van de heer Thürköw. De kosten werden groo- tendeels door de badgasten gedragen. Het tekort bedroeg slechts f 17.—. al tot de nienschen, die Roode of Gele Pool regelmatig gebruiken Ook U bevalt het zeker. Bexaar ée ton» rooi e houten pijp, ubalodoo» of aschbak. "Ah, o e mrozs De regeling van de huisvesting ging meest via het alg. secretariaat. Het Dag. Bestuur heeft zich met de heer Thürköw van de deugdelijkheid der aangeboden pensions vergewist. Van de verzameling van statistische ge gevens, op het vreemdelingenverkeer be trekking hebbende, kwam niets terecht. De Reclame-comm. zorgde voor het plaatsen van advertenties en voor nieuwe gidsen. De heer P.Dros zeide, dat de comm. weinig kon uitrichten, daar de noodige gelden ontbraken. Hierdoor moest de verspreiding van Sibo's foto's en lichtre clame in de hoofdstad achterwege blijven. Spr. stelde voor enveloppen, met reclame tekst ter bevordering van het bezoek aan het eiland Texel tegen geringe prijs ter beschikking van pension- en hotelhou ders te stellen. Ook zouden reporters van enkele groote bladen kunnen wor den uitgenoodigd om na een verblijf al hier van enkele dagen van hun bevindin- dingen verslag te doen. X>e secr. deelde mee, dat nog verschei den advertenties zullen worden geplaatst. De heer R.P.Keijser informeerde of 't vorig jaar verscheiden aanvragen niet kon den worden ingewilligd, waarop een be vestigend antwoord werd gegeven. De heer C.Jonker stelde voor de pension houders te verzoeken aan te teekenen hoe- vaak zij moesten meedeelen geen plaats meer beschikbaar te hebben. De heer R.Kikkert zou het wenschelijk achten, dat van alle aanvragen afschrif ten aan alle hotel- en pensionhouders wer den toegezonden. De heer Lap achtte hieraan te veel drukte verbonden en bevond publiciteit in de courant op Texel tot nogtoe de bes te weg. Aan zijn aanvankelijk voornemen de aanvragen aan te plakken te de Koog te den Burg en nog enkele plaatsen meen de hij verstandig te doen geen gevolg te geven. Van verscheiden kanten gaf men hem met de publicatie in de krant zijn instemming te kennen, hoewel er ook waren, die verklaarden na driemaal schrij ven nog geen succes te hebben gehad. (Dit zal toch niet aan de gevolgde methode kunnen worden toegeschreven Red.) De comm. voor het vervoerwezen heeft niets uitgericht. Pogingen om een excur sie uit Medemblik naar hier te krijgen mislukten. Onderhandelingen van het ge meentebestuur met de K.L.M. hadden geen resultaat. De heer Lap drong aan op de aanleg van fietspaden van de Witte weg naar Loodsmansduin en van de Vergeven Hoek naar den Hoorn. De heer R.P.Keijser deelde mee, dat door de gemeente een project met een aanvraag om subsidie bij de Prov. is in gediend. De voorz. achtte overleg van T.E.S.O. en de consul van de A.N.W.B. met het gemeentebestuur gewenscht. De heer Epe zerie uiteen, dat een fiets pad van Jan Aijeweg naar Witte weg in ontwerp gereed ligt. Ware de winter zoo streng en lang van duur niet geweest, zeker zou met de aanleg een aanvang zijn gemaakt. De museumcomm. is goed opgeschoten. Vermoedelijk zal voor enkele maanden 'n tentoonstelling kunnen worden gehouden in het voormalig gebouw der Nato-bank, dat thans een scheepvaartmaatschappij te Groningen in eigendom toebehoort. Mocht de huurprijs te hoog zijn, dan zal wel 'n schoollokaal betrokken kunnen worden. Reeds heeft iemand, die nog onbekend wenscht te blijven, zich bereid verklaard als conservator op te treden. De heer ir. Dijt, door ziekte verhinderd aanwezig te zijn, gaf zich veel moeite voor de verzameling der planten. De vergadering stond voor de inrich ting van het museum voorloopig f150 toe. Er zal voorloopig geen entree worden geheven. Op een vraag of de vroegere elcctr. centr. geen geschikt gebouw zou zijn, deelde de voorz. mee, dat dit eerst een grondige herstelling zou moeten on dergaan. De comm. voor woningbouw en dorps- verfraaiïng gaf de stoot tot grondaan koop door de gemeente bij de Koog. Om trent de aanleg van een tennisbaan te de Koog, deelde de heer Mulder mee, dat hiermee volgens opgaaf der fa. Eijlerts 'n uitgaaf van f 1800 gemoeid zal zijn. Door tusschenkomst van de bekende ten nisspeler Mr. A. Diemer Kool is echter 'n andere opgaaf ontvangen, volgens welke voor een „ever ready"-baan van 16 hij 36 M. f 1050 benoodigd zou zijn, buiten de transportkosten. De moeilijkheid is echter: hoe aan een terrein te komen. Met de heer R.Kikkert is onderhandeld over liet z.g. Petroleumlandje, maar het bezwaar is, dat dit terrein slechts in erf pacht is te bekomen. De heer P.Dros oordeelde het risico niet groot, wanneer de heer Kikkert al thans geen baan gaat aanleggen. Ee:n besluit werd niet genomen. Wel gaf de heer R.Kikkert nog te kennen aan een terrein in de vallei bij het badhotel de voorkeur te geven. Bestuursverkiezing volgde. Volgens rooster traden af de heeren Riteco en van Twisk, die met algemeene, en de heeren R.P.Keijser en Epe, die met nagenoeg al le stemmen herkozen werden. In de vacatures-Jb.Daalder en KI. Zey- lemaker, welke heeren het eiland verlie ten, werd niet voorzien. Dit kan zoo noo- dig in een volgende vergadering geschie den. De heer 1 liüków zou om studierede nen ontslag nemen; de voorz. mocht hem echter bereid vinden slechts voorloopig zijn bestuursfunctie neer te leggen. Met algemeene stemmen werd de heer Mak als plaatsvervanger benoemd. Bij het bestuur was ingekomen een ver zoek van een openlucht-tooneelgezelsthap om op Texel een paar uitvoeringen te mogen geven. Genoemd werden stukken als Jozeph in Dothan, Kaïn en Abel, Elckerlyck en Wederzijdsch Huwelijksbe drog (van Pieter Langendijk). Gevraagd werd gen garantiesom van f700.—, De vergadering ging er om de hooge kosten niet op "in. Wanneer het gezel schap er heil in ziet, moet het maar op eigen risico komen. Bij de rondvraag gaf de heer Thürköw in overweging aan de opening van de nieuwe strandweg in breede kring bekend heid te geven. De heer Daalder stelde voor bij het begin van de strandweg een naambord te plaatsen ten gerieve van de vreemdelin gen. De fa. Kikkert en Zonen had in een brief aan het bestuur als haar meening te kennen gegeven, dat er van „Mooi Texel" onvoldoende reclame uitging. Zij wensch- te haar contributie te verminderen, daar zij zich genoodzaakt zag zelf meer geld aan reclame ten koste te leggen. Desgevraagd deelde de heer Kikkert nog mee, dat hij gaarne gezien had, dat eerder vergaderd en de werkwijze veran derd werd. De h.h. Lap en Epe achtten die klacht ongegrond. Reeds zijn verscheiden adver tenties geplaatst, andere badplaatsen kwa men achter Texel aan. De heer Epe noemde het besluit van Nerveus, Onrustig en Slapeloos. Gebruik hiertegen de Zenuw- stillende en Zenuwsterkende Buisje 75 ct. Bij Apotli. en Drogisten. de fa. Kikkert een paardemiddel en voor het bestuur ontmoedigend. Hij wees nog op de nieuwe strandweg, waarin de heer Kikkert echter zeide niet het werk van Mqoi Texel te zien. De heer pastoor Nagel oordeelde het best de discussie hierover te sluiten. Waarom is het familielid, dat in het be stuur zitting heeft, niet de spreekhuis der firma Kikkert geweest? Laat het bestuur deze zaak met die firma nu tot een goed einde brengen. Spreker informeerde verder, of reeds een zuurstofapparaat werd aangeschaft, welke vraag bevestigend werd beant woord. Meegedeeld werd nog, dat aan het strand tc tic Koog een licht bootje zal worden gestationneerd. (Wc schreven hierover reeds eerder.) Dit scheepje zal door een ervaren persoon moeten wor- gebruikt, daar het anders licht kan om staan. De secr. noemde als zoodanig de de heer Kooger, schipper van de Kooger reddingboot. Hierop sloot de voorz. de vergedering. DE COCKSDORP. Radio-avond Nederlandsch Jongelings Verbond. Hallo! Hier is Muizen, Holland. Deze avond is afgestaan aan liet Nederlandsch Jongelings verbond. Wij, leden van de Chr. Jonge Mannen Ver- eeniging „Excelsior", waren zoo gelukkig deze avond te kunnen luisteren, ten huize van de heer A. Blom, naar het woord van de vice- voorzitter en een 3-tal algemeen secretarissen van ons verbond, zoowel als naar de muziek van de Hilversumsche accordionelub der C. J. M. V. aldaar en naar de zang van het Bus- sumsch Mannenkoor „Zang veredeld". Wat kwam alles prachtig door I Wat een verschil bij 4 jaar geleden. De radio-techniek is wel met rassche schreden vooruit gegaan, Toen nog allerlei storingen en bijgeluiden, thans zuivere weergave zoowel van de muziek als van het gesproken en gezongen woord. Onze vice-voorzitter, dr. Lcibbrand, sprak over „Ons offensief", de strijd van de leden van het N J.V. om jonge mannen te winnen voor Christus. De heer Postma sprak over „Het front naar het Zuiden", het werk van het N.J.V. in Limburg en Noord-Brabant, waar tehuizen worden ge sticht voor ongehuwde mijnwerkers, waarvoor het benoodigde geld is bijeen gebracht door leden en begunstigers van ons verbond. De heer Tabak sprak over „Onze reserven", de le den van het NJV, terwijl de heer Gordeau het slotwoord sprak. Ook over de muziek waren we allen vol lof, zoodat de avond uitstekend gesiaacd mag heeten. De Macht van het Kleine. (Ingezonden.) Menig lezer heeft er zich misschien wel eens over verwonderd, dat onder de berichtjes in DIT blad omtrent de opbrengst voor de sup- plesiekas van „De Macht van het Kleine" van de afdeelingen op ons eiland, Cocksdorp nooit genoemd wordt. Laat ik dit hier even mogen toelichten. De afdeeling Cocksdorp werkt nL niet voor de supplesiekas, doch voor een eigen patiënt en moet daarom per jaar een vast be drag, f 180, bij elkaar brengen. De leden van „De Macht van het Kleine" alhier betalen daarvan ongeveer f80. De rest komt op an dere wijze bij elkaar. We hopen menigeen hiermede voldoende ingelicht te hebben. C. BLOM, penningmeester van „De Macht van het Kleine", afd. Cocksdorp. OUDESCHILD. Veevervoer. Gedurende de laatste week zijn van Texel verzonden: 70 koeien, 96 kalveren, 57 varkens, 30 schapen, 5 paarden. Visscherij. Deze week zijn aangevoerd ruim 10300 Kg. garnalen. De vangsten gaan wat beter, de prijzen zijn niet hoog. De prijzen van de ha ring waren ook heel wat gezakt, doch door de groote vangsten wordt er toch nog aardig ver diend.

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 1