No 4321 Woensdag 17 April 1929 42 ""Jaargang Texelsche Berichten Ontvellingen Van week tot week Leeskring-den Burg. ABONNEMENTEN: UITGAVE: N.V,v/h LANGEVELD DE R001J :i DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°.11 B POSTGIRO: N°. 652 POSTBUS: N°. 11 TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG. EN ZATERDAGMORGEN I Van 1-5 regels: 50 ct. Iedere rogol meer: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal borekond. BIJ abonnement lagere regelprljs. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN Erjgros bij J. F. v. LIESHOUT Alkmaai en Fa. JAC. VERFAILLE den Helder Zaterdagavond. De bittpre pil van Pilsoedski. „Alles sal reg kom" aldus placht wijlen Paul Kruger zich uit te drukken, wanneer donkere wolken zich boven zijn en anderer hoofd samenpakten. Maar of ook Polens dictator Pilsoedski door zijn medestanders vriendelijk „oompje" ge doopt die gedachten deelen zal? Ik kan het mij moeilijk zoo denken. De lezer moet weten, dat de Poolsche regeering, luisterende naar de naam „Ka binet-Bartel" er het bijltje bij neer heeft gelegd. Niet alleen omdat zij slechts re kenen kon op een derde deel der Kamer leden, maar vooral om het wantrouwen, waarvan die heeren blijk gaven. Met 240 tegen 126 heeft de Kamer haar vertrouwen opgezegd in de minister van financiën, die buiten zijn boekje ging door zonder toe stemming van het parlement de begroo ting met 157 miljoen gulden te overschrij den. Zelfs waren er, die ministers er van beschuldigden .aanzienlijke sommen te hebben verdonkeremaand. Dat zij waar heid spraken zou ik niet graag beamen, maar een feit is, dat fatsoenlijke men- schen zich dat alles niet zoo maar laten aanleunen. Het Kabinet legde er zoo als gezegd het bijltje bij neer. Pil soedski is in woede ontstoken en heeft op ondubbelzinnige wijze zijn misnoegen te kennen te geven. De volksvertegen woordigers vergeleek hij in zijn schoone redevoering met niet meer dan „zwijgen, schurken en bandieten" (ik overdrijf niet lezer; hij zei het letterlijk); de Kamer stelde hij gelijk met „een kooi met kwaad aardige apen, die zich niet eens de moeite willen getroosten op menschen te gelij ken." Maar wat hij Zondag schreef in de Poolsche bladen, die op zijn hand zijn, gaat alle perken van het fatsoen te buiten. Nimmer zal een staatsman, een volksleider, een zoo liederlijk, zoo gren zeloos onbeschaamd epistel uit de pen zijn gevloeid als dat, waardoor Polens na tionale held en „oompje" zich al van 'n zeer ongunstige zijde heeft doen kennen. Het was wel een zeer bittere pil ver guld allerminst welke Pilsoedski de volksvertegenwoordigers te slikken gaf. Dat de atmosfeer in Polen na deze don derbui aan frischheid gewonnen zal heb ben, ligt m.i. niet zeer voor de hand. Duitschland: Coalitie-kool? In Duitschland heeft men zoo goed en zoo kwaad als het ging de groote coalitie weer op de been geholpen. Ze is nog wel niet de oude en behoeft nog de zorgzame hulp van velen, maar algemeen is men toch zeer verheugd, dat de pa tiënte haar kwaadste dagen thans achter de rug heeft. We brengen in herinnering, dat de oor zaak van haar val gelegen was in de Rijksbegrooting welke een tekort van 380 miljoen mark aanwees, welk deficit slechts door nieuwe belastingen kon wor den gedekt. Gelukkig bleek later, dato.m. op de rijksweerbegrooting 27 en op die voor het rijksverkeer 48 miljoen kon wor den beknibbeld. Tenslotte bleef het te kort tot 130 miljoen beperkt en werd een bierbelasting onnoodig geoordeeld. Op deze wijze was het pad ter verzoening gebaand. De groote coalitie is thans weer in touw, al wordt nog smalend van een „zomerregeering", gesproken. De partijen zijn n.l. wel ten aanzien van de begroo ting tot overeenstemming gekomen, maar overigens behielden zij zich alle vrijheid voor. Of het nieuwe regeeringsscheepje duurzaam leven beschoren zal zijn, wordt algemeen onzeker geoordeeld. Oostenrijk: Kabinet-loos. Ook Oostenrijk kent zijn regceringscri- sis en wel door het aftreden van heel het kabinet nadat de bondskanselier, Mgr. Seipel, tamelijk onverwachts verklaard had te zullen heengaan. Hij wenschte de ge zonde ontwikkeling van de republiek niet in de weg te staan. Oorzaken? In de eerste plaats oneenig- heid in de eigen partij, die der chr. soci alen, die niet goed verdragen konden, dat de kanselier hen zoo tegenwerkte bij hun pogingen meer contact met de soc.-demo- craten te zoeken. Verder waren de platte landers ontevreden, omdat de regeering hun belangen zou hebben geschaad, o.m. door invoer van varkens in onbeperkte mate toe te laten. De groot-Duitschers hadden geen vrede met het regeeringsbe- leid om het uitblijven van financieele hulp uit het buitenland. Ze achtten deze brood- noodig en verweten de regeering laks heid. Dit alles en nog tal van grieven meer deden de maat overloopen met het bovengemelde gevolg. Een voetbalmatch met een politiek staartje. Wie ooit durfde veronderstellen, dat sport en politiek elkaar konden raken, zag dit deze week ook gebeuren. De Oosten rijkers hebben op een voetbal/eld te Wee- nen de Italianen met 30 geklopt en daarover het lijkt me zoo dwaas niet luide hun blijdschap te kennen gege ven. Enkele fascistische organen in Italië echter zien dat met andere oogen en le zen daarin een bewijs van haat jegens Italië. „Oostenrijk" aldus dë Giornale d' Italia wil zijn onverstandige vijan digheid jegens Italië toonen. Italië zal daaruit de noodige gevolgtrekkingen ma ken." Zouden die Oostenrijksche baltrap pers dat gedacht hebben, toen zij hun derde doelpunt maakten? G.J.D. Ge:n land- en tuinbouwtentoonstelling dit jaar. Over contante betaling in de veehandel en verschuiving van de data, waarop de pacht moet worden voldaan. Onder voorzitterschap van de heer C. Keijser Hz., voorz. van de Holl. Mij. v. Landbouw, afd. Texel, kwamen Maandag morgen de plaatselijke land- en tuinbouw organisaties in „de Zwaan" bijeen. Aan wezig waren zestien leden. Besproken zou worden of dit jaar wederom een groote land- en tuinbouwtentoonstelling zou wor den gehouden of niet. Alvorens zelf zijn beschouwing te ge ven, stelde de voorz. de aanwezigen in de gelegenheid hun meening te zeggen. De heer IJ. Lap verklaarde zich voor het houden van een tentoonstelling. Ook na mens het bestuur van de Hoornder kaas- fabriek sprak hij in die geest. De voorz. evenwel achtte de omstandigheden niet gunstig en wees op de slechte weersge steldheid welke alom de groei belemmert en de wintergranen onherstelbare schade heeft toegebracht, en op de minder goed gevulde beurzen der boeren, zoodat de noodige geiden moeilijk bijeen zouden kunnen worden gebracht. De heer A.Poot meende nu nog niet over een September-tentoonstelling te kunnen beslissen, maar de voorz. merkte op, flat het hoog tijd zou zijn thans reeds met voorbereiden te beginnen wanneer men tijdig gereed zou willen zijn. De heer C.deWit zag de toekomst niet zoo donker in en twijfelde niet aan het welslagen, wanneer <eder bijdroeg naar de mate van zijn krachten. De heer P.DrosBz. gaf toe, dat in Eier- land de wintertarwe geheel vernield is, maar hij meende overigens nog wel een goede oogst te mogen verwachten, daar de structuur van de grond goed is. We moeten dan echter een mooie zomer krij gen. Op zijn vraag naar de kosten van zoo'n tentoonstelling, deelde de heer J. Keijser Az., penn., mee, dat deze plm. f2000 zullen beloopen. De heer Klimp adviseerde geen ten toonstelling te houden. Animo en ijver zouden bij velen ontbreken. De tentoon stelling zou dit jaar geen feestdag kun nen zijn zooals dat behoort. De heer K. zou liever tot het volgend jaar willen wachten. De heeren C.KeijserHz., P.Bakker Az. en J.Keijser Az. sloten zich bij deze woorden aan. De heer P.DrosBz. brengt nog in het midden, dat het er met de landbouw in Eierl. mi niet rooskleurig voorstaat. Niet alleen is er geen wintertarwe, maar ook ontbreken stekbieten en zijn veel aard appelen bevroren. Er werd tenslotte gestemd over de vraag: Een tentoonstelling in 1929 of niet? De uitslag luidde: 8 vóór, 8 tegen, waarmee de tentoonstelling voor dit jaar beschouwd werd van de baan geschoven te zijn. Het batig saldo van de tentoonstelling 1925 is in de kas der Texelsche Wijkver pleging gestort. De heer Commandeur gat i n overweging voortaan het batig sal do als reserve voor een volgende tentoon stelling op de bank te plaatsen. De voorz. zette hierop uiteen welke beweegredenen er toe hebben geleid het batig saldo aan de Wijkverpleging toe te kennen. De organisatie der tentoonstelling geschied de door de gezamenlijke landbouworga nisaties. Het was niet zeker, dat diezelf de organisatie later weer op dezelfde voet samen zouden werken, waarom besloten werd het batig saldo aan de Wijkverple ging te verstrekken, welke instelling im mers te algemeenen nutte werkzaam is. Een voorstel van de heer Joh.Roeper om aan de fokveedag ook een rundvee tentoonstelling te verbinden zal nog on der het oog worden gezien. Verder werd besloten de leden te ad- viseeren bij de verkoop van vee, althans bij de aflevering, contante betaling te vragen. Geruime tijd werd over dit punt van gedachten gewisseld. Algemeen ge voelde men, dat het verre van gemakkelijk zal zijn een allen bevredigende regeling te treffen. Toch werd aan de wenschelijk- heid van contante betaling door niemand getwijfeld. Enkele leden waren van oor deel, dat de prijs van het vee, vooral die van koeien, ongunstig zou worden beïn vloed wanneer betaling contant moest ge schieden. Over het geheel echter vond het idee bijval en verwachtte men, dat men op deze wijze de niet solide kooplui zou kunnen weren. Tenslotte werd 'n commissie benoemd, bestaande uit de heeren Klimp, Comman deur, P.Bakker Az. en P.DrosBz., die in overleg met de heer Notaris Mulder zal trachten de data, waarop de pacht moei worden voldaan, naar gunstiger tijdstip pen verschoven te krijgen. Hierna werd de vergadering door de voorz. gesloten Voor nog geen 16 cent per week. Het leesgeld bediaagtf2,per 13 weken De portefeuille bevatPanorama. Holl. Lelie, Stuiversblad, Wereldkroniek, Morks-Maga- zijn, Eigen Haard, De Aarde en haar Volken en Nederland. BOEKHANDEL PARKSTRAAT (adv.) Schoonmaaktijd Vacantietijd. De man verlicht zijn lieve vrouw Zoo graag de last van 't leven, En zou de heele schoonmaaktijd Haar liefst vacantie geven. Laboratorium prof. Keesom te Leiden. Prof. De Smet uit Leuven vertoeft thans te Leiden om in het Cryogeen-laborato- rium in samenwerking met prof. Kees- o in onderzoekingen te doen over cristal- structuren van vastgemaakte gassen. Belastingen. De inspecteur der directe belastingen invoerrechten en accijnsen J, Zwar t is verplaatst van den Helder naar Almelo Geschaafde Huid, Schrammen en Schrijnende Plekken, Huidwondjes, Brand- en Snijwonden genezen met Doos 30-50-90 ct. Tube 80 ct. PUR0L en aangewezen als hoofd van de inspectie der directe belastingen, enz. aldaar. Oplossing Wijzerplaatpuzzlc. Duidt het kleinste aantal punten aan door de letter x. De vier stukken tellen dan resp.: x punten, x plus 4, x plus 8 en x plus 12 punten. Totaal 4 x plus 24 punten. De niet gebroken plaat telde 1 plus 2 plus drie enz. punten, dus 78 pun ten. Echter kan 4 x plus 24 niet gelijk zijn aan 78 omdat x dan niet een heel ge tal is. Wanneer de IV gesplitst is, wordt de som geen 78 maar 80 (IV wordt dan I en V; ook zou de IX kunnen uiteen vallen in 1 ,en X)'. 4 x is dan 56 en x 14. Met weinig moeite zijn nu de breuklijnen aan te geven. a. vóór XI vóór 111; b. vöèr X tusschen 1 en V (van IV); c. vóór VIII voor V. Aldus tellen de stukken 14, 18, 22 en 26 punten. Het TexelsCh Schapenstambock in Noord- Holland. Aan het Orgaan der Holl. Mij. van Landbouw ontleenen we: Uit het verslag over 1928 blijkt, dat bij dit stamboek zijn aangesloten 154 fok kers, die in het bezit waren van 2690 in geschreven ooien en 189 rammen. Het aantal dieren met bekende afstam ming bedraagt plm. 75 pet. en is dus zeer bevredigend. Door de toeneming van het ledental blijken jaarlijks nog een belang rijk aantal ooien zonder bekende afstam ming te worden ingeschreven. Per ooi was het aantal geboren lamme ren zeer goed en is vergeleken bij de eer ste jaren van het bestaan der Vereeniging een vijftien lammeren per 100 ooien voor uit gegaan. Op Texel was het geboorte cijfer 1,88 en op het vaste land van H.H. 1,94. Het gemiddelde gewicht der rammen- vachtcn liep om de 6 K.G., waarvan ruim een derde prima en de rest eerste kwali teit, behalve een paar procent tweede. Om de wol -zoowel kwalitatief als kwanti tatief op peil te houden en zelfs te verbeteren, is het ongetwijfeld uitstekend dat men thans van een ram kan zien hoe veel en welke wol hij leverde. Van de ooi en blijken bepaalde groepen te worden gecontroleerd. Er waren o.a. twee groe pen éénjarige ooien met gemiddeld bijna 7 K.G. wol. Zoowel voor verkoop van fokvee naar binnen- als buitenland bleek voorlichting te zijn gegeven en was baanbrekend werk verricht. Hoewel men zeer gehandicapt was met de collectie voor de Haagsche Tentoon stelling door het afwezig zijn van ver schillende dieren door de maatregelen te gen het mond- en klauwzeer, gelukte het 15 eerste prijzen te behalen. Uit de lijst der fokkers blijkt, dat enke le leden op Texel in het bezit zijn van wel 70 en meer ingeschreven schapen. De resultaten der wolcontróle zijn uit voerig vermeld, waarbij de rammen in verband met de afstamming overzichtelijk in volgorde zijn geplaatst'. Het verslag is gratis verkrijgbaar bij de Secretaris, adres Landbouwhuis, Alkmaar. In Zuid-Holland. Wij waren eenigszins nieuwsgierig wel ke invloea de 'oprichting van een Schapen stamboek in Zuid-Holland op de kwaliteit der inzendingen van de Rotterdamsche tentoonstelling zou hebben. Inderdaad was een gunstige invloed merkbaar. Hadden wij tot dusverre op genoemde tentoon stelling steeds een slechte indruk gekre gen van de kwaliteit der fokschapen in Zuid-Holland, ditmaal was er een belang rijk betere collectie. Vooral traden de schapen op de voorgrond, die het vorig jaar door bemiddeling van het stamboek in Noord-Holland van Texel waren inge voerd. Twee eerste prijzen, alsmede de door het Zuid-Hollandsch Stamboek uit geloofde extra prijzen werden aan deze dieren toegekend. Ook aan de rammen,

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 1