Texelscke Courant van Zaterdag 20 April 1929, ZACHT E POOL 60 ct. GELE POOL 66 ct. TWEEDE BLAD Texelsche Berichten per half pond Gemengd Nieuws OP DE TONG IN PRIJS Ch U niet t>eteH~f" Schijnbaar van weinig gewicht. Het is schijnbaar een zaak van weinig gewicht: het vouwen van een krantje als het onze. Maar weet de lezer wel, dat met het vouwen van een enkel blad van de Texelsche Courant vier-en-een-half uur en met dat van een dubbel blad ne gen uur gemoeid was? Ongerekend de tijd welke noodig is om het tweede blad in het eerste te leggen! Het lag voor de hand, dat dit werk machinaal niet alleen beter, maar ook vlugger kon geschieden. In afwachting van de machine, welke voor dit werk be rekend zou zijn, ontvingen we van de le verancier een z.g. parallelvouwmachine in bruikleen. Hiermede kon de krant in de breedte tweemaal gevouwen worden, waarmee reeds veel tijd gewonnen werd. Inmiddels is de eigenlijke machine ge arriveerd, zoodat voortaan ons blaadje op dc ge wo ne wij ze gevouwen en af geleverd zal worden. De bedrukte kran- tenvellen gaan ter eene zijde ongevou- wen naar binnen en worden aan de an dere kant keurig gevouwen gestapeld. De machine is voor 3600 exemplaren per uur berekend, maar dan moet men er ook geheel mee vertrouwd zijn. Toch mag zij voor ons, die de oplaag van de krant; steeds nog zien groeien door het toe vloeien van abonnees uit alle kringen een mooie aanwinst heeten (oplaag 1650). Belangstellenden zullen we deze ver nuftige machine gaarne in werking too- nen. Ook daar. Wij informeerden bij enkele deskundige landbouwers naar de stand der tarwe in de landbouwpolders van Hollands Noor den, schrijft de Schager Crt. Omtrent de polder Anna Paulowna deelde men ons mede, dat het gewas daar grootendeels mislukt is. Verschillende boeren zijn reeds begonnen het land voor een ander gewas 0111 te ploegen. Ook in Waard en Oroet is dit het geval. Dank! „Vriendenkring" brengt allen, die door giften, groot en klein, van hun belang stelling en sympathie jegens deze zoo nobele instelling deden blijken, zijn op rechte en hartelijke dank. Er is weel een mooi bedrag in kas, dank zij vooral de zeer ruime gaven van eenige ingeze tenen, zoodat Vriendenkring weer eenige tijd zijn taak naar behooren zal kunnen vervullen. Zakennieuws. De heeren Ran en Zonen, slagers al hier, hebben zich een koelmachine aange schaft, een z.g. „Frigidaire", met behulp waarvan in de ijskast de juiste lage tem peratuur op zeer eenvoudige wijze kan worden verkregen. Het apparaat schakelt automatisch in en uit en behoeft weinig toezicht en onderhoud. De werking be rust op de afkoelende invloed, welke een snelverdampende vloeistof (SÓ2, zwavel- dioxied) op haar omgeving uitoefent. De lezer houde ons ten goede, dat we afzien van een wetenschappelijke verhandeling over de werking van deze waarlijk inge nieuze vinding, de „Frigidaire". We willen er ons toe bepalen, te ver melden, dat de machine getoond heeft aan haar doel te beantwoorden en dat ook ue ondernemende slagerij er dus veel plezier van zal beleven. De „Frigidaire" is een product van de General Motors Comp. en wordt in Hol land geplaatst door de N.V. Vera, te Amsterdam. Sportnieuws. Morgen krijgt „Texel" bezoek van W.G.W. Dan wordt de wedstrijd, welke wegens regen afgelast werd, opnieuw ge speeld. Men kan een spannende wedstrijd verwachten. Dus: Zondag allen op naar het sportveld. Schoolnieuws. Naar we op onze informatie vernemen zijn B. en W. voornemens de raad in zijn vergadering van heden voor te stel len over te gaan tot de benoeming van een derde leerkracht aan de school voor ulo alhier en wei met ingang van uiter lijk 1 Sept. a.s. De benoeming zou moeten geschieden om met succes leerlingen voor Mulo-di ploma A en B en derde klas H.B.S. te kunnen opleiden. Zoowel Inspecteur als Hoofd der school achten met het oog hierop benoeming van een derde leer kracht noodzakelijk. De kosten, uit de aanstelling voortvloei ende, komen voor gemeenterekening, daar het Rijk deze pas betaalt bij een aantal leerlingen van 41, terwijl de school 16 Maart slechts 2S leerlingen telde. o Bij uitbreiding van het aantal leerkrach ten aan de Ulo zijn B. en W. van plan in een volgende vergadering voor te stellen de jaarlijksche toelating van nieuwe leerlingen te verschuiven van 1 April naar 1 September. Prins Hendrik's verjaardag. Ter gelegenheid van de verjaardag van Z.K.H. Prins Hendrik woei gisteren van openbare gebouwen de vlag. Overzicht wolveemarkten 1117 April. Er is al weer een week verstreken en in de veehandel is nog weinig verande- rng gekomen. De weersgesteldhed bleef voor deze handel nog zeer ongunstig. Het is te koud en er groeit nog niets. Boven dien het hooi is schaarsch en duur, ter wijl ook de zuivelprijzen verre van gun stig zijn, zoodat stellig voldoende facto ren aanwezig zijn om het verloop van de handel te drukken. Neen, van een vlotte voorjaarshandcl is geen sprake. Alles wacht op meer uit voer naar het buitenland. De afdeeling wolvee gaf nog weinig verandering. Wel kwamen hier en daar al enkele hokjes jonge lammeren ter markt, doch hun aantal was nog te ge ring om al reeds een noteering te geven. De koude remt ook de handel in deze diertjes. Voor slachtschapen was de stemming allerwege lui-duur; toch waren enkele markten, zooals Leeuwarden, Sneek en Groningen wel iets flauwer. Waarschuwing. Van medische zijde verzoekt men ons dc veehouders er met nadruk op te willen wijzen, dat van het voorkomen van rot- kreupel onmiddellijk bij de burgemeester aangifte moet worden gedaan. Hierbij geven we aan dat verzoek gaar ne gevolg, vooral daar bij veronachtza ming van het desbetreffend voorschrift een hooge boete niet uitblijft. DE COCKSDORP. Zakennieuws. We waren Donderdagmiddag even in de gelegenheid de nieuwe vleeschhouwe- rij alhier, het filiaal van slager Dros van den Burg in oogenschouw te nemen. Donderdagavond werd de zaak ge opend. Het geheel ziet er keurig netjes uit en de winkel is ruim voorzien van allerlei vleeschwaren, te kust en te keur. In de etalage prijken een viertal ver sierde hammetjes, waarvan er één wordt uitgeloofd als prijs aan dc bezoeker, die het juiste gewicht kan opgeven. Voor Cocksdorp is deze zaak zeker een aan winst; vooral in de zomer, bij het vreem- delingenbezoek en de aanwezigheid van vele werkkrachten van elders, bestaat er hier aan een slagerij stellig behoefte. - We wenschen de heer Dros danook veel succes toe met zijn nieuwe onderne ming. OUDESCHILD. Vee ver voer. Gedurende deze week zijn van Texel verzonden: 78 koeien, 114 kalveren, 133 schapen, 59 varkens en 11 paarden. Visscherij. De garnalenvisscherij gaat nog steeds bij het kantje langs. Met de laffe garna len is nog een broodje te verdienen, doch voor de gezouten garnalen is niet veel te maken. Deze week is aangevoerd ruim 7400 Kg. garnalen. Een der laatste dagen zijn buitengaats veel garnalen gevangen. Te den Helder bracht een motorbotter plm. 800 Kg. aan, doch de prijs was slechts 4 a 5 cent. De prijzen van de haring zijn nu ook laag. In de-, regel om de gulden, soms iets meer, maar ook wel lager. Nu wordt het eerstdaags weer tijd voor geep en ansjovis. Geep en rog zijn van het jaar niet vroeg. Plannen voor een nieuwe school. Het wordt ook hoog tijd! In de raadsvergadering van heden zal door B. en W. worden voorgesteld over te gaan tot de bouw eener nieuwe o.i. school alhier, omvattende voorloopig drie lokalen. Het oude gebouw zou als gym nastieklokaal gebruikt kunnen worden. De bouw wordt begroot op f 19000.—, verandering oude school op f 4500, meu bilair op f2100, voorbereiding en toe zicht op f1200. Totaal f26800, welk be drag B. en W. voorstellen door een lee ning te dekken. De nieuwbouw is alleszins toe te jui chen. De oude school is zeer onvoldoende ingericht. Ze heeft gebrek aan licht en lucht. Het is een somDer gebouw, dat een kelderachtige indruk maakt, waarin door verbouw weinig verbetering te brengen zou zijn. De inrichting van het lokaaitje voor lichamelijke oefening noemt de In specteur treurig. Het is met anders dan een tochtgat, speelruimte ontbreekt ge heel en al. We hopen danook van harte, dat de raad door een kordaat besluit aan deze diep-droevige toestand een einde zal ma ken. 1U JU 'J&ÏM <4* Lont root houten pyp, ubaktdcoê at uchbak Het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam totaal verbrand. Enkele uren na de ramp bracht een Vaz-Dias-telegranr ons Donderdagmor gen het bericht, dat in de afgeioopen nacht het Paleis voor Volksvlijt te Am sterdam door brand totaal was verwoest. We hebben het nieuws aangeplakt en al spoedig verbreidde het zich als een loo pend vuurtje. De brand ontstond te kwart voor drie; vermoedelijk door een ontploffing en zette de lucht in het Oosten der stad in een vuurgloed. Dat in korte tijd duizen den personen waren toegestroomd, laat zich begrijpen. We spraken een Texelaar, die van de brand getuige was. Het ge bouw moet nagenoeg geheel tegen de vlakte liggen, wat op hen, die het stadsbeeld van Amsterdam ter plaatse ken nen wel een zeer ongewone indruk maakt. De brandweer, onmiddellijk met veel materiaal uitgerukt, vermocht tegen ae zee van vlammen en vonken niets uit te richten. Slechts bepaalde men er zich toe de omliggende gebouwen voor onder gang te hoeden. In geen jaren heeft Amsterdam zoo'n brand gekend. Woensdagavond ging Bouwmeester's revue nog. Enkele uren later was 't vuur heer en meester en kon de heer Louis Bouwmeester Jr. slechts met moeite ont vluchten. Slechts het portret van zijn groote va der kon hij meenemen. „MISS" AMSTERDAM. Met groote verbazing lazen we eenige dagen geleden in het „Handelsulad' 'het bericht, dat 'n „Miss" Amsterdam (waarom niet juf frouw Amsterdam Óf is dit al te mis selijk zal worden gekozen. Alhoewel wij aanvankelijk deze heele kwestie als naar burgermansgedoe beschouwden, is onze verbazing ten top gestegen, toen wij de samenstelling van de jury verna men. Thans voelen wij ons gedwongen even onze ergernis uit te spreken. Wij kunnen ons niet voorstellen, dat iemand van goede smaak mee zou wil len werken aan een dergelijke banale vertooning, een van de meest onbenullige uitingen van de Amcrikaansche geest voor zoover hier van geest gesproken kan worden. Bovendien wordt de morali teit hier in geen geval gediend, ook al heeft het heele feest plaats onder de val- sche vlag der liefdadigheid, een vlag, die deze lading niet mag dekken. W.v.d.Lee. A.R.Blok. - Delft. (Ingez. Stuk in het Handelsblad) GEVALLEN. Rotterdam. De 32-jarige havenarbeider C.A.B. zou bij zijn ouders een antenne op het dak plaatsen. Hij is daarbij gevallen juist op het oogenblik dat mej S. met haar dochtertje van 13 maanden op de arm voorbij kwam.. B. is op het kind terecht gekomen, dat echter slechts licht werd gewond en thuis kan worden verpleegd. De moeder kreeg een zenuwtoeval. De man is met zware in wendige kneuzingen in het ziekenhuis a. de Coolsingel opgenomen. KRAS. Eenige tijd geleden is te Sit- tard aangehouden een taxi-chauffeur, die zich niet wenschte te storen aan de ver- Keersverordening der gemeente. Hij werd naar het huis van bewaring te Roermond overgebracht,' en thans zijn niet minder der dan 104 dagvaardingen wegens ge pleegde overtredingen tegen hem inge bracht. Voor al deze feiten zal hij zich te Sittard voor de kantonrechter hebben te verantwoorden. OPPASSEN. Vermoedelijk tengevolge van het te hoog branden van een kunst- moederlamp is 's nachts te Amersfoort brand ontstaan in een schuur nabij de woning van D. K., bij Birkhoven. De schuur en twee andere schuurtjes zijn af gebrand en ongeveer 100 kuikens kwa men in het vuur om. VLIEGTUIGONGELUK. ZesyanSoes- terberg gekomen militaire vliegtuigen zou den Woensdag neerstrijken op een heide veld bij Venlo. Een vliegtuig is toen bij een scherpe bocht tegen een boom ge raakt en neergestort. Luitenant Kimmi/ zer kreeg een dubbele beenbreuk en lui tenant Schotte de Vries werd op slag ge dood. Hij was ongehuwd. Zijn lijk en de verwonde officier zijn naar het zie kenhuis te Venlo overgebracht. BUITENLAND. SPOORWEGONGELUK. Bij Halle in in België heeft een spoorwegongeluk 11 personen het leven gekost; 49 personen werden gewond. De dooden zijn: 8 Bel gische postbeambten, de hoofdconducteur van de sneltrein, een bijna geheel ver koolde Waalsche dame en een persoon, welks gruwelijk verminkt lijk nog altijd niet kon worden geïdentificeerd. Dc ern stig gewonden zijn allen Belgen of Fran- schen; geen enkele Nederlander blijkt bij deze ramp eenig letsel te hebben beko men. De machinist van de Parijsche snel trein is zeer zwaar gewond, hij werd ge-, arresteerd. Sommige reizigers, die aan de dood ontsnapten, bleken waanzinnig van schrik te zijn geworden. Een van hen klom bo ven op de uit het spoor geloopen loco motief van dc sneltrein en bleef daar luidkeels zitten lachen. Onder de gewonden is ook een bekend Belgisch geestelijke, pater de Vrooye, rec tor van een katholiek college te Bergen, wiens beide beenen vermorzeld werden. Toen men hem te hulp snelde, zeide hij tot de redders: „Zorg eerst voor dc an deren, ik kan wel wat wachten." Een persoon die met de grootste moeite onder een hoop rookend puin werd weg gehaald, bleek ongedeerd te zijn gebleven. Een ander, die in de laatste wagen te slapen lag, was zelfs niet eens gewekt door de geweldige schok en kon, toen hij werd gewekt en 't vrceselijk schouw spel zag, zijn oogen niet gelooven. MOSKOU. De Oekrainsche regeering heeft een wet uitgevaardigd, welke be paalt op welke wijze de sowjetambtenaren in het dorp geldelijk verzekerd zijn tegen de gevolgen van terroristische handelin gen van de kant der boeren. Een andere wet stelt de plicht tot schadeloosstelling in gevallen van brandstichting, als terro ristische handeling vast. KINDERROOFSTER. De vroegere cir cus-artiste Therese Fischer, die eenige da gen geleden het dochtertje van een land bouwer ontvoerd had, werd met het 10- jarig kind ontdekt in een hotel te Pres burg. De politie koesterde verdenking te gen haar, dat zij in opdracht van een bende vrouwenhandelaars, welke voorna melijk voor de Balkan werkt, reeds meer kinderen ontvoerd had. Toen men haar 'n foto liet zien van een 7-jarig meisje, dat verleden jaar Augustus uit Wcenen ver dwenen is, schrok zij hevig en bekende, dat het kind momenteel nog te Magers- dorf bij Weenen bij een zekere Emme rich Donath verblijf houdt. De Weensche politie is op de hoogte gesteld. DRIEMAAL WEDUWE. Te Wasmes in de Borinage zijn twee broeders, werk zaam in de kolenmijnen van Escouffioux onder een instorting begraven. De eene bleef op slag dood, de andere werd zwaar gewond. Ten teeken van rouw hebben alle arbeiders het werk verlaten. Het is reeds de derde maal dat de vrouw van de gedoode mijnwerker weduwe wordt. On geveer een jaar geleden werd haar tweede man eveneens in dezelfde mijn gedood. SCHULDEN. In de begrootingscom- missie van de rijksdag werd meegedeeld, dat de schulden van de Duitsche land bouw sedert het einde van de inflatie van 6 op 16 miljoen mark zijn gestegen. INVAL IN EEN KLOOSTER. De „Ti- m.es"-correspondent te Boekarest maakt melding van een inval van vijf ge maskerde cn gewapende roovers in een klooster in 't district Botasoni (Roem.) Zij bonden de monnik, die de poort opende, in de meening, dat hij te doen had met 'n onderdak zoekende reizigers. Daarna ver rasten zij de prior in zijn cel, van wie zij de schatten van 't klooster verlangden. De prior weigerde, waarop hij hevig mis handeld werd door het gedeeltelijk af snijden van tong, neus en ooren. Daarna vertrok het vijftal. De kloosteroverste werd later bewuste loos in zijn cel gevonden door de mon niken, die tijdens de overval in hun cel len hadden vertoefd en niets van het ge beurde hadden vermoed. GARAGE. Er bestaan plannen om on der een van de pleinen der Boedapester binnenstad een garage voor 2000 auto mobielen te bouwen. ONTPLOFFING. Te Kalgan in China zijn bij een ontploffing van een benzine reservoir 14 personen gedood en 27 zwaar gewond.

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 5