I Huiduitslag Gemengd Nieuws PREDIKBEURTEN^ Zondag 21 April HERV. GEMEENTE. MARKTBERICHTEN Ziet gij ouder uit dan gij zijt? Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Purolzeep droog dan voorzichtig af en doe er wat Purol op. Herhaal dit eiken dag, zoo lang het noodig is. die het vorig jaar door de heer Levie, vee handelaar te Zuidland, in de provincie Noord-Holland waren aangekocht gingen met een eerste en een tweede prijs strij ken. Ons Texelsch dialect. IX. Strent, 16 April 1929. Meneer de Kranteman. 'k Fient hit tog wel aardig, dat Tessels geskrief in de krant, 'k Docht 'k sel 's prebeere, of ik ok nag wat weet. Nou dan. 't Was op 'n eevit, dot ik bee Trien- tjebuur om 'n skemertje weest wos in ik teuge tiene weer na huns toe gong, dat 'k nag zoon drokte bee Gerritbuur hoor de. 'k Zoo deer welderis effies skume wille docht ik. Deer was bruiloft. Gerriet- buurs ouwste zeun gong trouwe. De vlag hong allegaar de zolderskuuf uut. Maar ze sotte in de achterkamer in dat raam kwam net uut in de tuun van Jaauwkbuur. Nou, dot wos niet aars. 'k Gong doemaar effies deur dot tuuntje in zoo onder ut raam, weer ik deur 'n skreefie van de skuuf zoowat olies sien kon. Ze krege nel '.n skeppie uut de brandewienskom. Eerst de bruud in doe de bruugom in doe olie are 't kantje rond. 't Was nag ol donker. Doe ik weer weg gong, struukelde ik nag over ien stien. Mien muul gong er van uut in doe hew ik zeker mien diezak strooit. Want are dags, doe ik net na buur gong om 'n hallef pintje melk, deer kwam Afien van Jaauwkbuur mit mien die- zak an; die hod ze onder 't raam van Gerrietbuur vGnde. In zoo kwam de skel- meree uut. 't Bankien van de diezak wos stikke gaan. Afien brocht mitien nag 'n mankien vol ruudige pere, die 's nachts deur de storm afwaait wazze. Jammer aars van ol die pere, want ze wazze nag geniense riep. Bee Krullis de snejer wazze d'r ok 'n boel afwaait. Wat hewwe we 'n kouwe winter had, hè? D'r zelle \yel 'n boel vrore irrepels' weze. Goed voor de skepe. As de lampies nou ok maar wat duur worre. Veul gras is er aars nag niet. Nou, kranteman, ik skei er uut. Ojje er nag wat van gebruuke ken, don set je maar in de krant in aars goi je 't maar in de prullemand. Tot je dienst, N. N. o Onze bereidwilige briefschrijver heeft onze lijst weer met eenige typische woor den en uitdrukkingen verrijkt. Als zooda nig hebben we bovenstaand stukje gaarne een plaatsje gegund. Inmiddels hebben belangstellende lezers ons nog heel wat stof voor deze rubriek aangevoerd. We hebben voorraad voor verscheidene weken, maar willen de lezers die zich voor dit rubriekje in het geheel niet interesseeren (die zijn er toch ook) geruststellen met de mededeeling, dat we ook in dezen matigheid zullen betrachten. „Overdaad schaadt", ook hier. De weegbrug in reparatie.. Belanghebbenden maken we er op at tent, dat wegens herstelwerkzaamheden de Waag Donderdag en Vrijdag a.s. ge sloten zal zijn. Straatverbetering Vïschmarkt. De Vischmarkt alhier is belangrijk op gehoogd en opnieuw bestraat, waardoor deze plaats met het oog op de a.s. lam- merenhandel belangrijk aan waarde heeft gewonnen. Filmavond Texelsche Courant. De filmavond van 3 April, waarop in samenwerking met de heeren D. J. van der Ven, uit Oosterbeek, en de heer W. Schefer van de Orion-filmfabriek te den Haag de Zuiderzeefilm hier werd ver toond heeft een batig saldo van f23 op geleverd, welk bedrag we tusschcn de kassen van Alg. Texelsche Wijkverpleging en Witte Kruis, afd. Texel hebben ver deeld. Aan de Dag. Besturen van die in stellingen hebben we een afschrift van de exploitatierekening doen toekomen. Gunstig bericht voor pluimveehouders. De eierveiling der Coöp. P.T.V. „Texel" W.A. van Maandag kenmerkte zich door een opmerkelijk levendige handel. Vooral eieren van 53 tot 62 Kg. werden veel ge vraagd en brachten een goede prijs op, n.l. f 5.20 tot f 5-60, welke bedragen voor deze tijd van het jaar zeker hoog kunr nen worden genoemd. Naar gemeld wordt zou deze verhoog de belangstelling in verband staan met de groote export naar Zuid-Amerika. Vooral Argentinië zou groote kwantüms kunnen plaatsen. Buitenkansje. Door de heer Ph. Vles- sing, debitant der Staatsloterij, kon op een half lot de helft van f 25:000 worden uitgekeerd. De vierde „Wandelaar". Verschenen is de vierde aflevering van het door Rinke Tolman geleide maand blad „De Wandelaar", gewijd aan na- tuurwaardeering, natuurbescherming, ge ologie, heemschut en folklore. N. Tinbergen vraagt aandacht voor de, boeiende watervogels, waarvan de ver streken winter vele soorten naar ons land voerde. Opnieuw geeft P.J.Schenk inte ressante beschouwingen ten beste over de takwoekeringen, die als heksenbezems worden aangeduid. Uit een handschriftelijk journaal van D.W.Hellema uit het jaar 1824 is een curieuse schets, met het leven der ooie vaars tot onderwerp, gelicht. De schets „Bruiloft in de Nacht" van Kerst Zwart verhaalt van de liefde der boschuilen. Verder bevat dit nummer boeiende bij dragen van G.Kolkman, C.v.d.Gen, W. v. Os, dr. Felix Rutten, W.v.Harencarspel en A. Joman. De rubriek „Van en voor de lezers" natuurhistorisch allerlei besluit de wederom rijk geïllustreerde aflevering. o Belangstellenden kunnen in Boekhan del Parkstraat een nummer ter inzage be komen. (Abonn. f7.50 p. jr. p. post.) Uit de Bloembollenteelt. Alen deelt ons mee: De schade door de vorst aan de bollen toegebracht, blijkt niet gering, maar hoe groot men ze moet schatten, is nog niet bekend. De crocus schijnt er over het ge- nogal goed afgekomen te zijn, althans wanneer ze een goede verzorging onder vond. De zorgzame kweekers zullen nu vermoedelijk door een goede prijs worden beloond. Op een levendige plantgoedhan- del met goede prijzen mag zeker worden gerekend. o— De exporteurs durven de verkoop nog niet best aan, vermoedelijk tengevolge van de min of meer abnormale toestand, waar in het bloembollenbedrijf door de buiten gewoon strenge winter gebracht is. o— Voor dit jaar worden voor uitvoer naar Amerika geen „permits" meer afgegeven voor: Glory of Sassenheim, Laurens Cos- ter, King Alfred, Paperwhite, Sir Watkin, Soleil d' Or en Spring Glory. Voor 1930 niet meer voor: Gloriosa, Min. Talma, Poëticus Recurvus en Treserve. Jan Kooij tachtig jaar. Men schrijft ons: Op 8 Mei a.s. hoopt de heer J.Kooij, oud-Texelaar en hier bij velen populair, zijn 80e verjaardag te vieren. Driekwart eeuw heeft Kooij op Texel vertoefd en in die jaren aan verscheiden corporatie*" zijn krachten geleend. Zoo was hij jaren voor zitter van de Boerenbond, van de Melk- veehoudersbond en van de „Hanze", afd. Texel. Ook door zijn handel was Kooij over heel Texel een goede bekende. r We twijfelen er dan ook niet aan ot het zal onze Jan Kooij op zijn acht-kruis- jes-feest aan hartelijke belangstelling niet ontbreken. (De heer Kooij is thans woonachtig te Assen, Stegenveg 11. Red.) GIFTEN VOOR HET WITTE KRUIS. j. de R., Eierland f2.K. den Burg f2.P.D. Oost f 1.T.D. Nwe Schild f 2.50. Ten gerieve der vreemdelingen. In den Burg zijn thans nagenoeg in alle straten nieuwe naambordjes aangebracht. Het zijn flinke emaille platen, blauw met witte letters, welke goed in het oog val len. De houten bordjes, waarop de tand des tijds duidelijk sporen heeft achterge laten, kunnen thans gemist worden. Sportnieuws. Texel II heeft Zondag aan de vaste wal tegen Anna-Paulowna gespeeld. De uit slag was 51 voor de Anna Paulownee- zen. OUDESCH1LD. „Het Klein Tooneel." Zondagavond gaf „Het Klein Tooneel" een herhaalde opvoering van „Hun Kind". De zaal was flink bezet. Daar we de vori ge maal reeds een uitvoerige beschrijving van het stuk gaven, kunnen we hierover nu kort zijn. We konden met genoegen constateeren dat het spel over het alge meen nu wel zoo goed was, vooral in het eerste bedrijf. In het tweede bedrijf be merkten we, dat een tooneeltje even an ders gespeeld werd dan de eerste maal, (het kan ook wel toeval geweest zijn), dat ons niet zoo goed voldeed als toen. Doch zooals gezegd, er werd goed gespeeld en het luide applaus na ieder bedrijf was ze ker wel het beste bewijs, dat het stuk in sloeg. De voorz. van „Neptunus" was ze ker wel de tolk van iedereen, toen hij dank bracht voor het mooie spel en hoop te dat het Klein Tooneel nog menige uit voering zou geven. De Entr'acte muziek werd ook zeer gewaardeerd. Nieuwe rekcnpuzzle. Zoek eens drie getallen van drie cij fers. Het tweede moet tweemaal, het der de driemaal zoo groot als het eerste ge tal zijn. In de drie getallen mag eik cijfer slechts éénmaal voorkomen (in totaal!) (Oplossing volgt.) OVERTREDING ZEGELWET. Voor de politierechter te Almelo is de zaak be-' handeld tegen een grossier en wijnhande laar aldaar, wegens overtreding van arti kel 89 der Zegelwet: het opzettelijk an dermaal gebruiken van een reeds gebruikt plakzegel. Verdachte verklaarde niet geweten inde kwitanties niet voor de tweede maal inde kwitaties niet voor de tweede maal mag gebruiken. Steeds gebruikte hij het zegel van ongeïnde kwitanties weer en tailooze zakenmenschen doen dit ook, merkte verdachte, geheel te goeder trouw. Van opzettelijke fraude was hier dan ook geen sprake. Het O.M. was van oordeel, dat dit geen verontschuldigding is; hier is artikel 89 der Zegelwet overtreden en spr. geeft zakenmenschen in overweging met derge lijke dingen voorzichtig te zijn. Hij eisch- te tegen verd. f25 boete, subs. 25 dagen hechtenis. De verdediger oordeelde dat verdachte eenmaal het verschuldigde belastingrecht had betaald, geheel te goeder trouw was en dus van rechtsvervolging diende te worden ontslagen. De politierechter heeft Donderdag schriftelijk vonnis gewezen en verdachte veroordeeld tot f5 boete subs. 2 dagen hechtenis. BUITENLAND. MALARIA. Ondanks de uitgebreide maatregelen, door de Surinaamsche Bauxite Mij. te Moengo genomen, om de gezondheidstoestand in dit oord te verbe teren, moet de directeur in zijn verslag over Januari erkennen, dat in plaats van 'n afname der ziektegevallen, 'n sterke toe name viel te bespeuren. 't Aantal malaria muggen nam belangrijk toe. Het mag zeer vreemd genoemd worden, dat deze toe name juist plaats vond in de maand, waar in de regenval verminderde en waarin de paden geregeld worden begoten met pe troleum. De maatschappij heeft in Januari voor- loopig een bedrag van ongeveer f23.000 ter beschikking gesteld voor de malaria bestrijding en de verdere saneering en de werkzaamheden zullen daarom opnieuw worden uitgebreid. Besloten is, hoewel dit een zeer kost bare maatregel is, alle huizen tweemaal daags van binnen met FLIT te bespuiten, waarvoor 'n speciale brigade is ingesteld. TEVREDENHEID. Naar uit Praag aan de Engelsche bladen wordt gemeld, heeft dezer dagen een 94-jarig bewoner van 'n werkhuis van een notaris bericht gekre gen, dat een verre bloedverwant van hem in Amerika hem een fortuin had nagela ten van dertig millioen dollar. Aan journalisten heeft de man verze kerd, dat hij zijn leven niet meer wilde veranderen, daar hij het best had in het werkhuis. Hij zou zijn kapitaal verdeelen onder zijn twee zoons, die in Weenen wonen en bovendien een stevige gift aan het werkhuis doen. VISSCHERSDRAMA. Drie mijl ten Zuiden van de mond de Tyne is de zalm- visschersboot Mary Scott omgeslagen. De wrakstukken zijn de volgende morgen bij het dorpje Marsden aangespoeld, waarop men nog de reddingboot uitgezonden heeft, die echter niets meer van de drie opvarenden gevonden heeft, die daar de dood in de golven gevonden hebben. IJDELHEID. ie Kröv, een dorp bij Keulen, is een brandweerman gearresteerd die heeft bekend herhaaldelijk brand te hebben gesticht om zichin zijn mooie uniform van brandweerman den volke te kunnen vertoonen. DORPSBRAND. Een bericht uit Pe king meldt een hevige brand, die gewoed heeft in het dorp fsjanlatoen, niet ver van Moekden. Daarbij zouden 172 huizen door het vuur zijn vernield en dertig boe ren in de vlammen zijn gebleven. RAADSVERGADERING De Burgemeester der Gemeente Texel Gelet op art. 41 der Gemeentewet; Brengt naar aanleiding daarvan ter kennis van de ingezetenen dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Zaterdag 20 April 1929, des namiddags te 3 uur in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel, 16 April 1929. De Burgemeester van Texel, W, B. OORT. Onderwerpen ter behandeling: 1. Ingekomen stukken. Mededeelingen. 2. Vaststelling kohieren van honden belasting. 3. Af- en overschrijvingen begrooting Algemeen Armbestuur over 1928. 4. Wijziging begtooiing Alg. Weeshuis over 1928. 5 Aanbieding begrooting Algemeen Weeshuis voor 1929. 6. Benoeming enkele leden stsmbureaux 7. Ingeb uikgeving schoollokalen. 8 Subsidie, begrooting en rekening Texelsche Algemeene Wijkverpleging 9. Bijdrage openmaking Groot [Noord Hollandsch Kanaal. 10. Voorstellen en verstrekking man daat afgevaardigde algemeene leden vergadering N.V. „Texelsche Electr. Mij. 11. Bouw nieuwe ol. school te Oudeschild 12. Uitbreiding personeel openb. sehool voor u.l.o. 13. Afkondiging strafverordeningen. 14. Herziening Algem. Politieverordening 15. Financieele regelingen dienst 1928. Weegbrug in de Waag. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat de weegbrug- in de Waag te den Burg op Donderdag 18 en Vrijdag 19 April a.s. wegens reparatie buiten gebruik zal zijn. Texel 16 April 1929. Burgem. en Wethouders voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. Brievenbus. Waarom moest een groote naamplaat in wit en blauw met het woord „Binnen- burg',' nu juist midden op het aardige ge veltje van wijlen de heer Aris Ponger worden aangebracht. Dit strekt toch niet tot versiering, naar ik zou denken. OPMERKER. Burg, 's av. 7 uur ds. Raabe. Koog, vm. 10 uur ds. v. 't Hooft. Oudeschild, vm. 10 uur ds. Broekema. Den Hoorn, vm. 10 uur ds. Oskamp Oosterend, vm. 10 uur ds. Groenenberg. Cocksdorp vm. 10 uur ds. Plug Doop. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, vm. 10 uur ds. v. d. Leer Collecte voor de theol. fac. der Vrije Universiteit, nm. 3 uur dezelfde. GEREF. KERK (H.V.) Oosterend, vm. half 10 ds. Buskes Collecte voor bouwfonds half 3 dezelfde DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Bu'g, vm. 10 uur ds. Vis. Alkmaar, 12 ApriJ. Op de heden gehouden graanmarkt waren aangevoerd 1073 H.L. De prijzen waren per 100 K.G. Tarwe 11, - a 12,62 Haver 12.— a 12,50 Gerst chevalier 12,30 a 13.25 Groene erwten kleine 17, - a 18, - Grauwe erwten 11,— a 23,— Eierveiling, Hollands Noorderkwartier Alkmaar 13 April. Kipeieren. Aanvoer 280.000. 50-54 K.G. 0,— a 0,— 56/58 K.G. 5,20 a 5,40 ,00 58/60 K.G. 5,30 h f 5.50 ae luustuks 60/62 5,40 h 5,70 62/64 5,70 a 6,10 Bruin 5,60 a 6,60 Eendeieren. Aanvoer 85000. 4,90 5.20 Eierveiling Texel, 15 April. Aangevoerd werden partijen, 124769 stuks Kipeieren 46-50 K.G. f 4,70 a f 4,90 50-54 4,70 5,10 54-58 4,90 5,30' 58-62 5,20 5,60- 62-66 5,30 5,90 66-70 5,80 6,20 eendeieren f 4,20 a 5,00 Texel, 15 April 1929. 3 koeien 72 nuchtere kalveren 11, a 16, 4 Schapen 17,— a 35,— 9 schrammen 22,— a 30, - 2 Biggen -a Purmerend, 16 April. 504 Runderen waaronder 190 vette koeien f 0,80 a f Gelde koeien Melkkoeien 26 vette kalveren per KG Nuchtere kal eren 432 Vette varkens per KG 35 Magere varkens 208 Biggen 449 Schapen Kipeieren Eendeieren Piepkuikens 300 7,- 0,80 38,- 20,- 30,- 4,75 4,60 0,- 36, 1,05 p. KG 150 a 350 150 a 350 1,40 a 1,60 a a a a a a a a 48, - 32, 50, 5,75 0.- - O,- - Slechte spijsverte ring, verstopping, maagkwalen enz., werken nadeelig op uw humeur en ge stel. Foster's Maag- pillen zijn een zacht- werkend laxeermid del, dat uw kwaal doet verdwijnen. Maagpiieen a f 0.65 per flacon. Foste r*s Alom verkrijgbaar

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 2